benzinli motorda kompresyon kaybının giderilmesi

Konu, 'Motorlar' kısmında atesh tarafından paylaşıldı.

 1. atesh

  atesh

  Mesajlar:
  91
  Şehir:
  İstanbul / Küçükçekmece
  Favori Kamış:
  Olta bazen zıpkın
  En İyi Avı:
  ?
  Başıma geldi ve öğrendim diğer arkadaşları denizde kalmaktan kurtarabiliriz belki:

  Aslında bahsettiğim arızanın birçok sebebi olabilir. Fakat aşagıda anlatacağım yöntem denendikten sonra diğer ihtimaller düşünülmelidir. Zaten ustalar biliyorlar ama yanlışım olursa lütfen düzeltsinler.

  Arıza : Kompresyon kaybı

  Tanımı : Motora ilk hareket verildiğinde (iple ya da marş motoru ile) motor hiç bir karşı etki olmaksızın(sıkışma olmadan) dönüyor ve çalışmıyor.

  Sebebi : Yanma odasında oluşan karbonlaşmadan doğan parçacıklar sübabın arasına sıkışarak, sübabın aralık kalmasını dolayısı ile gerekli sıkışmayı önlüyor.


  Giderilmesi : 1- Bujiyi sökünüz
  2- Buji deliğinden yanma odasına bir kapak yağ dökünüz
  3- Bujiyi yerine takınız
  4- Mümkünse motoru bir iki tur geri çeviriniz
  5- Motoru çalıştırın
  Eğer arıza sebebi karbonlaşma ise motor çalışacaktır. Birkaç hafta önce başıma geldi ve bu yöntemi kullanarak denizde kalmaktan kurtuldum. Sağ olsun motorcu bir abimiz anlatmıştı...

  Rastgelsin...
   
  korkusuzmara bunu beğendi.
 2. ist balıkcısı

  ist balıkcısı

  Yaş:
  49
  Mesajlar:
  653
  Şehir:
  istanbul
  Favori Kamış:
  şeyan olta -surf kamış
  En İyi Avı:
  daha öğrenecek çok şey var
  abi motor yok ama bir gün mutlaka lağzım olacaktır. bilgi için teşekkürler. arkadaşların ekne ile bazen çıkıyoruz. ama şimdiye kadar böyle bir sorunla karşılaşmadık. sanırım en zoruda denizde çağresiz kalmaktır. sanırım o zaman yanında olması gereken ya kürekler yada cep telefonu .:)
   
  korkusuzmara bunu beğendi.
 3. Yakamoz

  Yakamoz MUSTAFA

  Mesajlar:
  880
  Şehir:
  İSTANBUL==TRABZON
  Favori Kamış:
  LINEAEFFE OYSTER CAST KAMIŞ 3.90
  Favori Makine:
  OKUMA TRAVERTINE TR55 MAKİNE
  En İyi Avı:
  DOSTLARIM
  Sayın ateş abi verdiğiniz bu değerli bilgiler için teşekkürler
   
 4. Matchbox

  Matchbox

  Mesajlar:
  500
  Sakın ha...

  Bir öneride ben yapayım.
  Eğer uzun süre motorunuzu kullanmayacaksanız son çalıştırmada karbüratörde sakın benzin bırakmayın...;)
  Gerçekten daha sonra motorun çalışması çok zor ve zahmetli oluyor....:eek:
   
  alperizm bunu beğendi.
 5. Vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkürler ..
   
 6. simendifer

  simendifer Sennur

  Mesajlar:
  9.177
  Şehir:
  İstanbul
  Sevgili Ateş, verdiğin bilgiler için teşekkürler... Benim bundan 2 sene önce yaşadığım bir durum bu... Epey uğraşmıştık motoru çalıştırmak için... Gerçi küreklerimiz vardı Allah'tan ama, çok açılmıştık... Geriye dönene kadar hal kalmazdı eminim... İnşallah yaşamayız ama bir daha başımıza böyle bir durum gelirse, öncelikli olarak bakmamız gereken yeri ve ne yapacağımızı öğrenmiş olduk... Emeğine sağlık, sevgiler...
   
 7. seçkin

  seçkin SEÇKİN

  Mesajlar:
  234
  Şehir:
  istanbul/silivri
  Favori Kamış:
  LINEAFFE
  Favori Makine:
  MITCHELL AVO 6500
  En İyi Avı:
  5 KG SAZAN
  bilgi için teşekkürler.
  şuanda teknem olmasada kısmetse alıcaz bilgi herzaman gerekli.  RASTGELE
   
 8. kaiser

  kaiser

  Mesajlar:
  75
  Şehir:
  izmir
  Favori Kamış:
  kasnak,misina,iğne,kurşun
  En İyi Avı:
  mığrı 3kg
  geçmiş olsun

  ateş abinin başına gelen olay çok üzücü ,kötü sonuçlar doğurabilirdi allah korumuş.
  areş abinin motorunun 4 zamanlı bir motor olduğunu düşünüyorum. 4 zamanlı motorlarda sübapların varlığından dolayı böyle bir sorun meydana gelebilir bu yüzden fazla motor bilgisi olmayanların 2 zamanlı motor almasını öneririm.2zamanlı motorlar biraz pistir fazla benzin veya mazot yakar ama sübapları yoktur kayışları yoktur bu yüzden arıza miktarı 4 zamanlıdan azdır.
  ayrıca kompresyon kaçaklarının sebebi silindir üflemesi veya pistonların üzerindeki segmanların çok aşınmış olması olabilir,bu hasarların anlaşılması güçtür bu yüzden canınızı emanet ettiğiniz motorları hor kullanmayın ve servis zamanlarını aksatmayın.
  benim yaptığım bir beyin jimnastiği var belki size biraz garip gelecek ama arada sırada motorun kapağını kaldırıp kendi kendime arıza senaryoları oluşturup nasıl başa çıkacağımı düşünürüm.
  ayrıca ateş abinin motorunda oluşan kurumun miktarı bana normal gelmedi motorunun karbüratör ayarında bir bozukluk olabilir.
  herkese kazasız belasız avlar.
   
 9. kaiser

  kaiser

  Mesajlar:
  75
  Şehir:
  izmir
  Favori Kamış:
  kasnak,misina,iğne,kurşun
  En İyi Avı:
  mığrı 3kg
  eklemeyi unuttuğum bir konu daha var serkan abinin dediği gibi karbüratördeki ve yakıt boruları içindeki benzini son çalıştırmadan önce harcayın.ayrıca motoru uzun süre çalıştırmayacaksanız depo da da benzin bırakmayın.benzin bekleme yaptığı zaman içindeki çözücü niteliği taşıyan maddeler uçar ve geriye tortumsu bir sıvı kalır,bu sıvı motoru bozacağı gibi çalıştırtmazda.
   
 10. kaiser

  kaiser

  Mesajlar:
  75
  Şehir:
  izmir
  Favori Kamış:
  kasnak,misina,iğne,kurşun
  En İyi Avı:
  mığrı 3kg
  taksit taksit yazıyorumm biraz ama kusuruma bakmayın. aman bu konuya da dikkat dizel motorlarda ister 2 zamanlı olsun ister 4 zamanlı olsun mutlaka yakıtı sonuna kadar harcamayın.yakıt sistemine hava kaçması durumunda motoru çalıştırmakta gerçekten çok ama çok zorlanırsınız.
  inşallah bu anlattıklarımla birinin zor gününde yardımcı olabilirim.
   
 11. motoruna göre değişir.
  2 zamanlı motorlarda fazla sorun teşkil etmez.
  sezon başı ve sezon içi bakımıyla, yağ/benzin karışımını iyi ayarlarsan bir şeycik olmaz.

  motor koftiyse, yani zamanında hor kullanılmış ve deformasyona uğramışsa artık ne yaparsan yap nafile. zamanında yapılan bakım işe yarar. bir sene denk geldi. 15 hp jhonson motoru kayıkhanede bırakmıştık sezonun son balığında. sezon açılışına kadar da ilgilenememiştik bir türlü. yaşadığımız yerden 50 km. uzakta sahil ve malzemelerimiz. sezonu açtık. maşallah tek ipte çalıştı.
  hayli tedirgindik ama utandırmadı.

  haaa. şu da var mesela. sen ne kadar bakarsan bak, olacağı varsa olan da var.
  2 sezon önce aynı motora 2 defa 1 ay arayla elektronik beyin değiştirdik.

  ama parça kapalı kutu. kulanıcının bozması mümkün değil. oldu mu olur. o sebeple 4-5 km. açıktan 2 defa kürekle döndüğümü bilirim.
  adamı münasip yerlerinden nasır ve pişik sahibi yapıyor...

  umarım kimsenin başına gelmez....
   
 12. kaiser

  kaiser

  Mesajlar:
  75
  Şehir:
  izmir
  Favori Kamış:
  kasnak,misina,iğne,kurşun
  En İyi Avı:
  mığrı 3kg
  [​IMG]
  "depo içerisinde kalan yakıt oktanını kaybederek paslanmaya ,hava yapmaya ,yakıt sisteminde tortuya neden olur.Garantiniz bu durumdan kaynaklanan arızaları kapsamaz." kullanma klavuzundan aldığım sezon sonu bakımı kısmında yazanlar bunlar.bizim motor ufak olduğundan biz bütün benzini motorun içinden boşaltıyoruz.daha büyük güçlü motorlar ve yakıtını boşaltamayacağımız depoya sahip motorlar için 2+4 fuel conditioner ürünü kullanılabilir.
   
 13. Matchbox

  Matchbox

  Mesajlar:
  500
  Sayın kaiser,
  Normal plastik bidonlarda sakladığımız benzinlerde zamanla özelliğini kaybedebilirmi?:confused:
  Mesela sezon sonunda bıraktığımız benzini ertesi sezon başı kullanabilirmiyiz?:confused:
  Teşekkürler.....
   
 14. kaiser

  kaiser

  Mesajlar:
  75
  Şehir:
  izmir
  Favori Kamış:
  kasnak,misina,iğne,kurşun
  En İyi Avı:
  mığrı 3kg
  denemedim ama plastik bidonun ağzını sıkıca kapattığınızda oktanın uçma şansı olmayacaktır,bu yüzden benzin bozulmayabilir.depodaki benzinin bozulma sebebi deponun kapağı kapalı olsa bile kapak üstünde basınç dengeleyici bir deliğin olması ve oktanın buradan uçup gitmesi.ama 3-4 ay gibi bir süre bidonda benzin tutmanın bir anlamı yok bence.
  birde dediklerim yanlış anlaşılmasın 2-3 hafta beklemekle birşey olmaz.kışın 3-4 ay veya daha fazla beklemede olur.

  esasında genel bir başlık altında motor sorunlarından ve çözümlerinden bahsedilse hiç fena olmaz.çünkü bu motor işide tecrübe işidir deneyimli kaptanlar bizimle sorunlarını ve ne gibi çareler bulduklarını paylaşırsa çok verimli ve yararlı bir paylaşım ortamı oluşur.
   
 15. Matchbox

  Matchbox

  Mesajlar:
  500
  İster istemez kenarda köşede benzin kalıyor. Mesela 2 bidon benzin aldım ve bu sezon bitiremedim. O zaman yapılacak br şey kalmıyor, mecburen benzin gelecek sezona kalıyor.:eek:
   
 16. onur1872

  onur1872

  Mesajlar:
  504
  deponun kapağını kapattıktan sonra hiçbirşey olmaz yada en az kayıpla halledilir diye düşünüyorum.sonuçta depodaki benzinde oktan uçmazsa sorun olmayacaktır.oktan çok önemli.bence 97 oktan alıp kullanılması gerekiyor.ben aracımda da 97 kullanıyorum performansı etkiliyor.

  ayrıca bujileri çıkartıp yağ dökme olayını bizde tamircide yaptık.motoru bir iki tur geri çevirdik ve çalıştırdık.ortalık savaş alanına döndü heryer duman oldu.yağ nedeniyle egsozdan çok duman çıkışı oldu.neyse ki bir tekniği daha öğrenmiş olduk.selamlarımla
   
 17. darkelf

  darkelf Volkan

  Yaş:
  42
  Mesajlar:
  6
  Herkese selam gecen hafta aldigimiz 4 zamanli 15 bg 2008 model mercury cok az kullanilmis motorumuzu bugun 10 dakika kadar kullanma firsatini bulduk.
  Motorun performansi gayet iyi ve calismasida guzel. Motorla biraz acildiktan sonra kafayi tam olarak asagi indirmeye calisirken stop etti. Sonra calistirdik tekrar etti. Fakat bir daha yapmadi. Sanirim acemi oldugumuz icin kafayi yukari asagi indirirken bizden kaynaklanan bir durum sonucu stop etti. Bu dort zamanli motorlarin ozellikle dikkat edilmesi gereken hususlarinda yardimci olabilirseniz sevinirim. Birde motorda kalan yakiti bosaltmadik ve 1 hafta sonra binecegiz tekrar problem olurmu acaba.
  Sevgiler
   
 18. onur1872

  onur1872

  Mesajlar:
  504
  bence bir ihtimal boğulmuş olabilnız boğulduktan sonra bir süre çalışmayacaktır.sonuçta su soğutmalı ve suya girmediği için devirdaim yapamamıştır.egzozun olduğu yer aynı zamanda suyun devirdaim için suyu motora alıp verdiği yerdir.öuhtemelen havada kaldığı için su alamamış ve soğutma yapamamıştır.

  motor boğulmuyorsa da kendisini direk emniyete alıyor

  bu durum sadece sizin başınıza gelen birşey değil.genelde olur
   
  Son düzenleme: 3 Haziran 2009
 19. adventurer

  adventurer umut yetişken

  Yaş:
  49
  Mesajlar:
  561
  Şehir:
  istanbul
  En İyi Avı:
  iki torba midye:)
  4 zamanli motoru uzun süre çalistirmadiysak aynaya taktiktan sonra çalistirmadan önce bi 15 dakika dik vaziyette bekletmekte fayda var
   
 20. muresli

  muresli MISTAN BAYER

  Yaş:
  74
  Mesajlar:
  58
  Şehir:
  Kutahya
  Selamun aleykum,
  Arkadaslar Bildigim kadariyle benzinler mevsimlik uretiliyor.Yani kisin sartlarinda uretilen benzinin kapagini actigin zaman hicbir islem yapmadan yuzde 10 buharlasacak sekilde uretimi yapiliyor.Yazin uretilen benzinin kapagini actigin zamanda yuzde onu buharlasacak sekilde uretiliyor.Bununda sebebi motorlarin kolay calisabilmesi.Onun icin benzini tuketebilecegimiz kadar alip bayatlatmiyalim ki motorlarimiz yipramasin.Yanlisim,eksigim varsa bilen arkadaslar tamamlasin,selamlar.