Başarılı ilk Fly Avım

Konu, 'Fly Fishing, Uçurma Balıkçılığı' kısmında Querorz tarafından paylaşıldı.

1. ellidokuz

ellidokuz Özden Abraş

Favori Kamış:
    okuma alumina 10-40 gr 2,40cm
    En İyi Avı:
    3850GR LEVREK- 47 cm LÜFERGİL- 58 cm zargana
    tebrik ediyorum umarım keyfinize keyif katarak devam edersiniz.. eeh bizlerde okurken keyif yaşıyoruz. rastgelsin..

2. Kadir Levrek Peşinde

Kadir Levrek Peşinde SİDEPRENSİ eski nick im

Favori Kamış:
    OKUMA ALUMİNA SPİN KAMIŞ 240cm
    Favori Makine:
    süper passion 740m ve küçük kardeşleri
    En İyi Avı:
    süper maxim misina :9
    Aslında merak ettiğim bir şey var. Bir karides sahtesi bağlayıp çipura, karagöz gibi balıkları avlayabilir miyiz? Bunun Dünya'da bir örneğini görmedim. Tuzlu suda hedeflenen 3-5 tür var ve hepsi bu.

youtube de fly için karides yapımı ile ilgili epey video var.. pipet kamışından karides yapımı ile ilgili video eklemiştim youtube üzerinden..(videolar bölümünde)

farklı karides yapımı ile ilgili videolar için.. fly shrimp diye arat..
    tuzlu suda da fly balıkçılığı pek ala çalışır.. salt water fly fishing diye arat karşına bir sürü video çıkar..bilimum farklı balık avları:)

dün bu konunun etkisinde kalmışımki,,rüyamda elimde fly kamışı ilk balığı yakalıyorum..nasıl atlıyor şap diye:laughing: bende ufaktan hazırlık yapıyorum.. fly mengenesi olmasada küçük bir mengene aldım bile geçtiğimiz ayhihi
    ilginç fly sahteleri videoları izlemiştim..ordan bir gaz aldım..:)

3. KBenekliAla

KBenekliAla Oğuz Kaan

Evet ömerli çok çeşitli avlar veriyordu. Yaklaşık 2 sene (98-99 seneleri) avlanma imkanım oldu. En büyük trofelerimi de ömerli verdi bana keşke o dönem bir fotoğraf makinası edinseymişim. :S Çatalca taraflarına gelebilme ihtimalin avrsa kasna konuunda yardımcı olabilirim.

4. Tarık ERSAL

Tarık ERSAL Tarık ERSAL

En İyi Avı:
    YANGELE BALIKÇI MODU :-))

Kardeş, kış aylarında fly ile verimli av olmaz diye bir şey yok.
    Yeter ki sen kullandığın yemi yedirecek balıkları flyını düşürdüğün derinliklerde ve iştahla seni beklerken bul. ;)

Benim ilkbahar önerim doğanın canlanmasını takiben kıyılara sokulan iştahları kabarmış balıkların yemlerine daha çok ilgi göstereceği içindir.

Fotoğraflarda gördüğüm flyları senin yapmış olduğunu düşünmem seni neden üzdü anlamadım. idk

Dert ettiğin şeye bak.
    Ben sanmışım.
    Sen yapmamışsın.
    Naapalım yani.
    Bundan sonra yaparsın umarım. ;)

Kendi flyların ile yaptığın avda elde ettiğin başarılı sonucun keyfini yaşayacağına, bu merak ve ısrarınla çok daha başarılı flylar bağlayacağına eminim.

RASTGELSİN.

5. Querorz

Querorz Fatih

Teşekkür ederim. Karides konusunda bir şeyler yazmıştınız. Keyifle okumuştum :) . Sonradan silmeyi uygun gördünüz ama :) .

Abi karides flyı bağlarım bir şekilde ama balık ne tepki verecek? Kokusuz yeme yüz verecek mi? Sonuçta bunlar avcı balık değil ki hemen hareket eden yeme atlasın. Kokuşmuş karidese bile gelmiyor bu hayvanlar.

Rüyan süpermiş. Hayırdır inşallah :D .

Teşekkürler. Mesaj attım sana.

Tarık Hocam baharda daha çok verim alacağımın farkındayım. Hatta bu mevsimde flya balıkların ilgi göstermesini başlarda çok garipsedim.

Umarım biraz daha uğraşırsam iş yapacak flylar da bağlayacağım. Çok teşekkürler :) .

6. BİROL BABADAĞLI

BİROL BABADAĞLI BİROL BABADAĞLI

Favori Kamış:
    Fly
    En İyi Avı:
    Fly ile Gümüş ( Ama Bir Turnanın Midesinde ) :)
    Vaktim çok az kısa yazacağım.
    Çok sevindim:)
    Devam et göreceksin daha önce balık yakalamadığını zannedeceksin.
    Devamını vakit bulunca tamamlarım:)

7. Querorz

Querorz Fatih

Birol Abi , sizden de yorum aldıysam daha ne isterim ki ? :) Anladım ki Fly'a giriş yapmak milli olmak demek. Herkes sırtımı sıvazlıyor şu 3 tane balığı şans eseri tuttuğumdan beri :D .

Bu balıkların gazıyla bir kaç gündür günde 5-10 tane fly bağlıyorum. Daha doğrusu tek bir flyı 5-10 kere bağlamaya çalışıyorum :) . Bugün üzerinde çalıştığım Caddis Larvae . 5-6 kere bağladım yine. Gövdesi paket lastiğinden oluşmakta. Bu arada öylesine bağladığım bu flyın sazanın favori flyı olduğunu görünce çok sevindim. Yorumlarınızı bekliyorum.

8. BİROL BABADAĞLI

Favori Kamış:
    Fly
    En İyi Avı:
    Merhaba Fatih
    Baştan söyleyeyim kendimi usta yada bu işin uzmanı olarak görmüyorum:)
    Sadece şunu söyleyebilirim Fly la aramdaki ilşki " Bir aşk hikayesi " :)

Şu aşamada neyle bağladığın çok önemli değil bence. Bağladığın her fly yanlışta olsa bağlama tekniğini geliştirecek ve işlem sıralarını düzgün yapmana yardımcı olacaktır. Paket lastiği çürümeye müsait bir malzemedir suya girip çıktığında yada belli bir süreden sonra kullanamaya bilirsin. Balık yakala mazmı? yakalar.

Dubbing yapımı ile ilgili bir konu hazırlamak istedim fakat gerekli zamanı bulamıyorum.

Deneme için bağladığım örnekler.
    Derin ve akıntılı sularda hızlı batması için bağlamıştım.

9. Querorz

Querorz Fatih

Birol Abi flylarındaki düzene hastayım. Hakikaten çok tertipli görünüyorlar.

Paket lastiği gerçekten problemli. Fly'ı bağladığın ip kesiyor zaten lastiği. Bir de gerdirerek sardığım için bağlamak çok çok zor oluyor. O bedende 3 kat lastik var.

Dubbing yapımıyla ilgili değil de en azından takviyesiyle ilgili fikirlerine ihtiyacım var :) . Dün flyfishing.co.uk' de eski bir halı alıp liflerini yol dediler. Yaptım ve müthiş de oldu. Umarım iş görür.

Bana baya bir alternatif malzeme tavsiyesinde bulundular. Cips paketinin kağıdından yapılan fly bile var :) . Crisp Packet Buzzer diye. Hatta yaptım bugün. Fotoğrafı altta :) .

Boya fırçası almamı tavsiye ettiler. Fırçanın tellerini fly bağlarken kullanabiliyormuşuz. Organza kumaşla kuşun boynundaki tüyün gördüğü işi görebiliyormuşuz. Ondan bulamadım gerçi.

Fly için yorumlarını bekliyorum yine :) .

10. BİROL BABADAĞLI

Favori Kamış:
    Fly
    En İyi Avı:
    Teşekkür ederim Fatih
    Elimden geldiği kadar bağlıyorum. Hatta benim bağladığıma inanmayanlarda oluyor:) Eeee gövde 100 + olunca tezat oluşuyor :laughing: .
    Dubbing takviyesi derken dubbing i fly a nasıl uygulayacağından mı bahsediyorsun?

Ayrıca bağladığın fly iyi görünüyor. Devam et:thumb:

Birde burada hangi tüyün yerine organze kullanılabilir deniyor görebilirmiyim?
    " Organza kumaşla kuşun boynundaki tüyün gördüğü işi görebiliyormuşuz."

Rastgelsin

11. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Fatih

Sizden sonra balık bereketi kimi zaman artarak devam etti.

Keşke seninle tatlısuya gideydik.Fly takımın yanındamıydı bilmiyorum ama hakikaten çokirikasnalar yakalayabilirdin.

Neyse bir dahakisefere deneriz.

Sevgiler

12. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Fly avcılığında önemli kriterlerden biri de hedef balığa uygun fly imitasyonları bağlamandır. Tatlısu kefali için hazırladığın fly'a sazan gelebilir ve hatta ot sazanı da gelebilir ancak hangi balık olursa olsun demiyorsan, sazana sazan demeli, ot sazanına ot sazanı ve nihayet tatlısu kefaline de tatlısu kefali demelisin. Bölgeyi bilen arkadaş öyle demiş diye onun fikrine esir olmak gerekmiyor. Araştır, akıllı çocuksun. Fly konusunda elde ettiğin başarının ondabirini balık isimlerine ayırsan kısa zamanda bu konuda da yeterli bilgiye ulaşacağına eminim.

Biraz kızdım, bilesin.:eek:

13. Querorz

Querorz Fatih

Abi "dubbing için hangi malzemeyi kullanmamı tavsiye edersin?" demek istemiştim aslında. Şu anda angora yün, halı tiftiği ve son olarak da elyaf kullanmaya başladım. Elyaf harika görünüyor şimdilik.

Bu arada yarın içi sazan flyları bağladım. Hava çok rüzgarlı olmazsa gideceğim. Süngerden ekmek flyları bağladım. Suyun içinde şişmiş ekmeğe öyle çok benziyor ki görmeni isterim. Eğer balık yakalayabilirsem paylaşacağım zaten bu flyı.

Abi organza ile ilgili şu linki incelemeni tavsiye ederim.

http://www.flyfishinggazette.com/html/flytying/flytying_dries_organza2.htm

Demek tatlı suya da gittiniz Vedat Amca. :) Ah keşke hava bozmasaydı da beraber gidebilseydik. Fly takımlarım da yanımdaydı üstelik.

Çanakkale'den dönerken altından nehir akan her köprünün üstünde durum olta attım belki kasna yakalarım diye ama olmadı :) .

Kızmayın Ballı Abi. Ben üstadlarıma, hocalarıma her zaman çok saygılı olmuşumdur. Onları dinler ve öğütlerine kulak veririm. Sanıyorum ki Vedat Amcam ve Tarık Hocam da bu söylediklerime katılırlar. Sizin de inşallah zamanla hakkımdaki fikriniz değişir. :)

Ancak burda farklı bir durum söz konusuydu. "Kasna" ifadesini gördüğümde çok şaşırdım. Bırakın Ömerli'yi , İstanbul sınırlarında bu balığın olduğundan bile haberim yoktu. Ömerli'de onlarca yıldır avlanan bir kaç arkadaşım var ve Ömerli ile ilgili çok kez araştırma yaptım. "Kasna gibi değerli bir balık bu gölde bulunsaydı zaten biliyor olurduk" diye düşündüm. Siz İstanbul'da yaşamadığınız için açıkcası yanlış bir tür tespiti yapmış olabileceğinizi düşündüm(çok yanılmışım ya neyse). Balık'da çok küçüktü. Muhtemelen Türkiye'de yaşayan pek çok türün yavrusu da bu fotoğraftaki balığa çok benziyordur. Bu kadar şey üst üste binince araştırma yapma gereği dahi duymadım :) .

Niyetim küstahlık yapmak değildi. Sizi kızdırmak da istememiştim. Hatamı mazur görün lütfen .

14. Esox

Esox Sedat Demir

Favori Kamış:
    Cormoran Bull Fighter 180 5-25 gr **Caperlan Illicium 10-30gr 240
    Favori Makine:
    Daiwa Regal 3000 5İA
    Tebrikler güzel bir deneyim olmuş :)

Küçük büyük farketmez önemli olan yeni sistemle bir şeyler yakalayabilmek :)

15. Querorz

Querorz Fatih

Teşekkürler :) . Devamını getirebilecek miyiz bakalım...

16. BİROL BABADAĞLI

Favori Kamış:
    Fly
    En İyi Avı:
    Merhaba Fatih
    Dubbing ile ilgili söyleyeceğim her şeyi açtığım konuda yazdım. Bence en iyisi yabani tavşan.
    Sazan konusuna gelince benimde hayalim fakat kıl payı kaçırdığım bir sazan haricinde denemeye fırsatım olmadı. Azizcan derede kasna avlarken bir tane sazan yakaladı. Fakat gölde sazanı kandırmak biraz zor gibi. Kasna avlağımızda İzlediğim bir bölge vardı, çok iri sazanlar suyun üzerine çıkıyordu zaman zaman fakat orası da tahrip olunca bu hayalimi biraz erteledim:(
    Orgaze yi bende bu şekilde kullandım fakat en iyisi yine su kuşlarının tüyü bence.

Rastgelsin

17. suplilumas

suplilumas Ömer

Favori Kamış:
    Sage Z-AXIS 690-4
    Favori Makine:
    Sage 4660
    Önce tebrik ederim daha ilk başlarda olmana rağmen başarılı bir av yapmışsın. Sırasıyla bazı tavsiyelerde bulanacağım. İlk olarak casting ile başlayalım bulunduğun yerde flya uygun yerlerin olmadığını düşünmene neden castingi henüz bilmiyor olmandan kaynaklanıyor. Önce roll cast denilen casting tekniği ile işe başla. Amatör zamanlarında ve profesyonel olduğunda en çok kullanacağın teknik ya da yardımcı teknik olacaktır. Roll castingi youtubeda aratırsan nasıl yapıldığını görebilirsin. Yaparken dikkat etmen gereken şey kamış uzunluğunun üç katı line çıkar sonra kamışı tutuğun yerde işaret parmağınla lineı da tut. Çok yavaş kamışı geri çek line arkada D oluşturduğunda ileri at. Başlangıçta suyu karıştıracaksın baya gürültü yapacaksın ama tam anlamıyla yaptığın zaman diğer castinglerde olduğu gibi U yapıp öyle düşecek suya.
    İkinci konu retrive. Bazı balıkların flya gelip bazılarının ilgi göstermemesinin nedeni flyının ölü olması. Fly yem gibi değildir sadece atıp beklemiyoruz. Onlara su içinde yaşayan o canlının hareketlerini de veriyoruz. Retrive yaparsan fly hareket etmeye başlar canlanır yüzer balık bu flaya daha çabuk saldırır daha çok dikkatini çeker. Flya göre retrive şekli değişir ama sen şimdilik yavaş yavaş çekme şeklinde yap. Line oltayı tutuğun elinin parmakları arasında olsun arada gevşetip sol elinle lineı yavaş yavaş kısa kısa çek. Yaptığın flyın dibe hızlı batması normal zaten kullandığın kafa ve ağırlık var. Hızlı bir şekilde dibe inmesi daha çok balık yakalamanı sağlar. Atacaksın dibe inene kadar bekleyeceksin sonra retrive. Retrive yaparken kamışın ucunun su yüzeyine mümkün olduğu kadar yakın olmasına ama suya girmemesine dikkat et.
    Flylarında bi sorun yok hepsi balık yakalacak seviyede. Bazıları biraz kusurlu ama ilk yapım olduklarından mükemmel. Özellikle yaptığın buzzera gökkuşağı alabalıklar bayılıyor. Buzzerlar benim en sevdiğim flylardandır.
    Fly ile kefal yakalayabilirsin. Çipura ve karagöz de yakalayabilirsin. Sea bream diye araştır bir sürü fly örneği bulursun onlarla ilgili.
    Gelelim sazana :). Fly ile bıkana kadar sazan yakaladım. İnan bana tekniğini ilerlettiğinde neden gülme işareti yaptığımı anlayacaksın. Sazanın en kötü yanı mücadeleyi fazla sevmiyor olmaları çekince geliyorlar. 20 cmlik bir gökkuşaşı 70 cmlik sazandan daha fazla ter döktürüyor. Yüzen beyaz her şeyi seviyorlar. Marabou ya da benzeri malzemelerden fly yap kesinlikle gelecektir. 3 X ya da 4 X leader ve tippet kullan. Daha incesini koparıyorlar daha kalınını da görüp fly almıyorlar. Retrive yapmadan beklemen gerekiyor bir de kendini gösterme ya da şüpheleneceği şeyler yapma. Su altı fly kullanacaksan balığı görüyorsan biraz önüne atıp yavaş yavaş suyla burnunun ucuna gitmesini sağla. Göremiyorsan atıp bekleyip tekrar atmaktan başka şansın yok. Su altı flyları olarak hemen hemen her şeye gelirler. Dry olarak ise top şeklinde yapılmış flylar, sünger, eriyen silikonlardan yapılmış yuvarlak toplar, dut mevsiminde de dut flyları kullanabilirsin. Kağıt peçete ile sazan yakaladım yani o kadar basit bir şekilde flya gelen bir balık. Sadece balığın karekterini flyı alma tarzını çözümlemen biraz zamanını alacak. Balığı geri salacaksan yanında büyük bir kepçe almayı unutma aksi taktirde kıyıya çekerken çok fazla zarar verebilirsin. En çok mücadeleyi kıyıyı gördüklerinde yapıyorlar. Bir de unutma bırakacağın balıklarda devamlı barbless iğne kullan. Bulamıyorsan iğnelerin barblarını kendin ezebilirsin. Ben tuttuğum bütün balıkları geri bıraktığım için bütün flyları o şekilde yapıyorum. Ayrıca vucuda malzemelere saplandığında da zarar vermeden kolayca çıkması da avantaj. Barb yüzünden ağzı düşmüş ya da zarar görmüş çok sazan gördüm. Balık yemi ya da flyı koparıp gidince ağzında onunla yaşamak zorunda kalıyor sazan gibi balıkların ağızları şişip iltahaplanıp düşüyor ya da balık avlanamadığı için açlıktan ölüyor.
    İyi dubbing arıyorsan ülkesinde yaşıyorsun halı mıncıklamana gerek yok yüncülere gidip değişik renklerde koyun yünü al. Taraktan geçirip pamuksu bir şekle girmesini sağla. Sonra yapman gereken istediğin kombinasyonu oluşturmak için bir birlerine zevkine göre karıştırmak. Dubbing de aslında bu şekilde hazırlanıp satılıyor. Av bayilerine gidip avcılardan sana tavşan derisi getirmelerini rica edebilirsin. Özellikle yaban tavşanının yüzünü ve kullaklarını nyph yaparken çok kullanırsın çok da etkilidir.
    Yazdıklarından anladığım kadarı ile bütün sorularına cevap vermeye çalıştım. Umarım bu bilgiler sana yardımcı olur. Kaçırdıklarım varsa hatırlatırsan yardımcı olmaya çalışırım.
    Kolay gelsin.

18. suplilumas

suplilumas Ömer

Favori Kamış:
    Sage Z-AXIS 690-4
    Favori Makine:
    Sage 4660
    Ha unutmadan tavşan bulduğunda kullanması diğer dubbinglere göre biraz farklı ve zor onu da yazayım. Tavşanın kullağından ya da yüzünden bir miktar tüyü mıncıklayıp koparacan. Fly sardığın ibrişime diğer dubbingler gibi sararsan tutmaz dağılır. Tutması için önce ibrişimin dubbing saracağın kısmına bal mumu sür. Ayrıca flyda tüyü dağılmadan tutması için ince bakır tel olması gerekiyor. Gövdeyi oluşturduktan sonra bakır tel ile aralıklı sar sonra teli gözün altında iyice sabitle sonra kafayı sar.

19. BİROL BABADAĞLI

Favori Kamış:
    Fly
    En İyi Avı:
    Ömer bey merhaba
    Sazan için fly örneklerinizi görmek isterim :)
    Birde sazanda tür farkı olabilirmi? Bilgilerinizde şehir Tokyo yazıyor.

Benim için fly ile nekadar çok tür okadar eylence sazanda fena olmaz.

Rastgelsin

20. suplilumas

suplilumas Ömer

Favori Kamış:
    Sage Z-AXIS 690-4
    Favori Makine:
    Sage 4660
    Merhaba Birol bey
    En kısa zamanda bazı flyların resimlerini eklemeye çalışırım ama önce hazırlamam lazım. Şu bir kaç ay biraz yoğun somon sezonu başladı bitmeden bir kaç av daha yapmak istiyorum. İlk fırsatta sazanın fly ile avının videosunu da çekip eklemeye çalışırım görsel olursa av daha anlaşılır olur.
    Sazanlarda tür farkı var ama bildiğim kadarı ile sizin yakalamak istediğiniz tür ile bir fark yok. Sadece plankton yiyen sazan türleri var onları sadece yem ile ve özel küçük bir iğne ile yakalamak mümkün fly ya da sahtelerle olmuyor. Diğer bir tür avcı onları küçük balık flyları ile yakalamak mümkün. Burada bahsettiğimiz ortak sazan sanırım ingilizce Common carp denilen bilimsel adı Cyprinus carpio olan sazan. Bu sazan için yukarıda anlattığım teknikler geçerli ayrıca sadece bitki ile beslenen bir tür var onu da yakalayabilirsiniz ama o biraz daha zor. Aslında basit bir hile ile sazanları aldatmanın yolu var ama forumda açık yazmak istemiyorum katliam yaparlar. Daha sonra özelden yazarım sadece güvendiğiniz bildiğiniz arkadaşlara anlatırsınız. Bu şekilde kolaylıkla yakalanıyor ama ben yukarıdaki tekniği tercih ediyorum. HEm daha uğraştırıcı hem daha eğitici hem de daha eğlenceli oluyor. :)