Bafra Balik Gölleri Ve Barajlari

Konu, 'Göller, Barajlar ve Akarsular' kısmında mder55 tarafından paylaşıldı.

1. martıkaleli

martıkaleli

Favori Kamış:
    Kamış,makara,kaşık,
    En İyi Avı:
    Sazan 5 kg.
    topalbey kardeşim yine güzelliklerle doldurmuşsun sayfayı paylaşım ve emeğin için teşekkürler...

2. KILadam

KILadam

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Bilinmiyor ama araştırılıyor
    Bende samsunluyum 27 yaşında balıkçılığa merak sardık. Ama 1 temmuza kadar su ürünleri ve jandarma barajlarda sıkı takip yapıyor. Beni bu işe başlatan abimiz bile 186 kağıt ceza yedi. 1 temmuzu bekleyin. Yasak malum herkesi bunaltıyor. Ama okuduğum makalelere göre bu yasaklar sizin gibi usta avcılar için oldukça iyi şeyler sağlıyor. Ayrıca yumurtlama mevsimindeki balıklarında tadında değişme oluyormuş.

3. tolkien

tolkien Onur G. HİTİT

Favori Kamış:
    Olta
    Favori Makine:
    Alba
    En İyi Avı:
    5 kilo alabalık
    Kolay Beldesinin önünden, göl kıyısından EÜAŞ sitesinin alt tarafına giden bir yol var. Yaklaşık 2 km. süren bu yolda, her 3 m.de bir olta var ve sazana atıyorlar. Abartmıyorum; yüzlerce, binlerce olta var. Ne yapabiliriz?

Saygılarımla...

Son düzenleme: 9 Haziran 2006
  4. KILadam

KILadam

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Bu konuda bafra ilçe tarım müdürlüğünden yardım isteyebilirsiniz. Bide konu içinde bir abimiz telini vermiş onuda ararsan belki bir yardımı olur.

5. topalbey

topalbey Hamdi TOPAL

Favori Kamış:
    olta ...sadece olta
    Favori Makine:
    Banax - Alba
    En İyi Avı:
    yenisini tutunca tekrar yazacam bu eskidi :)))
    hocam bu konudaki açıklama sanırım okunmaya değer haklısınız oradan geçerken ben de hayret ediyorum ha ağ sermişsin , ha o kadar sayıda iğneli oltayı suya atmışsın ne farkı var değil mi.? duyarlılığınız ve dikkatiniz için teşekkürler...

BEŞİNCİ BÖLÜM

Yöntem ve Sınırlamalar

İç Sularda Amatör Avcılık

Madde 11- Parakete haricindeki her türlü olta takımı ve yemlik uzatma ağı ile yapılabilir. Olta ucuna ağ (tırıvırı, paraşüt vb.) düzeneği takılarak avcılık yapılması doğaya verdiği tahribat nedeniyle yasaktır.

Bir amatör en fazla 4 olta takımı ile avlanabilir. Olta başına iğne sayısı 6 adedi geçemez. Ancak, alabalık avında iki olta takımından daha fazla olta takımı kullanılamaz ve her olta takımında iki iğne bulunabilir.

EK-1’de yer alan avlanmanın yasaklandığı iç sular ile EK-2’de yer alan avlanmanın kısmen yasaklandığı iç sularda dönem boyunca avcılık yapılması yasaktır.

Yemlik uzatma ağı dışında her türlü ağın (germe, uzatma, sürütme, serpme, pinter, çevirme, tırıvırı gibi) iç sulardaki amatör avcılıkta kullanılması yasaktır. Yemlik uzatma ağının uzunluğu 5 metre, yüksekliği 1.5 metre, göz açıklığı 28 mm.’den büyük olamaz.

Bayıltıcı, uyuşturucu, öldürücü kimyasal maddeler, her türlü patlayıcı madde, karpit, sönmemiş kireç, balık otu vs.’nin amatör avcılıkta kullanımı ve bu malzemelerin av mahallinde bulundurulması yasaktır.

Elektrik akımı, elektroşok, tüp gaz ve hava tazyiki yöntemlerinin amatör avcılıkta kullanımı yasaktır.

İç sularda su altı tüfeği, her türlü zıpkın, yaba, balyoz vs. araçlar kullanarak avcılık yapılamaz.

Alabalık avcılığında kan kurdu, kemik kurdu, leş kurdu, sinek larvaları, canlı ya da cansız iç su ve deniz balıkları hariç; her türlü yapay, doğal ve mamul doğal yem kullanılabilir.

İç sularda boyu 7.5 metrenin üzerindeki teknelerle amatör balık avcılığı yapılması yasaktır.

1 kilometrekareden daha küçük göl ve göletlerde motorlu, motorsuz her türlü tekne ve botla avlanmak yasaktır.

İç sularda özel avlanma izni gerekmeyen yerler haricinde gün içinde av saati sınırlaması yoktur.

Kiraya verilen istihsal sahalarında avcılığın serbest olduğu dönemlerde resmî tatil günlerinde kişi başına en fazla 6 iğneli bir olta takımı ile amatör avcılık yapılması serbesttir. Bu yerlerde amatör avcılığa açılacak alanlar Bakanlık il müdürlüklerince belirlenir. Eğer kiraya verilen istihsal sahası baraj gölü ise amatör balıkçılığa ayrılacak alan için DSİ Genel Müdürlüğü mahallî kuruluşundan da görüş alınır. Baraj göllerinde yapılan avcılıkta DSİ tarafından belirtilen güvenlik sahasında avlanmak tehlikeli ve yasaktır.
    hocam genel manadaki açıklamaları da buradan bir göz atarsanız bulabilirsiniz diye düşünüyorum....saygılarımla....
    http://www.oltatakimi.com/vira/images/html/_TR/sirkuler/sirkuler.htm
    Bu arada diğer konu çözüldü sanırım sizi biraz üzdük kusura bakmayın..:eek:

6. tolkien

tolkien Onur G. HİTİT

Favori Kamış:
    Olta
    Favori Makine:
    Alba
    En İyi Avı:
    5 kilo alabalık
    Hemşehrim, teşekkür ederim.

Geçenlerde bir garip olaya daha şahit oldum. Biliyorsunuz, serpme denen aleti kullanmak yasak. Bizim buralardan biri, bundan birkaç ay önce dere ağzında serpmeyle yakalanıyor. Jandarma, bunun serpmeye el koyuyor. Bundan birkaç gün önce de göl kıyısına ineceğim. Bizim siteden bir jandarma arkadaş, "Hocam, gel seni bırakayım aşağıya kadar." diyor ve arabasına atlıyorum. Aşağı, göl kenarına inerken sohbet ediyoruz. Bana, serpme kullanarak gümüş balıkları yakaladığını söylüyor. Dahası, aşağıda kaç tane olta olduğunu sayamadım. Ve sazana da oltalar atılmış...

Şunu sormak istiyorum: Bir yandan jandarma bu yasakları uyguluyor ama öbür yandan yasaklara uymuyor. Eh, böyle olunca da insanlar yasakları falan takmıyor. Bir söz vardır, buraya yazamayacağım; sadece "imam-cemaat ilişkisi" dersem anlayacaksınız. Hal böyle olunca ben ne kadar uyarırsam uyarayım, fark eden hiçbir şey olmuyor.

Saygılarımla...

7. s@z@ncı

s@z@ncı

Favori Kamış:
    Olta harici hiçbirşey...
    En İyi Avı:
    Sazan 14 kg, yayın 11 kg
    Amaç balık yemek mi?

Değerli arkadaşlar,
    Yurdun pek çok yerinde bulundum ve balık avı yaptım. Ancak sirkülerde bahsedilen yasak yöntemlerin hepsinin uygulandığını gördüm maalesef. İstisnalar haricinde, gölet yada baraj kenarındaki köylüler içip silah atıyorlar rahatsız oluyoruz diye kendilerince yasak koyuyorlar arkasındanda kilometrelerce ağı suya seriyorlar.
    Bilinçsiz avcılığa gelince: Suya sönmemiş kireç atmak, elektrik vermek, piknik tüpünün vanasını açıp suya atmak, adam otu denilen bayıltıcı etki eden ottan avuç avuç suya serpmek v.s. v.s ve yumurta zamanı falan dinlenmeden bu yöntemler kullanılmaktadır. Amaç balık yemekmidir.
    Maalesef bunlar floramızdaki balık neslini tüketecek davranışlar. Sorun bu yöntemleri kullanan arkadaşlara, SUDA BALIK BİTERMİ diyeceklerdir. Halen bakınız pazarlarda görürsünüz sazan satılmaktadır. Tür sınırlaması içindeki sazanlar tezgahlarda boy göstermektedir. (30 cm in altındakiler yasak bildiğim kadarı ile.) Niçin belediye görevlileri müdahele etmez.
    Bu arada tek başınıza iseniz ve kaçak yöntemler kullanan balıkçılara rastlarsanız size tavsiyem kendiniz müdahele etmeyin. Jandarmaya telefon olayı ise eğer sadece siz ve onlar varsa mıntıkada sizin telefon ettiğinizi anlayacaklardır. Sonrası ise maalesef istenmeyen olaylara gebe olacaktır.

Bildiğim şu ki; Günün birinde çocuklarımız balık tutma zevkini tadamayacaklar.

8. topalbey

topalbey Hamdi TOPAL

Favori Kamış:
    olta ...sadece olta
    Favori Makine:
    Banax - Alba
    En İyi Avı:
    bafra derbent barajı (devam)

made by topalbey
    göl kenarındaki tesisten çektiğim bu görüntüler umarım beğenilir bafra'dan sevgiler...:cool:

9. sanalbalıkcı

sanalbalıkcı

Favori Kamış:
    tırıvırı hariç hepsi
    En İyi Avı:
    Önümüzdeki hafta tutacağım.
    somon çıkıyormu DS..... oralarda..

10. topalbey

topalbey Hamdi TOPAL

Favori Kamış:
    olta ...sadece olta
    Favori Makine:
    Banax - Alba
    En İyi Avı:
    usta çok seyrek vuruyor gümüşbalığı takanlar açığa attıkları dip oltaları ile bazen alıyorlar..bu ara solucan'la tatlı su levreği iyi alınıyor....bana sorarsan konu benim dışımda ben 1 temmuzu bekliyorum sazana olta atmak için...küçük balıkla başım hoş değil ...saygılar...:cool: :D

11. tolkien

tolkien Onur G. HİTİT

Favori Kamış:
    Olta
    Favori Makine:
    Alba
    En İyi Avı:
    5 kilo alabalık
    Ben de 1 Temmuz'u bekliyorum. (Gerçi Temmuz'un ilk haftası memlekete gideceğim ama) Buralarda 1 Temmuz'dan sonra sazan çıkacağını hiç sanmam. Adamları o kadar uyarıyorum ama sezonu yasak olduğu halde sazan avına devam ediyorlar. Hatta bizim burada, aynı sitede oturduğumuz bir komşu, göl kıyısına kamp kurdu. Aylardır oltaları gölde. Ve abartmıyorum, 50-100 tane oltası var gölde. Sazana atıyor. Bu adamın bu kadar oltasına bile şu anda haftada 2-3 tane sazan geliyorsa, 1 Temmuz'dan sonra bize hiçbir şey kalmayacaktır.

Adamları o kadar uyarıyorum, dinleyen yok. Neyse ki dün Doğal Hayatı Koruma'dan gelmişler buraya ve ortalığı biraz temizlemişler. İş işten geçtikten sonra geliyor bunlar da.

Saygılarımla...

12. topalbey

topalbey Hamdi TOPAL

Favori Kamış:
    olta ...sadece olta
    Favori Makine:
    Banax - Alba
    En İyi Avı:
    hocam kesinlikle haklısınız aynı görüntüleri sahil boyu arabayla giderken bende gördüm o kadar olta hemde bir kişiye ait vay canına ..! diyesi geliyor insanın..ama onun gibi birkaç tane var sanırım o bölgede....:D kimbilir belki sıkı dostlukları vardır:mad: ama olsun geç te olsa birşeyler yapılmış mı desek yok canım o da züğürt tesellisi olur.....duyarlılığınıza teşekkürler....

13. ist balıkcısı

ist balıkcısı

Favori Kamış:
    şeyan olta -surf kamış
    En İyi Avı:
    daha öğrenecek çok şey var
    bafra'lılara

arkadaşlar ben aslen istanbul'luyum ama temmuz ayı içersinde bafraya geleceğim . daha doğrusu her sene geliyorum eşim bafralı o yüzden 10 gün ziyaret ve tatil amaçlı geliyorum ve malum tutkumuz balık geçen senelerde derbent barajına gittik bir tane sazan tuttum ve kurtla levrek aldık ama ebatları istediğim gibi değildi.
    bildiğiniz yerler ve bağın tercih ettiği yemler hangisi bilgi verirseniz sevinirim.

14. tolkien

tolkien Onur G. HİTİT

Favori Kamış:
    Olta
    Favori Makine:
    Alba
    En İyi Avı:
    5 kilo alabalık
    Sn. ERKOÇ, ben de Bafra'ya geçtiğimiz yaz taşındım. Kolay Beldesi'ndeyim. Daha çok EÜAŞ Sitesi'nin alt taraflarında takılıyorum. Levreğe olta atıyorum. Daha çok solucan, kaşık ve gümüş balığına geliyorlar. Ama küçük boydaki kayabalıklarına da geldikleri oluyor. Ben en çok solucan kullanıyorum.

Birkaç hafta içinde memlekete gideceğim, görüşmeyi isterdim ama nasip olmayacak sanırım.

Saygılarımla...

15. Ronder

Ronder

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    3 kg civarında
    az kaldı az

Yasak bitsin ordayız :)

16. KILadam

KILadam

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    V.köprü civarından bi bilgisi olan var mı? Bana orada iyi sazan çıktığı konusunda bi kaç tüyo geldi. Samsunlularla paylaşam dedim.

17. topalbey

topalbey Hamdi TOPAL

Favori Kamış:
    olta ...sadece olta
    Favori Makine:
    Banax - Alba
    En İyi Avı:
    devam dedik bir kere durmak yok...

made by topalbey
    bafra'dan sevgiler...:cool:

18. ayhankaya

ayhankaya

sayın başkanım;Ben Havza ilçesinden katılıyorum.Vezirköprü civarında avlanabileceğimiz uygun bir yer biliyormusunuz.Yardımcı olursanız sevinirim.Saygılar.

19. topalbey

topalbey Hamdi TOPAL

Favori Kamış:
    olta ...sadece olta
    Favori Makine:
    Banax - Alba
    En İyi Avı:
    usta o bölgeler hakkında bilginiz var sanırım uygun yer aradığınıza göre :D tekir yaylasının eteklerini ve kuruçay mevkiini denemenizde fayda var yalnız malzemenizi bol alın malum o bölge yerleşim yerlerine çok uzaktır maazallah açlık ve susuzluktan telef olmayın :cool: ....rastgelsin saygılar...

20. seyfiuyanık

seyfiuyanık

Favori Kamış:
    olta, olta, olta
    En İyi Avı:
    turna, 7 kg, 90 cm
    dostum ben de bafralıyım, öyle özledim ki, fotografları koyduğun için çok teşekkür ederim. ankara avlanacak su bakımından kısır, fazla tür de yok...
    bafranın gökçesu köyünde doğdum....
    önceki sene çok güzel levrekler aldık... ayrıca geçen sene derbent baraj kapaklarının önünden bayağı alabalık yakaladık. şimdi durum nasıl... tosköy tarfından sazan çıkıyor mu... ağustos itibariyle geleceğim.... selamlar eline sağlık.