Bilmediğiniz balık türlerini burada sorabilirsiniz

Konu, 'Denizdeki Canlılar' kısmında zarganacı34 tarafından paylaşıldı.

1. foyes

foyes

tşk. evet ben de baktım resmine internetten hindistan balığı bu. Peki nasıl yenir bu balık, temizlenmesinde farklı bir durum varmıdır?

2. TAM35SARGOS

TAM35SARGOS

Favori Kamış:
    SIRTI,OLTA
    En İyi Avı:
    2.5 KG TOMBİK

Bende bu balığı sorucaktım ya Kıbrısta bulunuyor ve halk arasında sokan olarak biliniyor
    üzerindeki dikenlerde ve içinde bulunan dikende bişiler var ve derinize çok az girse ağrı yapıyor ve saatlerce geçmiyor.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 28 Ocak 2009
  3. simendifer

simendifer Sennur

4. excalibur

excalibur

Favori Kamış:
    olta
    Sargocentron rubrum ek bilgi !

Alıntı : http://www.ims.metu.edu.tr/DenizSozluk/ABC/s.htm

SARGOCENTRON RUBRUM [redcoat] Denizel olup 1-85m derinliklerde rastlanır. Boyu TL=32cm olabilir. Ticari balıkçılığı önemsizdir. Hint Okyanusu kökenli olup Süveyş kanalının açılmasından sonra Akdeniz’e göçmüştür. Gruplar halinde rastlanır. Gündüz kayalıklar ve kovuklara saklanır. Ön operkül kapağındaki dikeni zehir taşır. Türkçe adları hindistan balığı ve naylon balığı’dır.

Sürekli oltama takılan bir balıktır , solungaç kapağındaki şeffaf dikenine dikkat edilmesi gerekir.

5. cilimpuli

cilimpuli Mehmet Aydoğan

Favori Kamış:
    Olta
    bu balık nedir

http://www.sea-fishing.org/sea-pollack.html

bu balık için öngörülen bi türkçeleşmiş hali varmıdır. Yada bu balığa benzeyen avlama metodu aynı olabilecek alternatif bi balık..

Bu balık için türkçe bi isim kullanmam lazım..

6. John Dory

John Dory Emre

En İyi Avı:
    Büyük beyaz 70 cl, İstanbul Boğazı
    Mezgit herhalde en iyi seçim olur. Ama bu balık benim bildiğim kadarıyla Türk sularında bulunmadığı için tam bir karşılığı yok.

7. John Dory

John Dory Emre

En İyi Avı:
    Büyük beyaz 70 cl, İstanbul Boğazı
    Avlanma bakımından mezgitten ziyade büyüklük itibariyle bakalyaroyla benzerlik gösterebilir.

8. hakan

hakan

Favori Kamış:
    fly,pilker
    En İyi Avı:
    48kg kilic,19kg som,38kg halibut
    Kutup balikcisi

Bu baligi Hollandadan yazan arkadaslarlada cok tartistik ama yok Turkcesi yok,morina sulalesinden Norvecte cok tuttum bunlardan,Rastgele

9. cilimpuli

cilimpuli Mehmet Aydoğan

Favori Kamış:
    Olta
    http://www.worldseafishing.com/news/150/ARTICLE/1226/2006-06-17.html

diğer bi resmi..ya bi yazı yazıyorum..bu balık için bişey demem lazım:D

taşlık yerler, ırmak ağızları ve açık denize açılan kayalık bölgelerde yüzen yapay yemle tutulabilirmiş..mezgite pek uymuyo sanki tutulma şekli..bu şekilde tutulan ve buna benzeyen hangi balık ismini yazabilirim pollack yerine..yada yazamazmıyımm hiç bişey..olmazsa bu cümleyi çıkarmam lazım yazıdan:(

10. hakan

hakan

Favori Kamış:
    fly,pilker
    En İyi Avı:
    48kg kilic,19kg som,38kg halibut
    Kutup balikcisi

Turkce ismi olmayan baliga,zorla bir isim bulacak halimiz yok:D At kafandan bir isim o zaman,cunku bu baligin turkce ismi yok,isime yarar dersen;SEITI(Fincesi bu)

11. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Şekil olarak mezgite benziyor ama büyüklük ve yaşadığı yerler uymuyor.
    Mezgitin kayalıklarda batıklarda işi olmaz sanıyorum.
    Yine (bir tür morina) demek doğru olur herhalde.
    Konu bir yazı olduğuna göre yazı da türkçe olduğuna göre türkçede olmayan bir nesne ya orijinal adıyla ya da yakın bir şeye benzeterek anılabilir.
    Bu bakımdan '' Bir tür morina'' denebilir,diye düşündüm.

12. Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 18 Ağustos 2006
  13. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    Pollack'ın adı nedir? İstavrite neden daha Türkçe isim bulmuyoruz? :)

Pollack ve daha pek çok bizim sularımızda bulunmayan balıkların Türkçe isimleri, özellikle bilimsel makale yazmak zorunda olanlar için önemli bir sorundur.
    Bu balık; Gerek avlama gerekse işleme anabilimdalında ülkemizde yayınlanan hemen hemen tüm bilimsel eserlerde pollak hatta pollack olarak isimlendirilmektedir. Yönettiğim master ve doktora tezlerinden bir ikisinde ve yayınlanan bir iki makalemde "iri mezgit" ifadesini kullandık. Kimse itiraz etmedi, Bunların yaygın olanlarından birisi de Alaska Pollack / Pollock tur ki, buna da Alaska iri mezgidi dedik.

Buna bilhassa balıkların davranışlarıyla ilgili araştırma sonuçlarını karşılaştırırken ve işlenmiş yada soğuk muhafaza edilen balıkların ülkemizdekilerle karşılaştırmasında ihtiyaç duyuyoruz. Kısaca mezgit üzerine çalışma yaparken buna benzeyen diğer balıklardan elde edilen sonuçlarla karşılaştırıyor ve mesela pollack dediğimizde nedir ne değildir diye sorulmasın diye, onun mezgide yakın bir balık olduğunu ifade edebilmek için ona "iri mezgit" diyoruz.
    Yani gökkuşağı alabalığı veya palamutun fümesini mukayese edecek çok örnek buluyoruz da, işlenmiş mezgit balığı sonuçlarını ancak Cod (morina) ve Pollack ile karşılaştırabiliyoruz.
    Yine trol ağlarına bölmeler koyuyoruz, mezgitlerin bir tarafa, barbunların öteki tarafa geçmelerini sağlamaya uğraşıyoruz. Araştırma sonucunda barbunlar şurada toplanırken, mezgitler burada toplanmaktadır, balıkların yüzdükleri genel su seviyesi türden türe değişmektedir, hatta İngilterede yapılan çalışmalar gösteriyor ki, ikiside gadoid (mezgit ailesinden) olan morina ve iri mezgitin (pollack) ağla karşılaştıklarında biri yüzeye doğru hamle yaparken, diğerinin dibe yakın yüzmeye çalıştığını bildirmektedir.

Sonuç olarak yerel isimlere fazla takmayalım ille de Türkçe isim bulacağız diye de uğraşmayalım, ülkemizde adı türkçe olan kaç balık var ki... Zira bu geleneksellik, tarih zenginliği, dil zenginliği ve etkileşimin güzel örnekleridir.

14. faik

faik

Favori Kamış:
    sadece olta
    En İyi Avı:
    450 gr Kızılkanat
    arkadaşlar ben bir kitapta berlam balığı görmüştüm ona benzettim. olabilir mi...?

15. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Berlam değil.
    Berlam bizim sularımızda var.
    Yakup Hocam açıklamış .

16. atesh

atesh

Favori Kamış:
    Olta bazen zıpkın
    En İyi Avı:
    ?
    iri mezgite biz MIRLAN diyoruz, yoksa karıştırıyormuyum:confused: :confused: :confused: :confused:

17. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Doğru, Mırlan - Berlam aynı şey.
    Bence sularımızda olmayan balıkların orijinal adlarını yazıp, açıklama gibi de türkçe bir yaklaşım sergilenebilir.
    Konudaki için mesela ''Pollack= Bir morina türü veya Mezgit ailesinden filan yerde bulunan iri bir balık) gibi tanımlamalar uygun olur.
    İri mezgit deyince bizdeki mezgitin irileri akla geliyor doğal olarak.

18. Matchbox

Matchbox

Sularımızda var, ben yakaladım bu balıktan Emre, ama küçüktü benim yakaladıklarım...
    Bende merak etmiştim bu balık ne diye, birkaç balıkçı mezgitin bir türü olduğunu söyledi.

19. sarozfatihi

sarozfatihi

Favori Kamış:
    Olta, zıpkın
    En İyi Avı:
    Hangisi???
    Bu balık nedir?

Bu balık Saros Korfezinde yakalanmış, kimse ne olduğunu bilmiyor? Bende ilk defa bu balığı görüyorum. Sizin bir fikriniz var mı?
    :confused: :confused: :confused:

20. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    İlginç bir tür...

Daha sonra detaylı inceleyip türü tespit etmeye çalışayım fakat ilk bakışta kuyruğa yakın sırtta ve karındaki pinnül (yüzgeççik) lerden bunun ton, orkinos, uskumru ve palamutun ailesinden yani Scombridae familyasına ait bir tür olduğu görünüyor. Fakat ben bir scombrid'de bu kadar büyük pul ne gördüm ne duydum.
    Çekimden midir bilemem kafa da familyanın genel görünüşüne göre oldukça büyük.

Renk taze balığa mı ait yoksa balık bayatladığında mı kahverengi hal almış, yada ışık yetersizliğinden mi böyle ... bunu da bilebilirsek daha doğru bir tahmin yapılabilir.