Balik tutmak ve öldürülmesi ..almanyadaki kurallar

Konu, 'Tebliğler' kısmında berlinli tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. Hattusilis

Hattusilis

Favori Kamış:
    misina,iğne, kurşun ve bunların kombinasyonları
    En İyi Avı:
    çipura takribi 0.5 kg
    Konuyu yeni okuyorum, mevzu kapanmış olabilir ama ben de bir kaç birşey söylemek istedim.
    Dediklerinize katılmıyorum. Almanları falan savunduğum yok ama soykırım yapmış bir devletin 50 yıl sonra avcılık adına vicdanı bazı kurallar koyuyor olmasının yadırganmasının sebebini anlayamıyorum. Keşke Almanlar kadar olabilseydik de 3 tarafı denizlerle çevrili ülkemizde her öğün balık yenebilseydi. Böyle bereketli bir ülkede kilosu 60 ytl ye balık satılıyor, neden çünkü kalmadı.
    Herneyse asıl demek istediğim, balığın acı çekmeden öldürülmesi için konan kural, 50 yıl önce yapılan soykırım nedeniyle geçersiz mi oluyor, veya komik mi geliyor insana? Soykırım Almanların tarihinde her zaman KARA bir leke , affedilmez bir insanlık hatası olarak kalacaktır ama bazı şeyleride aşmamız gerekmiyor mu zamanla?
    Tekrar ediyorum Almanyayı savunduğum falan yok, ama şu an yolcu uçaklarına biniyorsak o da almanların 2.dünya savaşında yaptığı jet motorları yüzünden, uydu kanallarını izlememiz gene almanların yaptığı ilk roketler sayesinde oldu. Bu örnekler çoğaltılabilir. Nerden neyi örnek almamız gerektiğini iyi düşünelim. Cevaplardan almanyadaki arkadaşın sorduğu soru ile dalga geçildiği izlenimine kapıldığım için böyle bir cevap yazdım.

Böyle bir kuralı keşke uygulayabilsek, bazı balıkların (özellikle tatlı su) saatlerce su dışında canlı kalabildiklerine bizzat şahit oldum. Acı çekmenin sadece insanoğluna özgü bir duyu olmadığı gerçeğinden yola çıkarsan bunu balıklar içinde uygulamak yanlış olmaz diye düşünüyorum. Bu ister istavrit olur ister ton balığı , can açısından bir fark yok aralarında. İkiside ölecekse acı çekmeden ölmeli diyorum, uygulama açısından değil düşünsel olarak tabiikide.
    hoşçakalın

Son düzenleme: 21 Şubat 2007
  2. alperalg

alperalg

ben daha farklı bir açıdan yaklaşmayı denemek istiyorum. insanlarda beyine giden damarlar kesildiği zaman 3 dakika içinde beyinde ölüm başlar. bunun nedeni kan gitmeyince oksijenin de ulaşmamasıdır. ama bu insan eğer anestezi altında değilse üçüncü dakikadan onbeşinci dakikaya kadar acı çeker ve öyle ölür.ölür(anestezi altında acı çekmeden ölür). bu kesin. aynı şeyi balıklara uygularsak eğer daah farklı değerler bulunabilir ama sonuçta her yaratık bilinci yerindeyse ölürken acı çeker ve bunu hisseder. kalbine bir bıçak saplamanız ona saplamamanızdan daha çok acı verir diye düşünüyorum çünkü kalbe zarar verirken ekstra bir acı daha oluşuyor. kalp parçalansa bile atmaya devam eder ve çok az da olsa kanı beyine pompalar. tüm bu acı duyusunu algılayan beyin acıyı algılamaya bir süre daha devam eder.
    balığın ensesine vurup bayıltmayı tam olarak analiz edemem. ama bir balığın bilincini kaybetmesi acıyı hissetmemesi için tek çözümdür ve balığın bilinç durumunu gözünden anlayabilmek için balık doktoru olmak lazım.
    ayni u tip muayenelerin hiçbirini bir balığa yapamam ve yeme anestetik süremem. bu çok saçma olur çünkü bu doğanın kanunu ben güçlüyüm. ama yine de adil bir şekilde avımı yaparım. balığın şansı benimkinden asla az değildir.
    küçük balığı almam büyüdüğünde tutabilmek için.
    küresel ısınma var heryeri denizler basarsa çocuklarım torunlarım balıklarla beslenir diye balık soyunu korurum.
    onun da yaşama kakkı var ama onun oltası olsaydı beni tutar ve yerdi bu kadar basit.
    bıçakla balıklara eziyet etmeye gerek yok yeri geldiğinde yem yaparken bile yaşayan balık fileto yapılmaz.

ben hem balıkçı hem de canlı fizyolojisini bilen birisi olarak yazdım. sürçu lisan ettiysek affola.

Son düzenleme: 21 Şubat 2007
  3. Hattusilis

Hattusilis

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    çipura takribi 0.5 kg
    Hangi yöntemin balığa daha az acı vereceğini bilmiyorum, eğer bu kafasına vurmaksa o yapılsın başka bir yöntem varsa o uygulansın. Eğer kalbe bir şey batırmak acıyı arttıracaksa tabiiki yapılmasın.
    Sadece şunu unutmamak gerekir diye düşünüyorum, avladığımız bir canlı ve eğer ölüm onun için kaçınılmaz ise, hayatına son verecek acıyı azaltacak, ölümüne saygı gösterecek bir yolla olsun.
    İstavrit için mesela, ağzını yırtmadan çıkarmaya çalışabiliriz, nasıl olsa ölecek diye iğneye asıldığın zaman ağzı yırtılıyor hayvanın. 30-40 tane az tutmak ama iğneyi özenle çıkarmak için çaba sarfetmek yapamayacağımız bir şey mi sizce?

4. alperalg

alperalg

ağzını yırtmamak lazım tabii. o da bir canlı ve onu hisseder. biz avcıyız o hayvanı öldürmeyi göze alıyoruz zaten balığa çıkarken. gözü dönmüş katil de değiliz. ona eziyet etmek için çıkan manyaklar da değiliz. bunlara dikkat etmek bize ne zaman ne de başka bir şey kaybettirir. ama kafaya vurunca balığın bilincinin kaybolduğundan nasıl emin olunabileceği ve bu konudaki muayene metodları ve gereçleri hakkında bir fikrim yok! veteriner gözleminde avlanırsak olur mu acaba! balığa resüstasyon uygulanır mı? kalbinin neresine bıçağı batırırsam hemen ölür!
    çok fena çok böyle balığa çıkılmaz

bu konuda kanunlar olmalı. ama en önemlisi balıkçının etiği olmalı. hiçbir kanun balıkları bir manyağın elinden koruyamaz diye düşünüyorum.

5. Hattusilis

Hattusilis

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    çipura takribi 0.5 kg
    Benim de demek istediğim buydu, balıkçının etiği. Sanırım en uygun dille ifade ettiniz söylemek istediğimi. Teşekkürler.:)

6. berlinli

berlinli

Favori Kamış:
    olta
    Merhaba Alpay ve kutay,

konu ilginizi cektiyi icin tessekürler.

Almanlarin soykirimi: evet bu unutulmayacak, fakat böyle birsey yani soykirim bir cok ülkede yasanilimis birsey, eger ülkenin basina yanlis bir insan secilirse gene ayni sey her zaman olabilcek sey. 90 lli yillarda ruandada soykirim yapildi 1 milyona yakin insan öldü bunu konusan yok bilen ise cok az kisi.
    sagci insanlar her ülkede var, burda iyi genc nesilde mevcut.

almanlar cok disziplinli insanlar birsey karar alinirsa öyle düsünmeden yürülüye girmez.
    tatli su baliklari saatlerce belkide bir kac gün can cekiserek ölürler.
    arkadasimizin dediyi gibi eger ilk isimiz baligin kalbini delmege ugrasirsak o zaman balik daha cok aci ceker.

uygulanmasi gereken su:

1) balik sevk icin avlaniyorsa, yani balik geri birakilacaksa
    -o zaman baligi elinize almdan önce eli islatip baligi tutmak, eger kuru elimizle baligi tutarsak baligin koruyucu tenini zedeliyorsunuz, baligin mantar gibi diger hastaliklara korunmasi azalir.

2)balik dogru öldürme yöntemi
    1-baligi sudan cikardiktan sonra kücük sopa gibi bir aletle baligin basina biraz sert sekilde vurulmasi lazim...balik cok kisa bir sok hareket eder.. balik bayilir ve aci his etmez..ama balik daha ölmemis dir!!
    2-baligi bayiltiktan sonra sivri bir bicakla kalbini delmek, deldigimiz yerden kan gelmeli..
    3-baligin ignesini simdi rahatca baliga iskence vermedn cikara biliriz

bu sistem pek zaman almaz kovada baligin isknecesini duymayiz...
    genelikle iskenceyle ölen baliklarin tadi bozulur.

7. zemheri

zemheri onur selçuk çiftçi

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Torik 2,5 kg
    slm ben onur antalyadan 18 senedir antalyadayım bende balıkçıyım türkiyede almanyada olduğu gibi kurallar yok istediğin gibi tutar ve istediğin gibi öldürüsün burası türkiye burda her şey mümkün bol şans kib RAST GELE

8. akdeniz120

akdeniz120 Erkan

bencede balıgın kafasına gore vurmak biraz anlamsız ben balıgı cektikten sonra hemen cıkartmıomki kancadan ilk once iceliom sati inceleyene kadarda balık ölmüş oluo :D

9. cem76

cem76

Favori Kamış:
    olta,zıpkın
    En İyi Avı:
    levrek 14 kilo,kırlangıç 5 kilo,kalkan 8 kilo,karagöz 6 kilo
    kurban kesmekle türklerin ne alakası var kurban bütün müslüman aleminde allahın buyurduğu şekilde kesilir.bunun çağlada ilgisi yok eşek al falan laflarıyla insanları aşşalama hakkını nerden buluyosunuz. yorumlara dikkat eleştirdiğiniz millet kendi milletiniz.almanlara bu kadar hayransınızya önce dazlakların canlı canlı yaktıkları türklerin yaşama hakkından bahsedin.burası amatör balıkçılık sayfası bikaç kötü örnekle kaca bi milleti karalama sayfası değil.türküm milletimle ve türklüğümle gurur duyuyorum.sizede o çok insancıl almanyanızda mutluluklar.insanlık dersini almanlardan öğreniceksekte vayy halimize.koca bi tarih boyunca kimseye zulm etmemiş her zaman misafirperver olmuş bi toplumu karalamak ne kadar kolaymış.

10. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    her av iyidir yeterki usule uygun olsun
    Arkadaşlar bunca yazıyı okuduktan sonra aklıma ilk gelen şu:
    Almanyada doğmuş büyümüş bir Türk genci.. ve Türkiyede dogmuş büyümüş Türk gençleri...
    Ne kadar farklı görüşler..??? demekki bu işte bir terslik var..ama nerede??
    bunu hepimiz gayet iyi biliyoruzda. maalesef kendimize yakıştıramıyoruz..
    Alman milleti zamanında eziyet etmiş olabilir ama biz şu anda bir almanın diger bir almana olan saygısına bakalım yada Alman hükümetinin bir alman vatandaşına bakışını araştıralım.. hangi toplum daha insan gibi yaşıyor ülkesinde..
    bu şu demektir .. adamlar zamanında kötü bir şeyler yapmışlar ama şimdi artık aşmışlar..çook aşmışlar..
    neden onlar bizim ortagımız olmaya çalışmıyorda biz onların ayagına gidiyoruz??
    buna bakalım...
    adamlar bir sürü yenilik peşindeyken biz hala türban baş örtüsümüdür değilmidir i tartışıyoruz..:confused:

her millet laiki neyse onu bulur.... gerisi boş laf...

11. cem76

cem76

Favori Kamış:
    olta,zıpkın
    En İyi Avı:
    levrek 14 kilo,kırlangıç 5 kilo,kalkan 8 kilo,karagöz 6 kilo
    yadıklarını niye sildini bilmiyorum ama silmiş

12. wolky

wolky Volkan

Favori Kamış:
    İstanbulda İstavrit Tutmak içinmi :(
    En İyi Avı:
    sonunda aynalı sazan 1.5 kg ilk ve sondu :(
    abi ne saçmalıyosun k.bakma ama bu yazdıkların saçmalık biz müslümanız ve dini adetlerimiz var bunlardan biride kurban kesmek biz kurban kesiyoruz allah istediği için sade biz böyle yapmıyoruz youtube gir bakalım japonların yavru balinalara yaptıklarını gör bi araştır sonra dinimize laf söyle bunu söyleyemezsin bile. japonların balinaları öldürmeside onlar için bayram ama o daha vahşet görüntüler sen türksen haksızda olsan kendini savunacaksınn bu ülke gelişme aşamasında türban mürban hikaye onlar basına yansıyanlar ya basına yansımayıp imfnin borcunu yarıdan aza indirmesine, diğer avrupa ülkelerine göre en hızlı gelişen ülke sıralamasında kim önde ? ve daha bir sürü şey soruyorum sana ? benim amcalarımda almanyada ama o senin gibi almanları çok seviyorum demiyo onlar gurbet hasreti çekiyolar burda kazıkta yeseler türkiye diye aldırmıyolar ama sen bu kadar aldırıyosan türkiyeye ya gelme yada yanında TÜRK le dolaş yazdıklarına çok kızdım abi k.bakma o yaştan böyle yazılar hiç beklemezdim amatör balıkçılık forumu oldu tartışma forumu olmuyo böyle ya silelim bu konuyu yada kilitleyelim bu gittikce milletçi görüşlere giricek girdi zaten herkese bol slmlar eğer haddimi aştıysam k.bakmayın ama çok sinirlendim yazılanlara bak kurbana laf ediyoalr ayıp yaaa:mad: :mad:

13. themad2

themad2 Serdar

bizde uygulanamamsı saçma oldugu anlamına gelmez dürüst davranalım:)ayrıca bu konuyuda almanyarım zamanındda yaptıgı soykırımla bagdaştırmakta büyük başarı kabul etmeliyiz ki bu konuda biraz acımasızız.almanyalar en iyisini yapıyorlar.balıgı tutuyorum atıyorum kovaya balık 5 dakka çırpınıyo ne gerek var bayıltmak 2 alır ve balık acı çekmez.bu konuda da bizden daha ileriler malesef

14. gülbaharlar

gülbaharlar gulbaharlar

Favori Kamış:
    el oltası, kamış
    En İyi Avı:
    13 kilo aynalı sazan
    murat aramıza hoş geldin arkadaşım selamlar

15. _aslanbey_

_aslanbey_

Favori Kamış:
    3,60 kamıs ve alba star makara
    En İyi Avı:
    8,5 kg istavrit =)
    cem abi sana canı gonulden katılıyorum ya ne polemik yapıldı bu konu hakkında madem onlara o kadar ozeniyorsun sayın t.c. vatandası ozaman bu ulkeden kaydını sıldır almanca konus turkceyıde unut sen orada rahat takıl o oyle bu boyle de burada bizim vatan evlatlarımız bu ulke bu millet bu bayrak icin can versin oh ne ala sende ordan at tut savur alman soyle alman boyle kusura bakma ama begenmıyorsan memleketını gelmezsın olur biter

Son düzenleme: 1 Kasım 2007
  16. dede

dede kema ldede

vallahi arkadaslar yazilariniza okuyunca cok güldüm :D
    bir yanda haklisiniz tabi, kücük baliklarda dediyimi uygulamak zor ver belkide gereksiz. ama belli büyük baliklarda bunu uygulamakta yarar var. suna biraz üzgünüm, benim yazdigimi 100 kisi okusa galiba hic kimse destek vermice gibi, fazla dik kafali olmaylim, deyisikliye acik olalim.

almanlara gelince, ben dogma büyüme burdayim arkaadaslarim türk hanimim türk ...almanlarla bir sorunum yok isyerinde olsun baska yerde olsun. ben almanlarda benim icin iyi olanlari adapte ettim. her kültürün iyi yani vardir o iyi bu kötü demekle olmaz.

neyse fazla kafa yormadan bitirim bu konuyu yoksa bana düsman olacaksiniz :D

bir sorum daha var, türkiyede herkez heryerde balik avlaya biliyormu?
    burda mesela balik avlamak icin sinav yapiliyor sonra ehliyet gibi birsey aliyorsunuz, her göl icin avlama izin karti aliniyor senelik bir ücret ödeniyor, bu parayla izinsiz balik avlayanlardan korunuyor ve balik türü ve miktari kontröl ediliyor.

cevaplar icin simdiden tesekkürler[/QUOTE]
    onlar zaten hep yanlış düşünmüşler olurmu öyle neden ozaman canlı yem kovasını satıyorlar bu almanlar dam bildiğim kadarıyla alman markası bunun bir izahatı olmalı bana kim anlatıcak bunu http://www.oltatakimi.com/productDetail.php?PRODUCTID=98325000&TAPED=A&INTYPED=specs_7
    bu linke bakarsanı ne demek istediğimi anlarsınız herkese rast gelsin saygılar dede

17. silentfisher

silentfisher emre

Favori Kamış:
    lineaffe 390 spirit surf kamış
    Favori Makine:
    alba star kk 60, okuma avenger 45 lik
    En İyi Avı:
    kasna 700 gr, irice zargana,istavrit kovayla vs vs

sayın arkadaşım ben 3 aydır sitedeyim daha misine düğümlerini tam kavrayamadım ki zeki geçinirim.balığın kalbini nasıl bulacağım.ilkokullarda seçmeli balık anatomisi dersi verilmeli bence.:D ayrıca her balığın kalbi değişik yerde oluyor büyüklüğüne göre sanırım.:confused: :confused:

duyarlılığınıza şapka çıkarıyorum ve bilimsel olarak da doğru olabilir.ancak entellektüellerimizin düştüğü hataya da düşmemek lazım.bişeyleri yüceltirken kendi toplumunu aşağılamak bence yanlış.sitemizdeki duyarlı yazıları takip ederseniz burada gerçekten kayda değer bir paylaşım yapıldığını göreceksiniz.

ateistim de derseniz(mesela) kurban saçmalık derseniz fikirdir saygı duyarım ama bunu böyle topluma açık yerlerde üstten konuşarak söylerseniz tepki çekersiniz.sebebi bu milletin ben de dahil en az %50si kurban keser.bu ülkede gerçekten düzeltilmesi gereken şeyler var bir yerlerden başlanmalı ancak bu nokta amatör balıkçının kovasına giren balığın kalbinden değil insanların vicdanlarından başlamalı.

ayrıca almanyada mezbahalarda hayvanların nasıl etkisiz hale getirildiğini de anlatırsanız sevinirim.

18. Avciperdeci

Avciperdeci SeRDaR

Favori Kamış:
    El Oltası

bu büyük ve siyah puntolarla işarediklerimi yeniden oku. En son yazdığın ve yine işaretlediğim siyah puntolu yazını oku, ve bu konularda ne kadar saçmaladığını gör. Yani sen Türkler hakkında bu kadar saçma, sapan yazıları ne cüretle yazabiliyorsun. Almanya da sen kendi ırkını kendi benliğini Türklüğünü bu derece mi unuttun. Nasıl bizim ırkımızın sanki tamamı aynıymışcasına turist kızlarına kadınlarına tecavüz ettiğini yazabiliyorsun Beynin bu derece mi yıkandı _? Almanya da Abd de İngiltere de ya da her hangi bir avrupa ülkesinde, Afrika ülkesinde Ya da X bir ülkede bunların olmadığını mı sanıyorsun. Emin ol onlarda bu oranlar bizden çok daha üstün. Yoksa bu olanları bizim Türkiye de Türkler olarak normal karşıladığımızı mı düşünüyorsun _?_?_?_?

İngiltere de şu anda genç kızların bakirelik yaşı 14 e uyuşturucu kullanma yaşı 13 e düşmüş. Almanya da veya bir çok Avrupa ülkesinde durum aynı. Daha verecek çok örnek var. Almanlar çocukları 18 yaşına geldikten sonra onları bir yük olarak görüyorlar. Hatta yük olarak gördükleri için Almanya da çocuk yapılması devlet tarafından desteklenir durumda. Sen önce ananevi geleneklerine sahip çık. Çık ki benliğini yitirme. Özünü kaybetme. Nedir bu Avrupa aşkı _?

Sen insanlık dersini ülkene döndüğün zaman yeniden ülken insanlarından al. Zayıf kalan bakış açın değişir belki.
    Nedir bu Avrupa aşkı ya. Yazık valla çok yazık....

aşağıda Ankara Ticaret Odasının Araştırma raporu var Dünya genelinde. Oku bunu da o kaybettiğin ananevi geleneklerin ne işe yaradğını gör. Halkımız teknolijide sağlıkta eğitimde yoksullukta Avrupa nın gerisinde kalmışta olsa, emin ol o senin saydıklarında da Sizin Almanların çok gerisinde kalmışlar......

OKU BUNLARIDA BİR DAHA SAÇMALA MURAT EFENDİ
    Ekonomik krizlere rağmen suç istatistiklerinde Türkiye iyi bir görüntü çiziyor. Her 100 bin kişiye düşen suç oranları dikkate alındığında, Türkiye saldırılarda 75.7 kişi ile 23’üncü, tecavüzde 1.1 kişi ile 28’inci, soygunda 2.1 kişi ile 29’uncu, hırsızlıkta 177.9 kişi ile 27’inci, uyuşturucu suçlarında 4.6 kişi ile 28’inci sırada yer alıyor. Her 100 bin kişiye dişen polis sayısında da Türkiye 227 polis ile 17’inci sırayı alırken, yüzde 3.4 kadın polis oranıyla da 34’üncü sırayı işgal ediyor.

Sen bu kafayla gidersen sen BİZ TÜRKLER le de çok tartışırsın....

19. mallaca

mallaca Halil Barış Şengül

Favori Kamış:
    Makinalı kamış olta,her türlü el oltası,rapala
    En İyi Avı:
    Kiloluk mırmır,Kiloluk iskorpit
    Allah razı olsun.

Bu yazdıklarına başkaca bir şey ekleyemem.Allah razı olsun.

20. ihtiyarBalıkçı

ihtiyarBalıkçı

Favori Kamış:
    1.80m kamış,3 lü dip oltası
    En İyi Avı:
    Kırlangıç , 1.3kg
    ibreti alem

hocam, yazdığın bu cümle olayın özünü ortaya koyuyor işte:

ne yazık ki murat efendi almanya'nın asimilasyon politikasının güzel bir örneği olmuş...üzücü

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.