Balık avında gece/gündüz farkı

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında drmehmetkoo74 tarafından paylaşıldı.

 1. drmehmetkoo74

  drmehmetkoo74

  Mesajlar:
  190
  Şehir:
  Adana / İskenderun / Gaziantep
  Favori Kamış:
  Yalnızca ve yalnızca olta
  En İyi Avı:
  Mercan, Çupra, Lüfer, Baracüda ve Azman istavrit (ortaya karışık) Miktardan ziyede çeşit önemli
  Herkese selam. Tecrübeli arkadaşlardan bilgi almak istediğim konu avlanmanın zamanlaması (gece/gündüz) ile ilgili. Denizde tekne ile gece veya gündüz yapılan balık avı avlanma verimliliğini ne kadar etkilemektedir ? Açıkçası gündüz avlanmanın daha güvenli olduğunu düşünüyorum. İçinde bulunduğum şartlar gereği de benim için en uygun olanı gündüz avlanmaktır. Peki gündüz avlanmanın dezavantajları nelerdir ? Bu konuda ki tecrübelerinizi kısaca paylaşırsanız çok memnun olurum. Teşekkürler...
   
 2. atesh

  atesh

  Mesajlar:
  91
  Şehir:
  İstanbul / Küçükçekmece
  Favori Kamış:
  Olta bazen zıpkın
  En İyi Avı:
  ?
  Güneş doğumlar ve batımları deniz balıkların yemlendiği(saldırgan olduğu) ve çoğu türünde sığlıklara yanaştığı zamanlardır. Kimileri güneş batımından sonra daha çok av verir (lüfer, iskorpit, eşkina) kimiyse güneşin doğumundan batımına kadar (izmarit Vb.)

  olta avcılığı yapan balıkçı tekneleri sabah gündoğumundan önce ve akşam saatlerinde denize çıkarlar. (türe ve av tekniğine göre istisnalar vardır)

  Bana sorarsanız bu işin kesin kuralları yok. Sabah ve akşam av vermeyen denizin öğlen saatlerinde cömert davrandığını bilirim.

  Herşeyden önce nasip kısmet derim....
   
 3. sarozfatihi

  sarozfatihi

  Mesajlar:
  52
  Şehir:
  Ankara ve Gelibolu
  Favori Kamış:
  Olta, zıpkın
  En İyi Avı:
  Hangisi???
  Mehmet bey, Ateş beyin dediğine katılıyorum, ancak gece balıklar genelde bir araya toplanır ve sürü halinde bulunurlar genelde de akşam karanlıklaşmaya başlaması (güneşin batmaya bir ağaç boyu kalması diye belirtebiliriz) ile saat 23:00'e kadar sabahta güneşin aydınlatmaya başlamasından sonraki 1-2 saat içerisinde yemlenirler. Bu zaman zarflarında iyi balık avlayabilirsiniz, tabi nasip bu, gündüzde bazen çok güzel balık yakalayabilirsiniz. Gece avcılığı ay aydınlığında yapılır, ay yoksa eğer misinaların yakamoz yapmasından dolayı balık alamazsınız. Gece avcılığı için dolunay mükemmeldir, herhangi bir ışık kaynağına ihtiyaç duymaksızın çok keyifli avcılık yapabilirsiniz. Yanlız teknenizde küçük bir ışığın olması (merayı bozmayacak şekilde) gerekmektedir, seyir halinde olan diğer teknelerin sizin üzerinizden geçmesini engellemek için. Bir de tekne ile gece seyir yaparken bir kişinin baş kısmında pür dikkat denizi izlemesi de gerekmektedir, yoksa bırakma ağların ve oltalatın üzerinde geçip pervaneye dolaştırırsınız. Genelde ideali güneş batmadan meraya gidip yerleşmek sabahta aydınlık olduktan sonra çapayı toplayıp geri dönmektir.

  Rastgele...:)
   
 4. N@mık

  N@mık

  Yaş:
  54
  Mesajlar:
  4.240
  Şehir:
  Batı Akdeniz
  Favori Kamış:
  Bilgi, Deneyim, Emek, Sabır ve Nasib
  En İyi Avı:
  Kocaman bir hayaldi kaçan
  Büyük balıklar, avlandığının cinslerin trofeleri gece kıyı ya yaklaşır.

  Bildiğim budur.ne sepobeple derseniz birisini ben söyleyeyim.

  Bilirsiniz suya kafanızı sokarsınız ve 100 mt ileride 2 taş birbirine vurulur ve siz bu sesi duyarsınız. Bizimartık alışık olduğumuz, farkına bile varmadığımız bir gürültü kirliliği vardır. Araba, yürüme, iş yerleri, Alet ve makinalar, konuşmalar vs.vs. Bu sesler toprağa ve suya dalga vermekte ve bu titreşimler havadan çok daha yoğun olan toprakta ve suda çok hızlı yayıla bilmektedirler. İşte gece olunca bu titreşimler büyük oranda kesilir.

  Her zaman daha akıllı ve daha ürkek davranan, daha tecrubeli büyük balıklar kıyıya daha fazla sokulmaktadırlar..

  Bu kural tabi ki gece av verimi olan balıklar için geçerli. Mesela ben gece kefalin oltaya geldiğini görmedim(Antalyada)
   
 5. İSMAİL

  İSMAİL

  Mesajlar:
  106
  Şehir:
  ANTALYA - GÜMÜLCİNE
  Favori Kamış:
  OLTA
  En İyi Avı:
  600 GR MIRMIR
  Tecrübelerime dayanarak; mırmır, sargoz ve çuprada kesinlikle gece derim.
   
 6. mufi

  mufi Muvaffak İŞMEN

  Mesajlar:
  3.332
  Şehir:
  İzmir
  Favori Kamış:
  kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
  Favori Makine:
  Daiwa GS 9
  En İyi Avı:
  her av iyidir yeterki usule uygun olsun
  Namık kardeş sana ip ucu vereyim. Marmariste yaşadıgım yıllarda bu aylarda ki daha dogrusu tüm yaz boyunca geceleri (ay ışıgı olacak) kıbrıs oltası yüzeyden.. bir sürü kefal tutan insan gördüm. kumluk sahillerde ..oltanın düştüğü yer dersen kıyıdan 40/50 m enfazla derinlik 1,5 metre lik bölgelerde
  gece su üstü ekmek yerlerdi ama su çok sakin idi....onun da önemi var.
  deneyebilirsin belki şansına sen de tutarsın. Antalyanın kumluk sahillerinde oralarda..
   
 7. adra

  adra

  Mesajlar:
  954
  mavruşgil(eşkina) kesinlikle gece geliyor oltaya bazı zamanlar hava kapalı olduğunda gündüzde vuruyor demek balık gece olduğunu zannederek çıkıyor yuvasından ayrıca gece ay oldumu denize çok ışık vurdumu balık olmuyo buda kesinlikle gösteriyorki mavruşgil(eşkina)gece çıkıyor meydana.
   
 8. DrHG

  DrHG

  Yaş:
  58
  Mesajlar:
  232
  Şehir:
  Aydın
  Favori Kamış:
  Olta
  En İyi Avı:
  Sinarit, 9 kg
  Gündüz Sabah 05.00 (yani güneş doğmadan biraz önce)-11.00; öğleden sonra 16.00- . Yani boşuna güneş altında kavrulmayalım. Gece her saat sürpriz dolu:D .
   
 9. army77

  army77 ARMAĞAN

  Mesajlar:
  3
  Şehir:
  Yalova
  evet atesh kardeş sana katılıyorum ilk önce herşey nasip kısmet meselesi ama biz genellikle hep şfakla beraber denize açılırız yani yarı aydınlıkkken sabahın ilk ışıklarıyla beraber balığı yakalamak için bir kere gece çapari olma bunu bilmenizi isterim
   
 10. ahmet58

  ahmet58

  Yaş:
  41
  Mesajlar:
  204
  Şehir:
  İSTANBUL
  Favori Kamış:
  1138 POTENZA SHAKSEPEARE KAMIŞ 360CM 2500 7000 SHAKESPEARE MAKİNE
  En İyi Avı:
  1kg AYNALI SAZAN +şansa bir PALAMUT 800GR
  Bende naçizhane diyorumki baraj ve göllerde büyük balıklar genelde gece geliyor
   
 11. htarkan

  htarkan

  Mesajlar:
  4
  Şehir:
  izmir
  Favori Kamış:
  olta
  En İyi Avı:
  850gr mercan
  gece balık avı tabi tekneden çok farklı oluyor arkadaşım yalnız önemli bi konu var sadece ay dolunay oldugu zaman balık var tabı bırde gunduz gıttıgınız yeri tam bulmak zorundasın biz ne zaman dolunayda balıga çıksak boş dönmüyoruz hadi rast gele
   
 12. ozy1905

  ozy1905

  Mesajlar:
  18
  Şehir:
  Çandarlı/İzmir
  Favori Kamış:
  Olta
  En İyi Avı:
  580gr Fangri
  valla ben kendi tecrübelerimden birkaçını paylaşıyım bu konuda... Ne zaman gece sahilden balık tutmaya çalışsam saat 22:00 den sonra ilk başta balıkların oldugu dogru ama daha sonraları yem kokusuna gelen mingri, yılan balıgı tarzındaki balıklar yüzünden hiç verimli bir gece avı yapamadım kıyıdan, bu balıkların yeme ve oltaya gelmelerinden dolayı diger balıkları kaçırıyorlar vede es kaza sizin olta ucundaki yeminizi alıncada oltadan onu çıkartana kadar 123123 kere dönüp dolaşıp oltayı hem karıştırıyorlar hemde kösteklerde form bozukluguna yol açıyorlar. Tekneden yaptıgım gece avlarındada genelde gece saat 2:30 gibi yola çıkıp 3:30 gibi avlak bölgesinde oluyoruz genelde sabah suyuna balık tutmak için gidiyoruz ama sabah saat 5 e kadar fln hiç balık olmuyor olanda gene yılan balıgı, gelin balıgı gibi balıklar oluyor ama tam saat 5 ten sonra istedigim balıkları almaya başladıgımı söyleyebilirim.
  Gündüz yapılan avlardada en verimli zaman benim için genelde saat 15:00 ila 19:00 arası hatta bazen saat 19:45 e kadar fln olan zamanlarda oluyor.
  Şu gece gündüz olayında yanlız gözlemledigim birşey varki balıkların gerçekten bir saati var vede bu sizin kendi gözlemlerinize baglı, saate vede güneşin durumuna baglı olarak ben aşagıda gezinen balıkların bir anda deiştigini, sanki bi fabrikada çalışan işçilerin yaptıgı gibi nöbet degişimi yaptıklarına bizzat şahit oldum ;)
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 10 Mart 2008
 13. mert88

  mert88

  Yaş:
  35
  Mesajlar:
  79
  Şehir:
  izmir/istanbul
  Favori Kamış:
  olta
  En İyi Avı:
  5.5 kilo antenli mercan
  havyar döneminde olan bazı yüzey balıkları gece sığ yüzylere yumurta bırakmaya gelirler. Ayrıca gece kıyıda daha fazla ışık olduğu için ışığa toplanabilirler. Bazı balıkların avlanma saati güneş batarken ve doğarkendir. Bunlar genelde yüzey balıkları çünkü ışığın inebildiği derinlik 100mt.dir. Dip balıkları herzaman karanlıkta takıldıkları için gece gündüz pek farketmez harekete duyarlı hareket ederler...bunları nerden mi biliyorum...az da olsa tecrübe, çok da olsa belgesel;)
   
 14. AremiS

  AremiS

  Yaş:
  35
  Mesajlar:
  17
  Şehir:
  bursa
  Favori Kamış:
  Olta>Zıpkın>Voli
  En İyi Avı:
  Kılıç 143 kg
  Benim kendi fikrim gece otla balıkcılıgı yapılacaksa kıyıdan yapılması ozellıkle cepezlık le kumluk yerlerın bırlesımınde olması sızın ıcın daha ıyı olur.ben daha gunduz vaktı hıc 5 kılonun ustunde levrek veya lufer gıbı balık yakalayamadım.ayrıca dıkkatımı ceken bır sey lodos ve ayısıgı varken balık yapmıyor ayrıca durgun havalardada balık cıkmıyor genelde calkantılı sularda balgıa cıakrsanız bos doncegınızı zannetmıyorum.herkeze ıyı geceler hayırlı avlar.
   
 15. AremiS

  AremiS

  Yaş:
  35
  Mesajlar:
  17
  Şehir:
  bursa
  Favori Kamış:
  Olta>Zıpkın>Voli
  En İyi Avı:
  Kılıç 143 kg
  Ayrıca bır sey eklemek sıterım ayısıgı balık yapmaz dıyınce hıc balık cıkmaz dıye algılanmasın.ıstavrıt ısıgı cok sevdıgı ıcın arkasında ezelı dusmanı luferde olabılır :)
   
 16. tommasi

  tommasi evrim ertik

  Yaş:
  37
  Mesajlar:
  666
  Şehir:
  muğla-izmir-milas
  Favori Kamış:
  olta,Yengeç
  En İyi Avı:
  Çipura 3.2kg
  dolunaydan sonraki gün genelde bizim orada sabah çipura pek olmaz ......olsa bile diğer günlere göre çok az çıkar... yoksa bizim şansımızamı öğle geliyo pek bilemiyom :) ?
   
 17. %100 doğru bir tespit..Durum buradada aynı..Dolunaydan sonraki günlerde balık daha az oluyor..Benim farkettiğim başka bir durum ise aysız gecenin ertesinde sabah erken saatlerde güzel balıklar alınırken saatler ilerledikçe alınan balık sayısı bariz şekilde düşmekte..ay olan gecelerin ardından balık gün içerisine dağılmakta günün her saati nadir olarak balık alınmakta.yani balık sanki sürü halinde değil bireysel olarak dolaşıyor gibi..
  Bandırma için söylüyorum eğer sular yükselmişse Çupra avı çoz zor oluyor..
   
 18. caner35

  caner35 caner

  Yaş:
  41
  Mesajlar:
  17
  Şehir:
  izmir
  En İyi Avı:
  sinağrit 8 kg
  gece balık avı

  gece balık nasıl avlanır arkadaşlar karanlıkta balık yemi nasıl görür ay ışığımı olması lazım bilgilerinizi paylaşırmısınız
   
 19. ex.

  ex.

  Yaş:
  48
  Mesajlar:
  396
  Şehir:
  İSTANBUL/ MODA
  Favori Kamış:
  OLTA,KIYI BALIKÇISIYIM
  En İyi Avı:
  KOFANA 1250 gr
  Bence Dolunayda Balik Yapmiyor..özellikle Dikkat Ettim Bu Konuya..en Verimli Avlarimi Ayin Hilal Halindeyken Almişimdir..
   
 20. flazer

  flazer mehmet ali filizer

  Mesajlar:
  4.148
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Favori Kamış:
  YILMAZ 90 LIK ZIPKIN SHEAKPER MAKARALI OLTA VEDE ALBA NIN KAMIŞLARI
  En İyi Avı:
  TATLI SUDA 43 KG AYNALI SAZAN(rüyamda)5,5kg aynalı sazan,6KG DÜZ SAZAN, DENİZDE 2KG MIGRI
  en güzel sabah hava ağırmadan oltanın başına geçip 2 -3 saat süper av yapılır benim en sevdiğim av biçimi budur hep büyük balıklarımı bu saatte tutmuşumdur;)