Balaban'da Turna

Konu, 'Tatlı SU Balık Avcılığı' kısmında FaTi tarafından paylaşıldı.

1. FaTi

FaTi

En İyi Avı:
    3,7 Aynalı
    Bugün sabah 10 gibi göldeydik saldalcı süleyman amcayla ;kendisi dedemin çok eski bir ahbabı olmasına rağmen pazarlık yaptıktan sonra yine her hafta olduğu gibi günlüğü 20 ylt den sandal kiraladık.Eğer yolunuz düşerde giderseniz sakın pazarlık yapmayın top top amca görünümünden sıyrılıp,pyscho amca oluveriyor.Velhasılı satın aldığım envayi çeşit silikon balık ,kaşık,artı sitede ki ustalarımızdan edindiğim bilgilerle saatlerce kıyıyı yokladık ama sonuç 3 haftadır olduğu gibi yine sıfır.Bu işi bilmediğimize kanaat getirip sandalı kıyıya yanaştık.Maden turna yok enazından kızıl kanat yakalayım deyip olduğumuz yerin hemen önünü yemledim.Ekmek ve unu karıştırıp hamur yaptım,suya atınca hemen dibe çöktü ve her yer kızıl kanatla doldu, bunu denemenizi tavsiye ederim.Tabi balıkları yemek için veya fotoğraflamak için değil, kendi çapımda parmak kadar da olsa, Catch&Release olayı.Öyle kendi halimde kızıl kanatları bir bir çekerken,saatlerdir peşinde olduğumuz turna denen şey tam karşımdaydı,kıyıdaki balıkları fark etmişti herhalde.Kıyıdan 10-15 merte ileride öylece duruyordu.Ama hiçbirine saldırmadı.Hemen kaşığı kapıp ilerisine doğru atıp çekmeye başladım ama nafile.Aklıma tuttuğum kızıl kanatlar geldi.Hemen birini iğneye takıp yakınında bir yere attım dakikalardır öyle duran balıklara saldırmayan turna balığı görür görmez yaralı olduğunu anlayıp yanında bitti.Balığın yarım metre uzağında öylece durakladı.30 saniye sonra balığa öyle bir daldı ki ne yalan söyliyim içim cız etti.( Canlıyem olayı bana göre değil ) Suyun üstünde bir şapırtı kopu , acemilik edip hemen tasmaladım.Balık kaçtı,kızılkanat öldü,turna karını doyurdu ve ben üzgün bir adamdım artık.Hala sırf yüzden moralim bozuk,sanki beşiktaş yenilmiş sanki ay sonu maaş alamamışım.Ama emin olun seyretmesi enfes zevkliydi böylesini ne youtube da gördüm nede dinledim canlı canlı seyrettim olan biteni.Dönüşte mekandaki ne kadar pet şişe,kağıt,ıvır zıvır varsa hepsini bir güzel toparladık.Çözemediğim 2 litrelik bir şişede aseton vardı , yarısına kadar doluydu.Alakayı kuramadım belki sizin bir fikriniz vardır.Göl + balık + aseton.Artık her neyse.Sonuç olarak çok kötü,kötü olduğu kadar güzel bir gündü ve mekanı nasıl bulmak istiyorsak öyle bıraktık.Allah bilir nasıl bulucaz o da ayrı bir konu.Ukalalık etmek istemem ama bence her seferinde etrafda ne kadar çöp varsa giderken toplayalım, umalım bu yaygınlaşsın olur ya belki birgün göllerimiz tertemiz olur.

Son düzenleme: 12 Mayıs 2007
  2. mcaglar

mcaglar Mehmet ÇAĞLAR

Favori Kamış:
    Olta, Kaşık, Meps, Rapala
    En İyi Avı:
    Turna, 6 kg
    Fatih kardeşim en azından turnanın balığa nasıl daldığını gördün :D O da sana yetmiştir zaten. Bir dahaki sefere tutarsın inşallah ;)

3. FaTi

FaTi

En İyi Avı:
    3,7 Aynalı
    Emin ol fazlasıyla yetti.İnşallah yakalarım abi ,3 kerede boş dönsem 5 kerede eninde sonunda en azından bir tane yakalicam.Sonra fotoğraflicam onu ,elime ne geçerse yanına koyup fotoğrafını çekicem,çakmak ,cep telefonu,sigara pakateki,sandal küreği,çadır direği.İçimde acayip ukte kaldı.

4. korni

korni koral

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    55 kg trakya kıvırcığı
    olsun gitgide tecrübe ediniyosunuz inşallah bundan sonra daha iyi avlara inşallah

5. FaTi

FaTi

En İyi Avı:
    3,7 Aynalı
    İnşallah,kaldı ki her seferinde balığa aynı klişelerle gider ,ve onlarla geri gelirsen,sonuç olarak bir şey öğrenmeyip tek bildiğin teoriyse bence pek de bir anlamı yok.Bugün öğrendim ki; turnanın asıl yemi canlı yemdir.İllaki olay sadece balık tutmak değil relax olmak,stres atmak vs. ama bir şeyi yapıyorsan,nasıl yapılması gerekiyorsa öyle yapacaksın.

6. ArtofDragon

ArtofDragon Cenk

asetonu ateş yakmak için kullanmışlardır...

7. FaTi

FaTi

En İyi Avı:
    3,7 Aynalı
    Biz kibrit yada çakmak kullanıyoruz:) soba kurmuş olabilirler:)

8. mahurbeste

mahurbeste

Favori Kamış:
    Olta
    Çapak zamanı

3 arkadaş 2 hafta önce 29 Nisan'da Terkos Gölünde 28 adet çapak yakaladık. Balaban tarafında sazlık kesimde. Dün yani 12 Mayıs'ta kovalarla aynı yerden çapak aldık. Çapak için son 7-10 gün. Sazan'da yeni çıkmaya başladı. Turna havyar zamanı. Şu an zor oltaya gelir. Ağ ile bile zor oluyor. O da 1 hafta, 10 gün sonra başlar. Ancak Terkos gölünde kot düşük. Mevcut yaşanan su problemi nedeniyle geçen seneki bereket bu sene olmayabilir. Bir de gölün sığ kesimlerinde su azalmasından dolayı yayın yakalamak mümkün. Ben denemedim. Ancak Gölde görevli personel uzun zamandır ilk defa bu kadar yayın yakaladık diyor.

9. Avciperdeci

Avciperdeci SeRDaR

Favori Kamış:
    El Oltası
    ağ ile de turna mı yakalıyorsunuz abi teknikleri nelerdir nasıl avlanılır paylaşabilirmisiniz _?

10. mahurbeste

mahurbeste

Favori Kamış:
    Olta
    Turna

Serdar kardeşim ,

ben ağ atmıyorum. Ağı göldeki görevliler civar balıkçılar atıyor. İçlerinde yıllardır görüştüğümüz abiler var. Onların ağ ile ilgili söylediklerini yazdım.

11. Avciperdeci

Avciperdeci SeRDaR

Favori Kamış:
    El Oltası
    Bu faydalı bilgileriniz için çok teşekkürler abi:D
    avınız bol ve bereketli olsun inşallah ...

12. lostindreams

lostindreams

Favori Kamış:
    olta-zıpkın
    En İyi Avı:
    tayland(koh phangan adası) cam göz köpek balığı
    bende hafta sonu balabanda idim orda turna yok en azaından yakalayan kimse görmedim ama kaleiçin de var gözlerimle gördüm. ama cok kalabalık oldugu icin biraz erken gitmek gerekiyor

13. FaTi

FaTi

En İyi Avı:
    3,7 Aynalı
    Ben 3 kere gittim her seferinde yalan oldu.Balaban şimdilik sadece vakit kaybı.

14. mahurbeste

mahurbeste

Favori Kamış:
    Olta
    19 Mayıs

Arkadaşlar biz 3 arkadaş 19 Mayıs Cumartesi günü Terkos gölüne gideceğiz. Fatih kardeş bakalım biz ne yapacağız. Ama boş döneceğimizi sanmam. İSKİ içinden oltaları atacağız. Bizim daha önce kova ile yakaladığımız yere de gideceğiz.

15. FaTi

FaTi

En İyi Avı:
    3,7 Aynalı
    Abi bizde nasip yok yav 2 tonluk depo bıraksak suyun içine kurbağa tutarız

16. mahurbeste

mahurbeste

Favori Kamış:
    Olta
    Sabır

:D Valla ben boş dönmedim. Tabii sağı solu belli olmuyor bu balıkların. Bakarsın cumartesi günü bizde boş döneriz.:D

17. TaLHa

TaLHa

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    14 kg. (aynalı sazan)
    terkos golu yıllardır balık pek yapmıyor
    sebebıde
    sular az oldugu zaman cok denız suyu pompaladılar
    balık oldu
    ve turna cınde yazlıkkoy koyunda deneyın
    aralr daha ıyı yapar ben terkozda cok balık tututum zamanıda
    ama sımdı daha sakın yerler denıyorum
    rashele

18. FaTi

FaTi

En İyi Avı:
    3,7 Aynalı
    .

Abi görünüşe göre senden öğrenecek çok şeyimiz var.Terkos da balik olmamasını bende deniz suyuna bağıyordum.Yakında terkos bir iç deniz olacak.

19. Feridun

Feridun feridun

Favori Kamış:
    El oltası
    En İyi Avı:
    Kaya balığı
    slm arkadaşlar öncelikle sitenize yeni üye oldum eksikler olursa kusuruma bakmayın.nisan 1 den itibaran terkoza haftada 3 gün gidiyorum fakat boş döndüğüm sayılıdır balığın olmayışına katılmıyorum resim ve video görüntülerini paylaşmak isterim.fakat dedim ya yeni üyeyim öğrenmem gerekli SAYGILAR

20. carphunters

carphunters sebahtin

Favori Kamış:
    shimano, fox, kryston, jrc, korda, esp, garmin, nutrabaits, pelzer, chub
    buradan öğrenebılırsınız
    http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=6885