Balıklarda cinsiyet ayrımı

Konu, 'Genel Konular' kısmında ekaraketir tarafından paylaşıldı.

1. Sevgili 2.ailem :)

Aklıma şöyle bir şey geldi. İnternette baya aradım ama akvaryum balıkları dışında bir bilgi bulamadım. Sorum özellikle tatlı su balıkları içindir.

Balıkların her geçen gün azaldığından şikayet etmekteyiz ve bunun için sürdürülebilir avcılık yapmaktayız.

Ben tuttuğum balıkların içerisinden en fazla 1 balık alıp geri kalanları salmaktayım. Ama balık neslinin daha sağlıklı devamı için eğer öğrenebilirsem, dişi balığı değilde erkek balığı almak, kalan balıkları geri salmak istiyorum. Dişi balığı almak milyonlarca balığı öldürmek gibi geliyo bana.

Zaten 1 balık alıyorum oda erkek olsun bari:) Yanlışmı düşünüyorum :)

Özellikle tatlı su balıklarında cinsiyet nasıl anlaşılır. Bilgilendirirseniz çok sevinirim :)

2. hakanozden

hakanozden hakan

Favori Kamış:
    420 3 parça dam black panter //390 linefea tuornement surf
    Favori Makine:
    banax sx3000
    En İyi Avı:
    3,5 kg kalkan
    kolonilerde balığın ırkına göre 1 erkek /-/ 4 - 6 -8 -10 - 12 dişi olabilir. tatlı su akvaryumlarında renkleri silsenizde bazı detaylar vardır ki dişi ve erkek balıkları birbirinden ayırır. bunlar

erkek balıklarda sırt ve karın yüzgeçlerinin bitişi ok gibi keskindir.

dişi balıklarda ise bu keskinlik yokdur yüzgeçleri daha oval olarak biter

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 7 Aralık 2008
  3. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    Dişi Erkek ayrımı kolay da, sen dişileri bırakıp erkekleri avlarsan, yumurtaları kim dölliyecek düşündün mü?

4. Mehmet PEKMEZCİ

Mehmet PEKMEZCİ

Favori Kamış:
    olta
    Ersin aslında bu soru uzun zamandır benim kafamda vardı. Senin sorman fırsat oldu ve bende bu konuda bir otoriteye danıştım. Aldığım yanıt yakaladığımız balıkları bu şekilde ayırmanın balıklar açısından hiç bir fark yaratmayacağı yönünde oldu. Balığın cinsine göre bunun değişeceğini hermafroditlerde yani yaşlanınca hepsi dişiye dönenlerde tamam olduğunu ama yaşlanınca hepsi erkeğe dönüşenlerde sorun olacağını söyledi. Pek çok değerli balığın 3 yaşından sonra erkek olduğunu söyledi. Dişilerin bol erkeklerin kıt olduğunu da belirtti.

Özetle bu uygulamanın teoride iyimser ama pratikta çok da yaralı olamayacağı sonucunu çıkardık.

5. Yakup Hocam zaten merak ettiğimde bu ya zaten. İllaki erkek olsun demiyorum.Hangisini almak daha mantıklı olur diye düşündüm.
    Sonuçta erkek içinde döllenecek yumurta lazım.

Benim zaten aldığım 1 adet balık.Şimdiye kadar en irisini tercih etmekteydim.

Sizce nasıl olmalı? Erkekmi dişimi?

6. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    :) Aslında duyarlı bir yaklaşım sergiliyorsun. Ben biraz espri olsun diye yazdım.
    Fakat herkes senin gibi duyarlı davransa (hele ki ticari avclar ve çuvalcılar)
    Sorun olmaz sanırım. Sen yeterince yada yasal sınırda balığını al, gerisi sorun olmaz.
    Balıklarda genellikle yüzgeç uçlarının yuvarlak yada sivri olması, renklerin canlılığı cinsiyeti belirler.
    Yüzgeçleri sivri uçlu ve koyu renkli belirgin benekli balıklar erkektir. Bunlar uzmanların yada çok sayıda balığı kesip biçenlerin gözleriyle ancak ayır edilebilir. Ve genellikle sadece üreme döneminde ayrım ortaya çıkar.

Son düzenleme: 20 Nisan 2007
  7. hauki

hauki mustafa cecen

Favori Kamış:
    olta ve zipkin
    En İyi Avı:
    görup de tutamadigim balikti
    arkadasim deniz baliklarinda genelde erkekler daha koyu renkli ve sirt alt ve kuyruk yuzgecleri daha sivri bir sekilde biter kafa yapilari disilere gore bazi turlerde daha kabarik siskin olur...ve genelde erkekler daha duz vucuda sahiptir..

disilerde ise renkler daha soluk olmakla beraber sirt,alt,ve kuyruk yuzgeci daha kisa duser...bazi turlerde arkeklerden daha iri ve bazi turlerde daha kucuk yapida olabilir disi baliklar daha genis karin kismina sahiptir ve anus bolgesi daha genis olur havyar doneminde olan balikta karin yanlarindan bir tombullasma gorulur ve anus disa yakindir....

tatli suda ise ureme zamanlarinda erkek baliklarda sazan familasi icindekilerde kafada beyaz benekler olusur bu baligin es zamaninda oladugu icin dir ve dolleme yapmaya hazir bir baliktir...ve erkek baliklar daha duzgun ve zayif bir vucuda sahiptir genelde...

disi baliklar ise daha genis vucudlu ve ureme zamaninda unus disa cikar ve siskin bir karna sahipti..kafa altin anuse kadar oval bir gorunumu olur..

evet bazi balik turleri bellirli yas ve zamanlarda cinsiyet degistirme ozelligine sahiptir bildigim kadariyla denizde hanigiller familayasinda bazi turlerde ama tam hatirlamiyorum yalan olmasin...akvaryum baliklarinda moli kilic ve plaati gibi canli doguranlarda cinsiyet degisimi akvaryumda balik durumua gore olmaktadir 5 erkek varsa 3 u disi ye donebilir veya tam terside olabilir...ayrica baliklarda havyar dokuldukten sonra su isisi ve ph sertligine gore yavrularin hepsi disi -hepsi erkek veya yari yariya olabilir...saygilarimla...

8. antepli

antepli Mustfa

Favori Kamış:
    Sportex, D.A.M, kabon kamis, Daiwa,D.A.M Quick rolle
    Favori Makine:
    Dam Quik, Freilauf, Cormoran, Zebco , Schkeapear ve diğerleri
    En İyi Avı:
    Turna 105 cm, 7,3 kilo, sazan 9.5 kilo
    Selam arkadaslar, ayni soruyu bende konu olarak bilmeden acmisim, acilmis bir konu oldugu icin iki yerde devam edilmesi uygun görülmedi, ama benim istedigim detaylarda bir ayricalik bulamadim ve sabaha kadar ``google bilginle ``daldik sohbete))), bu arada hatundan da yedik fircayi )))) neler mi bulduk, epey bir malzeme, önce Yayin Baligindan baslayalim

YAYIN BALĞI
    Cinsiyet Tayini
    Kışı geçirmiş anaçlar , ilkbaharda cinsiyetlerine göre ayrılırlar. Ancak bu işlem
    cinsiyet dimorfiziminden dolayı kolay değildir. Sadece üreme mevsiminde belli olan cinsiyet
    özellikleri vardır. Bu özelliklerden birisi, genital papillanın büyüklüğü ve şeklidir. Dişinin
    papillası büyük, geniş ve sıklıkla kırmızı uçlu bir çıkıntıdır. Buna karşın erkeğin papillası ise,
    basık ve biraz sivri uçludur.

Dişi ve Erkek Yayın Balıkları Arasındaki Cinsiyet Papilası, Pigmentasyon ve Karın
    Şekli
    Papillanın şekli ve büyüklüğü; cinsel olgunluk, beslenme düzeyi, oogenesis ve
    spermatogenesisin devrelerine bağlıdır. Landraces ve variyeteler arasında önemli farklılıklar
    vardır. Derinin rengi de, önemli farklılıklar gösterir. Örneğin, genellikle erkek daha koyu
    renklidir. Kafanın şekli (yaşlı erkeğin kafası köşelidir) ve pektoral yüzgecin yüzü pürüzlüdür.
    Pektoral yüzgeçlerdeki pürüzlülük erkeklerde daha belirgindir. Bazı araştırmalarda, cinsiyet
    ayrımı için modifiye edilmiş otoskopi uygulamaları da yapılmıştır. Farklı cinsiyetlerin
    belirlenmesi, özellikle kış aylarından sonra mutlaka gereklidir. Çünkü yayın balığı, yabanıl
    yumurtlamaya oldukça eğilimlidir. Bu dönemde balıklar kavga edip, önemli miktarda
    yumurta kaybına yol açabilirler. Cinsiyetlerine göre ayrılmış balıklar, kışlatma havuzlarında
    havalar yumurtlama için uygun oluncaya kadar muhafaza edilebilirler. Uygun yemleme
    düzeyi bu periyotta oldukça önemlidir. Anaçlar yıllık yem tüketimlerinin % 30'unu yumurtlama öncesindeki ilkbahar periyodunda tüketirler
    sonrada devam edecem yarin bayram Hepinizin Bayrami kutlu olsun!!!!:mad: Resim va:mad: rdi bir yerden aldigim elle cizilmis sekiller bir türlü yerlestiremedim ama siz bakin
    http://tarimkutuphanesi.com/YAYIN_BALIGI_YETISTIRICILIGI_00050.html

Son düzenleme: 7 Aralık 2008