balık bulucular

Konu, 'Takım Çantası' kısmında sanalbalıkcı tarafından paylaşıldı.

1. devilmudy

devilmudy

Favori Kamış:
    Olta birazda elektronik ;)
    En İyi Avı:
    Turna 70cm
    nuri abi o resim sanırım bahçecik barajında pınarbaşı girişinde sayılır.
    hala guzel turnalar çıkıyor yine gel inşallah

2. skymount

skymount Nuri ERTİK

Favori Kamış:
    Dam Spezipower 180
    Favori Makine:
    Abu Garcia 100U
    En İyi Avı:
    Yayın,35 kg.,Aras
    İnşallah...
    İsimlerle aram iyi değil hep karıştırırım,bahçecik demek;)
    orası pınarbaşına gelirken yolun baraj suyu altında kalan yerin sol tarafı,şantiye gibi bir yerin yanından girmiştim.
    Yayına Canlı yem,Sakatat,ölü balık,kalın ve bol sarılmış solucan kullanabiliyorsun.Hatta ciğer ya da kanlı bir sakatatla kokulandırlımış ve bulaştırılmış küspe de iş yapıyor...
    Ancak başka balıkların da bu yemlere gelmesi yayını garanti olmaktan çıkartıyor...
    Fişhfinderla yerini bulup atarsan etkili olur sanırım...
    Ama kızılırmak balık açısından çok zengin...Sarı balık ve kefallerin gelme olasılığı da var...
    Ölü kuş,civciv vs.de çalışır ama o da iyi büyüklükte yayın denk gelirse:D

3. devilmudy

devilmudy

Favori Kamış:
    Olta birazda elektronik ;)
    En İyi Avı:
    Turna 70cm
    haftasonu kamp kurucaz. bu demektirki solediklerinin elde edebildigim hepsini deniyecem. daha bir gun kampta uyuma fırsatı bulamadım:)
    turnaya giderken hep yanımda istarvit gotururdum turnalar ugur abilerinin geldigini taa onlara denizlerden yemek getirdigini anlar kucagıma atlardı gecenlerde yine gidicem malum istarvit yok meydanda len dedim oda balık buda hamsi alıyım :)
    aldım bırakmaların hepsine hamsi taktım.
    turnalar sitemkar. gelen giden olmadı
    ama dalak diyolar sanırım yayın yavrusu 60 cm civarında
    oltaya bakmaya gittigimde nerdeyse sindirmişdi hamsileri :)

inşallah bişeyler olursa resimlendirir paylaşırım.
    tşkler

4. met

met

Favori Kamış:
    Olta
    FishFinder , GPS , Chartplotter

Arkadaşlar dün itibari ile Humminbird matrix 65 model balıkbulucu , gps ve chartplotter özellikli cihazı aldım.Kullanımı ile ilgili bilgiye sahip olan arkadaş varsa yorumlarını bekliyorum.

Ayrıca detaylı harita bulunması konusunda fikri olan varsa sevinirim.

Selamlar .....

5. met

met

Favori Kamış:
    Olta
    Bu cihazı almamın sebebi balık bulucusunu kullanmak amacı ile değil çok verimli çalıştığınıda zannetmiyorum.Ama diğer özelliklerinden yararlanıp kerteriz noktalarını kayd etmek istiyorum.insan zamanla bazı noktaları unutabiliyor.İleride yapacağım yelken seyirleri içinde kullanımını öğrenmenin bana yararlı olacağını düşündüğüm için tercih ettim.

6. Matchbox

Matchbox

Balık için kullanaksan GPS dışındakilerin bir yararı olmayacaktır.:)
    GPS sin yararı olması içinde birinin seni uygun kerterize götürmesi, seninde o nokyaı marklaman gerekir.

7. yucelll

yucelll

Favori Kamış:
    Alba star 5mtre şipşak ve Alba Star 2.10mt makinalı
    En İyi Avı:
    tavuk göğsü ile 3 KG Rus Kefalı
    İŞTE 59$ a Sonar makinası(lcd ekranlı saati)

evet arkadaşlar internette araştırma yaptıp ve şöyle bir sonuç buldum

balık teknelerinde balık sürülerini bulmak için kullanılan sonar teknolojisi(2500 ytl değerinde bir sonar makinesini test etmiştik)çok küçüldü işte buyrun:

kol saati şeklinde küçük dizaynda tasarlanan bu lcd ekran;misineye takılan(resimdeki yeşil olan) sonar cihazı ile kablosuz iletişim kuruyor ve ekranda olduğu gibi gözüküyor sizde oltayı oraya atıyorsunuz gel keyfim gel.

alın sitedki özelliklerine bakın dehşet:::
    http://www.boatersland.com/humrf30.html

8. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Bunun biraz daha iyi modeli, bende var. Çantada duruyor. Hafta sonu istanbul organizasyonuna gelebilirsen, nasıl işe yara-ma-dığını kendin bir tecrübe et.

Kayıkta hiç iş yapmaz, 35m'den aşağısını göstermiyor, 20 kulaç bile etmez. 30 m'de gösterdiği balık sizin 15 metre herhangi bir tarafınızda olabilir üstelik..

Ama ben böyle oyuncakları severim. Bu yüzden almamış olsam, böyle işe yaramayacağını da bilsem, genede bugün gider hemen alırdım, o ayrı..

9. Matchbox

Matchbox

Serdar Bey , bu tür basit kapsamlı sonarlar deniz tabanının yapısı (taşlık, kumluk) hakkında da bilgi verebiliyorlarmı?:confused:

10. Tuna Hunter

Tuna Hunter Deniz

En İyi Avı:
    Hannos
    Serkan arkadasimizin dedigi gibi, bizde sadece tabanin özelligini görebilmek icin sonar kullaniyoruz.
    Özellikle, deepsea metodunda, 100-250metre'deki kayalik yamaclari veya daha iyisi, ucurumlari bulmayi calisiyoruz. Bu ucurumlarda, özellikle kenarlarinda, bazen, daha derinlikten gelen "devlerinin" yerlerini tespit edmeye calisiyoruz. Ama hic bir zaman, bu baliklar ekranda gözükmüyor. Denzinin dipi cok inisli-cikisli ise, genelde en iyi avlanma yerleri orasidir. Kücük baliklar taslarda saklanir, ve bÿükleri gelende etrafinda dir.

11. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Bu alet dibin derinliğini güzelce gösteriyor. Doğrusu balık var mı onu da gösteriyor. Basit bir sonar. Yani gelişmiş sonarlar kadar iyi dip formu çıkarma vs. beklemek yanlış olur. Ama zemin kumluk mu taşlık mı anlama şansınız yok. Fakat, gidiyordunuz, zemin 50 feet. Birden 46 feet'e çıktı. Sonra tekrar 52 feete indi. Bunu ekranda takip edebilirsiniz, eğer mesafe kısaysa, değilse, aklınızdan çıkarabilirsiniz. 46'feet e çıktığı yerin taşlık/kayalık olması büyük ihtimaldir.

Balık göstermiyor, etmiyor değil. Galata köprüsünde ortada iş yapmıyor (derinlik 30 m'den fazla) ama kenarlara doğru bakıyorsunuz. Dibe yakın balıklar çıkmaya başlıyor. Hemen takımı dipten o kadar kaldırıyorsunuz ve işi bitiriyorsunuz. Ama bunu yapmasanız da, zaten 3-5 dk. sonra balıklar sizin takımın olduğu yere geliyor.

Sonuçta, olayın pratikliği önemli. O anda köprünün hangi tarafında balık var bakabilseniz, tamam. Ama oralarda dolu oluyor genellikle.

Kısaca, işe yaramıyor olması teknik sebeplerden ziyade size bağlı sebepler. 23 gr o aynası. 7 gr taşıyabiliyor. Bu ağırlığı öyle uzağa atamıyorsunuz. Kayıkta ise, öyle geniş alanlar için hiç uygun değil.

Fakat, bilhassa gölde avlanıyorsanız, size burda bir turna var herhalde diyebileceğini söylemek mümkün.

12. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Elinde bu aletten olmayan, sanki bunu mucizevi bir şey gibi görür. Turna veya sazan... İkisininde olacağı yer bellidir zaten. Denizde kayalık buldunuz, bu hemen balık tutacağınız anlamına gelmez. Lüferlerin 1 m 'den gözünüzün içine baka baka geçip gittiklerini görürsünüz, ama taklada atsanız, parendede atsanız, vurmaz. Yani, aslında bualetin balık tutmakta gerçekten öyle büyük bir farkı yok. Ha, ağınız olur kocaman. Sonarı dayar, sürüyü kuşatırsınız, o zaman ayrı mesele. Fakat, inanın ki bu aletlerle herhangi bir av artışı alamazsınız. Dedim ya, büyüklere oyuncak, avda canımız sıkılınca oynuyoruz. Sağa sola hava atıyoruz filan, hepsi o kadar işte.

Pratikte balık tutmada inanın size faydası filan olmayacaktır. Rayteon'un üst uç sonarları vardır. Onbinlerce dolarlık. Size nerdeyse kamera görüntüsü sunar. İşte öyle bir şey olsa, size aha şurada dese bile, onu tutmanız çok çok küçük ihtimal..

Size bir şey anlatayım. Hiç palamut sürüsü gördünüz mü? Daldığınızda karşınıza sanki etten bir duvar gibi çıkar. Tam balık istifi, 100m uzunluk, 50 m genişlik. Öyle gezerler sık sık. Öyleyken, bir sürü adam üstlerine kaşık, zoka vs. atar, bir kaç kişi zor alır.

Olta balıkçılığında, yani ağ kullanmıyorsanız, ulaşabileceğiniz yerdeki balığın ancak binde birini filan yakalarsınız. Olta balıkçısı için, bilhassa kıyıdan çalışan için, sonar ancak bir oyuncaktır. Kayık için, faydalıdır, ama faydası daha çok dip yapısını filan çıkarmaya yöneliktir. Gördünüz, 30 kulaçta balık var. Sizin attığınız takım oraya varana kadar balık alır başını gider çoktan. Oturup sizi bekleyecek hali yok ya? Ya 2 kulaçta gördüysem? Sonara ne hacet var ki, suya bir şeffaf kova sok, kendi gözünle daha iyi gör. Çünkü sonarın seni balık diye bir denizanasının üzerine salmış olması daha büyük ihtimaldir..

Dediğim gibi, sonarın etkisi ancak ağla yapılan balıkçılıkta büyüktür. Tipik amatörlükte, sonar ancak bir oyuncak olur, bunun gibi basit sonarlar bilhassa...

13. ümitay

ümitay

Favori Kamış:
    Dip,Kamış,vs.vs.
    En İyi Avı:
    Aynalı Sazan 5.4 kg
    Tatlı Sular İçin Balık Bulucu...

Arkadaşlarım Ve Abilerim.
    Bu Aralar yaz için bir balık bulucu almak istiyorum,kullanan veya bilen birileri bana yardımcı olabilirmi.Herkese İyi Paylaşımlar.Şimdiden Teşekkürler...

14. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar

Ümit

İmzanı bir daha oku.:D
    Balık tutamıyorsan sebebi odur.
    Derler ki azı beğenmeyen çoğu hiç bulamaz.
    Benden tavsiye , sen inşallah balık tutarım diye git,Allah ne verirse razı ol ve şükret.
    O zaman daha iyi ve irisini de tutarsın.:)
    Rastgele.

Tatlısu derken nerede kullanmayı planlıyorsun.
    kıyıdan mı tekneden mi?
    internette Garmin ve Humminbird sitelerine bakarsan çok bilgi edinebilirsin.
    Rastgele.

15. carphunters

carphunters sebahtin

Favori Kamış:
    shimano, fox, kryston, jrc, korda, esp, garmin, nutrabaits, pelzer, chub
    ayırdığın bütçe nedir?

16. orhan1969

orhan1969 Orhan

Favori Kamış:
    İtalcanna Kombat
    Favori Makine:
    Daiwa Saltiga Surf,Daiwa Tournamnet Entoh
    En İyi Avı:
    1,5 mt Sapan ( Kemane )
    Tam emin degilim ama.190 ytl den baslıyor,1500 -2000 ytl ye kadar var belkı daha yukseklerıde vardır ama benım baktıklarımın rakamı bu kadar:)
    bol sanslar

17. ümitay

ümitay

Favori Kamış:
    Dip,Kamış,vs.vs.
    En İyi Avı:
    Aynalı Sazan 5.4 kg
    Fiyat Aralığı

Çok Teşekkür Ederim.Benim düşüncem kenardan kullanabilmem için yada her ikiside tek makinada mevcut mu? Fiyatı İse 350-450 ytl arası.

18. carphunters

carphunters sebahtin

Favori Kamış:
    ümit kardeşim balık bulucu (sonar) kulanman için öncelikle tekne veya bot sahibi olman gerekli
    kenardan balık bulucu kullanmak ??
    tatlı su deniz nerede kullanıcaksın yazarsan diğer üyelerin de sana yardımcı olabıleğini düşünüyorum

19. carphunters

carphunters sebahtin

Favori Kamış:
    garmin 120 fishfinder tatlı suda kullandım on numara bir cihaz

Özellikler
    Türkçe Menü, Mono Ekran, Çalışma Açısı 20° Paket İçeriği Montaj Kiti, Plastik Transom mount (dıştan takma) transducer (ayna), Güç-veri kablosu, Kullanım Kılavuzu, Portatif taşıma ve montaj kutusu, Pil ve Motor aküsü ile çalışır.
    GARMIN patentli Depht Control Gain sayesinde su altı yapısını ve balıkların saklanma yerleri tespit edilebilir.

Fishfinder 120, sağlam gövdesi 240 x 128 piksel yüksek çözünürlüklü ekranı ve dört-inç’lik (çapraz) ekran boyutu sınıfının en büyük cihazı yapar.

Fishfinder 120, kullanıcıların termoklin ya da sualtı yapıları gibi balıkların saklanma noktaları ile zeminin yapısının doğru bir resmini elde etmelerine yardımcı olmak için, Garmin’in patentli Depth Control Gain (DCG) özelliğine ve See-Thru teknolojisine sahiptir. Cihazın öğrenimi ve kullanılması çok kolaydır.

Fishfinder 120 bir tuşa (Menu) dokunulması ile, balıkçıların balıkları hızla bulmaları için ihtiyaçları olan en hayati bilgilere menzil, kazanç ve zoom ulaşmaların sağlar.

* Max. Derinlik 600 ft (182 m)
    * 100 W (RMS) 800 W
    * Ekran ve klavye için art alan aydınlatması
    * Ekran tipi : FSTN, siyah ve beyaz monokrom
    * Güç kesildiğinde kullanıcı ayarları için dahili hafıza yedeklemesi
    * Grafik beyaz çizgi, zeminin sertliğinin ve yapısının net bir resmini verir
    * Sığ su ve boyutlarına göre balık alarmları
    * Ayarlanabilir menzil, kazanç ve zoom
    * Plastik alaşımlı, tamamen contalı sağlam gövdesi.

FİYATI 400/500 YTL ARASINDA

BU ŞAHSEN BENİM KULLANDIĞIM VE MEMNUN KALDIĞIM BİR CİHAZ

Son düzenleme: 29 Aralık 2006
  20. carp

carp Mehmet

Sabri abi bu cihazla bir ara ben de ilgilenmiştim. Şişme botlarda da kullanımı mümkün değil mi?