Bilimsel ve İlginc Konular

Konu, 'Genel Konular' kısmında moderncelebi tarafından paylaşıldı.

 1. moderncelebi

  moderncelebi

  Yaş:
  52
  Mesajlar:
  60
  Şehir:
  Ayvalık
  Favori Kamış:
  olta,Zıpkın
  En İyi Avı:
  cupra 700gr
  BİLİMSEL VE İLGİNÇ KONULAR
  * Tüy gibi yumuşacık olan orta boy bir yaz kümülüs bulutunun ağırlığı 550 tondur.  * Altın dövülme yeteneği en yüksek olan elementtir. Yaklaşık 30 gramlık bir altın parçası, ince bir tel durumunda 43 mil çekilip uzatılabilir.  * Dünya atmosferine hergün 75 milyonun üzerinde meteor girer ve yere çarpmadan önce dağılarak yok olurlar.  * Beynimizdeki tek bir hücre, diğerlerinden 1000 tanesi ile doğrudan bağlantı kurabilir.  * İnsan vücudunda; 220 kibrit çöpünün başını kaplayacak kadar fosfor, 6 kalıp sabuna yetecek kadar yağ, yaklaşık 380 gramlık kok kömüründeki kadar karbon, 2,5 cm'lik bir çivideki kadar demir vardır...  * Parmaklarımız, bir metrenin 50 milyonda biri kadar küçük bir titreşim olayını sezebilecek kadar duyarlıdır.  *Öksürmeden hemen önceki nefeste normalin 5 katı hava çekilir. Öksürükle çıkan havanın hızı ise saatte 100 mildir...  *Güneş sisteminin en büyük volkanı Mars'taki "Olympus Mon's" dur. tabanı 375 mil çapında olup 16 mil yüksekliğindedir. Hawai volkanları ise deniz tabanından sadece 6 mil yüksekliktedir.  * Parlak bir yaz günü gölgede bile güneşten yanabilirsiniz. Deriye gelen ultraviyole ışınlarının yalnızca, yaklaşık yarısı doğruca güneşten gelir. Diğer yarısı ise, çevreden yansıma yoluyla gelir ve bu ultraviyole ısınlar da yanıklara neden olu.  * Bulutlardaki elektrik, havanın saatte 30-90 km hızla yükselmesi sırasında bulutun içindeki su damlaları , buz kristalleri ve hava moleküllerinin sürtünmesi ile oluşur.
   
 2. moderncelebi

  moderncelebi

  Yaş:
  52
  Mesajlar:
  60
  Şehir:
  Ayvalık
  Favori Kamış:
  olta,Zıpkın
  En İyi Avı:
  cupra 700gr
  Deniz suyu neden tuzludur?

  DENİZ SUYU NİÇİN TUZLUDUR?

  Deniz suyunun ortalama tuzluluk derecesi ağırlığa oranla % 3.5’dir. Bu, 1 mil’ suda yaklaşık 186 milyon ton tuzun bulunması demektir. Kabaca bir hesapla, Okyanuslardaki tuz miktarının, kıtaların 152300 m. kalınlığında bir tuz tabakasıyla kaplanmasına yeteceğini söyleyebiliriz. Doğal olarak oluşan elementlerin hemen hepsine deniz suyunda rastlanılır, sıcak deniz tuzunun % 85’inden fazlası, sodyum klorür, başka bir deyişle sofra tuzundan oluşur.

  Nehirler tarafından taşınan sodyum gibi mineraller toprak ve kayaların aşınması sonucu ortaya çıkan eriyik ve süspansiyonlardan oluşur. Fakat klor ve bor gibi diğer elementlerin varlığı, nehirlerin getirdikleri ile açıklanamamakta, dolayısıyla bu oluşumda di*ğer süreçlerin de rol oynadığı akla gelmektedir.

  Yeryüzü tarihinin ilk dönemlerinde yerkabuğu ile yer merkezi arasında kalan katmanın zehirli gazlardan arınması sırasında diğer maddelerin yanı sıra su ve klor da yerkabuğunun altındaki erimiş volkanik kayaların arasında ortaya çıkmış olabilir. Günümüzde volkanik etkinlikler sonucu atmosfere yayılan elementler okyanuslara, yağmur ve kar yağışlarıyla taşınmaktadır. öte yandan deniz hayvanları öldüklerinde de, iskeletleri ayrışarak mineralleri denize geri verirler.

  Elementler denizlere sürekli olarak aktarılınca, denizler giderek daha da tuzlulaşmaz mı? Gerçekte, deniz suyundaki tuz miktarında, yüz milyonlarca yıldan bu yana önemli bir değişme olmamıştır. Çözünmüş maddelerin miktarları zamana ve yere göre değişmekle birlikte, belli başlı, elementlerin okyanuslarda her zaman, hemen hemen aynı yoğunlukta bulunduğu kabul ediliyor.

  Okyanus elementlerin, bir yandan hemen hemen tam dengeyi koruyacak oranlarda suya eklenip, diğer yandan sürekli olarak nakledildiği bir tanka benzetilebilir. Örneğin, elementlerden bazıları kayalarla birleşir, toprak tarafından emilir ve çözeltiden ayrılarak çökelti haline gelirler. Deniz bitkileri ve hayvanları da bunları kullanarak büyür ve gelişirler.

  Not: Yazı, Bilim ve Teknik dergisi sayı 188'den alınmıştır.
   
 3. alperalg

  alperalg

  Mesajlar:
  122
  Bilgiler için çok teşekkürler!
   
 4. NoFe@R!!!

  NoFe@R!!!

  Mesajlar:
  551
  Şehir:
  Ne MUTLU TÜRKÜM Diyene
  Favori Kamış:
  TÜRK İCATLARI
  En İyi Avı:
  Kofana Tartmadım :)
  Teşekkürler emeğine sağlık
   
 5. serhatcenk

  serhatcenk

  Mesajlar:
  1.027
  Paylaşımın için teşekkürler...
   
 6. dermasol

  dermasol

  Mesajlar:
  22
  Şehir:
  istanbul
  "deniz suyunun tuzluluğu"
  bir mucizedir arkadaşlar
  bu güne kadar kesin bilimsel bir açıklama getirilememiş
  var olan açıklamalar teori olarak kalmış
  deniz tuzu dünyanın dengesini de temin ediyor tıpkı insanın tansiyonunun tuz dengesi ile sağlanması gibi
  deniz balığı tuzda yaşıyor ama yerken üzerine tuz ekip de öyle yiyoruz
  eğer denizler tuzlu olmasaydı aşırı buharlaşmadan havanın rutubetinden nefes bile alamaz sürekli yağan yağmurlar içinde yaşamaya çalışırdık
  denizin tuzu denizi temizliyor
  denizlere atılan onca pisliğe rağmen denizin tuzu dezenfektan olarak denizleri temiz tutuyor..........
  denizler canlı bir organizmadır sürekli kendini yeniler
  denizler Allahın bizlere uzattığı rahmet elidir kıymetini bilelim temiz tutalım