Ben Bunlara Insan Demiyorum (varin Siz Isimlendirin)

Konu, 'Videolar' kısmında hakseryi tarafından paylaşıldı.

 1. crazy_fısher

  crazy_fısher burak sökmen

  Yaş:
  40
  Mesajlar:
  3.111
  Şehir:
  muğla
  Favori Kamış:
  zıpkın,olta,
  En İyi Avı:
  5kg levrek:)3,5 kilo beyaz laos(kum gridası)
  hiçkimse kusura bakmasın.sinirimde yanlış kelime yazarsam diye ama bu yapılan iğrençlik pislik haysiyetsizlik adilik ş.refsizlik.bunların insan olduğunu düşünmüyorum.:mad: :mad: :mad: bu insanların köpekleri(sen bernar)kesip yediğini.cenin yediğini bile izlemiştim ama bu beni hepsinden kötü etkiledi.yazarken elim titriyor:mad: :mad: para içinmi bunlar:mad: yazık.
  katiller daha masum kalıyor gözümde
   
 2. benmemi

  benmemi

  Mesajlar:
  7
  acaba medeniyet bumu?
   
 3. mustafa karataş

  mustafa karataş mustafa

  Yaş:
  52
  Mesajlar:
  72
  Şehir:
  izmir
  Arkadaşlar tabiri caiz midir bilmiyorum ama .Ben böyle şerefsizlik görmedim
  yazık cok yazık SÖYLÜYECEK KELİME BULAMIYORUM
   
 4. skoylu

  skoylu Serdar KÖYLÜ

  Mesajlar:
  7.941
  Şehir:
  GEBZE
  Favori Kamış:
  Olta, başkası olmaz..
  En İyi Avı:
  Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
  Bu biraz yanlış.. Yunuslar ve diğer pek çok deniz hayvanı bizim için öyle değilse bile, uzak doğu için önemli bir besin kaynağı..

  Domuzlar terleyemez. Bu nedenle sıcakta ölürler. Sıcak bölgelerde eğer sulak alan çoksa, çamura filan girerek serinlemeye çalışırlar. Ama bilhassa ortadoğuda su zaten başka bir sorundur.. Eti son derece kaliteli olması nedeniyle, eski devirlerde sadece çok zenginlerin sofrasında yer alabilmiş, domuz yemek bir ayrıcalık olmuştur. Yahudiliğin domuzu haram etme sebebi, bu ayrıcalığı yok etmektir.. İşte bu yüzden ortadoğuda domuz besin olarka bir anlam taşımaz.. Ama ortadoğu dışında et ihtiyacının çoğunluğunu karşılayan çok önemli bir besindir.

  Diğer yna afrikadaki bazı kabileler sığır yetiştirir. Massailer gibi. Ama sığır etinin onlar için önemi yoktur. Onlar sığırın kanını besin olarak kullanırlar.. Ama dünynaın kalanı için sığır kanı, iğrenç bir şeyden başka şey değildir..

  Gördüğünüz gibi besin denince olay yörelere göre değişiyor. Ve bizim için koyun, sığır vs. neyse, japonya içinde yunuslar öyle bir şey.. Hintlilerin pek çoğu ineğe tapar. Ama bu bizim onların taptığı şeyi afiyetle yediğimiz gerçeğini değiştirmez..

  Kısaca, olayı makul, mazur görmek lazım.. Çünkü, japonlar yunusları zevk için öldürmüyor. Bu sebepten sizin onlara yapmayın demenizle, onların bize koyunları nasıl böyle vahşice kesiyorsunuz, siz insan olamazsınız demeleri arasında fark yok..

  Bir şeyi kabul etmek lazım.. Biz insanız.. Biz buyuz..

  Önemli olan bunun doğal dengeyi bozmayacak şekilde yapılması.. Ki japonlar bu konuda çok daha kötü bir üne sahipler. İşte savaşılacak şey bu.. Gitsinler, okyanusataki balina nüfusunu 1000'e katlayacak bir şeyler yapsınlar.. Ondan sonra her yıl şimdikinin 5 katı balinayı yesinler. Sözümüz yok.. Ama mevcut balina avları ile, balinalar 2050'yi göremeyecek.. Bu da inanın bizim burada hamsi göremememize yol açacak kadar doğal dengeyi etkileyebilecek..

  Lütfen, gayretimizi asıl sorunlara odaklayalım... Yunusların böyle olmasını ben istemem, üzer beni.. Ama benim kestiğim inekte hintliyi üzer. Bunun sonu yok.. İnsan et yemek zorunda.. Böyle oldukça bu sürecek.. Ama bunun meşru (hukuken değil, ekosistem yönünden) olmayan tarafını görmemiz lazım.. Biz, aslen meşru olan tarafına takılıp, o tarafın sümen altı edilmesine yol açıyoruz..
   
 5. smyrna

  smyrna Sevil Kurtoğlu

  Yaş:
  57
  Mesajlar:
  7.772
  Şehir:
  İstanbul
  Favori Kamış:
  olta
  En İyi Avı:
  olacak inşallah
  Serdar yazdıklarında tamamen haklı bence de .Asıl görmemiz gerekeni görmeli ve dayatılanı görmeye çalışmaktan vazgeçip , bununla mücadele etmeliyiz .
   
 6. AVCIYILMAZ

  AVCIYILMAZ Şaban YILMAZ

  Mesajlar:
  405
  Şehir:
  izmit
  Favori Kamış:
  Lineaffe 420 10kilos
  Favori Makine:
  Shimano ultegra 4500-5500
  En İyi Avı:
  3 kg Levrek
  ne bulsa yiyo bu yamyamlar . ahtapotu canlı yerler böcekler kurbağalar her şeyi yiyolar. ne biçim insan bunlar anlamak zor :confused:
   
 7. feyyaz

  feyyaz

  Mesajlar:
  729
  Şehir:
  istanbul
  Favori Kamış:
  turna fresh 3,90 okuma
  En İyi Avı:
  Lufer
  Onlarda bizim kurban bayramlarındaki vahşetimizi yayınlıyorlar.
   
 8. beta izmir

  beta izmir

  Mesajlar:
  386
  Şehir:
  İZMİR
  Favori Kamış:
  Olta
  En İyi Avı:
  Kolyoz,Gopez,Mercan ve DOSTLUK
  Bence bir bölüm doğru bir bölüm yanlış.Evet bizde de bu şekilde katledilen hayvanlar var.Ben bunada karşıyım,bir kere dinimiz gereği olsa bile küçük baş yada büyük baş hayvan kesiminide kesinlikle hoş karşılamıyorum.Ama dinimiz gereği oluyor saygı duyuyorum.Kaldı ki bizimde geçim kaynağımız bu şekilde...

  Geçim kaynağı olarak her türlü hayvan kullanılabilir.Fakat bu şekilde olamamalı bu bizim içinde geçerli.Yurtdışı,yurtiçi diye sınıflandırmak yanlış olur.

  Her türlü hayvan ama ticari,ama besin değeri açısından bir şekilde bizim ve diğerlerinin sofrasına giriyor.Önemli olan bunu en doğru şekilde yapmak, böle adi ve kalleşçe değil...
   
 9. crazy_fısher

  crazy_fısher burak sökmen

  Yaş:
  40
  Mesajlar:
  3.111
  Şehir:
  muğla
  Favori Kamış:
  zıpkın,olta,
  En İyi Avı:
  5kg levrek:)3,5 kilo beyaz laos(kum gridası)
  bu insanların yaptığı katliam arkadaşlar.bunun makul açıklaması yok.
  tamam bizde bi vahşet yapıyoruz senede bir.ama bunu yetiştirip yapıyoruz.dengeye bir zararımız yok.bu ADAMlar ayı köpek balina yunus böcek ıvır zıvır vs.üretmeden yok ediyor.bu katliamdır
   
 10. skoylu

  skoylu Serdar KÖYLÜ

  Mesajlar:
  7.941
  Şehir:
  GEBZE
  Favori Kamış:
  Olta, başkası olmaz..
  En İyi Avı:
  Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
  * ama bunu yetiştirip yapıyoruz.dengeye bir zararımız yok...

  Hamsi veya lüferleri yetiştiren kimseyi görmek henüz nasip olmadı.. Siz gördünüz mü?

  Bir de not.. Hoşunuza gene gitmeyecek ama, başta ton konserveleri olmak üzere pek çok hazır üründe bir miktar yunus eti olması ihtimali mevcut..

  Aslında mesele göz görmeyince gönül katlanır olayı.. Balıkçı tezgahında süslenmiş, ışıl ışıl balıkları görünce, sanki topraktan çıkmış sanıyoruz. Kasap reyonundaki gene süslü, kalem kalem dizilmiş etleri, butları, kanatları görünce de, ağaçtan toplanıyor sanıyoruz.. Oysa bunlarda, denebilirse aynı vahşi sürecin ürünleri.. Gözümüz görmüyor, bizde katlanıyoruz..

  Biraz aklı selim olmak lazım.. Karadenizde hamsi bitti.. Resmen bitti. Biz şimdi dengeyi bozmadık mı? Orkinos denen hayvan masal oldu.. Bizim bozduğumuz dengeler japonlardan az değil.. Hatta belki daha çok bile denebilir..

  Başarı için hedefi doğru koymak gerekir.. Bence hedef bu olmamalı. Gitsek Japon balıkçılık bakanına bu ne vahşet desek, bize kurban bayramı manzaralarımızı gösterir, susarız.. Tencere dibin kara vakası olur gider.. Japonlar eko sistemin canına okuyan bir sürü şey yapar. Örneğin, denizde gözleri daralan ağlar vs. ile avlanırlar. Sicilleri gerçekten bozuktur. Ton balıklarını minhasır alanlarında tükettikleri için, bizdekilerin de tükenmesine sebep oldular. Balina katliamının baş sebebi hala onlardır..

  Kısaca japonların bozuk sicilinde uğraşacak çok şey var ama "göz görmeyince gönül katlanıyor".. Bunlara kayıtsız, habersiz kalıyoruz.. Buna rağmen nispeten meşru bir icraatleri için ayağa kalkıyoruz.. Yapamayız.. Karşınızdakini ikna etmenin yolu onu anlamaktan geçer. Sizin için çapariyi atıp, kraçanın gözünden çıkan bir iğne ile yakalamak nasıl olağan, makul bir durumsa, onlar içinde bu makul.. İhtiyaç meselesi..

  Tekrar tekrar yazıyorum.. Biz duyarlılığımızı doğru göstermek zorundayız ki, hamasettten bir adım öteye gidebilelim..
   
 11. SahEmre

  SahEmre Emre

  Mesajlar:
  2.481
  Şehir:
  İstanbul
  Favori Kamış:
  Okuma Salina 4.20 Salina 100-200 - Lineaeffe Extreme Cast 4.40 180gr. - Okuma V-System 240 10-40g
  Favori Makine:
  Ryobi Proskyer Nose Power - Shakespeare Mach 1 XT
  En İyi Avı:
  Küçük beyaz; 7 cm. Kuzey batı Antartika Sığlıkları..
  Benim görüşüm,

  Acaba Yunus eti yenilebilir mi ? Sağlıklı mıdır ? Bunu bilen var mı ?

  Bence bizim sığır yememiz, bi başkasının domuz yemesi , birinide yunus yemesinin sakıncası yok. Ama şöyle bir şey var Yunuslar deniz canlısı olarak insanlarla en iyi irtibat kurabilen duyguları hisleri olan insanlara bağlanabilen hayvanlar, bu nedenle onlarla aramızda çok farklı bir samimiyet ve duygusal bağ var. Eğer bu japonlarda bir sanayi olmuşsa, ki olabilir bilinçli üretim ve doğal dengeye zarar vermedikçe, kesin usulünün bu şekilde olmaması gerekir.

  Ben bunun dinle falanda ilgisi yok, Bir hayvan canlı canlı iken henüz ölemmişken boğazı bıçakla kesilebilirmi varmı böyle bir medeniyet...

  Hayvan dışarıda solunum yapamadığı için can çekişiyor siz onu bıçakla boğazlıyor kanlar içerisinde bırakıyorsunuz, ben buna karşıyım bu görüntülere karşıyım.
  Bunun daha medeni bir yolu yokmudur hayvana acı yaşatmayacak daha insani bir yolu yokmudur...

  Ne bileyim bayıltıcı iğnesi, syreyi, tabancası falan yokmuur elektrik şoku falan yokmudur..

  Bu vahşet beni yıktı diyebilirim.
  Berbat durumdayım.
  Umarım bir şeyler yapılır.
   
 12. skoylu

  skoylu Serdar KÖYLÜ

  Mesajlar:
  7.941
  Şehir:
  GEBZE
  Favori Kamış:
  Olta, başkası olmaz..
  En İyi Avı:
  Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
  * Ben bunun dinle falanda ilgisi yok, Bir hayvan canlı canlı iken henüz ölemmişken boğazı bıçakla kesilebilirmi varmı böyle bir medeniyet...

  Genelde koyun ve sığırlara uygulananda farklı bir yöntem değildir, maalesef :(

  * Hayvan dışarıda solunum yapamadığı için can çekişiyor siz onu bıçakla boğazlıyor kanlar içerisinde bırakıyorsunuz, ben buna karşıyım bu görüntülere karşıyım.

  Yunuslar dışarıda nefes alabilir, sorun olmaz bu.. Hatta nefes almak için ikide birde suda sıçrarlar.. (Ha, bunu sana biraz teselli olur diye yazıyorum..)

  * Bunun daha medeni bir yolu yokmudur hayvana acı yaşatmayacak daha insani bir yolu yokmudur...

  Hah, işte tam buna bakmamız lazım. 21 YY'da yaşarken, Adem baba devrinden kalma bir şekilde, boğazlayıp, bağırtıp, korkutup vs. bu acıyı çektirmek gereçkten yakışmıyor bize. Ama bence, Japonya'ya kadar gitmeden önce, kendi yanıbaşımızdan başlamamız gerekiyor..
   
 13. kral balıkçı

  kral balıkçı mustafa gedikoğlu

  Yaş:
  42
  Mesajlar:
  1.886
  Şehir:
  istanbul
  Favori Kamış:
  surf
  En İyi Avı:
  çino sarı lüfer istavrit izmarit zargana vs....
  herkese selamlar bu görüntüler gerçekten yürekleri ağlatan görüntüler ama ne olur bu işi kurban bayramı ile karıştırmayalım kurban bayramında kurban kesmeye hali vakti yerinde olan kimselerin kesmesi şarttır bu iş her müslümanın yapması gereken bi vazifedir ama onların yaptığı ap ayrı bi olay bizimkisi sevap onlarınkide nedir bilemem sonuçta orada bi vahşet var bu kesin:(
   
 14. crazy_fısher

  crazy_fısher burak sökmen

  Yaş:
  40
  Mesajlar:
  3.111
  Şehir:
  muğla
  Favori Kamış:
  zıpkın,olta,
  En İyi Avı:
  5kg levrek:)3,5 kilo beyaz laos(kum gridası)
  serdar abiciğim:D.benim bahsettiğim kurban ayında kesilen koyunlar.hamsiler değil.tabiki hamsilerin katledilmesi.yumurtada iken avlanması benide huzursuz ediyor:)ok
   
  Son düzenleme: 10 Mart 2007
 15. levent_izmir

  levent_izmir levent

  Mesajlar:
  119
  Şehir:
  izmir
  Favori Kamış:
  olta
  En İyi Avı:
  3 kg ortaya karışık
  bunlar bide medeniyetten falan bahsederler :mad:
   
 16. Aramis

  Aramis

  Mesajlar:
  1.207
  Şehir:
  Bursa
  Allah belalarını versin.Şerefsiz herifler
   
 17. xDJx

  xDJx Mehmet Kundak

  Yaş:
  61
  Mesajlar:
  407
  Şehir:
  AFYONKARAHİSAR
  Favori Kamış:
  Oltalarım
  En İyi Avı:
  El oltası ile Turna 7kg. sazan 6kg. yayın 7kg.Yılanbalığı 2.65kg.Alabalık 1.12kg.
  Bu maymunlar yakında insanlarıda yiyen yamyamlar olacaklar bu gidişle:(
   
 18. wolky

  wolky Volkan

  Yaş:
  35
  Mesajlar:
  87
  Şehir:
  istanbul
  Favori Kamış:
  İstanbulda İstavrit Tutmak içinmi :(
  En İyi Avı:
  sonunda aynalı sazan 1.5 kg ilk ve sondu :(
  abi k.bakma ama bu dediklerine bakılırsa dine karşı çıkıyosun din emretmiş yapıyoruz hee hz.ibrahim zamanında gökten koç inmeseydi şimdi daha vahşet olucaktı ama gene yapıcaktık dimi :) din emretti diye halimize şükredelim bizim vatanımızda yunusları katletmiyoruz dimi yeter bu bizim vatanımızdada yunuslar var biz burdakilerle yetinelim onlarda bol bolluk olan yerde kanda olur lütfen yanlış anlama abi
   
 19. wolky

  wolky Volkan

  Yaş:
  35
  Mesajlar:
  87
  Şehir:
  istanbul
  Favori Kamış:
  İstanbulda İstavrit Tutmak içinmi :(
  En İyi Avı:
  sonunda aynalı sazan 1.5 kg ilk ve sondu :(
  he bide siz yunusları vahşice katletti diyosunuz ya ıraktaki teröristler

  adamlar yakaladıkları masum insanların boğazını kesiyo kamera önünde izlemişsinizdir bazılarınız
  veriyim sitesini bakın bkaim psikolojiniz nolucak

  +18 lütfen küçükler girmesin sakıncalı(Sakıncalı buluyolarsa adminler linki silebilir)
  www.ogrish.com

  izleyenler vardır buna ne diceğinizi merak ediyorum
   
 20. estabi

  estabi

  Mesajlar:
  77
  Şehir:
  Konya
  Favori Kamış:
  olta
  En İyi Avı:
  1.5 kg sazan
  rabbim bunları yapanları kahhar ismiyle kahreder inşaallah..