balığa kepçeyi neresinden vurmalıyız

Konu, 'Genel Konular' kısmında YAŞAR TAŞKIN tarafından paylaşıldı.

1. YAŞAR TAŞKIN

YAŞAR TAŞKIN yaşar taşkın

Favori Kamış:
    OLTA
    iri bir balık çekmek ne kadar zorsa kayığa veya karaya çıkarmakta o kadar zor kepçe kullanmak istiyorsak kepçeyi balığın kafasından vurmak gerek çoğu arkadaşımız balığın kuyruğundan kepçe vurur balığın kepçeyi görüp hareketlendiğini düşünür fakat öyle olmuyor balığı yanımıza getirdiğimiz zaman kepçeyi kafa tarafından yaklaştırıp balığa kalamayı verdikmi balık aynen kafadan kepçenin içinde bir arkadaşımın yanında gittiğim zaman öğrenmiştim kepçeyi kuyruğundan vurduğumda balık çırpınıp kepçeden fırladı buda bi tec rübe oldu

2. Balıklar suyun içindeki kepçeden korkmaktadırlar.

Bunun için kıyı avında balık yakınımıza geldiği zaman kepçeyi, suyun içerisinden ve balığın arka tarafından yaklaştırmak gereklidir.

Balığa önden kepçeyle yaklaşmak balığı korkutmakta ve hareketlendirmektedir.

Buda bazen balığın oltadan kurtulmasına neden olabilir.

Tekne tecrübem olmadığı için şimdilik söyleyeceklerim bu kadar Yaşar Abim :)

3. R DENİZ

R DENİZ R DENİZ

Favori Kamış:
    lineaeffe,Alba Star
    Favori Makine:
    Shakespeare, BALZER CDI 850
    En İyi Avı:
    Sazan 6 kg, yayın 15 kg
    Bu güne kadar kepçe kullanmadım. Genelde kıyı müsaitse suya girip süzgeçlerinden yakalayarak çıkartıyordum. Niğdedeki arkadaşlarla balığa gittiğimizde daha etkili bir yöntem kullanıyoruz. Özellikle gece avında yanımızda özel olarak örülmüş küçük bir serpme bulunuyor ve balık kıyıya yaklaştığında üzerine bırakıveriyoruz.
    Kepçeyi daha yeni aldım deneme fırsatı olmadı. Bu yazdıklarınızda aklımı karıştırdı doğrusu balığa önden mi yaklaştırayım kuyruktan mı?

4. YAŞAR TAŞKIN

YAŞAR TAŞKIN yaşar taşkın

Favori Kamış:
    OLTA

derin yerdeyse benim bildiğim ve usta balıkçıların pariket çekerken kullandığı yöntem kepçeyi kafa tarafından altına yanaştırıp balığı saldığın zaman kepçenin içine giriyor

5. ozan

ozan Ozan

balığa kafadan yaklaşmak daha iyi olur ama dikkat edin iğneye takılmayın ve balığı kepçelemeden önce yorun problem kalmaz

6. esabi

esabi SENIOR MEMBER

Favori Kamış:
    reklama gerek yok
    Favori Makine:
    favori kamışım bölümünde yazıyor
    En İyi Avı:
    pulu imzamda
    yaaaaaaaaa üstadlar yapmayın allahaşkına balığı yorunca kepçeye negerek varki balığı arkadan kepçelemek istersen sazan balığı olur sana uçan balık bilmem hiç gördünüzmü isterseniz deneyin kepçe kafadan vurulur kepçeyi suya yatırır balık üstüne gelince kepçeyi kaldırırken oltayı yavaşça salarsın hooop balık kepçede veyahut balığı 10 dk yorarsın (el oltası ile)kıyıya çekincede karın altından kibarca okşadınızmı kedi gibi yatar yavaşça alırsın balığı sudan ama tavsiym kafadan kepçeleyin

7. postaci_61

postaci_61

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    rus kefali 9.35 kg
    beline vur

kardeş en iyisi kepcenin sapı ile beline vurmak

8. eozsoyeri

eozsoyeri Erdem Özsoyeri

Kepçe balığa vurulmaz balık kepçenin içine çekilir diye biliyorum Aytekin abi'nin dediği gibi..

9. b0ris(in çorlu)

b0ris(in çorlu)

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Aynalı Sazan 13 kg.
    Ersin abi kepçeyle balıkmı kovalıycan :D benim bildiğim kepçe suyun içine yatırılır, balık kepçeye doğru çekilir, balık tam kepçenin üzerine geldiğinde kepçe kaldırılır.Bu kadar basit...

10. R DENİZ

R DENİZ R DENİZ

Favori Kamış:
    lineaeffe,Alba Star
    Favori Makine:
    Shakespeare, BALZER CDI 850
    En İyi Avı:
    Sazan 6 kg, yayın 15 kg
    Hay ağzınıza sağlık! Parmaklarınıza mı demem lazım dı?
    Az daha kepçeyi geri iade edecektim:)