Bir fotoğrafçı: Michel ROGGO - Bu işi iyi biliyor (Özellikle sualtı)

Konu, 'Fotoğraflar' kısmında John Dory tarafından paylaşıldı.

1. John Dory

John Dory Emre

En İyi Avı:
    Büyük beyaz 70 cl, İstanbul Boğazı
    Aşağıdaki bağlantı akvaryumlarla pek ilgili değil ama gene de su dünyasından çok güzel görüntüler var. Daha önce adını duymadığım Michel ROGGO adlı bir fotoğrafçının çekimleri, gerçekten çok hoş görüntüler... Paylaşayım dedim.

Birkaç resmi burada paylaşayım, geri kalanlara aşağıdaki bağlantıdan bakarsınız. Benim çok hoşuma gitti.

Tek yapmanız gereken, aşağıdaki bağlantıda sol tarafta bulunan "PHOTO LIBRARY" yazan bölüme tıklayıp ilginizi çeken kategori hangisiyse onu seçmek:

http://www.roggo.ch/

Saygılarımla...

sevgili onur...

(yaşlanıyormuyuz ne? eskiden diye başlayan cümleler kurmaya başladık artık. geride bıraktığımız yılların cilt sayısı arttıkça böyle olacak herhalde.. bu meyanda yine böyle bir cümle kurarak başlıyorum..)

eskiden akvaryumlarla çok uğraştım... 8-10 litreliklerden başlayıp, 500 litrelik deniz akvaryumuna kadar getirmiştim işi. inanılmaz güzel bir uğraş...

ama inan, senin kadar gönül verememişim bu işe demek ki. biraz da burcumun özelliği olsa gerek (ikizler), bir gün geldi hayatımdan çıkıverdi akvaryum olayı...

seni özellikle takip ediyorum foruma yazdığın mesajlar ve koyduğun fotoğraflar babında...

evlimisin bilmiyorum ama, eğer evliysen ya eşinde peygamber sabrı olacak, ya da evlenmediysen henüz müstakbel eşine baştan söyle bu hastalığını. yoksa ilerde sorun olabiliyor ona göre...

haaaa. o da sever, ilgilenir ayrı konu.. (nerde öyle eş dermişim!!!!!!!)

canım kardeşim... katkılarının devamını temenni ediyorum... bu aşk var ya bu aşk... bunun asıl başlangıç noktası aslında bu... yemini ellerinle veriyorsun.. kur yapmalarını izliyorsun... yumurtalarını, o yumurtalardan çıkan yavruları (torun oluyor onlar) izliyorsun.... bir ev hayatında nelere mal olduğunu çok iyi biliyorum... çok iyisin.. çok ilgilisin...

her ne kadar kendimi "akvaryumculuk" konusunda son noktaya ulaşmış görüyorsam da, seni tanıyana kadar (ki deniz akvaryumu kurmak ve tropik balık beslemek gününmüzde de hala çok zor bir uğraş) öyle olmadığını anladım.. sen şu anda en iyi olansın... devam...

senden öğreneceğimiz çok şey olduğundan eminim...

sevgiyle kal.. vaz geçme sakın..

öpüyorum seni...

Teşekkür ederim Arif Abi. ("Abi" hitabımda sorun yoktur herhalde)

Öncelikle belirteyim; 3 yıllık evliyim. Eşim gerçekten müthiş bir sabır sahibi. Ama o da akvaryumları -benim kadar olmasa da- seviyor. Hatta benim o meşhur paludaryumu eşim istiyor diye yaptık. Şu sıralar paludaryumu bozup bir başka şekil yapasım var ama izin vermiyor eşim. Paludaryumunu bozdurmazmış, çok seviyormuş. :D

Ben de 1 lt. bile olmayan dandik bir kavanozla başlamıştım 1990 yılının başında. Sonra 30 lt. aldım harçlıklarımı biriktirip. "Amma büyük akvaryum be!" diyordum o 30 lt.liğe. (Bu 30 lt.liği hala kullanıyorum) Daha sonraki yıllarda 70 lt.ye kadar çıktık. 1 küsür yıldır 240 lt.deyim. İlk aldığımda "Tamam, 240 lt. yeterince büyük!" diyordum ama artık o da kesmiyor. Evde yer olsa tonluk bir akvaryum hazırlayacağım. Aslında bu işin sonu yok. İmkan ve zaman çerçevesi içinde bu hobinin olimpik havuza kadar yolu var. :D

Abicim, "en iyi olan" diye birşeyi kabul edemem. Çünkü bu hobi için ömrünü verenler var, bilimsel çalışmalar yapanlar var. Ben daha asistan bile değilim yani, işin başında sayılırım.

Konuya dönelim: Ben en çok o sazanları (eklediklerimden en alttaki resim) beğendim. :)

Saygılarımla...

çok öfkeli bir ifade o var mahluğun suratında yav... dövecekmiş gibi bakıyor resmen..

(şanslı adamsın vesselam.. paludaryumu canla başla savunan bir eş, herkeze nasip olmaz..)

yolun açık olsun...

Harikalar. Daha önce tatlısu çalışmaları olan bir sualtı fotografçısı hiç görmemiştim. Zor iş tatlısuda çalışmak. Düşük görüş, partiküller vs... Buna rağmen çok çok başarılı fotograflar.

onur abi şöyle su altı görüntülerine bitiyorum harika görüntüler gerçi seni bunlar kesmez ama sen doğal ortamı evine taşımıssın dimi:eek:

harika işler yapıyorsun abi sağolasın:)