!!-balikavi.net Ağaç Dikimi Kampanyamiz

Konu, 'Genel Konular' kısmında diren tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. ömer65

ömer65

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    sazan 2 kg
    bu konuyu açtıgınız için sonsuz teşekkürler benide hemen konun merkezine yazın maddi ve manivi yanınızdayım arkadaşlar elimden gelen ne varsa yapmaya hazırım
    ayrıca meyva agaçları fikride bence çok güzel bu fikirde uygulanmalı bence

2. Her İlden bir nefer lazım..

Ailemiz çok büyük,atamayacağımız adım,açamayacağımız kapı yoktur.!

3. diren

diren Diren

Favori Kamış:
    şeker kamışı
    En İyi Avı:
    Hayallerim, aşkım ve çipuram.
    Kerem Arkadaşım,

Deneyimini bizlerle paylaşman harika oldu. Ben de Orman Böl.Müd.'den fidan alınmasını düşünmüştüm. Fiyatlara ilişkin bilgim yoktu ama şimdi aşağı yukarı bir fikrimiz oldu. Eline sağlık.

Yalnız kampanya tek bir yerde mi olmalı bilemiyorum. Konuyu açalı 24 saat olmadı ama İstanbul, İzmir ve Bursa ve Antalya'daki arkadaşlarımızın destek sözlerini aldık. İnanıyorum ki yakında Ankara, Tekirdağ, Kocaeli gibi bir çok ilden arkadaşlarımız "ben de varım" diyecek. Eğer istekliler yeterli bir sayıda olursa her ilde ya da Trakya, Karadeniz diye her bölgede ağaç dikimini gerçekleştirmeyi hedefleyebiliriz. Ama olur da az sayıda arkadaşımız bu işe bizlerle soyunursa o zaman ağaç dikimini tek bir yere indirgemeyi tartışırız.

Ekim yapılması için en yakın ve uygun zaman mart ayı olarak gözüküyor. Senden rica etsem, bizleri Orman Böl. Müd'e başvurulduktan sonraki yer belirlenmesi, fidan temini gibi işlemlerin ne kadar bir zaman aldığına ilişkin olarak da bilgilendirebilir misin? Yani mart ayında ekim yapabilmek için en geç ne zaman başvurmalıyız?

Katkıların için şimdiden çok teşekkür ederim.

4. hakibis

hakibis

Favori Kamış:
    olta
    Tüm Balikavi.net ailesini yapmayı planladıkları bu organizasyon için tebrik ederi.

Üyeniz olarak maddi ve manevi desteğimi bildirmek isterim.

Moderatörlüğünü yaptığım diğer forumda da bu konuda ilk aşamayı katettik.Sevgili Kerem'in vermiş olduğu bilgiler ışığında bir an önce eyleme geçilmesi, hızla gerekli fidan ücretinin toplanması ve bir yada bir kaç yerde fidan dikimine başlanması gerekmekte.

Kendi adıma ve eşim adına 20 fidanla destek vermek istiyorum.

Destek veren/verecek olan tüm arkadaşlara teşekkür ederim.

Saygılarımla

Son düzenleme: 5 Şubat 2007
  5. simendifer

simendifer Sennur

Arkadaşlar, vaktim çok kısıtlı olduğundan konulara katılamayacağım fakat ben de varım elbette, söylememe gerek yok sanırım :) Daha sonra görüşmek üzere. Şu küresel ısınma konusunu da baştan düzenleyeceğim öyle kalmayacak merak etmeyin :) Müsait bir anımda halledeceğim kusura bakmayın :eek:

6. Hakan bey göstermiş olduğunuz hassasiyet için çok teşekkür ederim.

Duyarlılık gösteren bütün arkadaşlarımı tebrik etmek istiyorum.Yavaş yavaş oluşum şekillenmeye başlıyor.

7. diren

diren Diren

Favori Kamış:
    şeker kamışı
    En İyi Avı:
    Yalnız Hüseyin abi, biz bu bağışları nerede toplayacağız? Kim kaç fidan dikecek bunun ücretini nereye yollayacak? Şapka ve T-shirt yapımındaki gibi bir hesap numarası belirlememiz gerekecek.

8. Biraz evvel EGE ORMAN VAKFI'nın yetkilileri ile görüştüm,
    Şayet en az 1000 (bin) fidan dikimi için bağış yapılırsa İZMİR balıkavi.net korusu adıyla bize yer açabileceklerini söylediler.10.000 ağaçlık bir bağış yapılması durumundada İZMİR balıkavi.net ormanlığı adı altında yer belirleyeceklermiş.Adımıza açılacak bize özel hesap numarasına yatıracağımız bağışlar için kesinlikle havale ücreti alınmayacak.

URLA’YA BİR FİDAN DA SİZDEN…

İzmir’in şirin ilçesi ; Urla 2.500 dekarlık yeni bir ormana kavuşacak.

İzmir Valiliği İl Çevre ve Orman Müdürlüğü ve Ege Orman Vakfı yeni bir ağaçlandırma projesinde buluştular. Urla Çeşmealtı Kestane dağı mevkiinde Kasım 2006’dan itibaren 300 binin üzerinde fidan dikilecek. Şimdilerde ağaçlandırma sahasında yollar yapılmıştır. Fidan dikim terasları iş makineleriyle hazırlanıyor. Tel örgü çekildikten sonra fidan dikimleri Mart 2007’de tamamlanacaktır. Dikim sonrası 5 yıl süreyle bakımları yapılacak, fidanlar ağaç olup ormana kavuşacak.

Sizlerde dilerseniz Ege Orman Vakfı’na bir fidan bağışı 2,00 YTL’den dilediğiniz kadar fidan diktirebilirsiniz. Bunun için Ege Orman Vakfı’nın 0 232 464 51 60 veya 0 232 463 80 80 nolu telefonlarını arayarak daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sizde “ Gelecek Kuşaklar Orman Yok Demesin” diyorsanız Ege Orman Vakfı’na fidan bağışlayın, Egemiz yemyeşil olsun.

NE DERSİNİZ DOSTLARIM ,BENİM BİR DİKİLİ AĞACIM VAR DİYECEĞİMİZE ,BİZİM BİR ORMANIMIZ VAR DİYELİMMİ HEPBERABER !!!!!!!
    GELECEĞİMİZ İÇİN ÇOCUKLARIMIZ İÇİN VATANIMIZ İÇİN

9. Öncelikle katılıcımcıları bir belirleyelim.Fidan fiyatlarıda oluşsun,daha sonra kim kaç fidan almak istiyor belli olsun.Bu arada hesap numara vs gibi detayları hallederiz, sevgili Diren.

10. ömer65

ömer65

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    sazan 2 kg
    belki ufak ama bizim ailece uyguladımız güzel bi fikir aklınızda bulunsun biz yazın yediyimiz meyvaların veya agaç olabilecek her şeyin çekirdeklerini toplayıp evimizin balkonunda saksılara dikiyoruz bunlar serpilip biraz büyüdükten sonra zamanı gelince topragıyla birlikte kendi bahçemiz felan yok ama oturdumuz sitenin etrafı müsait buralara ekiyoruz en azından her evde çocuklara aşılanması için bir kez bile olsa yapılmalı
    sevgiler

11. ömer65

ömer65

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    sazan 2 kg
    on bine göz dikelim evet izmir hedef onbin agaç olmalı süper olmalı arkadaşlar can burdayım sonuna kadar

12. diren

diren Diren

Favori Kamış:
    şeker kamışı
    En İyi Avı:
    Arkadaşlar İstanbul İl Çevre ve Orman Müd. fidan kampanyası bilgileri de şöyle:

Kaynak: http://www.istanbulcevor.gov.tr/sube_detay.asp?id=24&sube=4

Ağaçlandırma >> Hatıra Ormanı Kampanyası

LEVHA KONULMASI

2000 fidandan az olmamak üzere Bedelli olarak yeni tesis edilen veya isimlendirilen hatıra ormanlarına tesisi veya tescili müteakip Ek 1' de yer alan levha, bedelsiz isimlendirilen hatıra ormanına ise Ek 3'de yer alan levha sahanın uygun yerine konur.

FİDAN BEDELİ

2006 yılı için hatıra ormanı kampanyasına katılım bedeli 1 fidan için 1YTL (1000.000 TL), 1 hektar alan için 1500YTL (1.500.000.000 TL)'dir.

Not: 1 hektar alana dikilecek fidan sayısının 600 adedin altında olması halinde saha Hatıra Ormanı hektar bedeli üzerinden hesaplandırılacaktır.

HESAP NUMARASI

Fidan bedelleri T.C. Ziraat Bankası Sarıyer Şubesinde bulunan 556373 nolu Ağaçlandırma ve Erozyon Kontrolu Gelirler Hesabına yatırılabilir.

13. amatörötesi

amatörötesi

Favori Kamış:
    2 kamış 2 makina detaylara girmeyelim
    En İyi Avı:
    Kocaman kocaman istavritler
    Az önce fabrikamızın Çevre Sorumlusu arkadaş ile görüştüm, bizim şirkette bu tür çalışmaları kendisi yürütüyor. Ne kadar erken irtibata geçilirse o kadar iyi olacağını söylüyor. çünkü süre kısıtlı olduğu ve fidan dikiminde Orman çalışanlarının da refakat edeceği düşünülürse bir nevi randevu alınması ve ona göre plan yapılması gerekiyor. Orman müdürlüğünün göstereceği yerler zaten önceden tespit edilmiş durumda, yani bizler kafamıza göre şuraya ya da buraya diyemiyoruz. Örneğin bizler Bursa için son 3 seferdir Mustafakemalpaşa ilçesi civarında dikimler yaptık. Fidan konusunda zaten sıkıntı yok, sürekli ellerinde bulunuyor.

ayrıca dikim organizasyonundan bir örnek, fabrika çalışanları olarak ailelerimizle beraber çoluk çocuk gidiyoruz fidan dikmeye, her seferinde yaklaşık 200 - 250 kişi. en son 2006 adet fidan diktik. ama bunların hepsini biz dikmiyoruz, o gün belirli sayıda örn. 500 adet fidan geliyor ve biz onları dikiyoruz, gerisini ormancılar hallediyor.

bundan hareketle bir ön görüşme yapıp, uygun yer ve fidan ücretleri öğrenilmesi, üyelerin kaç adetle kampanyaya katılacağı (1-5-10-20-30-50 gibi seçeneklerle) ve fidan dikimine katılıp katılamayacağı bir anketle tespit edilip, akabinde organizasyon gerçekleştirilebilir.

Şapka - tişört olayındaki gibi paralar bir hesapta toplanıp biriktirilir.

yardım edebileceğim başka bir şey varsa burdayım.;)

14. Tarık ERSAL

Tarık ERSAL Tarık ERSAL

En İyi Avı:
    YANGELE BALIKÇI MODU :-))
    Balıkavı.net grubunca yapılacak bir fidan dikimi organizasyonunda bende yer almak isterim.

Turgay ŞAHİN beyden esinlenerek konuya ilişkin bir şiir de ben aktarayım.

Dörtnala gelip Uzak Asya'dan Akdenize bir kısrak başı gibi uzanan bu memleket bizim.
    Bilekler kan içinde, dişler kenetli, ayaklar çıplak ve ipek bir halıya benzeyen toprak, bu cehennem, bu cennet bizim.
    Kapansın el kapıları, bir daha açılmasın, yok edin insanın insana kulluğunu, bu davet bizim...
    Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi KARDEŞÇESİNE,
    bu hasret bizim...

Nazım Hikmet RAN

Son düzenleme: 5 Şubat 2007
  15. diren

diren Diren

Favori Kamış:
    şeker kamışı
    En İyi Avı:
    Arkadaşlar görünen o ki, hemen hemen her ilde İl Çvere ve Orman Müdürlükleri bu tür kampanyalar için gerekli koşulları sağlıyor. Yalnız fidan bedelleri ilden ile farklılık gösteriyor. Bu nedenle her ilin kendi içinde bunu organize etmesini öneriyorum. Herhangi bir ilimizden katılım düşük kalırsa, arkadaşlarımız diledikleri ilin ekim kapmanyasına desteklerini gönderebilirler. Ne dersiniz?

16. hakibis

hakibis

Favori Kamış:
    olta
    Sevgili Kerem, tabi bu yönetimin bileceği bir iş ama bence kimin gönlünden ne kopuyorsa kimin bütçesi neye el veriyorsa ona göre desteğini vermeli ve en son görevlendirilen bir arkadaş -diğer organizasyonlarda olduğu gibi liste yayınlamalı. Diye düşünüyorum.

Tarık abicim, senin gibi büyük bir destekciye ne desem az. Sağ ol var ol . . .

17. zodi

zodi

Favori Kamış:
    sadece olta
    En İyi Avı:
    1.2 kg çipura. Kilo olarak ta 3 kişi 15 kg istavrit (tekneden)
    Varim Varim Varim. Binlerce Kere Varim. Kendi Ormanimiz Olsun, Ilerde çocuklarimiz Kendi Ormanimizda Koşsun Eğlensin:)

Balikavi.net Ormani...

Ben Varim.

18. amatörötesi

amatörötesi

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    ben de öyle dedim zaten, kimin gönlünden ne koparsa. ben sadece toplam sayı belli olsun diye 1-5-10 gibi seçenkelr olsun dedim. paranın toplandığı kişilerde liste ile beraber toplanan para ve toplam ulaşılan fidan adedini güncel olarak haber verebilirler tabi ki.

19. amatörötesi

amatörötesi

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    hatta vakit geçmeden bir hesap numarası yayınlansın, paralar toplanmaya başlasın.

değişik bölgelerde olması karmaşıklığa yol açabilir diye düşünüyorum. bence tek bir nokta belirlensin. olmazsa senede iki kez yapılır. (Mart ve Kasım aylarında) geleneksel hale gelirse her seferinde farklı bir bölgeye ağaçlandırma yapılmış olunur.

20. zodi

zodi

Favori Kamış:
    sadece olta
    En İyi Avı:
    1.2 kg çipura. Kilo olarak ta 3 kişi 15 kg istavrit (tekneden)
    Can, 2 ytl bir fidan. Biz ormanlık yapmak istiyorsak 10.000 fidan dikmemiz lazım. Buradan 100 kişi katılsa, kişi başı 100 fidan dikmesi gerekiyor. Bizim bunu kişi başı 10 fidana düşürmemiz gerekiyor. O yüzden 1000 kişiyi toplamak lazım. Bazı arkadaşlarımızın 10 fidandan fazla alabileceğini göz önünde bulundurursak, iş biraz kolaylıyor. Zorlasak olur yani. Olur mu olur. İşin Urla kısmı beni çok memnun eder çünkü ailem İzmir'de biliyorsunuz. Bana uyar ama başkaları ne der bilinmez.

Zorlasak olur bu iş. Üstelik bu bir görev. Nelere para vermiyoruz ki?
    Bu arada tamam, 2 ytl fazla gibi görünüyor ama 5 yıl boyunca bakımını yapacaklarmış adamlar. Yani fidanlar büyüyecek. Ormanlıkta adımız yazılacak. Bizim ormanımız olacak.

Hadi yapalım şu işi...

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.