Balık çiftlikleri taşınmayı bekliyor

Konu, 'Genel Konular' kısmında balikci tarafından paylaşıldı.

 1. balikci

  balikci

  Mesajlar:
  2.184
  Balık çiftlikleri taşınmayı bekliyor..

  MUĞLA (İHA) - Çevre ve Orman Bakanlığı'nın gerekli kriterleri yerine getirmeyen balık çiftliklerinin kapatılacağı yönündeki tebliğinin yürütmesi durdurulurken, çiftlik sahipleri taşınacak yer gösterilmesini bekliyor.

  Çevre ve Orman Bakanlığı, 24 Ocak tarihinde aldığı kararla deniz yüzeyinde balık çiftliği bulunan işletmeler için belirlenen yeni kriterlerin 13 Mayıs 2007 tarihine kadar yerine getirilmesini, aksi taktirde kriterleri yerine getirmeyen çiftliklerin kapatılacağını açıklamıştı. Daha sonra bakanlık tarafından valiliklere gönderilen genelgede, kriterleri yerine getirmeyen çiftliklerin kapatılması için gereğinin yapılması istenirken, Muğla yöresinde bulunan 129 balık çiftliğinden 128'i için kapatma kararı çıkmıştı. Karara karşı açılan davadan yaklaşık 15 gün önce çıkan sonuca göre Danıştay 6. Dairesi, balık çiftlikleri ile ilgili düzenlemeyi getiren Çevre ve Orman Bakanlığı tebliğinin yürütmesini durdurmuştu. Muğla Kültür Balığı Yetiştiricileri Derneği Başkanı İhsan Bozan, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, polemiklerden bıktıklarını ve tebliğ yürürlükteymiş gibi hareket ettiklerini belirterek ilgili bakanlığın yer göstermesi ile çiftlikleri taşıyacaklarını söyledi. Bozan, "Çevre Kanunu'nda değişiklik yapan kanun ve buna bağlı olarak çıkarılan tebliğin gereklerini yerine getirmek için İstanbul Üniversitesi ile bir anlaşma yapmıştık. Fiziki parametrelerin tespitini yaptık.

  [​IMG]

  95 tanesi, üniversitenin raporuna göre parametrelere uygun değildi. Bakanlık daha sonra ölçümün adadan yapılması gerektiğini, ana karadan yapılmış ölçümlerin sayılmayacağını, bu sebepten işletmelerin geri kalan kısmının da kapanacağı yönünde görüş beyan etti. Biz de idari yargı yoluna başvurduk. Danıştay da tebliğin yürütülmesini durdurma kararı verdi. Ancak dava esas olarak incelenmekte" dedi.

  Bakanlığın yürütmenin durdurulması kararının gereğini yapmak üzere il müdürlüğüne bir yazı göndereceğini öğrendiğini dile getiren Bozan "Bu, şu demek. 'Kapatma kararını geri çekin.' Sayın bakanımızın bir gazetede 'Balık çiftlikleri gözlerini kapatmışlar, dolar gözlüklerini çıkarsınlar' şeklinde hoş olmayan bir demecini okudum. Biz asla bu memleketin aleyhine iş yapacak değiliz. Zaten bizim tebliğin yürütmesinin durdurulmasına rağmen Tarım Bakanlığı tarafından tespit edilen yeni alana taşınma yolundaki talebimiz ve bu işlemlerin başlatılmış olması, bizim iyi niyetimizin göstergesidir.

  Yargıya başvurmak herkesin anayasal hakkıdır. Biz şu anda tebliğ yürürlükteymiş gibi, işletmelerin taşınması yönünde işletmelerin yüzde 99'u müracaat etmiştir. 'İşletmeler halen taşınmadı' demek çok saçma yaklaşım. Çünkü işletmelerin taşınması için yeni alan gösterilecek" diye konuştu.

  kaynak: haberler
   
 2. osmanaltunel

  osmanaltunel

  Mesajlar:
  3.695
  Şehir:
  ANKARA / Gölbaşı
  Favori Kamış:
  olta
  En İyi Avı:
  Turna 140 cm. Gölbaşı
  Paylaşımın için teşekkürler şafak 110 galiba doğrumu okudum hadi hayırlı vazifeler.
   
 3. ulukan

  ulukan

  Mesajlar:
  35
  Şehir:
  bandırma
  Favori Kamış:
  saz misina kanca gerisi yalan
  En İyi Avı:
  5 mt hamsi :)
  o oteller güzelim koylarımızı pislik içinde bıraksın kimseden ses çıkmaz türkiyenin en hızlı büyüyen sektörüne atılmış bir çelmedir bu baska bısey degıl google dan bakın helikopterle çekilmiş bodrum fotolarına bakın nasıl otel istilası binalaşma göreceksınız amatör balıkçı olsanızda su ürünlerinin arkasında durmanız gerektgını düşünüyorum en azından denize ve körfeze oteller kadar atık bırakmıyoruz su ürünlerinde organik maddeler kullanılıyor peki oteller ???