balik corbasi tarifi

Konu, 'Balık Yemekleri' kısmında bahri ozmen tarafından paylaşıldı.

1. deniz baligindan corba yapilirmi yapilirsa tarifesini gonderen arkadaslarimiza cok tesekkur ederim mercan baligi ile olurmu turkiyede iken gol baliklari ile yapiyorduk sazanin kafasi ile sirkeli deniz baligi ile ayni tarife usulunde yapilirmi acaba
    saygilarimla

2. smyrna

smyrna Sevil Kurtoğlu

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    olacak inşallah
    Sevgili Bahri ,balık yemekleri bölümüne bakarsan bulma ihtimalin olabilir :)

3. yine yanlis yerimi actim namik bey uyarilariniz la valla ogrencez bu gidisle yine balik corbasini yiyemicez ozurler

4. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Yersin yersin:)

İskorpitin çorbası çok güzel olur.
    İskorpit başlığı altında da bulabilirsin sanıyorum.
    Bulamazsan yeni tarif veririz merak etme.
    Afiyet olsun.

5. yardimin icin cok tesekkur ederim reis abim iskorpitin nasil bir balik oldugunu bide bilsem isallah resimleri vardir bir arastirayim 10 senedir ozledik bir balik corbasi yimeyi

6. Spider

Spider Mert Eren

Balık çorbasında
    en öncelikli kullanılacak balığımız
    kırlangıçtır.

Barakuda kafası da kullanılabilir..

Alıntıdır :

MALZEMELER
    1 kg' lık beyaz etli bir balık (*)
    1/2 çay bardağı limon suyu
    2 kahve fincanı pirinç
    1 adet küçük kereviz
    1 demet maydanoz
    12 su bardağı su
    4 adet patates
    4 adet havuç
    1 baş soğan
    2 adet yumurta
    tuz, karabiber

(*) levrek, sinarit, kırlangıç, lipsos vs.

5 kişilik

HAZIRLANIŞI
    Balığı temizleyip, varsa pullarını ayıklayın. Solungaçları çıkarın, içini iyice temizleyip bol suda yıkayın.
    Balığı, atı düz, geniş bir tencereye koyup, üstüne rendelenmiş soğanla kıyılmış maydanoz, oniki su bardağı su, tuz ve karabiber koyun. Tencereyi orta derecedeki ateşe koyun.
    Balığı yumuşayıncaya kadar haşlayıp, süzdükten sonra bir kenara koyun. Rendelenmiş havucu, ufak ufak doğranmış kerevizi, küp küp doğranmış patatesi ve pirinci balığı haşladığınız suya katıp, iyice kaynatın.
    Bu arada, haşlanmış balığı, deri ve kılçıklarından temizleyip lokma büyüklüğünde parçalara bölün.Tenceredeki sebze ve pirinçler bütünüyle dağılınca ince delikli bir süzgeçten geçirip diğer bir tencereye boşaltın ve tencereyi ateşe koyun. İçindeki su kaynamaya başlayınca balık parçaları da katıp , 5 dakika daha kaynatın.Çorbayı ateşten alacağınız sırada bir kasede yumurtalarla limon suyunu çırpıp köpürtün. Daha sonra çırpmaya ara vermeden kaynar sebzeli sudan kaşık kaşık alıp , terbiyenin içine katın. Kase dolduğunda bu kez tenceredekileri hızlı hızlı karıştırıp, terbiyenin içine boşaltın ve balık çorbasını ateşten alıp, karabiberini ilave edip servis yapın.

7. cok tesekkur ederim spider bey gonderdiginizi ilk olarak yarin deneyecegim yardimci olacagim bir konu olursa yardim etmek isterim saygilarimla

8. Spider

Spider Mert Eren

sydney'e naklimi istiyorum :D :D :D

sizin o kadar paylaşımınızdan sonra bu az bile
    ne yaptık ki :D

9. keske o kadar kolay olsa naklini yapsak spider bey zaten kafama gore bir balikci arkadas bulamadim deniz tutmayan

10. ozan

ozan Ozan

deniz beni tutmuyo :D :D :D bi ara gelelim oraya antalya ekibi olarak. bizi balığa götür

11. beklerim ozan kardesim antalyadan deniz tutan birisini cikacagini zannetmiyom zaten buradayken antalyali degerli ogrence arkadasimiz bora devamli cikardik sizin gelme imkaniniz olmasada ben gelirsen umarim sizinle baliga gitme imkanimiz olur zaten mayista antalya ya gelmeyi dusunuyorum arkadasim 4 senedir davet ediyordu bu sefer kesinlikle gelmeyi dusunuyorum

12. hatayi33

hatayi33 Nebi Şahin

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Kofana 1,5 Kg.
    Bahri forum da balık yemekleri bölümünde bir adet balık çorbası tarifim var. Sarımsak seversen gerçekten süper bir çorba. Beyaz etli her türlü balıktan yapılabilir.Afiyet olsun.

13. cok tesekkur ederim sayin abim sarimsak sevilmezmi bizde koy cocuguz hangi baslik altinda yazdiginizi sorabilirmiyim sirkeyede bayilirim sirkede katilirmi acaba ve deniz baliklari ile olurmu saygilarimla

14. hatayi33

hatayi33 Nebi Şahin

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Kofana 1,5 Kg.
    Bahri bu balık çorbası özellikle deniz balıklarından yapılır.Beyaz etli olan her türlü deniz balığından (Levrek-çupra-mercan-sargoz vb.) yapılır. Pişirdikten sonra bol limon ve acı pul biber ile iyi gider.Sirke konusunu bilemiyorum. Denemek lazım. Forumda balık yemekleri bölümünde 2 sayfada balık çorbası adı altında bulabilirsin.Afiyet olsun.Selamlar.

15. hatayi33

hatayi33 Nebi Şahin

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Kofana 1,5 Kg.
    Bahri özür balık çorbası tarifi balık yemekleri 3. sayfada.

16. Cihangir

Cihangir Cihangir

Favori Kamış:
    AlbaStar Galaxy 3.0
    Favori Makine:
    Banax SX5000 & SX3000
    En İyi Avı:
    18 adet palamut 1.700 gr Eşkina

Sitemizin forumundan bulduğum İskorpit Çorbası tarifi..

1. Önce irice 2 iskorpit balığı alınır. (Öteki topikte resmi olan çirkin balık. Ne yaparsınız, çorba en güzel bu lanet balıktan oluyor ) Solungaçları dahil içi temizlenir. Temizlerken sırt yüzgeçlerine dikkat, elinize batarsa bir hafta odayı dört döndürür
    2. Balıklar bütün olarak tencereye atılır, 3 parmak üstüne kadar su doldurulur. Tencereye 1 demet maydanoz atılır. Altı yakılır ve haşlanmaya bırakılır.
    3. 2 iri patates, 2-3 havuç doğranır, 1/4 bardak pirinçle beraber yeterince suyla haşlanmaya bırakılır.
    4. 1 yumurta ve 2 kaşık yoğurt çırpılır, terbiye adı verilir ve kenara konulur. Dursun orada kerata
    5. İyice haşlanmış balık çıkarılır. Ayıklanır, etleri bir kenarda toplanır. Maydanozlar ve balığın artıkları çöpe tabii. Balığın haşlandığı su varsa tülbentle, yoksa kevgirle süzülür.
    6. Tencerede 1/2 su bardağı un pembeleşinceye kadar yağda kavrulur. (Bu aşamada soğan da kavrularak katılabilir ancak zevke bağlı olup şart değildir, ben önermiyorum) Kavrulmuş unun üzerine süzülmüş balık suyu katılır, karıştırılır.
    7. Bu suya 1 çay bardağı has zeytinyağı ilave edilir.
    8. Haşlanmış nebatat (suyuyla beraber) bu suya eklenir, karıştırılır.
    9. Terbiye de eklenir.
    10. Havanda 4-5 diş sarımsak dövülür, üzerine 1 bardak sirke eklenir. Bu karışım, tabaklara kaşıkla sonradan eklenecektir. Tabak başı 1-2 kaşık yetiyor.

İşte çorbanız hazır. Bu miktarlar 6 aç yurdum insanı içindir..

Zamanla, daha fazla paylaşımlarımız olacak.. Elimde güzel fotoğraflar var..
    Bandırma'dan sevgilerle..

17. Spider

Spider Mert Eren

imza ayarlarınızı yapar mısınız.
    aramıza hoş geldiniz

18. ahmetsimsek

ahmetsimsek

Favori Kamış:
    zipkin olta ve ag
    En İyi Avı:
    en buyugunu yakalayana kadar cevaplamiyacagim
    bizim orada en guzel corba dere suyundan yapilir bir denerseniz hata etmessiniz

19. excalibur

excalibur

Favori Kamış:
    olta
    bahri , hayırdır ne iş ?
    avusturalyada ne zamandan beri dere suyu içiyonuz.

20. ahmetsimsek

ahmetsimsek

Favori Kamış:
    zipkin olta ve ag
    En İyi Avı:
    en buyugunu yakalayana kadar cevaplamiyacagim
    ozur dilerim beni karistirdiniz heralde Wellington dan istavrit avcisi olarak sitenize katildim