başarının formülü

Konu, 'Sahte Yemler' kısmında anil20 tarafından paylaşıldı.

1. anil20

anil20

Favori Kamış:
    gırgır dip takımı ve şamandıra
    En İyi Avı:
    aynalı sazan 5 kg.
    Bu sırrın cevabını balıklar vermiyor elbet. Sadece yabancı amatörler oturmuşlar nasıl daha fazla balık yakalarız, bu işin formülü nedir? diye kafa patlatmışlar ve sonunda şu altta ki grafiği çizmişler, diğer etkenleri de yüzde ağırlıklı olarak belirlemişler. Buna göre ne kadar çok para harcarsan o kadar çok balık yakalarmışsın. Tabii para harcamak için devamlı takım ve malzeme almak, modern malzemeler kullanmak gerekir. Bu iş biraz malzeme üreten firmaların sponsorluğu gibi koksa da aslında gerçek payı var. Eğer tek tip balığa çıkıyor veya yazları bir ufak kova içine attığınız ne zaman aldığınızı hatırlamadığınız çapari ile istavritle yetiniyorsanız bu size uymaz; ama bu kadarı yetmiyorsa, tatlı sudan tuzlu suya, yazdan kışa aralıksız balığa çıkıyorsanız, hep daha büyük balığın peşindeyseniz sonunda da yolunuz Moby Dick ile kesişmez ise, ne kadar çok masraf yapmanız gerektiği ortadadır. Burada renk renk görüntüleri ile balıktan çok balıkçıyı yakalamaya yönelik kaşıkları, yapay yemleri, misinaları düşünmezsek; karadan açık suya çıkmak için tekne ve motor, özellikle yeni gidilen sularda çabucak bilgi sahibi olmak veya balık 100 m ileride iken olduğumuz yerde saatlerce boş beklememek için balık bulucu, kerteriz ve pusulanın yerine el de taşınan GPS (uydudan mevki koyma aleti), gece de kalınan balık seferlerinde çadır ve kamp malzemeleri, yağmurda, soğukta çeşitli şartlarda giyilecek uygun giysiler, farklı misinalar, kaşıklar, balığa ve duruma göre kamışlar, makineler, takım kutuları, sırt çantaları vs, vs...

İşte size bol bol masraf. Hepsi de lazım.

Şimdi de grafiğe ve formülün diğer bileşenlerine göz atalım.

Ana fikir yakalama miktarının artması, bu iş için yapılan masrafın artmasına bağlı. Peki sadece masraf yeter mi? Yetmez elbet; şimdi peki başka ne lazım? Sorusunu bakalım nasıl cevaplamışlar.

Takım
    İşte ana kalem masraf kapısı, işin % 40' ı bu yani yandaki grafik. Dedik ya bu işte gerçek payı var. Diyelim dip oltası için iki kamışınız var onlarla kaşık atamazsınız verimi düşük olur, 5 - 6 kiloluk turna için kullanılacak kamış alabalığa uymaz, denizde kullanıma ikisi de gelmez. Makineler da farklı. E daha tekne, motor vs vs dedik ya. Evet malzeme önemli, doğru ve gerekli malzemeyi bulunduracaksınız. Yani kesenin ağzı açılacak.

Tecrübe
    Tecrübenin payı % 10. Çünkü tecrübe olaylar standart halin dışına çıkınca gerekiyor. Böyle durumlarda ancak usta balıkçı balığı yakalar.

Zaman
    Bu da önemli payı % 25. Neymiş bu? Balığa çıkmadan önce harcanan zaman. Hazırlık daha evde başlar, önce düşünülür ne yakalayacağım, nelerle karşılaşabilirim. Sonra takımlar yapılır, çanta düzenlenir bunlar da aslında iyi zaman tüketir ama payı da yüksek; yani değer. Gidip kıyıda olta yaparsan, bozulan takımının yenisi yoksa sonuç hüsran olabilir. Esas olan balıkta takım yapmak değil hazır takımı kullanmaktır.

Bilgi Toplama
    Bu da önemli bileşen % 20 etkisi var. Gidilecek yer hakkında bilgi toplamak, balıkların cinsi, daha çok bulundukları bölgeler, irilikleri, ne yemi daha çok sevdiklerini bilmek aslında balıkçı için paha biçilmez bilgi. Bence daha fazlasını bile hak eder.

Şans
    Şans en az etkisi olan bileşen sadece % 5. Siz yukarıdakileri yapın zaten şansınızı yaratmış oluyorsunuz. Yukarıdakileri aynen uygulayan eşit tecrübede iki balıkçıdan biri aynı yerde birinden bir miktar fazla balık tutabilir. Gerçekte bu fark çok olmaz, işte o fark şans.

2. SEMthecarpist

SEMthecarpist

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    SAZAN
    Merhaba anil20 öncelikle vermiş olduğun bilgilerden dolayı teşekkürler, ama şans faktörüne dikkat...!:rolleyes:

3. KESİNLİKLE adı üstünde RASGELE ;)

4. carphunters

carphunters sebahtin

Favori Kamış:
    shimano, fox, kryston, jrc, korda, esp, garmin, nutrabaits, pelzer, chub
    tercube yı de atlamamak lazım bana göre %10cokaz tercübe olmayınca hiçbirşey olmaz

5. turna

turna

Arkadaşlar şans bence çok önemli.Ben geçen sene Ank.Asartepe barajına sabah 06 da gittim akşam 05 beşe kadar bir sey yapamadım beslemekten başka Ben toplanırken genç bir bir arkadaş geldi durumu anlattım abi bende şansımı deneyeyim dedi bende onu seyrettim aynı yemle aynı benim oltalarır yerinde 15 dak.5 ad kadife çekti banada aşağılık komp.geldi ve oradan hemen kaçtım.

6. Mehmet Demirörs

Mehmet Demirörs Mehmet

Favori Kamış:
    Oltanın her türü
    En İyi Avı:
    Hatırlamıyorum öyle çok ki
    devamlılık

bence yazılanların hepsi çok doğru haklısınız yerden göğe kadar ..yalnızzz en önemli şey bence takip .nedir bu takip..yabancı biryere gelir gelmez hemen istenilen balık yakalanmaz ..ama orada eğer 1-2-3 hatta bir hafta kalırsanız bakın siz balığa neredeyse nezaman vuruyor nezaman inde nezaman yemlenir valla doktora yaparsınız ...doğrumuuu..oyüzden takip çok önemli faktördür ..saygılarımla.

7. KAYIN_CARP

KAYIN_CARP

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    AYNALI SAZAN 3,5 KG
    Merhaba Anıl20 Şans Tecrübe ve Takım önemi çok büyük

Şans: Şans olmadımı istetidiğin kadar (Tecrübeli ol -Takımmın iyi olsun) hiç önemi yok

Tecrübe:Örnek İlk balığa gittin Tecrüben yok büyük balığı Nasıl Çıkarırsın ?

Takım:Kullandığın Malzemeler İğne,Misine,Olta iyi değilse Ne yapa bilirsin ?

8. mustafa-tokat

mustafa-tokat

Favori Kamış:
    olta ve bir çok şey
    En İyi Avı:
    yayın-9.kg sazan-10.kg
    şans şans şans

herşey nasip kısmettir bunun önüne geçemezsin nasipte varsa gelir şamdan yemenden nasipte yoksa ne gelir elden hadi rast gelsin bakalım:D

9. hakansener

hakansener

Favori Kamış:
    seacsub x-fire 95
    En İyi Avı:
    4 kg levrek
    Bence bu grafikler belli koşullara bakılarak yapılmış.. Örneğin iki kişi var ikisininde orta düzey takımları var ancak birinin takımı daha iyiyse balık tutma şansı ( şans faktörü %5 değilmiydi, bu hangi şans o zaman :D ) diğerinden %40 fazla olur gibi.. yoksa birinde en iyi misina, iğne diğerinde dikiş iğnesinden bükme iğne naylon ip varsa %40 mı etkiler bu :rolleyes:

Birde şans olayı da hakikaten çok enteresan.. 12 ducond(? iyi bir iğne markası yanlış söylemiş olabilirim) iğneden 15 li takım yapıyorum parmak kadar istavrite sarıyorum.. şöyle düşünün sardıktan sonra son iğneyi balığa takmaya yer kalmıyor.. Sonra atıyorum 5 dk sonra bir balık öyle bir vuruyorki benim kamış suya düşüyo, ama balık yakalanmıyo nasıl bir iş şimdi bu :confused:

10. fsekerci

fsekerci

Favori Kamış:
    sadece olta
    En İyi Avı:
    turna 4 kg
    Sabir-şans-tecrübe-kaliteli Takim

Bence sıralama yukarıdaki gibi olmalı

11. Suatreis

Suatreis

anil20 ciğim valla şans yoksa masrafları bile karşılıyamıyorum. bu şans meselesini yabancılar pek anlamaz kaderci toplumuz, neye inanıyorsak hayatımızı o dengeliyor. Gelgelelim çalışma güzel. eline beynine sağlık
    selamlar..