Balıkçılık mesleğinin yüz karaları

Konu, 'Denizdeki Canlılar' kısmında Aret tarafından paylaşıldı.

1. er41han

er41han Erhan

En İyi Avı:
    İstavrit, Kefal, Mırmır

2. Aret

Aret Aret

En İyi Avı:
    Kalkan 4,5 kg. (Boğaz'da)
    Kulun yaptığı yasaların ne kadar iyi olabileceğini medeni Avrupa ülkelerinde görebiliyoruz. Doğrusu gereksiz yerlere çektiğiniz konuların daha fazla uzamaması için uzun süre cevap vermemeye çalıştım ancak sürekli bazı şeylerin propagandasını yapma çabasında olduğunuz için artık bunları yazmak zorunlu oldu.

Kısaca şunu ifade edeyim ki, dinler Allah'la kul arasındadır. Biz Laik bir ülkede yaşıyoruz ve herkes sizin inancınıza sahip olmadığı için değişmez kurallarınızla toplumun yönetilmesini bekleyemezsiniz. Dünya'nın medeni ülkeleri hangi yasaları koyup ne şekilde uyguluyorlarsa biz de bunu başarabiliriz.

Ve son olarak, bu gibi durumların çözümü sizce yazdığınız gibi yapanın elinin kesilmesi ise, ben hakkımın yenmesini tercih ederim.

3. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Konu başlığı ile ilgili olmasa da bir notta ben düşeyim:

Hiç kimse bir başkasının imanına, dinine, vicdanına ipotek koyma hakkına sahip değildir. İslam dinine müntesib olmayan birine habire ayet, hadis getirerek o kişiyi bu dinin özüne muhalif sayıp ardından da saydırma hakkı (?) hiç kimseye verilmemiştir. Hz. Muhammed'e bile!!

"Lekum dinikum veliyedin" nin manası, "benim gibi inan" demek değildir.

İnandığın gibi yaşarsın, hesabını da buna göre verirsin. Bu kural herkes için geçerlidir. İnançları terazilendirmek kimsenin haddi değildir.

4. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    Bosver Nuri abi :) Erhan abi benim islam dinine mensup olmadigimi anlayamadigindan olsa gerek ayetler ve hadislerle bilgilendirmeye ugrasiyor. kendi dinimde de mutahassip degilim zaten. Takilmam ben böyle seylere. Ama yine de ilk kez baska bir balikcilik forumuna üye olma gereksinimi hissettim.

5. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Şaşırmadım desem yalan olur. 2 sebepten dolayı.

Ortada "bilgilendirme" olmadığı halde - ki açıkça itham var gerek bilerek gerekse bilmeyerek- kafaya kakmayı yine de bilgilendirme olarak görüyorsun?

Bir de, forumlar kimsenin tapulu mülkü olmadığı halde bu mahallerde başına buyruk at oynatan birilerinden sebep, az da olsa onlara prim verircesine, bir başka forum diyorsun. Hayır, bu kesinlikle kişinin en tabi/doğal hakkıdır da böylesi teatilerden sonra gerçekleşmesi?

6. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    ne diyim sevgili abim :) derin mevzulara girsek kim içinden çikmis ki bizler çikalim.

burasi balik avi forumu. burda balik üzerine her çesit konu konusulur.

toplumdaki bireylerin birbirleri ile olan iliskilerini düzenleyen hukuk kitaplari vardir. konumuzdaki kitabin Kur'anı Kerim, Incil, Tevrat, Zebur olmasindan ziyade ticaret hukuku kitabi olmasi bence dogru olandir.

bu abimiz 3 cümlesinden birinde kitap söyle derki, hadis öyle derki diye bir takim açiklamalar yapiyor. sol kulagimdan girmez sag kulagimdan çikmaz bile. zira benim yasam görüsümde din ile ilgili konulari ulu orta konusup yazmak çizmek yoktur. ben dinimi içimde kendimce yasarim. bir de görüsüm der ki din ile fazla hasir nesir olan toplumlar niye ise hep geri kalmistir. toplumda huzuru bir türlü saglayamamislardir.

Allaha inanirim, sevaba, günaha inanirim. Allah korkum vardir. dinimi de nasil ne sekilde yasadigim kimseyi ilgilendirmez. dinini nasil yasadigini bana belli etmeye debelenen kisiler de bana hep itici gelir. hangi dinden mezhepten olursa olsun.

dün bir baska foruma daha üye oldum. bu demek degil ki zat-i muhterem burda diye ben baska bir foruma gidiyorum. abime, he öyledir dedigin gibidir derim geçerim. bazen insan nefes almak istiyor. paylasimlari yine devam edecek zira bir yere gittigim yok. benden öyle kolay kurtulamazssiniz :D (moderatör kovmadigi sürece)

7. JOHNY GUITAR

JOHNY GUITAR Deniz Erdeniz

Arkadaşım, güzel kardeşim, Allah'a en az senin kadar inanıyorum!
    ama şunu kaçırıyorsun, bu ülke şeriatla yönetilmiyor, "Türkiye Cumhuriyeti, insan haklarına ve başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, millî demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk Devletidir" senin burada irdelemen gereken kanunların yaptırım gücü var mı yok mu? görevlirer gerekeni yapıyor mu yapmıyor mu? kanunlar yeterli mi? Hiç kimsenin buraya çıkıp din hocalığı yapmaya hakkı yok. Dini istismar etmeyin, alet de etmeyin. Ben de şimdi burada "Anayasa Mahkemesi'nin 16-27 Eylül 1967 tarih ve K.1967/29 sayılı Kararında Sosyal Devlet kavramı şöyle açıklanır:" deyip devam mı edeyim,

8. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    kendisinin dizayn ettiği muhtelif kamışlar
    Favori Makine:
    çançinçon çinişi makineler
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Güzelim konuya,birileri limon sıkmış yine.Bu limon sever arkadaş,böbrek taşının limonla maydanozla düşeceğini iddia ettiği konularda,şifa arayıp uygulayanlara ufak mide yangıları harici rahatsızlık vermesede,bu sefer kantarın topuzunu kaçırmış.

9. Şimal

Şimal İsa Sivri

Favori Kamış:
    Lineaeffe Surf Mill 4.20
    Favori Makine:
    Daiwa Emcast Plus 5000
    En İyi Avı:
    Balık Avı Dostlarım...
    Yine çok önemli bir konu, kişisel düşüncelerle mesaj verme kaygısına kurban gitmiş.
    Birkaç yıl önce bende tombiği (yazılı orkinos yavrusu) palamut niyetine almış, tadına bakar bakmaz çöpe atmak zorunda kalmıştım.İnanın sokaktaki kedinin önüne koysanız o bile yemezdi.:D

Son olarak konunun inanç boyutuna taşınmasından bende son derece rahatsız oldum.Hele ki Roy kardeşimin üzülmesi benim üzüntümü bir kat daha fazla artırmıştır.
    Hiçbir semavi din insanlara çalmayı, aldatmayı, yalancılığı vs. emretmez.Kaldı ki işinde gayet dürüst olan, insanların hak ve hukuklarına riayet eden ateist insanlarda gördüm.Herkesin inancı kendini bağlar ve hesabını da Allahu Tealaya kendisi verecektir.
    Balık avı forumunda bu tür tartışmaların yaşanması hoş olmasada, bu konuda fırsat kollayanlarında ortaya çıkması açısından önemli olsa gerek, sözün özü ;
    "Dervişin fikri ne ise zikride o olurmuş."

10. ozkan79

ozkan79 özkan

Mesajım bulunsun.

11. nicholai hel

nicholai hel Aykut

Ben de bizim Antalya'da tezgahlarda gördüğüm limitaltı balıklardan şikayet ederdim. Meğer neleri varmış. :(

Burada limitaltı balıkları her tezgahta ne yazık ki görüyoruz, pazarcıda da marketçide de restoranda da, ama böyle göz göre göre, resmen dolandırıcılık amacıyla isimlerin değiştirilmesine hiç rastlamamıştım. Arada yanlış yazdıkları oluyor ama anlaşılır yanlışlıklar, zaten sıkça karıştırılan türler oluyor.

Deniz levreği diye sazan yiyen, doğal deniz çipurası diye sarpa yiyen, "sarıkanat yicem, boğazın kralı" diye kokuşmuş, neredeyse çürümüş balığı yedirdiğin adam bir daha gelir bunları alır mı, düşünen yok. :(

Yalnız seçtiğiniz balığın verilmemesi, özellikle de restoranlarda zaten klasik haline gelmiş bir durum ne yazık ki.
    Sırf bu yüzden seçtiği iri balığın gözünü parmağıyla çıkarıp öyle mutfağa gönderenleri biliyorum. :rolleyes: :(

Denizde balık bitmeden bu dolandırıcılar vazgeçmeyecek, üstelik balık azaldıkça daha da arsızlaşacaklar gibime geliyor, ne yazık ki gidişat bu yönde. :( :mad:

12. Ufuk26

Ufuk26 ufuk kötan

Favori Kamış:
    4.50 ceftain surf
    Favori Makine:
    Silverstar LEOPAR 60
    En İyi Avı:
    2 kücük gümüşcük
    Tamam sakin ol ,şimdi rahatla derin nefes al .

Şimdi ana avrat söv anca sövebiliyoruz çünkü