Bedene Düğümsüz olarak kösteği nasıl bağlarım?

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında burakreis tarafından paylaşıldı.

1. simendifer

simendifer Sennur

Sevgili Ares, imzana ismini de eklersen seviniriz. Ha bir de, rica etsem biraz daha anlaşılır yazabilir misin ? Mümkün mertebe Türkçe'yi düzgün kullanmalıyız değil mi ? ;) Forum kurallarına yapılan eklemelerde bu konuyla ilgili bilgi edinebilirsin...

Ek kurallar ;

http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=5381

2. hakanozden

hakanozden hakan

Favori Kamış:
    420 3 parça dam black panter //390 linefea tuornement surf
    Favori Makine:
    banax sx3000
    En İyi Avı:
    3,5 kg kalkan
    kilolarca istavrit tutabilirsin yada çinekop önemli olan tek kösteğe gelen ağır bir balığa kösteğin vereceği cevaptır balık kafa attığında kösteğin kayıyorsa balık kösteği koparamadan kıyıya kadar gelir kaymıyorsa kaçan balık için çok büyük olmalı baksana kösteği dibinden koparmış yorumu yapılır...(zindandelen levrek çok iri istavritler gibi )

3. size dugumler hakkinda bilgi alabileceginiz site gondereyim ingilizce bilmenize vazla gerek yok knots denen yerlere tiklarsaniz resimli bilgileri bulabilirsiniz
    www.fish4fun.com/knots.htm umarim buradan istedigiz bilgilere ulasabilirsiniz

4. dogru soyluyorsunuz smana bey valla 40 dolara cd almistim sizin gonderdiginiz dugumleri ogrenmek icin keske burayi daha once kesfetseydim gun gectikce daha cok ogreniyorum site hakkinda tesekkurler

5. _ARES_

_ARES_ gökçen

Hakan aabi yani kilolarca balık tutabilirsin dedikten sonra bunu söylemeniz ne doooru?+attığım capariye zindandelen ,levrek ve coook iri istavrit gelme ihtimali ne kadar sizce!bunları tutacaksam o kadar ince takım neden atayım?bu düğüm ile cok fazla alakalı değil bence!ve düğümden çözüldüğünü hiç görmedim ancak misina(köstek) kopar!

Son düzenleme: 8 Aralık 2006
  6. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Biraz gerçekleri konuşalım, birazcık acı da olsa..

Düzgünce (ki bunlar gösterilmiştir, kazık bağı vs.) ve ıslatılarak atılmış bir düğüm kolay kolay kopmaz.. Dahası, en kötü ihtimalle, ancak kocaman balık sudan çıktığında kopar.. Takımınıza bakarsınız. Sudan çıkarmadan bir gözatar, vuruşuna, gelişine vs. göre, büyükse, kepçe, kakıç vs. yardımına başvurursunuz.. Ama suyun içinde olduğu sürece, 2 kg çeken misina 5 kg balığı size rahat getirir, ayağınızın dibine kadar.. 330 kg kılıç (Merlin) ağzında takım, suyun üstünde 4 m sıçrayıp, kim bu beni tutmaya çıkan derken, 40lb misinamı (=20 kg) koparamadı..

Demekki, ilk kaide, büyük balık var ise ucunda, heyecanlanmamak..

İkincisi ve bizi asıl bağlayacak olan hususta şu.. Hangi misina olursa olsun, kösteğe balık vurdukça, birbirine sürtünür ve sıyrılmaya başlar. Buna gavurlar "abrasion" diyor. İşte bu sürtünme ile zayıflama belli bir seviyeye gelince, ufacık balıkta onu koparır gider. Kösteğin kopup balığı kaçırması bu yüzdendir..

İşte bu yüzden, düğümü sürtünmeyecek şekilde atmak, sürtünmeyi azaltmak için üzerine tırnak cilası sürmek vs. sayılabilir de.. Aslen hepsi hikayedir.. Yapılacak olan, takımı değiştirmektir.. Arada şöyle köstekleri yoklayın.. Kopuverecek gibi olan filan varsa takımı değiştirin..

Neden ötesi boş? Bizler biraz amatör amatörleriz.. Eve gelip takımları teker tatlı suyla tamizleyecek, düğümlerini gözden geçirecek vs. vs. lüksümüz pek fazla olmaz.. İşte o yüzden boş..

Ama aslen şu düşündürücü. Var işte köstek koparacak balıklar.. Ama bunlar ince takım istavrit çaparisi, mezgit 5'lisi ile filan tutulmaz. Takımınız ona göre olacak.. Elbette o takımda ufak tefek şeyleri tutmaz.. Bir tercih yapacaksınız.. Dimyata priniç mi, evdeki bulgur mu? Eğer, 11 numara iğne, 0.12 köstek, 0.18 bedenle izmarit vs. tutarken bir şey gelmiş, çekememişsenizde, ah, vah, sağlam takım sağlam düğüm demeyeceksiniz. Öyle takıma ne kadar sağlam düğüm atsanız, cürmü o kadarcıktır.. O, bir karış izmarit içindir. Terazisi öbür sikleti kaldırmaz... Bunu baştan kabul edeceksiniz..

Ama iri balıklar... diyorsanız, onu taşıyacak yem, iğne, misina vs. atacaksınız.. İşte en önemli kaide bu.. Maalesef, bu işte, öyle universal, her boy balığı tutacak bir takım yok..

7. hakanozden

hakanozden hakan

Favori Kamış:
    420 3 parça dam black panter //390 linefea tuornement surf
    Favori Makine:
    banax sx3000
    En İyi Avı:
    3,5 kg kalkan
    tabiki serdar abi her balığın oltası ayrı bizim konuştuğumuz şu aslından bahsederken çinekop takımına daha su üstünde ne iri palamutların yapıştığı gerçek.. tuttumda .. 0,25 köstek o balık için yeterli iken düğümlü kösteklerin bağ dibinden koptuğuna yada balık fazla miktarda çapariye geldiğinde bedenin kopmasına da şahit oldum o yüzden düğümlü çapari hazırlamam.

8. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Bende zayıf mı zayıf, 0.25 FC misina var.. 4 kusur kg test. Düğümlüyorum vs. deniyorum, 3 kg'yi rahat kaldırıyor.

Palamutun tanesi 300 gr olsa ki ortalamada normaldir, 10 tane palamutu çeker.. 10 olmasın 5 olsun.. Ama beden kopar en kötü ihtimal.. Köstek niye kopsun? Eskidiği için, niye olacak? Ama FC misina abrasion'a son derece dayanıklıdır, kolay kolay eskimez..

Yani, benim kafamdan geçen, 1 kg altı balıklar için yeterli bir takım sahibi olmak. Ve ona göre 0.20 / 0.25 misina kullanıyorum. Eee, kalın, balık gelmezse, ürkerse: FC misina kurtarır...

Yani, FC misina ile, 0.20 köstek 0.25 beden yapacağınız takımdan beklediğiniz, toplam 3 kg, köstek başına max 1kg.dur. Bu misinanın abrasion direnci yüksek olduğu için, nispeten uzun müddet idare eder..

İşte hesap budur.. Bu takımla, hasbel kader 4.5 kg'luk levrek gelir, kösteği alır gider, kaçırırsam, su şişemi çıkarır, güzelce suyumu içerim üstüne. Hedefim o ise, 0.30/0.40 gibi bir misina düşünürüm..

Elbette, pis düğüm atıp 4 kg. çekecek misinayı yarım kilo çekemez hale getirmekte mümkündür. Ama bunun çözümü bellidir..

Mesele, konsept meselesi. Düğümü, misinası, iğnesi vs. vs. size tutlabilecek balıkları gösteren bir havuz çizer. Bu havuzda kalan balıkları tutarsınız. Eğer içinde başka balıklar olan bir havuz önünüzdeki kıyıda ise, ona göre misina, düğüm, iğne vs. kullanırsınız..

Bu yüzden, süper ince takım yapacağım. Hem kıraça toplayacak, hemde palamut düşüncesine kapılmayın. Eğer aklınızdan geçen hem palamut, hem kıraçaysa, ona göre misinasını vs. seçmeniz gerekir. Eee, o da kıraça tutmuyooo... Eh, maalesef, öyle her derde deva bir konsept yok maalesef.. Bir şey istiyorsanız, başka bir şeylerden ödün vermeniz şart...

9. özkan

özkan

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    kırlangıç 1,5 kg
    geçen haftaki organizasyonda, o kadar çok oltalar karıştı ki genede aynı takımı akşama kadar kullandım, bir ara irice koltuk parçası çektim genede köstekler kopmadı bir kaçı yerinden oynadı, kancalardan bazıları açıldı vs. ama genede kopmadılar demek istediğim bu düğümler bedende olsaydı kesinlikle bu kadar dayanıklı olamazdı. çok düğümlü takımlarda kurşunun atışlarada yük bindirdiği için beden düğümsüz olursa daha verimli oluyor.

Son düzenleme: 8 Aralık 2006
  10. burakreis

burakreis

Favori Kamış:
    LINEAEFFE Atlantica 4.20 Kamış ,DAİWA EMCAST ADVANCED 5500
    En İyi Avı:
    Palamut Oldukça büyük tartmadım
    Arkadaşlar ilginize teşekkürler bu yazıyı yadığımın üzerinden aylar geçti ve hala aktif olması benim mutlu etti..
    Birçok farklı biçimde düğüm atmayı çoktaan öğrendim..
    Ellerinize sağlık...
    herkese rasgele

11. Gökten

Gökten

Favori Kamış:
    olta,zıpkın,parakete,ağ(parekete ve ağ deniz için)
    En İyi Avı:
    turna
    Burak bide parakete yapımında kullanılan düğüm var adını unuttum ama internetten aratırsan bulabilirsin.Biraz zahmetli bi düğüm ama uğraştığına pişman olmazsın.

12. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Okuma Salina 4.20 Salina 100-200 - Lineaeffe Extreme Cast 4.40 180gr. - Okuma V-System 240 10-40g
    Favori Makine:
    Ryobi Proskyer Nose Power - Shakespeare Mach 1 XT
    En İyi Avı:
    Küçük beyaz; 7 cm. Kuzey batı Antartika Sığlıkları..
    bülent abi bunu aynen uyguladım gezer köstek oluryor sanırım. köstek sabitlenmiyor aşaağı yukarı oynuyor yanlışmı yapmışım.