Bir balık da ben sorayım; Bu balık nedir?

Konu, 'Tatlısudaki Canlılar' kısmında Yavuz AYDOĞDU tarafından paylaşıldı.

1. Turna meralarımızda bolca bulunan bu balığı önce kızılkanat yavrusu sandım.
    Sonra dediler tebeşir balığı. Dedim o da ne ki, ben bunu soracağım forumdaşlarıma
    Buyrun;

2. avciibo1985

avciibo1985 ibrahim

Favori Kamış:
    LINEeAFLE surf
    Favori Makine:
    okuma traventine65 surf okumacompressa cp 65 surf okuma compressa cp 80
    En İyi Avı:
    hangisini yazayım
    kızıl kanat yavru

3. atçekgökhan

atçekgökhan GOKHAN

kızılkanat ile israil sazanı kırması kardeşim şüphen olmasın

4. atçekgökhan

atçekgökhan GOKHAN

buyukçekmeceden yakaladın o balığı dimi ayrıca turna çıkıyormu

5. simendifer

simendifer Sennur

Yavuz ağabey, tebeşir balığı yerel bir söylem sanırım, çünkü literatürde böyle bir balık ismi bulunmuyor. Tatlı su balıklarının çoğuna baktım ama boyutları böyle olan, bu tür bir balığa rastlayamadım. Kızılkanat yavrusu olabilir tabi ama kızılkanata çok benzeyen o kadar fazla balık var ki, onlardan birinin yavrusu da olabilir. Net olarak şudur diyemiyorum ne yazık ki.

6. HakanDurgut

HakanDurgut Hakan

Favori Kamış:
    SavageGear Bushwhacker XLNT 240cm 10-40gr
    Favori Makine:
    SHIMANO Stradic CI4 3000F
    En İyi Avı:
    88cm 4kg Yayın (spin takım ile)
    Aynı balıklardan bende yakaladım yemlik kullanmak için.. kızılkanata benziyor ama değil bence pulları sardalya gibi bunların.. çok parlak duruyor gölde israil sazanı, aynalı sazan, kızılkanat, gümüş var Gökhan beyin söylediği gibi kırma olabilir.. kızılkanat ve gümüş dediğimiz parlak balıkların kırması gibi..

7. ozkan79

ozkan79 özkan

bu balık %100 kızılkanat yavrusu falan değil,o bölgede kıyılarda hep bu balıklardan var yöre insanı sizinde yazdığınız gibi tebeşir balığı diyor :laughing:

abi elindeki balık bayağı küçük ben daha büyüklerini gördüm.

büyük ihtimal tatlı su kefalinin bir türü yada tatlı su kefali.

8. metallurgist

metallurgist Gültekin Güler

Favori Kamış:
    Lineaeffe spirit 3,90
    En İyi Avı:
    Lüfer 2,1 kg
    bende tatlı su kefaline benzettim ama tatlı su tecrübem olmadığından atmasyon olmasın :laughing:

9. Balıkların 10 cm.yi geçmediği söyleniyor. Onun için kefal'i eliyorum. Nette yaptığım araştırmaya göre Acı balık (Rhodeus sericeus amarus) üzerine yoğunlaştım. Ne dersiniz bilmem?

10. probzen

probzen Oğuz

En İyi Avı:
    37kg yayın
    tatlısu kefaline benzemiyor ama kızılkanat yavrusu gibi duruyor

11. vetserhat

vetserhat Serhat TORUN

Favori Kamış:
    mitchell tele spin; mistrall carp feeder,jaxon xt pro
    Favori Makine:
    shimano alivio,spro passion 730,banax,mistrall carpmax,okuma trinity,albastar,
    En İyi Avı:
    Aynali sazan 4.5kg,Baltik Morinasi 4 kg
  12. atçekgökhan

atçekgökhan GOKHAN

kırma diyorum size daha yorum yapıyorsunuz.bir bildiğimiz varki yazıyoruz

13. vetserhat

vetserhat Serhat TORUN

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Gokhan bey merhaba
    Kirma derken melez demek istiyorsunuz sanirim. o bir bildiginizi bizimle de paylasirsaniz biz de aydinlanmis oluruz.
    Meslegim geregi canlilardan ve biyolojiden azicik anlarim. israil sazani dediginiz tur ile kizil kanat dedigimiz turun melezleme calismalari acaba hangi bilimsel duzeyde ve hangi genetik ozellikler bakimindan yapilmistir. bu iki turun genetik yakinlik derecesi nedir. melezlenen bu bireyler ile ilgili bilimsel veriler ve kayitlar nelerdir.
    Lutfen bu bilgileri bizlerle paylasin ki biz de bir daha sizin degerli ve bilgi dolu yorumlariniz uzerine yorum yapma cehaletini kendimizde bulmayalim......

14. RainboW

RainboW Sertan

Kızılkanat ve israil sazanı bulunmayan göl veya göletlerden de yakalanıyor bu balık. Ben de gördek ve kızılgöz arasında kaldım. Bu tür pek fazla büyümediğinden ( en azından ben yaklaşık 18 cm üzerine hiç rastlamadım ) kızılgöz olmayabilir. Gördek ile daha çok örtüşüyor gibi...

http://balikyakalama.com/balikturleri/tatlisu-baliklari/gordek-rutilus-rubilio/

15. vetserhat

vetserhat Serhat TORUN

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Carassius carassius (Israil sazani) ile diğer sazangil türlerinden, pullu sazan (Cyprinus carpio), kızılgöz (Rutilus rutilus), tatlısu kefali (Leucicus cephalus), kızılkanat (Scardinius erythrophthalmus), kadife (Tinca tinca), çapak (Abramis brama) ve eğrez (Vimba vimba) arasında çaprazlama (eşleme, dölleme) çalışmaları yapılmıştır. Carassius carassius ve söz konusu sazan türleri ile 21’den fazla çaprazlama teşebbüsünde bulunulmuş, ancak en tatmin edici sonuçlar C.carpio ile C. carassius hibritlerinin (melez) eşlemelerinden elde edilmiştir. Diğer sazan türleri ile yapılan çaprazlamalarda ölüm oranı çok yüksek olmuştur. Erkek aynalı sazanlardan meydana gelen hibritler daha çok büyürler ve daha çok yiyecek tüketirler. Sazan türleri ile C. carassius çaprazlamasından elde edilen 1. nesil hibritlerin % 87’si erkek olmuştur. Özellikle erkek hibritler kısırdır. Bazı dişilerde gonadlar (üreme organları) gelişir, ancak oldukça zayıftır. Hibritler hastalıklara ve elverişsiz ortam koşullarına karşı sazanlardan daha dayanıklıdır. Sazan sıskalığı hastalığına (drobsy) karşı hibritlerin, sazanlardan daha dayanıklı olduğu tespit edilmiştir.

Kaynak: http://www.rastgele.org/index.php?mod=menu&t=91
    Derleyen: Kadir ÜSTÜNDAĞ (Biyolog)

16. Bu da benimkine benzer bir fotosu. Ama adamın eli daha temiz :D :D :D
    (Keşke Karayel Yakup abimiz olsaydı)

17. ozkan79

ozkan79 özkan

işte bu tatlı su kefaline daha bir benziyor.

18. simendifer

simendifer Sennur

Yavuz ağabey, son gönderdiğin fotodaki ile senin elindeki balık aynı balık değiller, yapıları farklı.

19. E gördek de değil o zaman...
    Ya da son gönderdiğim gördek değil, ama adam gördek diye foto koymuş...

Yakup ERDEM aranıyor.

Yahut Aslan Kral da bilir bunu.. Dur bi uyarayım... :)

20. simendifer

simendifer Sennur

Emin olmamakla birlikte, galiba şimdi buldum.

Bu balığın Carassius auratus gibelio (literatürde Türkçe bir ismi yok, bazı yerlerde gümüş havuz balığı demişler ama yurt dışında goldfish olarak geçiyor ve bu daha uygun sanırım, çünkü altın gibi rengi var.) olduğunu düşünüyorum. Sırttaki bariz eğrilik de bu balığa uyuyor.

Hakkındaki bilgilere gelince; Trakya ve Doğu Karadeniz' in yumuşak zeminli bol bitkili akarsularında yayılış gösterir. 3 - 4 yaşında 15 - 20 cm. ye erişir. Daha büyüklerine de rastlanır. Mayıs - Haziran arası 160 - 380 000 yumurta döker. Bazı hallerde bu yumurtaları Sazan ve diğer Havuz Balıklarının da döllediği görülür. Eti yenir ve akvaryumlarda süs balığı olarakta yaşatılır.

Başka bir fotoğrafı aşağıya ekliyorum.