balığın türü konusunda yardım

Konu, 'Tatlısudaki Canlılar' kısmında poissonbleu tarafından paylaşıldı.

1. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    Sevgili Alp tekrar hoşgeldin ve büyük geçmişler olsun. Aman dikkat, bu bel inciltmeleri sıkıntılı rahatsızlıklardır.

Tebliğdeki, Zurna ve turna konusunu, Su ürünleri istatistiklerinde Avcı ve Sarıkuyruk konusunu sanıyorum KKGM ve TÜİK inat meselesi yaptı.

En az 5-10 uzman bilimadamının bu kurumlara yıllardır yaptıkları uyarıya rağmen, düzeltilmemesini başka türlü açıklayamıyorum.

2. poissonbleu

poissonbleu murat

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    kocaağız 4kg

Sevgili Hüseyin Bey,

Öncelikle büyük geçmiş olsun, yorumunuzla yapmış olduğunuz katkıdan dolayı da teşekkür ederim, en kısa zamanda yeniden sağlığınıza kavuşmanızı dilerim.
    Sağlıcakla kalın.

3. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Sevgili Üstad, evet epey zaman oldu görüşmeyeli ancak, öylesine ayaküstü yapmış olduğunuz paylaşımlarınızda bir takım çalışmalarınızın olduğuna dair ipuçları almıştım teselli babından. Bu nedenle de, geldi-gelecek beklentisi içerisindeyim doğrusu. Yine en güzelini biz yarenlerin beğenisine sunacağınızdan hiç şüphem yok. Öncelikle sağlık, sıhhat ve afiyetler dilerim. Geçmiş olsun, şifalar olsun. ;) Kriz dolayısıyla ülkemizde birçok kişi işsiz kalırken, sizin çok çalışıyor olmanız sizin talihiniz/talihsizliğiniz olsa gerek. Bu çalışmalar eğer “boş”a değilse -ki öyle olmamasını umuyorum- sizin adınıza sevindiğimi bilmenizi isterim. :)

İfade etmeye çalıştığım konu; Gerçek barakudanın (Sphyraena barracuda) ülkemiz sularında yaşamadığı, bunun yanında sularımızda bulunan balığın Iskarmoz (Sphyraena sphyraena) olduğu ve Turna/Deniz turnası olarak ta anıldığına ilişkin daha önce sayın Yakup hocamızın konusuna http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=17280 atfen idi. Bazı paylaşımlarda, yakalanan Deniz Turnası ya da diğer adıyla Iskarmoz balığının isimlendirmesinde zaman-zaman Barakuda (Sphyraena barracuda) isminin kullanıldığı vaki olduğundan, bir hatırlatma yapma gereği hissettim.;)

Sevgi ve saygılar bizden. :)

4. Huseyin Alp Arslan

Huseyin Alp Arslan Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    olta ve oltadan baska hic bir sey
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Evet sevgili Nuri Bey,

Bizler Ege ve Akdeniz sularinda bulunan ve bir baracuda turu olan Europian Baracuda'ya Iskarmoz baligi deriz ve Turkcede bu baligi en iyi ifade eden isim sevgili ogretmenimin konusunda altini cizdigi gibi iskarmozdur.

Barakuda ailesinin dunya deniz ve okyanuslarinda pek cok turu vardir. Umarim yakinda size Yeni Zelanda'daki turu hakkinda bir paylasim acarim. Burda kisin tutulan ve zibil gibi gelen bu balik balikcilarin en sevmedigi turlerin basinda gelir.Nedeni avciligi oldukca zevkli olsa da, dev gibi boyutlarda olanlarina rastlansa da etinde bulunan bir cesit kurt yuzunden sofrada kullanilmaktan kacinilmasi nedeniyledir.Elbette bir baska neden de firdonduye bile atlayip direk butun takimin kopmasina neden olan, yakaladiginiz baliklari tekneye cikarmaya izin vermeyen ultra keskin disleridir.Burda barakuda ile balik malzemecileri arasinda bir dostluk olduguna dair espiriler bile vardir.

Hic unutmam bir kis ardarda travally cikardigimiz bir gun tam bir travallyi kupesteden asirirken oldukca iri bir Yeni Zelanda barakudasi baligin ardindan firlamis ve benim caresiz bakislarim arasinda, aninda yakaladigim baligi yaridan jilet gibi kesip gitmisdi.Burada barakuda etraftayken baska balik tutmak neredeyse imkansizlasir.Tek faydasi hapuka diye bilinen ve Yeni Zelanda sularinda oldukca yaygin olan cok lezzetli bir lahos turunun en sevdigi yem olusudur.

Gorusmek dilegiyle...

5. Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish

Tesekkur ederim sevgili dostlarim,

Evet artik yaslaniyoruz.Dikkat etmekte buyuk fayda var. Balikcilik hayatimin bukadar erken bitmesini gercekten istemem...:)

Ancak "kaza gelince el tutmaz goz gormezmis."Oluyor bazen aksilikler. Bu seferki neredeyse gecti sayilir.

Nezaketiniz ve ilginiz icin tekrar tesekkur ederim.

6. ufukkula

ufukkula ufuk

En İyi Avı:
    Henüz yakalamamış olduğum
    Hüseyin Abi seni buralarda görmek ne kadar güzel,okudum ki dikkat etmemişin kendine,incitmişin belini.Amman dikkat et,sen lazımsın bize:) Çok geçmiş olsun..Saygılarımla..

7. Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Sag ol Ufuk,

Bomba gibi paylasimlarla geliyorum.:)

Simdilik kendine iyi bak degerli dostum...

Rast gelsin.

8. ozan

ozan Ozan

hüseyin abi geçmiş olsun.

bak memleketten uzaktasın orda dağda taşta bel düzeltenlerin telefonuda yoktur. doktora gitmek zorunda kalabilrisin aman dikkat:D

9. Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Ahh be Ozan'im

Memleketimin kirikcisi cikikcisi bel duzelteni, fitikcisi ve hatta ufurukcusunu bile ozledim. Bizim Memlekette isimiz yoksa illaki bir is uydururuz kendimize. Bu mesleklerde aslinda boyle dogmus da kimse uyanmiyor.:D :D :D

Sahi sizin o Antalya . Adrasan falan o taraflarda bir bel duzleyicisi vardi... :) :D

Hani beli kaciklara iki kuzu bir sinarit recete yazardi...

Dilide uzun mu uzun herkese bir lafi vardi...:)

Ya o adam nerde...

Bir selam soyleyin. Adamin beli cikmis senden baska duzeltebilecek yokmus deyin.Sevabina gelsin.:D :D :D Para hic muhim degil. Tamamen duygusal takilsin.

Cok ozledim amcayi...

Ya peki sende ne var ne yok. Balik haberleri kesildi son zamanlarda...;)

Gorusmek dilegiyle..Heberleri bekliyorum...Hepinizin gozlerinden opuyorum...

10. ozan

ozan Ozan

abi selamını iletirim. çalışıyo şimdi şantiyede. forumlardan uzak para kazanmaya çalışıyo. o gelirse bende gelirim bak sonra beni karda kışta sokakta bırakma:D :D .

Raporlara gelince balon çokluğundan gündüz denize çıkmıyorum. tadımı kaçırıyor balonlar. gece mırmır avına çıkıyorum oda ay olur ve hava düzgün olursa oda bu ara yok. geçen avlardan da soğuğu yemişim daha toparlayamadım ilaç kullanıyorum. yani abi hava ve ay düzgün olursa ayın 10 una doğru yeniden hasta olmak için denize gideceğim. rapor anca ozamana

11. Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Guzel kardesim hala cozemediniz su isi.Orda kis burda yaz, burda kis orda yaz.Biz simdi yazdayiz.Havalar cok sicak. Plajda bile yatmak mumkun.Ancak genevde size evimde yatak acmaya soz veriyorum.Yeterki gelin.;)

Amcaya selamimi soyle cok calissin, arada bir de baliga ciksin ama...Hepinizin haberlerini bekliyorum. Sana da mirmir balikciliginda rast gelsin.Enseyi ve beli sicak tutmayi unutma...:)

12. ozan

ozan Ozan

Burda yaz bize tatil orda kış işte abi. bizim geliş sizin kışı bulur zaten :D :D :D