Bir başka cins palamut/lüfer çaparisi..

Konu, 'Takım Çantası' kısmında skoylu tarafından paylaşıldı.

1. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Can sıkıntısı bastı, dedim, Alico'da yok ortada.. En iyisi bir palamut çaparisi yapayım, evde kalmamış sayılır.. Ama gene ayağım yerden kesildi, acayip bir şey yaptım..

Şimdi bunun iş yapıp yapmayacağını bilse bilse Alico bilir.. Bir soralım bakalım, ne diyecek:

Mengene kırık, o yüzden yapması dert.. Ama iş yapacak gibiyse, oturur yaparız 20-25 tane, bir ip bulur dizeriz, gider deneriz.. Son sözü elbette denizdeki balık söyleyecektir..

2. AkÇ@Y

AkÇ@Y Murat

Serdar Abi ellerine sağlık mükemmel bir çalışma olmuş.

3. istavrit

istavrit Boğaç

Herşeyden önce emeğinize sağlık ...Yalnız bir şey sorucam ...Şimdi bu sahte bu durumda çok güzel duruyor ...Gümüşi karın ve yeşil -sarı sırt çok güzel ...fakat ...suda ıslanınca aynı formu korur mu ?

4. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Yok, neresi mükemmel, evde olanla bir şeyler yaptık.. Acilen mengene bulmak lazım..

Yapacak olursanız, alttaki beyaz simler, polyester sim iplik. Üstteki yeşiller hazır satılıyor, karaköy kısıkta var. İğne VMC 9255. Gözler, manifauracıdan alınma pullar, kenarını kesiyoruz, ortasına biraz oje.. Yapıştırma için, silikon sıcak tutkal.. Gövdeye, önce sarı (sarısı vardı, onu koydum) ısıyla daralan makaron, üstüne yeşil polyester ip..

Eğer Alico usta makul derse, tarifini vereyim, yaparsınız..

5. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Suda da hemen hemen aynı şekilde görünür. Biraz daha saçı sakalı toplanır, söğüt yaprağı gibi bir hal alır.. Birazda kuyruk sallar. Daha iyi kuyruk sallaması için, tüyden, marabou'dan filan yapmak lazım.. Tipik bir streamer bu, bunlar sürekli çekilir.

Bir kaç tanede marabou yapayım, onlarada bakalım..

6. AkÇ@Y

AkÇ@Y Murat

Ah Serdar Abim keşke zamanım ve öncelikli el becerim olsa biraz hiç durmaz yapardım ama ilk fırsatta elleri becerikli bir arkadaşımın yakasına yapışıp beraber yapacağım:)

7. tarcan

tarcan ...

Favori Kamış:
    .
    Favori Makine:
    .
    En İyi Avı:
    Kefal 325 gram
    Serdar selamlar.

bir diğer soruda Benden .

Diyelimki palamut tuttu.

İkinci defa kullanma şansı olacakmı?
    yani balığın dişleri ve saldırmasıyla formu bozulup dağılır mı?

.

8. m-a-v-i

m-a-v-i Yasin

Elinize sağlık, güzel gürünüyor. Farklı balıklar için de kullanılabilir sanırım.(?)

9. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Hazır varmış zaten.. Bu öncekilerden da olmalıydı, ama nereye attıysak ? biraz eşeleyim kutuları, çekmeceleri filan, bakalım neler çıkacak ?

Bunlar marabou denen, çirkin bir tür leyleğin tüyü.. Suda, en üsttekine benzer halde gelirler. Ama kuyruk ucu o kadar incelmez, gövdeye paralel gelir. Daha güzel kuyruk sallarlar.

Palamut saldırırsa.. Sim olan için pek bir şey diyemem. Polyester iplik olan karın altı mızıkçılık yapabilir. Ama bu maraboular pek bir şey olmaz, lüferin dişlerinden bile sağ çıkarlar.

Gerçi bu işin ilacı, tavşan tüyüdür ama, onu bulmak zor oluyor..

10. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Sevgili Akcay, becerilik filan bir şey yok, bunlar yapımı gayet basit şeyler. Düğüm atmayı beceren herkes yapabilir. O yüzden çapari yapmaya gözümüz kesiyor bunlardan. Yoksa, zor bir iş olsa, ohooo, 20 tane, 10 tane neyse bağla bağla, biter mi o iş? Bunları yapmak, Tipik bir çapari iğnesine sim, tüy bağlamaktan pek zor değil..

11. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Merak eden varsa, bir ara oturup bunların yapımını tarif edeyim.. Piyasa malzemesi sayılır hepsi, öyle zor malzemeler, dizaynlar filan değil..

12. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Feridun, şu kelleri kesik tavşanları koymasan daha iyiydi ama :(

Bu tavşan tüyleri değilde, angora (imiş) tavşan tüyü bu işe oluyor:

Elbette bunlar biraz boya görmüş filan.. Yurtdışında varda, bulmak sorun.. Şöyle ki, mesela Cabelas, bunları Türkiyeye göndermiyor. Gümrüğe takılabiliyor vs.

Bunlar, palamut için, lazım olan aksiyonu tam olarak yapabilen şeyler oluyor. Çaparisi ise tam bir palamut katili. Fakat kullanımı az bir şey farklı olması gerekiyor. O tür olanı denediğim, netice aldığını bildiğim bir şey. Mesele, bunlar iş yapar mı, yapmaz mı?

13. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Herhalde Toriklerdir. Kofanalarda olabilir.ispendek 13,8 kg, Kırlangıçlar.vs.vs.
    Bu takım çalışmaz Serdar Bir takıma kaç iğne bağlıyacaksın ordan başlayalım

14. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    En az 20 tane iğne olması lazım ama, budur diyebilmek için, 100 iğne elzem aslında.. Fakat bizim 100 iğne çekecek tesisimiz yok.. 20 iğne filan yapıp, kendimizce oynayacağız işte.. Kör topal filan bir kaç palamut denk gelirse, kafi gelir bize.. Hani kendi teknen filan olur, o başka elbette..

15. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Herhalde Toriklerdir. Kofanalarda olabilir.ispendek 13,8 kg, Kırlangıçlar.vs.vs.
    Serdar Çaparicilikte esas olan bir tek Nokta vardır. Oda kösteklerin dönmemesi. ki bu kösteklerin dönmesi için üzerinde herşey mevcut bunu çaparide unut komple Biz bir iğneyi bağlarken tüyün bakışını altına atılan düğümü tüyün fazla gelen kısmınıdüzgünce kesmeyi düşünüyor ve köstek yapmaktansa onu dönmemesi için binbir işlem yapıyoruz hatta üzerine sim bağlasak dönermi fazlamı geldi azmı geldi hesapları. o yüzden kesin dönecektir heleki boğaz takımlarında bilirsin metraj ok uzun 1 kulaç araya bir köstek. ve bu takımı suya salar salmaz beden üstüne dolaşıp köstekler.de buruşacaktır. nedeni ise palamut su üstü balığıdır. ve bu takımı genelde hiç kurşun kullanmadan kullanırız. ancak su üstünde ben 35 iğne çapariyi boğazda kullanamıyorum martılardan ki bunun taliplisi çok olacaktır. martıyı ise çapariden ayıklamak oldukça zor maalesef.

16. ergir

ergir ergir

üsdadım bir capari iğnesi bağlarken bir video yapabilirmisin.bunu merakla beklicem.capariyi yapıyorum ama dönüp duruyor bedene dolanıyor.tahminimce köstek bağlama hatası var.

17. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    kesinlikle sadece palamut değil dönen her takımda köstek bağlamakla ilgili bir sorun vardır başka açıklaması olamaz. birde biz düğümsüz bağlarız bedene oda çok önemli kaymaz kaçırmaz ve dönmez.

18. ergir

ergir ergir

bedene bağlarken bende düğümsüz bağlıyorum düğümlü takımı koparıyor.ama bu kösteklerin bedene dolaşması sorununu birtürlü cözemedim.mesela istavrit için yapıyorum bir kac atıştan sonra anında bedene dolanıyor ve gam yapıyor.bi yerde bi hata var.o yüzden dedim bir iğne bağlarken video yapabilirmisin diye.karşılaştırma yapıcam kendi düğümümle.

19. duzensizifade

duzensizifade Hüseyin

ali abi basitte olsa düğümün bir çizimi varmı?

20. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Hımm.. Sorun buysa, bu çözülebilir sanıyorum. Demokrasilerde çareler tükenmezmiş..

Bu şeyler aslında bir streamer.. Biz bunları tek tek kullanıyoruz ve lüfer, uskumru, iri istavrit, levrek filan tutuyoruz. Bunlar suda pek kolay kolay dönmez aslında.. Yaparken ona göre dengeli yapılırlar. Ama bunlarda, dönmeyi engelleyecek olan o gözlerdir. Eğer bu dönmeye yol açarsa, gözlerin dandik malzemeden olması yol açar ancak. Onların yerine, bir boncuk takarız, dinamiği düzelir, dönemez kolay kolay..

Demokrasilerde çare tükenmez.. Söyle 10 - 20 köstekli bir tane yapayım, bir salayım suya, bakalım dönecek mi? Dönerse, olmazsa, uçlarına birer fırdöndü koyarız, kösteğe saramaz dönüş..

Şöyle bir şey yani:

Bunları kolyoz ve zargana için, tek başına kullanıyordum, sıyırtma niyetine. Uçları dipte parlar, kolyoz pek sever.. Ama 2006'dan beri kolyoz ayağını kesti, olmayınca, bende attım bir kenara bunları :(