Baliklarda Bulunan Parazitler

Konu, 'Denizdeki Canlılar' kısmında Birahas tarafından paylaşıldı.

1. Tatlı su ve Deniz balıklarında görülen parazitler,Balık eti tüketimi ile insanlara geçerek çeşitli sağlık sorunlarına sebeb olurlar,Bu gibi durumlara sebeb olmamak için Parazit türlerini biraz tanıyalım.

1:OPİSTORCHİS FELİNEUS.
    OPİSTORCHİS FELİNEUS 8 İla 11 mm uzunluğunda 1.5 -2 mm genişliğinde TREMATODDUR.Vücudunun ön kısmı sivri ve kırmızıya yakın bir renktedir, Yumurtaları oval kapaklı ve açık kahve rengidir.Boyları 25-30 mikron genişlikleri 11 ila 15 mikrondur.

2:YNİA LEACHİ
    Derilerinin üzeri mukoza ile kaplı tatlı su balıklarının derilerinden girerek kaslara yerleşir ve orada kistleşirler.
    Tatlı su balıklarında en çok rastlanan Sazan,Kızılkanat ve çitaridir.
    Kistleşmiş larvalar balık etinde normal ısı derecesinde üç gün canlı kalır, Tuzlanmış balıklarda 10 güne kadar canlı kaldıkları bilinmektedir.
    Balıkların az pişirilmiş olarak ve çiğ olarak tüketimlerinde 2 ün içerisinde olgun formlar gelişir ve bu formlar karaciğerede tehlikeli tahribata yol açar, Bu gibi balıklar tüketilmemeli ve derhal imha edilmelidir.

3.DİPHYLLOBOTRİUM LATUM L
    İnsan tenyası (DİPHYLLOBOTRİUM LATUM)Gelişmesini birçok balık türünde tamamlar.Şerit 9 metreyi aşan uzunlukta ve yaklaşık 2cm genişliğindedir, Badem şeklindeki SCOLEXİ 2-3 mm uzunlukta olup boyun kısmı kısadır,Sayıları 3000 ile 4000 arasında değişen halkalardan oluşur. İnsanların bağırsaklarında olduğu zaman iştahsızlık başlar.Çıkardığı toksinler insanlara zarar verir, İnsan vücudunda fazla kaldıkları zaman anemiye sebeb olur.
    Turna ve sazan gibi balıklar parazit içeren maddeleri yerler ve balıklarda bu parazit oluşarak bağırsak duvarından karna ve kaslara geçerler.

4:LİGULA SİMPLİCİSSİMA
    Su kuşlarında yaşayan tenyanın rengi beyazdır 10 ila 40 cm uzunluğundadır 1 metre olanlarıda vardır.
    Su kuşlarının dışkısı ile balıklara geçerler, Bunlara meraklı olan sazan kara balık parazitleri büyük miktarda alır, Bunun gibi balıkların karın boşluğunda gelişmelerini tamamlar ve 35-50 CM uzunluğa erişirler ve aşırı derece büyüyen karın duvarı herhangi yerinden yırtılarak balık ölür.

5:ASKARİTLER
    Bir çok balık türünde kaslarda rastlanır,Özellikle Morina ,Ringa,Turna,Som, Tatlı su levreği(Testere balığı olarakta bilinir)sık bulunurlar. Balıklarda yerleştikleri bölge karın boşluğu ve karın sırt kaslarıdır.Kaslarda genelde kıvrılmış olarak bulunurlar, Bunlar pişirme sırasında ölürler.

6:HOLOSTOMUM PERLATUM CİUREA

Sazanların pullarının dökülmüş olduğu noktalarda ve kaslarda toplu iğne başı kadar modüller oluştururlar.

7:pİSCİCOLA GEOMETRA
    Balıkların deri üstünde pek çok sayıda bulunan 4 cm uzunluğunda gri ve yeşil renkte üzerinde kahve rengi noktaların olduğu bir solucandır.

ALINTIDIR.
    BİLGİ:balıkta.com

2. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Ahmet

Ne yaptın arkadaş sen?
    OLdu mu şimdi, parazit marazit, yutuyor, millete de yutun diyorduk:p
    havamızı bozdun.

Peki bu hangi parazit, yenir mi bu , hadi yenir de:eek:

3. ergen

ergen

Yeme icme derken

Mehmet Kardesim,

bu Parazitlerin bir kismi baligin üstünde (ekto parazitler), bizim görebilecegimiz sekilde :eek: Baligi tiksindigimiz icin yemiyoruz:eek:

bir kismi baligin icinde (endo parazitler). Baligin icini temizledikmi büyük bir kismi zaten yok oluyor. Birde baligin karin zarini muhakkak cikarmak lazim. Buradada Parazit olabilir. Etin icinde bulunacak Parazitleride. eti 85° dereceden fazla isittigimiz zaman öldürebiliriz. Afiyet olsun:D

Not: Bu bilgileri 1971 senesinde Balik Avi Ruhsati Kursunda ögretmislerdi

4. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Ruhsatı Almanya'da almıştın herhalde.;)
    Türkiye'de herkes zaten herşeyi bildiği için kursa filan gerek yok, sadece eline bir kağıt vermek yeter.:p

5. eozsoyeri

eozsoyeri Erdem Özsoyeri

Aklıma bir anım geldi..Yazlığımızın yakınında ufak bir gölet vardı..Ne balığı olduğunu bilmiyorduk iki dayım babam kuzenim ve ben bütün takımları alıp gittik..daha atar atmaz yakalamaya da başladık el kadar kızılkanatlar çıkıyordu..Bizde başka kimse de yoktu çok eğleniyorduk kıyıdan yakaladığımız küçük yavru balıkları kancaya takınca da geldiği için yem sorunumuzda yoktu..Biz mutluyuz tabi akşam balık yiycez bu balıklardan çok sayıda tuttuk ve eve döndük..Biz içeri girdik dayım bahçede balıkları temizliycekti. 5 dk. sonra geldi ve balıkları attım demezmi.."Dayı niye attın? Balıklar kurtlu çıktı:)"inanamadık ama dayım bi tanesini alıp getirince gördük balıkların derisiyle etinin arasında sarı küçük noktalar halinde garip şeyler vardı bi tanesini tırnağımızla patlattığımızda da bu sarı şey resmen bir kurta dönüşüp yürümeye başlıyordu:) O günden sonra o gölün adı kurtlu göl kaldı aramızda önünden her geçişimizde de aklımıza gelir güleriz..

6. ergen

ergen

Ruhsat Almanyadan

Reis'im

sene 1972 Temmuz ayi. Annem, babam, kardeslerim Türkiyede yaz tatilindeyiz. Ben tabii balik malzemelerinin yani sira, Almanyadan aldigim "Ruhsatida" ne olur ne olmaz ve hava atma sevdasiyla yanimda götürmüstüm. Annem, kardeslerini ve ablalarini ziyaret icin Urganliya gidelim dedi. (Urganli, Turgutlunun bir köyü) Sende Turgutludaki Teyzenin ogluyla baliga gidersin diyerek beni kandirdi. Naaapsin garibim yalniz gitmek istemedi her halde. Neyse biz Turgutluya vardik ve ertesi gün annemi Urganliya yolcu ettik. Gelelim simdi benim balik ve "Ruhsat" macerama. Teyzemin oglu baliktan anlamaz. Ben ise A l a m a n "Ruhsatli" profi. Solucan bulacagiz sevdasina zavalli Teyzemin güzelim bahcesini, temeli yeni kazilan insaat alanina cevirdik. Enistemin bahceyi düzeltmek icin iki gün ugrastigini hatirliyorum. Biz yeterince solucan topladiktan sonra, enistemin motorunu kaptigimiz gibi solugu, kara ve balik avi malzemesi satan dükkanda aldik. Biraz kursun bir kac tanede firdöndü alayim dedim. Kursun konusunda cabuk anlastikta, fakat firdöndüye gelince adam demezmi "hadi ya kardesim yok öyle sey bizle kafami buluyorsun". Usta olmaz olurmu hic! Hem burda senin karsinda "Ruhsatli" bir balikci var! Hemide Alamanyadan, Yaa! Söyledigimizin tasdigi olarakta, Taaakkk Ruhsati masaya koyduk. "Ruhsatta" öyle resimli, mühürlü, fiyakali bir sey! Adam aldi "Ruhsati" eline, söyle evirdi, cevirdi, ondan sonra demezmi "sen bu ruhsatla Cakal Azmaginda avlanamazsin" ! Niyedenmis O !!! "Vallah ben bilmem sen en iyisi Karakola sor dedi" Allah Allah!!! Yawww nasil, olur elimizde Tapu gibi, resimli, damgali, fiyakali Alaman "Ruhsati" var. Haydi Karakola!!! Iceri girdik ve aynen "Ruhsati" Taaakkk masaya. Bununla neden Cakal Azmaginda avlanamam? Masada oturan görevli Polis memuru benim Ruhsati eline aldi, bes alti kez evirdi cevirdi, ondan sonra cok samimi bir sekilde "Ulan siz benimle tiii'mi geciyorsunuz! Bastirin gidin evinize yoksa sizi iceri atarim. Bir dahada gözüme gözükmeyin, saclarinizi sifira vurdururum." Benim saclar o zaman omuzlara kadar falan. Biz tabii viiinnn eve, ve korkudan Izmire dönünceye kadar 4 gün boyunca evden disari cikmadim. Buda benim "Ruhsat" hikayem.

Saygilar+Rasgele

7. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Allah iyiliğini versin.

Türkiye memleketinde kimseye birşey sormadan aklına geleni yapacaksın, biraz suret-i haktan görünüp veya iyi niyetle bir yetkiliye sormaya kalktın mı yandın.
    Çünkü O da ne yapacağını bilmiyor ve bu durumda en iyi cevap, yasak demektir:p
    Yani pisi pisine yandı senin balık sevdan, hiç sormasan kimse de bir şey sormazdı:)
    Bir başkadır benim memleketim.
    Düzelteceğiz inşallah.

8. moti

moti Tuncay

Favori Kamış:
    Favorim el oltası
    En İyi Avı:
    Torik-Kofana desem kim inanır ..? Ancak Kadir İnanır :D :D
    Havaların sıcak geçmesi sebebiyle çevremizdeki göletlerde adı geçen bu parazitlerden bol miktarda var.Testere dediğimiz Trky Levreğinde dikiş iğnesi kalınlığında ve uzunluğunda kırmızı etinin içinde ve karın boşluğunda ki parazit ASKARİTLER ayrıca kızılkanat ve sazanlarda karınlarının içinde yumak veya topak halinde beyaz ve yavaş yavaş kımıldayan şeritler halinde tenya LİGULA SİMPLİCİSSİMA var bu parazitler yeniçiftlik göletinde şuan had safhada İlgilenen arkadaşlarımın dikkatine sunarım :)