Balık tutmak için en iyi 10 nokta

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında Eczacı tarafından paylaşıldı.

 1. Eczacı

  Eczacı

  Mesajlar:
  3.057
  Şehir:
  Aydın
  Favori Kamış:
  olta
  Amatör balıkçılık, hobi olmaktan çok bir yaşam biçimi. Kıyıdan oltayla balık avlamanın tadını bir kez alan bir daha zor bırakıyor. İşte bu yüzden yağmur veya soğuk dinlemeden denize olta sallayan insanlar görüyoruz sahil kentlerinde. İstanbul’daki Galata Köprüsü’nün üzeri, amatör balıkçılığın nasıl bir şey olduğunu en iyi anlatan yerdir.

  Sabahın ilk ışıklarından akşamın geç saatlerine kadar onlarca amatör balıkçı olur üzerinde. Yaz-kış, sıcak-soğuk, yağmur çamur dinlemezler. Biz de bu hafta konularında uzman jüri üyelerimize, kıyıdan oltayla balık avlamak isteyenlerin, bu işe yeni başlayacakların gidebilecekleri en iyi yerleri sorduk. Tatllı suda ve kıyıdan açıkta tekneden avlanmayı seçim dışı bıraktık. Bunun için ileride belki ayrıca bir seçim yaparız. Bu hafta sadece ilk 10’a girenleri değil, jürinin adını andığı tüm yerlerin listesini de veriyoruz.

  EN İYİ 10

  1. Galata Köprüsü - İSTANBUL

  2. Sarayburnu - İSTANBUL

  3. Karaburun Kanlıkaya - İZMİR

  4. Faroz Mahallesi - TRABZON

  5. Mordoğan İskelesi - İZMİR

  6. Gümrük İskelesi - ÇANAKKALE

  7. Foça Küçükdeniz - İZMİR

  8. Karataş sahili - ADANA

  9. Bebek Akıntıburnu - İSTANBUL

  10. Kuleli Askeri Lisesi önü - İSTANBUL

  GALATA KÖPRÜSÜ

  Marmara tarafı daha bereketli

  İstanbul’da oltayı eline ilk kez alanlara bile sorsanız, size Galata Köprüsü’nü işaret eder. Öyle ki, yer bulmak bile çok zordur. Özellikle de hafta sonlarında. Sabahın ilk ışıklarında gitmek, rahat ve güzel bir yer kapmak için şarttır. Özellikle Marmara’ya bakan tarafının daha verimli olduğu söylenir. Temmuz - ağustos ayları dışında çinekop, kefal ve istavrit bolca bulunur. Balıkçıların tecrübesine göre 10’lu veya 12’li çapari kullanımı en çok tercih edilen tekniktir. Sarkıtma, şamandıralı, mantarlı olta da kullanılabilir. Köprü üzerinde sandviç ve çay satan seyyar satıcılara rastlamak mümkün.

  SARAYBURNU

  Fırlatma olta tavsiye edilir

  İstanbul’da arkanızı Topkapı Sarayı’na vererek Kız Kulesi’ne karşı balık tutmanın keyfi başka. Sarayburnu sahilinde özellikle akın balıklarına bolca rastlanıyor. Taşlık ve kırmalık balıklar da tutabilirsiniz. İstavrit, çinekop, lüfer, uskumru ve palamut bolca görülüyor. Sahil kayalık olduğundan fırlatma olta kullanmanız en verimli sonucu verecektir.

  KARABURUN KANLIKAYA

  Yanınıza kumanya alın

  Olta balıkçılığı için kış ayları en uygun mevsim. Olta ile Kanlıkaya sahilinden sargoz, çipura, koppez, sarpa en fazla yakalanan balıklar. Kıyıdan kayık ve tekneyle biraz açılabilenler ise fangri, mercan, uskumru ve istavrit yakalama şansına sahip oluyor. Bahar aylarında zokayla kalamar avcılığı da yapılıyor. Yaz aylarında en gözde balık kefal. Kanlıkaya çevresinde tesis olmadığından amatör balıkçıların ihtiyaçlarını yanında götürmesi öneriliyor.

  FAROZ MAHALLESİ

  Mavruşkil buradan çıkar

  Trabzon’un balıkçısı ve futbolcusuyla ünlü Faroz Mahallesi sahilinde istavrit, barbunya, çok az çıkmakla birlikte izmarit, ispariza, geceleri de yörede mavruşkil olarak bilinen ve yurdun başka yerlerinde eşkina olarak adlandırılan balık avlanıyor. İstavrit türü balıklar için kamışlarla atılan birkaç oltalı çapari, kumda gezinen barbunya için ise kurşun altına takılan oltalar kullanılabilir. Sadece gece av veren ve ağırlıkları birkaç kiloyu geçen mavruşkil için daha kalın misina ve büyük olta kullanmak gerekir. Faroz Balıkçı Barınağı’nda bulunan balıkçı kahvesi, kapalı ve açık bölümü ile hizmet veriyor.

  MORDOĞAN İSKELESİ

  Çorbacı 5.00’te açılıyor

  Ege’de, Eski Foça’nın tam karşısındaki Mordoğan’da aralık-şubat arası bolca olmak üzere yaz-kış levrek avlayabilirsiniz. Mayıs-haziranda mırmır ve surpa, yılın her zamanı kefal çıkıyor. Mordoğan’ın merkezinde bulunan iskelenin üstünü ve sahil güvenliğin etrafını arabayla geldiğinizde otopark olarak kullanabilirsiniz. İskele üstündeki lokanta ve kafeteryalardan yiyecek ve içecek temin edebilirsiniz. Sabah 5.00’te açılan, iskeleye çok yakın bir çorbacı da var.

  GÜMRÜK İSKELESİ

  Balıkların geçiş yolu üzerinde

  Marmara Denizi’nin ortalarında bulunan değerli balıkların, Çanakkale kıyılarına gelmesi bu noktada tür açısında zenginlik oluşturuyor. Gümrük İskelesi (Donanma önü) yıl boyu amatör balıkçılara ev sahipliği yapıyor. Tüm yıl boyunca istavrit, izmarit, kocagöz yakalanabilir. Ekim-ocak arasında lüfer ve uskumru çıkıyor. Çanakkale, Karadeniz’den gelen balıkların Ege’ye giderken geçiş yolu. Dolayısıyla eylül-ekim ayları arasında levrek, mart-kasım arasında palamut yakalanabilir. Bu noktaya arabayla rahatlıkla gidebilirsiniz. İskelenin etrafında park yeri bulma sorunu yok. Üzerindeki lokanta ve kafeteryalar sayesinde yiyecek ve içecek temin etmeniz çok kolay.

  FOÇA KÜÇÜKDENİZ

  Yıl boyu balık var

  Ege’nin ünlü tatil beldesi Foça adaları, yarımadaları, korunaklı Büyükdeniz ve Küçükdeniz’i ile her mevsim, her türlü hava koşulunda amatör balıkçıları eli boş bırakmıyor. Küçükdeniz sahili, amatör oltacıların rağbet ettiği bir yer. Sahildeki kafeteryalar keyifli saatler geçirmek isteyenler için sabahın erken saatlerinden geceyarısına kadar hizmet veriyor. Foça’da levrek ve kefal en fazla tutulan balıklar. Ayrıca sardalye ile çipura, karagöz tutmak da mümkün. Küçükdeniz’den kiralayacağınız kayıklarla biraz açığa çıkıp, mercan, çipura, izmarit, kolyoz, istavrit tutabilirsiniz.

  KARATAŞ SAHİLİ

  Giden boş dönmüyor

  Olta balıkçıları, Adana’ya 47 kilometre uzaklıktaki Karataş’ın sahillerine ekimden itibaren akın ediyor. Cemre suya düşünceye kadar süren av sezonunda iskele, barınak, adalar, Harbiş Sitesi kayalıkları ve Atapark bölgesinde olta sallanabilir. En çok levrek, çipura, karagöz, mırmır, kayabalığı, karakulak, kefal, istavrit çıkıyor. Levrek ve lüfer avlamak için oltayı 30-40 metre ileriye fırlatmak gerekiyor. Mercan için dip oltası uygun olur. Sahil kıyısındaki lokantalarda yeme içme imkanı bulunsa da olta balıkçıları, termoslarda sıcak çay ve kahvaltılık getiriyor.

  BEBEK AKINTIBURNU

  Kışın kroça, yazın zargana

  Akıntıburnu İstanbul Boğazı’nın tam dönüş noktası. Boğaz’dan geçen akın balıklarına burada olta sallayanlar kolaylıkla rastlayabilirler. Kroça, tüm yıl boyunca istavrit, eylül-kasım arası lüfer ve çinekop, yaz aylarında ise zargana çıkıyor. Oldukça geniş bir alan olduğu için rahat rahat balık tutmanın keyfine varabiliyorsunuz. Arabayla gelirseniz hemen Akıntıburnu’nun önündeki parka veya Arnavutköy’ün sokaklarına park edebilirsiniz. Sahildeki minibüslerde dürüm yiyip çay içebilirsiniz.

  KULELİ ASKERİ LİSESİ ÖNÜ

  25 beden olta ideal

  İstanbul Boğazı’nın en güzel yerlerinden biri. Anadolu yakasındaki balıkçılar bu noktayı fazlaca tercih ederler. 12 ay boyunca istavrit, iskorpit, ekim-nisan arasında çinekop rahatça avlanabilir. Burası için standart seçim 25 beden 50’lik olta ideal. Bir tarafında Kuleli Askeri Lisesi, balık tutulan yerde ise park alanı var. Etrafta çay, su ve köfte satan seyyar satıcılar var, fakat balıkçılar genelde kendi çaylarını ve yiyeceklerini getiriyorlar.

  Jürinin önerdiği diğer avlanma noktaları

  Mersin Taşucu, Mordoğan Kumburnu, Trabzon Yat Limanı Mendireği, Trabzon Akçakale Beldesi, Trabzon Yaroz Mevkii, İstanbul Paşabahçe kıyıları, İstanbul Kızkulesi önü, Dalyan İztuzu plajı, İstanbul Aşiyan önü, Eskihisar feribot iskelesinin sağı ve solu, Bodrum Turgutreis belediye limanı iskelesi, İstanbul Şile limanının üst tarafı, İstanbul Yeniköy çakarı, İstanbul Kanlıca koyu, Bozcaada Babakale, İstanbul Tarabya polis lojmanları önü, Mordoğan balıkçı barınağının iç kısmı, Mordoğan körfez mevkii, Karaburun Sarpıncık, Karaburun Badembükü, Kuşadası Milli Parkı önü, Didim Akbük koyu, İzmir Dikili merkez ile Çandarlı arası, Foça Çakmak Koyu, İzmir Narlıdere Sahilevleri önü.

  kaynak:Hürriyet gazetesi
   
 2. TEKNOTURK

  TEKNOTURK Erkan

  Mesajlar:
  99
  Şehir:
  Afyonkarahisar
  Favori Kamış:
  Dam Salt-X SW Spin 270cm 10-40g
  Favori Makine:
  Okuma Epixor 40
  En İyi Avı:
  Levrek
  Beşiktaş feribot iskelesinin adı bile geçmemiş. Kuleli Askeri Lisesinin önünü denemek lazım, Sarayburnunda o büyük seyehat gemileri olduğu için çok az bir açıklık var ve insanlar halatların üstünden omuz omuza olta sallıyor. Saat 8 de gitmemize rağmen aralarına sokulacak yer bile bulamadık, olta karıştırıp birbirine küfür edenleri de görünce "kafa dinlemeye geldik, millete bak birbirini yiyor" diye galata köprüsüne gittik ve hala da nasip olmadı orada avlanmak.
   
 3. POYRAZPINAR

  POYRAZPINAR

  Yaş:
  48
  Mesajlar:
  171
  Şehir:
  İZMİR-KARABURUN-ÜÇKUYULAR
  Favori Kamış:
  OLTA,SIRTI
  En İyi Avı:
  2 KG SİNARİT
  ıldırı nasıl unutursunuz?
   
 4. orhan1969

  orhan1969 Orhan

  Yaş:
  54
  Mesajlar:
  1.566
  Şehir:
  ADANA
  Favori Kamış:
  İtalcanna Kombat
  Favori Makine:
  Daiwa Saltiga Surf,Daiwa Tournamnet Entoh
  En İyi Avı:
  1,5 mt Sapan ( Kemane )
  Bence iyi araştırılmadan Yapılmış Bir Haber ( Adana Açısından Söylüyorum )
  Geçen Günlerde Sanırım Alper Arkadaşımız Adanadan,Sevgili Aydın Abimin ve Benim uyarılarımızı dinlemeyerek Gitmiş ve hemen akabinde ''Karataşa Gitmeyinnnn '' şeklinde bir form açmıştı:D
  Şaka Bir yana Adanalı Amatör Balıkcıların 3. - 4. tercih yeridir karataş,biz harbişe sadece Yemlik Karides Yakalamak İçin giderdik. Yumurtalık,Batık Gemi,Karagöçer varken Karataş daha sonra gelir kanımca.
  Haksızmıyım Sevgili Aydın Abi,Sevgili Modumuz Aylin Hn. ve Dünya tatlısı Babası Orhan Abi :)

  Selamlar
   
  Son düzenleme: 16 Şubat 2007
 5. istanbulteam

  istanbulteam Alparslan Altan

  Mesajlar:
  2.467
  Şehir:
  istanbul
  Favori Kamış:
  Yasal olan tüm oltalar
  En İyi Avı:
  96 adet istavrit
  bence sarayburnunu bitirdiler oraya diktiler o gemileri balık zevki kalmadı
   
 6. avcı22

  avcı22 Mesut Turan

  Mesajlar:
  761
  Şehir:
  edirne
  Favori Kamış:
  olta
  En İyi Avı:
  yayın 3.4 kilo
  Benim size bir ayrı bir tavsiyem.Gelibolu ilçesi Yeniköy kıyısı.Meşhur Despot'la sınır.Balık yönünden çok zengin.Zaten o yöredeki balıkçıların çoğu Yeniköy kıyısında konaklıyor.Ahtapot,mezgit,küpes,iskorpit vb balık yönünden zengin.Hatta balıkçılarla anlaşan bir firma sabahları gelip balıkları topluyor.
   
 7. cfurby

  cfurby

  Mesajlar:
  1
  selam

  bende yeni üye oldum balık tutmak için iyi bir nokta da hidiv kasrı önü muhteşem balık yapıyor orası:)
   
 8. istanbulteam

  istanbulteam Alparslan Altan

  Mesajlar:
  2.467
  Şehir:
  istanbul
  Favori Kamış:
  Yasal olan tüm oltalar
  En İyi Avı:
  96 adet istavrit
  yeni geldiysen kendini tanıt tanışma bölümünde imza ayarlarrını yap kan grubunu yaşını nerden olsuğunu filan
   
 9. Eczacı

  Eczacı

  Mesajlar:
  3.057
  Şehir:
  Aydın
  Favori Kamış:
  olta
  bende size hak veriyorum aslında buradada kıyıdan avlandığımız güzel yerler var ama sanırım araştırmacılar bazı bölgeleri keşfedememişler daha:D buda bence iyi birşey şimdi sizin bölgeyide yazsalardı :) düşünsenize birden balıkcılar orayı doldursa size yer kalmaz:) :)
   
 10. Cadayl

  Cadayl Aylin Özyurt

  Mesajlar:
  1.622
  Şehir:
  Ankara
  Favori Kamış:
  olta
  En İyi Avı:
  lepistes..


  :) Kesinlikle katılıyorum. İlk tecihim Yumurtalık olur. Ama Karataş da balık ve salata yemenin keyfi ve ucuzluğu da bir başka olur tabi:D..
  Gerçi çookkk uzun zamandır gitmiyorum. o denli ucuz olmayabilir artık..
   
 11. crazy_fısher

  crazy_fısher burak sökmen

  Yaş:
  40
  Mesajlar:
  3.111
  Şehir:
  muğla
  Favori Kamış:
  zıpkın,olta,
  En İyi Avı:
  5kg levrek:)3,5 kilo beyaz laos(kum gridası)
  :D

  Fikirlerinize katılıyorum.bu balık avı meselesi bi hastalık.ama ben tedavi olmak istemiyorum:)
  Bu arada gökova hiç iyi bir avlak değil.sakın yazdıklarıma aldanmayın:D :D :D
   
 12. skoylu

  skoylu Serdar KÖYLÜ

  Mesajlar:
  7.941
  Şehir:
  GEBZE
  Favori Kamış:
  Olta, başkası olmaz..
  En İyi Avı:
  Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
  Benim bildiğim, istanbul'un en kaspet yeri Galata Köprüsüdür.. Sadece, bazen, nadiren istavritte verimli olur.. Hadi Unkapanı köprüsü deseler, anlayacağım da..

  Burada geçmemiş.. Bence, İstanbul için, Arnavutköy, Sarayburnu - Cankurtaran arası, Galata köprüsü ve Kuleli'den çok çok daha evladır..
   
 13. arm59

  arm59

  Mesajlar:
  304
  Şehir:
  Tekirdağ/Antalya
  Favori Kamış:
  Olta:Dam,daiwa,banax
  En İyi Avı:
  Sazan 4,5 kg.(1994)
  Arkadaşlar bu mekanlar araştırma sonuçu değil anket sonucunda ortaya çıkmış .
   
 14. Evet Mehmetcim,hiç bir şeyi kaçırmıyorsun.Bu günkü Hürriyette okudum bende,tam sayfa hemde..Ya dedim bak işte,sonunda bizimle ilgili bir haber..Elinde oltalarla Galata köprüsü üzerindeki insanlar..

  Hep İlk 10 bar yada ilk 10 şarkı olmayacakki:)

  Buda bizim ilk 10 işte..

  Teşekkürler ;)
   
 15. Turkish

  Turkish Murat Çulcu

  Mesajlar:
  68
  Şehir:
  İskenderun/Hatay
  Favori Kamış:
  Olta+Zıpkın
  En İyi Avı:
  Akya
  Degerli Orhan Bey,

  Soylemlerinize katiliyorum.Oncelik sirasi benim icin Yumurtalik (Arapbogazi,Sarigol,Yelkoma) Karagocer ve batikgemi (Bahce koyu taraflari)
  Karatas'in sadece telkarmit kayalari dedigimiz aciklardaki tekne avina ideal bolgesi iyi balki verir.O da karatas limanindan cikip yaklasik yarim saat kadar bati yonunde ilerleyerek gidilen biryer.Kertenizleri tarif edemedigim icin sure verdim
   
 16. CIneKoP

  CIneKoP

  Mesajlar:
  693
  Şehir:
  41°00'N28°53'E
  Favori Kamış:
  MITCHELL Pro8000/ Lineaeffe 3,90/ + AlbaStar 3,5/ Daiwa GS9/ Misina Kurşun vs ;)
  En İyi Avı:
  Kofana(1990-1998) -Palamut(2006)-Martı(2003 o hala gözküyüzünde;))
  Burda bebek -akıntıburnunda cıkıyor denilen kroça bizim bildiğimiz kıraçamıdır?
   
 17. AYDINDH

  AYDINDH Aydın

  Mesajlar:
  648
  Şehir:
  Adana
  Katılıyorum sana Orhan. Gazete haberini internetten daha önce okumuştum. Ancak Karataş'ta 70 li 80 li yıllarda boş dönmüyorduk. Ama şimdi maalesef gazete haberinin tersine, giden boş dönüyor. İnşallah yakında bereketli avlar yaparız.
  Selamlar;)
   
 18. SahEmre

  SahEmre Emre

  Mesajlar:
  2.481
  Şehir:
  İstanbul
  Favori Kamış:
  Okuma Salina 4.20 Salina 100-200 - Lineaeffe Extreme Cast 4.40 180gr. - Okuma V-System 240 10-40g
  Favori Makine:
  Ryobi Proskyer Nose Power - Shakespeare Mach 1 XT
  En İyi Avı:
  Küçük beyaz; 7 cm. Kuzey batı Antartika Sığlıkları..
  Aslında o kadar çok yer varki.

  Zaman biri birdiğerinin önüne çıkıyor.
  Bence bu sayılan yerler. En çok nüfusun yaşadığı yerler ve ulaşım sorunu en az olan yerler. Yani hadi hop dedimi gidilebilecek yerler. Tabi oylama kriterlerini de öğrenmek lazım, kimler oy kullanmış mesela. Ben haber ve araştırma hakkında bilgi sahibi değilim ama muhtemelen Galata Köprüsüne gidip ordaki bütün balıkçılara sormuşlardır.
   
 19. sümer34

  sümer34

  Mesajlar:
  166
  Şehir:
  İstanbul
  Favori Kamış:
  Kamış
  En İyi Avı:
  turna 6,5 kg,aynalı sazan 14 kg
  baba süper olmuş eline sağlık
   
 20. ahmetcem

  ahmetcem Cem

  Mesajlar:
  962
  Şehir:
  Samsun
  Favori Kamış:
  el,parmak,diş :)
  En İyi Avı:
  Ben ne yakalamıştım ya ?
  kesinlikle katılıyorum ya siz hiç sinop u ordu nun bolaman koylarını o doğal resifleri bilmiyormusunuz :) özellikle bolamandaki resiflerde jason kilisesinin orası var bir kötek ler var mavruşgiller var anlatamam yani :) zıpkınla dal oltayla tut her türlü her zaman balık var