Balık Avında Insan Manzaraları / Balıkçı Tipleri

Konu, 'Makaleler' kısmında carpangler tarafından paylaşıldı.

1. carpangler

carpangler

Favori Kamış:
    olta
    5 yıldır tatlısuda balık avcılığı yapıyorum. Gittiğim yerlerde çok farklı insan manzaralarıyla karşılaştım.Ve bence her balıkçının içinde, gerek az gerek çok, şu veya bu şekilde olduğuna inandığım bazı tipik özellikler keşfettim. Ve şu sonuca vardım; ben kendim de bu tiplerin birkaçının özelliklerini barındırıyorum ve dışarıdan bakıldığında farketmediğim bazı komik durumlara düşebiliyorum Herkes kendini bilir fakat dışarıdan bakılınca aşağıda dile getirmeye çalıştığım tipler bakalım kime ne kadar tanıdık gelecek ? Eklemeyi unuttuğum daha farklı tipler olabilir aklıma gelenler şimdilik bu kadar. Sizler de karşınıza çıkan insan manzaralarını burada paylaşırsanız kendimize biraz daha esprili bir açıdan bakmış oluruz diye düşünüyorum.

1. ACEMİ: Kenardan seyretmesi eğlencelidir.Olta atmaktan çok misina düğümlerini çözmekle uğraşır. Kamışla ya da kasnakla atış yapacağı zaman kendinizi koruyacak bir yer bulmanız ya da yanından uzaklaşmanız sağlığınız açısından önemlidir.Ağaçlık bir yerdeyse oltası genelde dallara takılır.Şansına bir balık yakalarsa iğneyi nasıl çıkaracağını genelde bilmez ve etrafına ya yardım isteyen bakışlar fırlatır ya da durumu çaktırmamaya çalışır. Genelde tek bir oltayla şansını dener ve onu da bir iki denemeden sonra kullanılamaz hale getirir.Araştırmacıdır.Bazen bu tip yanında yarenlik ettikleri ustalara göre daha bir şanslı olup habire balık çekebilir.İşte o an katlanılmaz görünür.:confused:

2. USTA : Ne yaptığını bilir,sistemli bir şekilde çalışır,olabilecek aksiliklere karşı hazırlıklıdır. Ağırbaşlıdır.Genelde orta yaş ve biraz üzerinde olur. Amatörlere karşı anlayışlı ve yardımseverdir.Bu işin virtüözü olmuştur artık. Tam bir bilgi deposudur. Acemilerin gözünde ulaşılmak istenen hedeftir.:rolleyes:

3. FIRSATÇI: Avlandığı yerde hep en iyi av veren yeri kapmaya uğraşır. Bir grupla birlikte giderse eğer kafasında daha önceden olta atacağı yeri belirler ve varınca genelde hiçbir hazırlık yapmadan oltayı ilk atan olmak ister Hatta bazen ucuna yem takmadan da atabilir! Amaç o yeri kapmaktır daha sonra nasıl olsa oltayı çekip istediği şekilde yemini takacaktır.
    Bazen bu tip hiç tanımadığı avcıların yanına sokulur ve muhabbetle karışık oltasını yanlarından atıverir. Kimin balık çıkardığını görse o tarafa meyleder.Sakınmak gerekir .

4. GÜRÜLTÜCÜ: Bunlar daha gelirken kendilerini belli ederler. Bunların arabaları da gürültücüdür. Eski veya bakımsız motordan ,egzostan feci gürültüler kopabilir. Teybin sesi muhakkak ki açık camlardan etrafa yayılmaktadır. Piknik magandalarından tek farkı olta atmaya gelmeleridir. Eğer orada tanıdık birilerini de bulurlarsa ,ister aynı yakada ister uzakta olsunlar selamlaşma faslı gayet şamatalıdır. Hatta en son yaşadıkları balık maceralarını bile herkesin duyacağı şekilde bağıra böğüre anlatmaktan çekinmezler. Yapılacak tek şey oradan uzaklaşmaktır.:mad:

5. MALZEMECİ / STOKÇU: Bu tip, balıkçı malzemeleri satan dükkanların müdavimidir. Yeni ürünler var mı diye hep araştırır.Para harcamaktan çekinmez. Muhtemelen evinde ya da garajında en az birkaç amatöre yetecek kadar malzeme stoğu vardır. Tedbiri elden bırakmaz herşeyin en kalitelisinden almaya çalışır.Genelde pek tatminkar balık yakaladığı da yoktur. Fakat av sırasında olabilecek malzeme kayıplarında sıkıntı yaşamak istemeyenlerin yanlarında görmekten mutlu olacakları bir tiptir.:)

6. ATICI: Fazla yüz vermeye gelmez.Birisi bir anı mı anlattı,hemen onun da anlatacak benzer bir anısı vardır mutlaka. Bayılır konuşmaya.. Kimin anısı olduğu onun için önemli değildir.Karşısında inandıracağını düşündüğü biri yada birileri varsa duyduğu anıları kendisininmiş gibi anlatıverir.Doğal olarak bire bin katacaktır.Bir zaman sonra kendi de inanmaya başlar , hangisi kendisinin hangisi değil karıştırır olur.Genelde zararsız tiplerdir,gittiğiniz avlakta rastlama ihtimaliniz kuvvetlidir. :D

7. COOL: Bu tip ikiye ayrılabilir.

1- Avlanma konusunda teorik bilgisi güçlü pratiği yok denecek kadar azdır. Çok şey bildiğine inanır, paylaşmayı sevmez.Yiğitliğine leke düşürmek istemeyen tiplerdendir. Yanına yaklaşıp bir şey soracak olsanız pas vermez,kısa cümlelerle başka yöne bakarak konuşur. Sağdan soldan duyduğu bilgece lafları kendisine mal ederek söylemeyi sever.:cool:

2 – Tecrübelidir.Mutlaka bu işi bilen birine benzer.Gittiği avlakta kendisi dışında fazla insan olsun istemez. Genelde adı pek duyulmamış yerlere gitmeyi sever.Gittiği yerde birileri varsa hemen olta atmaz,ortamı inceler,bazı gözlemler yapar. En doğru olduğuna inandığı zamanda doğru yere yemleme ve atış yapar. Yanına hoş geldin demeye gidilirse kuru bir cevap verir, muattap olmaz. Hareketlerinden dolayı hem sinir bozucu hem de içten saygı duyulan tiplerdendir .

8. YOKEDİCİ: Hep bana diyen tiplerdendir. Yasak sezon kavramını dahi umursamayan bu zararlı tip amacı için ağ,tırıvırı,boğazkesen vs…tüm illetleri kullanmaktan kaçınmaz.Tuttuğu en küçük balıkları dahi suya bırakmaz hatta bazen oltasına neden bu kadar küçük balık geldi diye balığı tuttuğu gibi toprağa çarpabilir. Tedaviye alınmaları şarttır.:mad:

9. KEYİFÇİ: İyimser tiplerdir.Balık tutarsa o gün ondan mutlusu olmaz. Tutamasa da o kadar dert etmez..Rahatına düşkündür.O yüzden nevalesi de sağlamdır. Mutlaka yanında şöyle sırtını dayayabileceği bir şezlongu, kap kacak malzemeleri, içeceği,çadırı,…..yani orada ihtiyaç duyacağı herşey olacaktır.Yemeğini pişirir,uyur,kitabını okur,etrafa rahatsızlık vermez. Tam bir doğa adamıdır.İnsanın yanında bulundurması gereken bir tiptir.:D

10.İNATÇI: Azmin elinden hiçbir şeyin kaçamayacağına inanır.Balık tutmadan hiç bir yere ayrılmaz. Günübirlik geldiyse geç kalacağını bilse dahi gerekirse extradan birkaç saat daha kalır. Bunların kamp programlarını 1-2 gece daha uzatanları da vardır. Balık geciktikçe olta takımları üzerinde habire deney yapar. Kancayı, misinayı, kurşunu vs. gözden geçirir, değiştirir, kendini hırpalar.Yine eli boş dönerse muhabbeti çekilmez.:(

11.BEN BİLİRİMCİ: Yaptığı takımların ve hazırladığı yemlerin en iyisi olduğuna inanır. Kendince iyi gözlemci ve araştırmacıdır.Akıl verilmesine dayanamaz. Yaptığı takımların kullandığı tekniklerin başkaları tarafından bilinmesini istemez fakat o takip edebilir.Akıl vermeyi sever fakat püf noktaları kendine saklıdır.Bencil ve ukala bir tiptir.

12.SABIRSIZ: Daha yoldayken telaşlı hareketler sergiler.Arabayı o kullanıyorsa av yerine yaklaştıkça gaza daha kuvvetli basmaya başlar. Su kenarına gelince oltasını çıkarır,yemini takar, gözüne kestirdiği yere atar. Sonra kamışı sehpasına koyar zilini takar. 10 dakika sonra hala zil çalmıyorsa birşeyler yanlış gidiyor olmalıdır!Oltanın başından ayrılmaz gözü hep zildedir. Arada canı sıkılır ve zile parmağıyla bir fiske atarak çıkan sesten mutlu olur. Etraftakilerden birisi balık çıkaracak olursa sabırsızlığı umutsuzluğa dönüşmeye başlar. Kendini yer bitirir. Bir zaman sonra da talihine küfrederek küskün bir şekilde evin yolunu tutar. Fakat bir sonraki ziyaretini de yine aynı heyecanı yaşayarak yapacaktır. İnsanı strese sokabilir.:p

2. carpangler

carpangler

Favori Kamış:
    olta
    Valla o anki halet-i ruhiyeme göre yokedici dışında galiba hepsinden ara sıra olabilirim ama 3-4-6-8 asla olamam.

Son düzenleme: 24 Mayıs 2006
  3. Cadayl

Cadayl Aylin Özyurt

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    lepistes..
    Arkadaşlar 9 ve 10 a isim yazdırmak istiyorum:D Ama balık muhabbeti hiç yapmam ben:rolleyes: arkadaşlarım bile pek bilmez merakımı. :cool:
    ama ava giderken yanımda 1 haftalık kamp ve ziyafet malzemesi götürdüğüm doğrudur.. Ama 10 dan aldığım özellik itibariyle oltayı elimden bırakamıyorum:D götürülenler aynen geri dönüyor...
    Ve en doğrusu asla dönerim dediğm saatte döndüğüm görülmemiştir:rolleyes:

4. SEMthecarpist

SEMthecarpist

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    SAZAN
    13- Avantacı

Genelde gamsız tiplerdir iş olsun diye balık tutmaya giderler yanlarındaki malzeme hep eksiktir. Etrafındaki avlanan insanların yanına giderek yem,iğne,zil,sigara..vs. istemesini çok severler kendileri çoğu zaman balık tutamadıkları içinde , ne taktın ,nereye atıyorsun ,çok balık tutmuşsunuz ,bizede bir iki tane verirmisiniz ,diye istemleri hiç bitmez ve kendilerine mal ederler...(hocam gözden kaçmıştır diyerek affına sığınarak bunuda ekliyeyim dedim.):D :D :D

5. KAYIN_CARP

KAYIN_CARP

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    AYNALI SAZAN 3,5 KG
    Sayin Hocam Çok Doğru Söylüyorsun Sana Katiliyorum Samet Beyin 13 Maddeside yerine tam oturmuş gerçektende böyle insanlar çevremizde epeyce var ...!

Son düzenleme: 24 Mayıs 2006
  6. KAYIN_CARP

KAYIN_CARP

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    AYNALI SAZAN 3,5 KG
    Ben bunlardan 1-5-9-10 sayın hocam sanki beni tarif etmişsin Hocam sen bizi bayağı aşmıssın seni tebrik ederim saygılar

7. carpangler

carpangler

Favori Kamış:
    olta
    estağfurullah.Ne demek aşmışsın. Nacizane bazı gözlemlerimi paylaşmaya çalıştım. Eksik olduğunu düşündüğünüz tipler varsa eklemenize sevinirim.

8. carpangler

carpangler

Favori Kamış:
    olta
    Dostum harika bir karakteri eklemişsin.Teşekkür ederim. Evet, kesinlikle katılıyorum:D :D

9. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    DURUMA GORE BİLDİGİM HER TÜRLÜ YASAL MALZEME
    En İyi Avı:
    EŞKİNE 1,5 KG.,56 CM. TURNA
    4-6-8-10 beni illet ediyor malesef herseferindede illaki bir tane karşıma çıkıyor diger her grup zaman zaman benide kapsıyor

10. kral balıkçı

kral balıkçı mustafa gedikoğlu

Favori Kamış:
    surf
    En İyi Avı:
    çino sarı lüfer istavrit izmarit zargana vs....
    çok güzel dile getirmişsin hocam

belki hepimizde benzerlerini bilmiyerekte olsa yapmışızdır çünkü her zaman bu tür ortamların içerisindeyiz yani dimi sevgiler saygılar;)

11. ergungorgun

ergungorgun

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    sazan 8 kilo
    sevgili carpangler;
    yazı gerçenten çok hoşuma gitti. bu yazdığın tiplerin hepisini su kenarlarında görüyoruz. okurken bazı maddelerde arkadaşlarım aklıma gelip gülüyorum. beni sorarsan 1,2,5,9 maddelerine duruma ve yere göre uyuyorum.
    daha güzel yazılarında görüşmek üzere

12. Yakamoz

Yakamoz MUSTAFA

Favori Kamış:
    LINEAEFFE OYSTER CAST KAMIŞ 3.90
    Favori Makine:
    OKUMA TRAVERTINE TR55 MAKİNE
    En İyi Avı:
    DOSTLARIM
    Üstadım çok güzel bir analiz ile balık avındaki insan manzaralarını çözmüşsünüz tebrik ederim.
    BU güzel yazılarınızın devamının gelmesi dileğimle ellerinize sağlık

13. hakan

hakan

Favori Kamış:
    fly,pilker
    En İyi Avı:
    48kg kilic,19kg som,38kg halibut
    Super analiz.Demekki balik olayi heryerde ayni;irk,kultur farki filan farketmiyor.Inanin ayni kriterler buradada gecerli,ayni karakterler buradada fazlasiyla mevcut.Selamlar

14. balikci

balikci

Tuncer abi tebrik ederim :), mükemmel bir makale olmuş.. 5 yılda çok iyi gözlemlemişsin ve anlatmışsın, konuyu sabitledim saygılar sevgiler.

15. carpangler

carpangler

Favori Kamış:
    olta
    Arkadaşlar yazımı beğendiğinizden ötürü hepinize teşekkürlerimi sunuyorum. sevgili Murat konuyu sabitlediğin için ayrıca teşekkürler....

16. tolkien

tolkien Onur G. HİTİT

Favori Kamış:
    Olta
    Favori Makine:
    Alba
    En İyi Avı:
    5 kilo alabalık
    Biraz 1, biraz 3, biraz 5, biraz 6, biraz 10, biraz 12 kategorisine giriyorum. Daha çok 10. kategoriye giriyorum sanırım. Mesela dün balık tutamadım, akvaryuma olta atmaya bile niyetlendim bir ara. Şaka tabi...

Çok güzel bir yazı olmuş, ellerinize sağlık. :D

Saygılarımla...

17. simendifer

simendifer Sennur

Konu açıldığından beri düşünüyorum ama burada bana tam olarak uyan bir tarif yok. Ama sanırım en çok 9. gruba giriyorum ben.. Yine de o kadar çok yayıldığım söylenemez :p Aynı zamanda acemiyim de ama 1. maddedeki kişilik kadar da acemi değilim :) Off ben hangisiyim ? Kimim ben :D

18. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Bende herhalde 5 ve 9 katagorisine giriyorum,5 te yazılı olan,,bir kaç balıkcıya yetecek malzeme,, keşke bir kaç balıkcıya yetecek kadar olsaydı bu bende bir hastalık haline geldi artık buna karar verdim her malzeme satıcılarına gittiğim zaman bende mevcut olduğu halde gene bir kaç malzeme alırım, 9 da yazılı olan keyifçi kelimesine tam uyarım,her türlü nevalem,yemeğim,çayım vs yanımdadır yer müsaitse mangalımı götürürüm,keyfime bakarım yoksa başka bir anlamı kalmaz benim için balıkavcılığının,bizler amatör balıkcılar birazda bu işin keyfini çıkartmalıyız ticari amaçlı balıkçılar değiliz adı üzerinde AMATÖR.

19. sinansarma

sinansarma

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    7 kg Halili+2850 gr kofana
    valla hepsi doğru tipler olmuş.Benim ekliyeceğim tiplerden biride çocuksu takliti kullanan tipler.
    Geçen senenin birinde kamping yaptığımız yerin kayalık iskelesinde balık tutuyordum.Balık tutanlar genelde ekmek çapari ve sallama olta kullanıyorlardı.Bende sazlıktan 1 metrelik kamış kesip ekmek çarpmasıyla kefale attım.Ama kayanın hemen kenarına atıyordum.Ve yarım saat içinde 3-4 tane kefal aldım.Bilen bilir kargının ucuna 100 lük mısınadan belirtilik oluyor.Şehir uzak olduğu için kendim yaptım.şeffaf poşetin üstüne mısına sarıp kırmızı bir kurdele ile tamamladım.iskelede çoluk cocuk herkes balık tuttuğumu gördü.Neyse ertesi gün oldu.Kampta genelde denize girmediğim zamanlarda balık tutardım.iskeleye yine geldim Ne göreyim 2-3 kişide benim yaptığım kargıdan var ve aynısı sanki.Hatta bir ara ilk gördüğüm zaman çadıra gidip bakayım dedim benim oltayımı almışlar diye.Neyse benimki değilmiş.Evet tutuyorlarda sanki beni taklit ederek balık yakalacaklardı.iki gün içinde iskele kısa kısa benim oltadan doldu.Taklitçilerrrrr.yinede mutlu oldum biraz.Ne güzel.

20. carpangler

carpangler

Favori Kamış:
    olta
    Yorumlarınız için hepinize teşekkür ederim arkadaşlar.Aslında düşündükçe daha bir çok renkli tiple karşılaşıyoruz gittiğimiz yerlerde.Bu yeni sezonda bakalım yeni ne tiplerle karşılaşacağız.Ben gördüklerimi yazmak isterim,eğer sizler de değişik tiplere rastgelirseniz lütfen yazarak burada paylaşın.
    Rastgele...