Bilinen en büyük tatlı su balığı

Konu, 'Tatlısudaki Canlılar' kısmında ekaraketir tarafından paylaşıldı.

1. Bilinen en büyük tatlı su balığı hangisidir?

Bilinen en büyük tatlı su balığı, Arapaima gigas ‘tır. Bir zamanlar bu balığın 3 metreyi geçen büyüklükte bireylerine de rastlanmıştır. Türün gereğinden fazla avlanmasından dolayı, günümüzde bu büyüklükte bireylere rastlanmamaktadır. Dili yaklaşık 1,5 metre uzunluğunda ve kemiklidir. Bu yüzden, Arapaima gigas, balıkların Osteoglossidae (kemik dilliler) ailesindeki tek türdür. Dilinin sert yüzeyi Amazon yerlileri tarafından odun zımparalamak için kullanılır.

Oldukça hızlı büyür. Genç bireyler, yetişkin erkek bireyler tarafından korunur.
    Arapaima gigas Amazon’da yaşar ve hem bu bölgede, hem de çoğu dilde "Pirarucu" diye adlandırılır.

Eski bir Amazon efsanesine göre Pirarucu, Güneybatı Amazon’da bulunan Uaiás adlı bir kabilede yaşayan bir yerliymiş. Kabile şefi olan babası Pindarô’nun çok iyi bir adam olmasına rağmen Pirarucu, çok cesur ama kalpsiz bir savaşçıymış.

Sahip olduğu güçten dolayı kibirlenen Pirarucu, bir gün, babasının komşu kabileyi ziyarete gitmiş olmasından yararlanarak, kendi kabilesindeki insanlara eziyet etmiş ve tanrıları eleştirmiş.
    Tanrıların tanrısı Tupã, Pirarucu’yu izlemiş ve yaptıklarına çok kızmış. Onu cezalandırmak için yıldırım ve sel tanrıları olan Polo ve Iururaruaçú’yu çağırmış. Tanrılar nehir kenarında balık tutmakta olan Pirarucu’nun üzerine sel ve yıldırım göndermişler. Tupã’nın nefretiyle kabaran suları ve düşen yıldırımları farkettiği halde Pirarucu, tüm bunları görmezden gelerek gülmüş. Bunun üzerine Tupã, Xandoré’yi, insanlardan nefret eden şeytanı çağırmış. Pirarucu kaçmak istemiş ama af dilemeyi reddettiği için Xandoré kalbine bir yıldırım saplamış.

Pirarucu hala canlı olduğu halde, çevresindeki herkes korku içinde ormanı terk etmiş. Onun bedeni ise nehrin derinliklerinde dev ve karanlık bir balığa dönüşmüş.

Kaynak : Bilim ve Teknik

2. ufukkula

ufukkula ufuk

En İyi Avı:
    Henüz yakalamamış olduğum
    hocam bilgi için teşkkürler.Şahsen böle bişey benim oltaya falan gelse,insanı balıktan soğutur valla!!azman gibi ya!!

3. mrwolf

mrwolf a

Favori Kamış:
    .
    En İyi Avı:
    .
    gerçekyen acayip birsey bu.paylaşım için teşekkürler.

4. Sevgili Ufuk,zaten böyle bir balık oltaya gelse ne var ne yok götürür :D Çok devasa bir balık gerçekten.Akıllara zarar :)

5. korni

korni koral

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    55 kg trakya kıvırcığı
    Güzel Di Paylaşim Için Teşekkürler

6. Eczacı

Eczacı

Favori Kamış:
    olta
    Dilinin sert yüzeyi Amazon yerlileri tarafından odun zımparalamak için kullanılır.

gerçekten çok ilginç:D dilinden zımpara yapılan bir balığın eti nasıldır kim bilir:D :D

7. ahmetcem

ahmetcem Cem

Favori Kamış:
    el,parmak,diş :)
    En İyi Avı:
    Ben ne yakalamıştım ya ?
    abicm bizim kızılırmakta yatan canavarlarda var :D acaip büyük yayınlar var tatlı suya dalan lar ögrendim kadarı ile

8. grandi

grandi Hayati BAYDAR

...Ersin kardeşim verdiğin bilgilere çok teşekkür ederim. Sakarya nehrinde de (M.Ö.) der gibi D.S.İ. dejenere etmeden önce (yaklaşık 30 yıl oluyor) 250 kg. lık yayınlar çıkardı. 500 kg. lık çıkardıklarını da duyardık. Selamlar, bol avlar.

9. ertan_06

ertan_06

Favori Kamış:
    sadece olta
    En İyi Avı:
    7 kg aynalı sazan, 68 cm turna
    hocam ben bu balığı ilk defa görüyorum ama daha önce bir mersin balığı resmi görmüştüm biraz ona benziyor.:)

10. smicher

smicher

Favori Kamış:
    HER TÜRLÜ BALIK OLTASI
    En İyi Avı:
    SAZAN MUBALASIZ 20 KG.
    yav abi bende en büyük tatlı su balığının yayın balığı olduğunu sanırdım