Barbun - Mullus barbatus

Konu, 'Denizdeki Balık Türleri' kısmında mehmetc tarafından paylaşıldı.

1. John Dory

John Dory Emre

En İyi Avı:
    Büyük beyaz 70 cl, İstanbul Boğazı
    Mahir amca, benim Türkçe isimlerin önemsiz olduğuna dair bir yargıya vardığımı düşünmeyin lütfen. Sonuçta bu coğrafyanın kültürünün mirası o isimler. Demek istediğim, ortak bir deniz kültürüne sahip bir millet olmadığımız için, aynı balıklar farklı yörelerde farklı adlarla veya farklı balıklar farklı yörelerde aynı adlarla anılabiliyor.
    Geçmiş zamanlarda sitede yaşadığımız bir olayı hatırlayın... Karadenizli bir arkadaşımıza eşkina tutmanın yasak olduğunu anlatmaya çabalarken kendisinin eşkina değil, mavruşgil tuttuğunu iddia etmesi... :D

2. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    Aslında sorularınızın cevabını vermiştim., geri dönüp eski mesajlardaki ilgili bazı bölümü kırmızıya boyayıp koyu fonta çevirdim. Balık adlarının tartışıldığı her yerde de bu saptamayı yaptık aslında.

Türkçe isimleri yöreden yöreye yanlış kullanıyoruz.

Hangisi doğru, hangisi yanlış, bu aslında iddia edenlerin kendi aralarında çözmesi gereken bir konudur.

Diğer bir eksiklik te;
    Barbunyada değil ama diğer balıklarda çok sık gözlüyoruz, hayatlarında hiç anılan balığı görmeyen arkdaşlarımızın internetten topladıkları bilimsel olmayan, hatta bazen bilimsel bilgilere ters fotograf ve saptamalarla bazı balıkların isimlendirilmesi konusunda ısrarcı olmaları. Bence internet ve arama motorları bu konuda her zaman yanıltıcı olur.

İsim kontrolünde TÜBİTAK ın sitesi kullanılabilir.

Hem de Türkçe

Hem de Türkiye'den...

http://www.biltek.tubitak.gov.tr/bilgipaket/canlilar/TR_tur_listesi/liste_kemiklibalik.htm

Karadeniz'de en yaygın tür barbunya, ikincisi Karadeniz barbunyası, tekir ise az bulunur. Bunları daha önceki bölümde yazdım.

3. mırmır

mırmır ilkay şen

peki bu barbunya yada tekir denen balıkları istanbulda kıyıdan tutmak mümkünmüdür. eğer mümkünse nerelerden hangi zamanlarda tutabiliriz yem olrak neler kullanabiliriz forumda arama yaptım ama bilgi bulamadım beni yönlendirirseniz sevinirim çok merak ediyorum nasıl avlandığını ve bu balıklardan avlamak istiyorum.

4. rasgele28

rasgele28 ugur

Favori Kamış:
    ALBA KAMIŞ 3200 RAINBOW
    Favori Makine:
    REMIXON FIRST CLASS 6500 SURF MAKİNE
    En İyi Avı:
    denemede
    arkadaşlar nasıl karaadenizde barbunya görmek imkansız çok yanlışınız var bence ben hergün barbunya yagidiyorum elimin boş döndüğünü hiç görmedim ben valla isterseniz gelin bi karadenze giresuna bakın barbunyayı

5. draco

draco Kaan

Favori Kamış:
    Vercelli Alba Surf, Yamaga Blanks EARLY 94MHR
    Favori Makine:
    JDM Shimano Stella SW8000PG, Daiwa Certate 3012H
    En İyi Avı:
    Tuttuğum ilk ispari. o olmasa burada olmazdım.
    Bu akşam bir kere daha gördüm ki barbunya boru kurduna değil kırmızı kaya kurduna atlamayı tercih ediyor. bu akşam yaptığımız avda kaya kurdu ve boru kurdu kullanıldı, boru kurdu mırmır, iskorpit, kaya balığı alırken kaya kurdu sürekli barbunya aldı. özellikle tekne akış halindeyken 2-3 köstekli bir oltaya sinek iğne takıp normal kurşuna ek olarak bir de ilk fırdöndünün üzerine gezer kurşun veya mavruka takarsanız dibe yatan ve hafifçe sürüklenen takımdaki kaya kurtları iyi bir barbunya avcısı olur.

6. Oltacıselim

Oltacıselim Selim Kanbur

En İyi Avı:
    Eşkina / Kiloluk Eşkina ve Kiloluk İskorpit
    Şimdi kafam karıştı dün akşam eminönü iskelede tuttuğum balık buydu ben tekir sanıyordum barbunmuş ama rengi kırmızı pembe gibiydi sonradan beyazlaştı :) acaba iskorpitlerle aynı kovada duruyordu korkudanmı rengi attı :)