Balığın Türü ve Yardım Lütfen.

Konu, 'Tatlısudaki Canlılar' kısmında Rewenqe08 tarafından paylaşıldı.

1. Rewenqe08

Rewenqe08 Yıldıray

öncelikle herkeze merhabalar ben daha önce kamışla falan hiç balık tutmadım sadece çocukken köyde çaylarda barajlarda tahta değnek misina ve kendi yaptığımız tahta şamandıralar ile balık tutardık çekirge solucan sinek ile yanı kısacası balıkçılık ile bir bilgim yok o yüzden siz bilgili abilerime kardeşlerime danışmak istedim özelliklede @night fisher (Fatih) abi sana foruma göz gezdirdiğimde hemen hemen her konuda sen varsın engin bilgilerine güveniyorum. Şimdi benim sorum şu Çankırı/Orta'lıyım İstanbulda ikamet ediyorum ama yaz sonralarına doğru ekim ayı gibi falan köyüme giderim bi 15-20 gün kalırım orada bu kaldıgım süre zarfında balığada giderim dedigim gibi kendi yaptığımız basit oltalar ile ama ben bu balıkçılık işini seviyorum ve amatör olarak başlamayı düşünüyorum hatta n11'den Michigan olta takımı bile sipariş verdim nasip olursa ekim gibi köye gittiğimde balıga gitmeyi istiyorum benim köyümde eski bir kömür ocağı var yüz ölçümü bayağı bir büyük ve derinliği 30metreden fazla 25-30 sene önce burda su çıktığı için ocak kapatılmış ve o suda bu göleti oluşturmuş etrafı agaçlar ile kaplı ve yüksekligi yukardan bakıldığında yokuş olarak 90 derece eğimli ve 5 ve yer yer 10 metre kadar bir yüksekliği ver kıyısında dahi suyun dibi gözükmüyor bildiğiniz uçurum ve ben geçensene burada balık tutarken neredeyse bacağım kadar balıklar gözümün önünden geçiyordu türünü araştırdım ama bulamadım bir türlü attıgımız el oltalarına gelmiyorlar bizim tutabildiğimiz balıklar altta resimlerini paylaşacagım sadece bu tür balıkları tutabiliyoruz oda sadece çekirge sinek solucan bazen nadirende olsa hamurla tutuyoruz bu balıkları kaşık ile tutmam mümkün müdür alttada bir kaşık örneği paylaşacağım halamın oğlunun söylediğine göre sahte yemlere gelmiyormuş balıklar onu bir keresinde sinek tüyü olan sahte yem ile denerken gördüm bu 1 metreye yakın olan balıkları nasıl tutabilirim birde altta paylaştığım balığın türü nedir ve bu kullanmak istediğim kaşığa gelirmi gelmezmi onu öğrenmek istiyorum kusura bakmayın çok uzunbir yazı oldu okuyan yardımcı olan tüm abilerime kardeşlerime şimdiden teşekkür ediyorum iyi forumlar diliyorum.

Bahsettiğim göletin yüz ölçümü Kaynak:Google Maps

Bahsettiğim Kaşık Türü(Olursa kaç numara olanı almalıyım)

Bahsettiğim ve Tutabildiğimiz tek balık türü (Çekirğe solucan ve çok nadiren hamura geliyor yukarıdaki kaşık ile bunu yakalamam mümkün müdür bazen oltayı attıgımızda şamandıraya saldırıyorlar vurup gidiyorlar sadece.

2. AhmetKurt29

AhmetKurt29 Ahmet Kurt

Favori Kamış:
    Okuma V System 210 cm spin kamış(atarı 5-20 gr)
    Favori Makine:
    Okuma Avenger AV-30 b
    En İyi Avı:
    42 cm Gökala, 33 cm K.Benekli Alabalık, 33 cm İsrail Sazanı, 18 cm Tatlısu Levreği, 15 cm Şiraz
    Bu balığın türü tatlısu kefali(kasna). Bahsettiğin gibi çekirge, solucan ve tavuk ciğeri, tavuk göğsü gibi yemlerle verimli avları yapılabilir. At-çek yaparak da avı yapılabilir. Mesela fotoğrafını attığın döner kaşıklar bu iş için uygun. Derede avlanacaksan 1 ve 2, gölde avlanacaksan 2 ve 3 numara kullan. Marka olarak mepps in ürünlerini tavsiye ederim. Albastar da iş yapar, daha da ucuzdur ama mepps verim olarak en iyisi. O 1 metrelik balıklara gelirsek tahminimce sazan olmaları lazım. Zaman zaman küçük sürüler halinde kıyıya geldikleri görülebiliyor. Onları tutmak içinde mısır, solucan, hamur, ekmek içi gibi yemler kullanılıyor. Sazan avı konusunda çok fazla tecrübe sahibi olduğum söylenemez ama tatlısu kefali avında meppslerin iş yapacağını söyleyebilirim(bahsettiğin balıklar fotodaki balıksa tabi).

3. Rewenqe08

Rewenqe08 Yıldıray

Evet bahsettiğim balık kuzenim bayram tatili için köye gitmişti o atmış resimleri yıllardan beri tutabildigimiz tek balık türü bu ve kıymetli yorumların için çok teşekkür ederim meps in kaşıklarinin bu iş ve bu balık türü olanının bir linkini atabilir misin rica etsem çok teşekkürler.

4. AhmetKurt29

AhmetKurt29 Ahmet Kurt

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma Avenger AV-30 b
    En İyi Avı:
    42 cm Gökala, 33 cm K.Benekli Alabalık, 33 cm İsrail Sazanı, 18 cm Tatlısu Levreği, 15 cm Şiraz
    https://www.avmarketi.com/urun/mepps-aglia-tw-olta-kasigi-bakir

https://www.avmarketi.com/urun/mepps-black-fury-olta-kasigi-gumus-yesil

https://www.avmarketi.com/urun/mepps-xd-tri-fluo-olta-kasigi-no-1

https://www.avmarketi.com/urun/mepps-comet-olta-kasigi-beyaz-mavi

Bunlar benim alabalık avında en çok verim aldığım kaşıklar. Kasna avında kullananlarında çok verim aldığını gördüm. Tavsiye ederim. At-çek yaparak balık yakalamak ayrı bir keyif. Hele de balığın o vuruş anı :) Rastgele...

5. Rewenqe08

Rewenqe08 Yıldıray

Abi yardımların için çok teşekkür ederim bunları deneyeceğim çok sagolun

AhmetKurt29 bunu beğendi.
  6. Rewenqe08

Rewenqe08 Yıldıray

@AhmetKurt29 abi seni tekrar rahatsız ediyorum hakkını helal et ben at çek yani spin ile başlamak istiyorum ama bir türlü kamış makine misina nasıl olmalı araştırdım ama bulamadim giriş seviye için bir önerin varmı abi. Ve bu kasnalari bu tatik ile yakalayabilirmiyim.

7. AhmetKurt29

AhmetKurt29 Ahmet Kurt

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma Avenger AV-30 b
    En İyi Avı:
    Estağfurullah abi ne demek helal olsun.
    https://www.avfoni.com/urun/okuma-fina-pro-olta-kamisi
    Bu kamışı alabilirsin. Atarı 5-20 gr, uzunluğu 210 cm olsun. Hem dere hemde gölde avlanırken kullanabilirsin.

https://www.avfoni.com/urun/okuma-safina-sna-serisi-olta-makinesi-37131
    Bu makineyi de tavsiye ederim(SNA-25).

Eğer bunlar pahalı geldiyse avfoni, avmarketi gibi sitelerde 100 tl altı ''spin'' kamış ve makinelerini incele. Kullanıcı yorumlarını dikkatle oku. En beğenilen ucuz ürünleri bulmaya çalış. Marka olarak okuma yı tavsiye ederim. Kamışın 210 cm, kamışın atarı da 5-20 gr civarı olsun. 2 parçalı spin kamış olasına dikkat et. Eğer beğendiğin olursa linkini buraya at. Ben hemen hemen her gün siteye giriyorum. Yardımcı olabilirim yani. Hiç sıkıntı değil.

https://www.avfoni.com/urun/nippon-ghost-fluorocarbon-180-mt-hayalet-misina-244325

https://www.avfoni.com/urun/trabucco-t-force-trouter-150m-misina-32078
    Bu misinalarda çok kalitelidir tavsiye ederim. Beğenmezsen daha ucuzlarını da alabilirsin. Misinanın kalınlığı 0.18-0.22 arasında olursa daha iyi olur.

Linkini attığım meppslerden birini misinaya bağlayacaksın. Sonra da at-çek yapacaksın. Nasıl olduğunu öğrenmek için youtube da ''birol tangut'' isimli abinin videolarını izleyebilirsin. Çoğu zaman alabalık yakalasa da kasna avlarıda var. Onları izle işin mantığını az-buçuk anlarsın. Youtube hesabın varsa merak ettiklerini ona da sorabilirsin. Kesinlikle cevap verir.

Rewenqe08 bunu beğendi.
  8. AhmetKurt29

AhmetKurt29 Ahmet Kurt

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma Avenger AV-30 b
    En İyi Avı:
    Rewenqe08 bunu beğendi.
  9. spinavmarketim

spinavmarketim spinavmarketim

Orta yollu fujinin kamışları var istersen bir araştır
    https://www.spinavmarketim.com.tr/fujin-crow-crw-902ml-270cm-8-32gr-spin-kamisi
    yada okumanın ded ringer kamışıda olabilir
    https://www.spinavmarketim.com.tr/okuma-dead-ringer-dr-s-922-279-cm-9-27-gr-m-2-parca-spin-kamisi
    ama şunu biraz orta yollu bişey alman başlangıç için senin için daha iyi olucaktır.
    Spin Makinalarında ise 3000lik 4000lik idealdir. hafif olması fazlada ufak olmamalı kafalar bilginiz olsun
    https://www.spinavmarketim.com.tr/nomura-kuro-4000-7-1bb-1alum-1-graph-spool-olta-makinesi
    Shimano Sieena 4000lik
    https://www.spinavmarketim.com.tr/shimano-sienna-4000-fe-olta-makinesi
    At-çek avında genellikle ip misine kullanman sürtünmeyi azaltığı için daha uzaklara atma fırsatın olucaktır ve daha dayanaklıdır sonuçta buna ek olarak ön tarafına bir fluocarbon misine ile ek yapıp sahteni bağlayabilirsin

10. Rewenqe08

Rewenqe08 Yıldıray

@AhmetKurt29 Abi valla nasıl teşekkür etsem bilemedim Allah razı olsun. Bu linktekileri alacağım okuma kamış ve makine alırken makinenin ve kamışın hangi ozellikerine dikkat etmeliyim abi

@spinavmarketim teşekkür ederim tavsiyeleriniz göz önünde bulunduracagim.

11. AhmetKurt29

AhmetKurt29 Ahmet Kurt

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma Avenger AV-30 b
    En İyi Avı:
    Okuma fina pro 210 cm 5-20
    Okuma safina sna-25
    Linktekilerden alman gereken modeller bunlar. Başka sorun yada anlamadığım bir şey olursa çekinmeden sorabilirsin. Bugün bile sor yani sıkıntı yok :)

12. Rewenqe08

Rewenqe08 Yıldıray

@AhmetKurt29 abi bu kamışı bulamadim hicbiryerde tükenmiş şunu buldum 210 cm 5-20 gr Arası OKUMA G-FORCE SPİN KAMIŞ # 210 CM 5-20GR olur mu bu.

13. AhmetKurt29

AhmetKurt29 Ahmet Kurt

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma Avenger AV-30 b
    En İyi Avı:
    O
    10 numara olur

Rewenqe08 bunu beğendi.
  14. Rewenqe08

Rewenqe08 Yıldıray

@AhmetKurt29 Abi bugün bunları sipariş verdim inşallah doğrudur bide sen göz gezdir istedim :D yanlış ise kargolanmadan değiştireyim.

Okuma G-Force Spin 7' 210 cm 5-20 gr 2 Parça Spin Kamışı 60 TL

Okuma Aria-30 Spin Olta Makinesi 82 TL

NIPPON Ghost Fluorocarbon 180 mt Hayalet Misina 0.21 35TL

Mepps Comet Kaşık No:2 AK 14TL

Mepps Aglia TW Kaşık No.1 Alabalık Kaşığı 16 TL

Mepps Comet Decoree Kaşık No:2 Alabalık Kaşığı 14 TL

Mepps XD Döner Kaşık No:2 15 TL

240 TL civarı bişeye tekabül ediyor abi yedek misina almalı mıyım yoksa bunlar yeterli olurmu bana köy gideceğim için orda bulmam zor olur birde bu hayalet misina sağlam mıdır abi değerli yorumların için tekrardan çok teşekkür ediyorum. İnşallah güzel olur ya birde bişey tutamazsam üzülürüm valla kullanacağım göletin derlinği fazla başka bişey almama gerek varmı abi kurşun falanda alayım mı.

15. AhmetKurt29

AhmetKurt29 Ahmet Kurt

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma Avenger AV-30 b
    En İyi Avı:
    Hayalet misina balıklar tarafından daha zor görülmesi için tasarlanmış bir misina çeşidi. Renksiz, saydam olduğundan suda görmesi çok zordur. Sağlamlık konusunda bi sıkıntısı yok. Takımın başlangıç için güzel. İlk avında çok balık tutabileceğini düşünme :) Şimdi başarısız olsan bile yavaş yavaş, yıllar içerisinde ustalaşırsın. Dediğim gibi youtube da ''kasna avı'' diye aratıp insanların nasıl yakaladıklarına bi göz at. İzlediklerinden çok şey kaparsın. Ama en çokta deneyerek, uğraşarak öğrenirsin. Yemin dibe takılırsa çıkarmak için kamışını kullanma(kırılabilir). Kamışı bir kenara bırakıp elinle misinayı çekerek kurtarmayı dene. Misina da dolanmalar olabilir. Özellikle ilk avlarını yapan kişilerde bu çoğu kişinin başına gelir. Dolanmaları açamıyorsan misinanın düğümlenmiş kısımlarını kesmek zorunda kalabilirsin. Birde oltanın nasıl kullanıldığını, yemin nasıl atıldığını bilmiyorsan videolardan öğrenmeye çalış. Gerekirse evde deneyip öğren. Fazla aceleci olmadan, pes etmeden, sıkılmadan çabalarsan zamanla bu işi öğrenirsin. Boz zamanlarında balık avıyla alakalı forumlardaki konuları oku, videolar izle. Çok faydası olur. Rastgele...

Rewenqe08 bunu beğendi.
  16. Rewenqe08

Rewenqe08 Yıldıray

@AhmetKurt29 abi tekrar çok çok teşekkür ediyorum sağolasın