Bir Başka Tehlike

Konu, 'Tatlı SU Balık Avcılığı' kısmında orhan1969 tarafından paylaşıldı.

1. orhan1969

orhan1969 Orhan

Favori Kamış:
    İtalcanna Kombat
    Favori Makine:
    Daiwa Saltiga Surf,Daiwa Tournamnet Entoh
    En İyi Avı:
    1,5 mt Sapan ( Kemane )
    Sevgili Arkadaşlar,

Genelde Adana Seyhan Baraj gölünde avlanırım,Tatlı Sularda En az Tırıvırı sorunu kadar önemli bir sorunumuz daha var,forumlarda rastlamadım veya atlamış olabilirim,bunla ilgili bir forum açılmışsa Sevgili Moderatörlerimiz gereğini yapar zaten :D

Adana da bir çok olta balıkcısı,Balık tutmayı bir hobi olarak değilde,Para kazanmak için yapmaktadır,Günlerce suyun kenarından ayrılmayan insanlara şahit oldum ben,güzel balık veren yerlere derme çatma çadırlar kurup günlerce hatta haftalarca ordan ayrılmıyorlar,iki üç gün bir grup duruyor,sonra nöbeti öbür gruba teslim ediyorlar,Arada balık biriktiği zaman biri gelip alıyor ve siparişlere götürüyor,en az 30-40 olta atılıyor,büyük Sazanların kilosunu 4-5 ytl den ufak sazanların kilosunu 2,5 - 3 ytl den satıyorlar,Tabiri caizsse resmen katliam yapıyorlar,Tamam Ülkemizin içerisinde bulunduğu ekonomik durum malum ama sırf fazla para kazanma hırsı yüzünden (kaldıki Adana Türkiyenin en ucuz Şehridir ) bu abuk sabuk işlere devam ediyorlar,inanın bir sezon boyunca muşambadan yaptığı çadırı sökmeyen insanlara şahit oluyordum.

Yine Maalesef dönüp dolaşıp denetim mekanizmasına gelip takılıyoruz,sanırım bu konuyu aşmamızın tek bir yolu var Sivil Toplum Kuruluşu Olmak,Her şehirde bir Amatör Balıkcılık Derneği Kurmak,Bizişikayetlerimizi dinleselerde dikkate almayacak yerel yönetimler ve Mülki amirler,Bir dernek üyesi sıfatıyla biraz daha dikkate alacaklardır mutlaka,

Benim Şahsi fikrim Her İlde bir dernek,değerlendirmeye değer diye düşünüyorum ne dersiniz :)

Selamlar Saygılar

2. Cadayl

Cadayl Aylin Özyurt

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    lepistes..
    Aslında geliştirilebilirse harika bir fikir olur. Sivil toplum örgütleri her zaman kanun yapıcı ve uygulayıcıları tetikler ve destekler.

3. sevgili orhan,
    bu konuda açılmış topik sitemizde sanırım mevcut. fırsat bulmuşken bir ekleme yapayım.. aşağıdaki manzara ödemiş gölcüğe ait.. tüm gölün etrafı bu şekilde hatta kavgalar bile çıkıyor..düşündürücü deyil mi???

dernek konusunda türkiye çapında yapılan çalışmalar var hatta kurulmuş dernekler bile mevcut.. gölcük için yapılan bir çalışmaya kısaca değineyim.. hala üyemizmi bilmiyorum ama konuya sayın av. oral atak bey el atmıştı.. bilgi edinme kanununa göre ilgili birimlere bir yazı yazdı.. bu yazıyı sen de birilerine danışarak yazabilirsin.. falan yerde yapılan usulsüz avlanmayla ilgili makamınız ne gibi çalışmalar yaptı ve ne sonuça ulaştı şeklinde.. sana bir cevap vermek zorundalar.. sanırım bir hareket başlangıcı olabilir.. gölcükte sonuç alındı.. denetimler başladı ve yüklü cezalar kesildi.. rastgelsin..

ilgili kanunla alakalı bir konu açmıştım..

http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=7394

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 15 Şubat 2007
  4. Cadayl

Cadayl Aylin Özyurt

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    lepistes..
    Ne feci bir resim bu:mad:
    Söyleyecek söz bulamıyor insan:(

5. orhan1969

orhan1969 Orhan

Favori Kamış:
    İtalcanna Kombat
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    1,5 mt Sapan ( Kemane )
    Sevgili Bülent Abi,
    Düşündürücü ne kelime çok ürkütücü bir resim:mad: :mad:
    Verdiğiniz Bilgiler için teşekkür ediyorum abi,Adanadaki arkadaşlarıma mail atacağım bu bilgileri.

Selamlar

6. feyyaz

feyyaz

Favori Kamış:
    turna fresh 3,90 okuma
    En İyi Avı:
    Lufer
    Orhan Bey anladığım kadarı ile seviyemizi kaybetmezsek,bu yol bizi sivil toplum örgütü olmaya götürür.Olanlar nasıl olmuşki?Güzel bir şey oldumu etrafında kenetleniyoruz.Bir iki sat içinde iki bin üstünde ,bir haftada beş bine yakın fidan toplandı.Gördüğüm resim beni dehşete düşürdü.Eğer bölge jandarma bölgesi ise direkt Adana il jandarma alay komutanı ile temasa geçin.Adanadaki
    gazete muhabirleri ile sirküleri okutup resimi göstererek konuşun.Büyük ihtimal biri duyarlı olaccaktır. Aklıma dövmek vs gibi başka şeylerde geliyor elim yazmaya gitmiyor.

7. orhan1969

orhan1969 Orhan

Favori Kamış:
    İtalcanna Kombat
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    1,5 mt Sapan ( Kemane )
    Talat Abi,Eğer Tayini çıkmadıysa Adana İl jandarma Alay Komutanı Kurmay Başkanda Amatör bir balıkcıydı :)

Abi Aslında bende bir kaç kez son noktaya geldim dövme konusunda :)

Abi Jandarma devriyesinde 2 sene önceki arkadaşlarla akşamları sohbetlerimiz olurdu 80 küsür köyün asayişine bakıyoruz nasıl yetişelim kardeş diyolardı.
    Kısmet olursa Ağustosta Adanada Olacağım Bu paylaşımları orda değerlendireceğim.

Selamlar,Saygılar:)

8. asıl konu burada sayın ağabeyim.. ülkede bir güç oluşması gerek.. TÜSİYAD Gibi.. ses getirecek peşinden sürükleyecek.. bu konu belkide diğer mevcut site yöneticilerinin ortak çalışması haline gelmeli. tabiki dediğiniz gibi seviye ve saygı çerçevesinde.. rastgelsin.. sevgiyle kalın..

9. Bu resim ne böyle ya,şok oldum valla,görmüştüm ama hiç böylesini değil. Allah akıl fikir versin bu insanlara.

10. YASİN BAYRAK

YASİN BAYRAK

Favori Kamış:
    OLTA VE SABIR
    En İyi Avı:
    8 KG SAZAN
    aç gözlerini Allah doyursun. ne diyeceğimi şaşırdım valla.

11. avcı22

avcı22 Mesut Turan

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    yayın 3.4 kilo
    Aynı olay Edirne'de de var.Tunca ve Meriç Nehri kenarına derme çatma bir çok kulübeler yapılmış hatta bazı çiftlik sahipleri nehir kenarı kendi malıymış gibi kıyıya kimse girmesin diye tel örgü çekmişler.Üstüne üslük birde köpekleri salıyorlar.Akşamları da derme çatma kulübelerde toplanıp bizim buranın tabiriyle gogo çekiyorlar(esrar,şarap içme).Ailece nehrin yanına gidip balık tutmak mümkün değil.

12. feyyaz

feyyaz

Favori Kamış:
    turna fresh 3,90 okuma
    En İyi Avı:
    Lufer
    Arkadaşlar her şey anında olmuyor,yavaş yavaş bir artaya geliyoruz.Şahane bir ortak paydamız var.Doğayı seviyoruz,yaşamak ve yaşatmak istiyoruz.Birbirimizi tanımıyor ama aynı düşüncelere sahibiz.
    Komutan duyarlıdır bu yüzden problrmi çözeceğine inanıyorum.İçme suyu havzalarıda bir felakettir. Görünmez tehlike kimyasallar bu havzaların etrafındaki mesken ve fabrikalar vasıtası ile kirletilmektedir.Ondan sonra bizden bir garip çıkıyor Ankaradaki .... göletinde
    avlanma serbest mi diye soruyor.Kardeşim o sudan çıkan balığı nasıl yiyeceksin
    vede yedireceksin?
    Yazılarınızı okudukça içim buruluyor.Mesela Ağva daki Yeşil Çay
    40 sene önce nasldı tahmin edemezsiniz.Büyük Çekmece ,Bentler vs. hepsi
    bugünlerden farklıydı.Reis anlatsın eski balıkçıların ne harbi adam olduklarını,
    sorun acaba yarını düşünüyorlarmıydı?
    Sizlerle beraber olmak her şeye rağmen çok güzel.

13. omur78

omur78

Favori Kamış:
    KAMIŞ
    En İyi Avı:
    TURNA 3,80 Kg. 1997 Gölbaşı
    Gerçekten şok oldum bu resmi görünce, ağzımdan birkaç cümle çıktı ama onları buraya tazamıyorum yazıklar olsun bu insanlara diyorum.

14. turna

turna

Bu resim haysiyetsizliğin,şerefsizliğin,kahpeliğin resmidir,bunları yetkililerin görmesi gerekir.
    Arkadaş bu şerefsizleri kafa atamadınmı?

15. bluemarlin

bluemarlin

Favori Kamış:
    Olta hertürlüsü
    En İyi Avı:
    Bundan sonra inşallah Yayın ve Sinarit olacak
    Yazık bu millete. Bunları görünce gelecek yıllar beni korkutuyor.

16. ufukkula

ufukkula ufuk

En İyi Avı:
    Henüz yakalamamış olduğum
    Gerçekten çok yazık,ben de genelde uygunsuz birşeyler yapıldığı zaman mümkün olduğunca yasal yolara başvuruyorum.Bu arada eğer biryerlere başvurulacak olur da(bilgi edinme kannına gore ya da herhangi bir dilekçeyle) ,hukuki yardım istenirse ben seve seve elimden geleni yaparım,hukuk öğrencisiyim.

17. ^^e_sin^^

^^e_sin^^ Erhan Demir

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    sazan 6 kg
    :( Gerçekten insanın kanını donduran bir fotoğraf.Kanunlar uyulması için konuyor ama bizim çoğumuz kanun ve yasakları çiğnemeyi bir marifet sayıyoruz.İnsanın Nasrettin Hoca misali kendi bindiği dalı kestiğinin resmidir bu bence yazık.:(

18. Spider

Spider Mert Eren

dal mı ?!?!?!?!?
    orman katliamı daha doğru olur...

nasıl bir resim o öyle !!!!

19. West_1979

West_1979 Mustafa KARATAŞ

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    ANKARA TEAM
    Ülkede açlık aldı başını gidiyor insanlar aç ve bu şekilde para kazanmaya çalışıyorlar bunlar zaten sportif amaçlı bu işi yapan insanlarda değil sanırım bir balıkçının bunu yapması zaten affedilemez ama günümüz TÜRKİYE sinde daha ilerde ne fotolar görürüz böyle valla bilemem. Bu katliyamlar böyle devam etmeyecek çünkü zaman gelecek balığın adını unutacağız yok olmasından dolayı.

Son düzenleme: 17 Şubat 2007
  20. bu baskıya doğa dayanmaz..:(

her gün ayni manzara.. tüm sazların etrafı bu şekildeydi.:(

ama dediğim gibi gerekli duyarlılık gösterilirse. sonuç alınıyor.( üstte diğer konumda açıklandığı şekilde)