Balıklar nasıl görür?

Konu, 'Makaleler' kısmında Canazor tarafından paylaşıldı.

 1. Balıklar denizden dışarıyı ve uzağı daha iyi görebilir. Çünkü bizleri ayna gibi gösteren suda yaşarlar. Bu balığın durumu, güneşli bir günde karanlık bir odanın penceresinden dışarı bakan bir kimsenin durumu gibidir. Dışarıdan içerisi karanlık gibi görünürken, içeriden bakıldığında dışarıdaki herşey olduğu gibi görülür. Su sathı ise tıpkı bir mercek vazifesi yapar.

  Satha 10° den yüksek bir açıyla düşen bütün ışınlar, suyun içinde, eğim arttıkça geliş doğrultusundan sapan bir açı ile kırılırlar. Yine su sathına 160°’lik açıyla gelen ışınlar ise su altında 97°’lik bir koni oluşturur. Daha düşük açıyla ulaşanlarsa “geliş açısı yansıma açısına eşittir” prensibiyle yansır.

  İnsan gözü de aynı prensibe göre çalışır. Biz bunları fotoğraf makinasıyla taklit ederiz. Bu benzerliğe rağmen bazı anatomik farklar vardır. Bizim gözlerimiz bir tehlike karşısında hemen kapanır. Gözkapağı gözü zaman zaman (otomatik silecek gibi) temizler ve nemli tutar. Balıkların böyle birşeye ihtiyaçları yoktur. Onlar zaten bir sıvı içinde yaşarlar. Ancak bazı balık tiplerinde, ağ tabakanın ardındaki, gözün arka duvarı, ek bir yansıtıcı tabakası ile kaplanmıştır.

  Balık gözlerindeki ağ tabakalarında yapılan incelemeler, bizdeki gibi onlarda da çomak ve koni hücrelerinin varlığını göstermiştir. Çomak hücresi koyuluğu açıklığı, koni hücresi de renkleri görmeyi sağlar. Tecrübeler balıkların renkleri ve 3 mm’lik uzunluk farklarını ayırdedebildiklerini göstermiştir.

  kaynak=bilgimerkezi.net
   
 2. eozsoyeri

  eozsoyeri Erdem Özsoyeri

  Mesajlar:
  1.976
  Şehir:
  İstanbul
  Bir ekleme yapıyım ben de:) balıklar sudan dışarısını örneğin su kenarında ki bizi olduğumuzdan daha uzakta görür..Biz de balığı olduğundan daha yakın görürüz..