Balıklardaki asalaklara dikkat.

Konu, 'Tatlı SU Balık Avcılığı' kısmında akrepp06 tarafından paylaşıldı.

1. akrepp06

akrepp06

Favori Kamış:
    dipoltası kamış
    En İyi Avı:
    bizim dilmizde cay balığı diyoruz 1,5kğ
    slm

öncelikle bilgiler için cok teşekür ederim ama konuyu biraz daha acmanı istiycem senden ve konu hakında bilgisi olan arkadaşlardanda tatlı su balık avcılığı yapıyorum ama senin bu bahsediğin konulardan hiçbir bilgim yok öncelikle tenya nedir ve zaralarlarınıda bahsedersen bilincsizce yediğimiz bu balıklarıdan netür rahatsılıklarla karsılarız belirtileri neder

2. Korhanb

Korhanb

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    orfoz 7400 gr, kefal 1300gr, ahtapot 7200 gr (el ile)
    Iyice Pişirmek Gerek

Bahsettiğiniz beyaz solucana benzeyen ve tenya olarak adlandırdığınız asalaklar deniz balıklarında özellikle de çipura da sık sık görülür. insanlara zararsızdır, balığın içi temizlenince giderler ama içinizin rahat olması bakımından balığı yüksek ateşte pişirin.

Bu güne kadar bende herhangi bir rahatsızlığa yol açmadı..

3. darkdream1977

darkdream1977

Favori Kamış:
    mantarlı - makinalı takım
    En İyi Avı:
    yayın 8 kg ( elle :) )
    Balıkların iç organlarında bulunan asalaklara dikkat çekmek istiyorum arkadaşlar.
    Deniz balıklarında var mıdır bilemiyorum ama tatlısu balıklarının bazılarında ve özellikle bizim burada ırmaktan arada sırada tuttuğumuz sardalya ya benzer gümüş dediğimiz balıkta bollca tenya var.

Bu konuyla ilgi bir anımı anlatıyım :
    Bir sulama göletinde oldukça verimli bir av sonrasında tutulan balıkları her zaman olduğu gibi yine ben temizliyordum.
    Balık bağırsaklarının olduğu birikintide bir şey dikkatimi çekti.
    Önceleri bağırsak veya balığa has bir iç organ olduğunu sandıığım beyaz nesneler kıpırdamaya başladı.
    Yakından incelediğimde bunların tenya olduğunu anladım.
    Tabiki o balıkları aynen çöpe attım.
    Artık kediler yediyse o da ıonların sorunu :)

O yüzden özellikle balık temizlerkene dikkatli bir şekilde bakıyorum ve iyice pişirilmeden yemiyorum.

4. kaiser

kaiser

Favori Kamış:
    kasnak,misina,iğne,kurşun
    En İyi Avı:
    mığrı 3kg
    bende antalyada tuttuğum 1-2 zargananın içinde boylarından büyük tenya görmüştüm .hatta iğrenip balıklarıda atmıştım.

5. darkdream1977

darkdream1977

Favori Kamış:
    mantarlı - makinalı takım
    En İyi Avı:
    yayın 8 kg ( elle :) )
    balıklarda bulunan 'diphyllobothrium latum' adlı parazitin, insanda 'balık tenyası' olarak bilinen hastalığa neden olduğunu belirterek, "Özellikle çiğ balıktan yapılan suşi tüketiminden uzak durulmalı"

Tatlı su levreği, alabalık, turna ve somonda parazitin yoğun olduğunu, parazitlerin bağırsakta tutunduğunu, bir dişi parazitin günde bir milyondan fazla yumurta oluşturabildiğini ifade eden Yüce, şunları söyledi: "Parazitlerin ucuca tutunmasıyla uzunluğu 3 ile 10 metre arasında değişebilir. Karın ağrısı, karın krampları, kusma, kilo kaybı ve B12 vitamini eksikliğiyle kendini gösterir. Tedavisi mümkün ancak uzun zaman alır. Yiyeceklerin yeteri miktarda pişirilmesi tenya larvalarını parçalar. Ancak çiğ, tuzlanmış veya iyi pişmemiş balık veya su ürünlerinin tüketimi, parazitin insan vücuduna geçmesine neden olur."

6. mustafa_1990

mustafa_1990

Favori Kamış:
    makina+kamış
    En İyi Avı:
    sazan;2.35 kg
    biz o balığın içinden çıkan asalakları oltaya takarak alabalık tutuyorduk çok iyi sonuç veriyor.

7. Eczacı

Eczacı

Favori Kamış:
    olta
    Kiloluk kefallerin sırt kemiğindede mutlaka kurt oluyor,geçen sene benim tuttuğum 1 kiloya yakın bir kefali flato yaptım ve sırt kemiğini çıkarttım yaklaşık 7-8 cm lik ince uzun bir yaratığı çıkarttım sonrada balığı 4 e bölüp bol kızgın yağda kızartıp afiyetle yedim:D