bir soru

Konu, 'Tatlı SU Balık Avcılığı' kısmında sentha tarafından paylaşıldı.

1. sentha

sentha

Favori Kamış:
    el oltası zıpkın
    En İyi Avı:
    henuz tutulmamis olandir
    gecen aksam yaban tv'de bir golde tatli su avi cekimlerini izledim. ailecek avlanan arkadaslar tuttuklari baliklari, ki oldukca iri sazanlardi, yakalayip, tartip, resim cekildikten sonra suya geri saliyorlardi. harika bir avcilik.

benim merak ettigim konu su:

bu arkadaslar baliklari suya geri salarken, cok yavasca, yan olarak kiyidan suya yatiriyor, cok yavas hareketlerle suya geri gitmesini sagliyorlardi. direkt suya atmamalarinin, yan yatirarak ve bu kadar yavasca suya salmalarinin ozel bir sebebi var midir?

bilelim de, biz de olur a bi gun tatlisuda avlanir da balik tutarsak ayni sekilde suya iade edelim.:D

2. carphunters

carphunters sebahtin

Favori Kamış:
    shimano, fox, kryston, jrc, korda, esp, garmin, nutrabaits, pelzer, chub

bu arkadas daha once bu forumda da üyeydi (djemr )emrah ankaradan
    balığı yan salmasının sebebi balık yaralanmasın diye
    aslında bunun için şişme yataklar var en kısa zamanda ben de alıcam fakat tr de yok

Son düzenleme: 5 Mart 2007
  3. grandi

grandi Hayati BAYDAR

...Onur kardeşim, balıkları suya geri bırakırken dikkat edilmesi gereken en önemli konu ısı farkıdır. Balıklar uzun zaman diliminde çok büyük ısı değişikliklerine dayanıklılık gösterirler. Alabalık hariç tatlısu balıkları +4 dereceden 30 lu derecelere kadar metabolizmayı yavaşlatarak yaşamlarını sürdürebilirler. Dayanamadıkları ise ani ısı değişikliği. Bu nedenle sudaki ısı zonlarını takip ederler. Akvaryum meraklıları da yeni getirdikler balıkları yarım gün torbası ile akvaryuma bırakır, ısı eşitlenince salarlar. Tutulan sazanlar havada ısınmışsa daha sıcak yüzey suyuna bırakılmalı. Ani ısı değişikliği b
    alıklarda şok yapıyor. Şok şiddetli ise balığı öldürebiliyor.
    ...Selamlar, keyifli paylaşımlar.

4. GÖKHAN

GÖKHAN

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    turna 55 cm istavrit 1.5 kilo
    onur abi gerçi konuyla ilgisi yok ama dün bende yaban tv seyrettim adamın teki van da eliyle aynalı sazan yakalıyordu yakaladıkları arasında çok küçük ve büyük sazanlar vardı 3 çuval dan fazlaydı yakaladıkları hayretler içinde seyrettim programı yaban tv önüne gelen her video yu yayınlıyor bu gibi videolar avcıyı nasıl bilinçlendirecek anlayamadım bu konu hakkında neler düşünüyor balıkavı net sakinleri acaba ?

5. sentha

sentha

Favori Kamış:
    el oltası zıpkın
    En İyi Avı:
    henuz tutulmamis olandir
    az cok tahmin ettigim yanitlar konusunda detayli olarak bilgilendirdiginiz icin tesekkur ederim.

ayrica bu vesileyle adi gecen avdaki balikci arkadaslari (ve onlar gibi davranan tum balikci dostlari) bir kere daha tebrik etmek isterim. hem guzel balik tutup, hem onlari geri salan, ustelik bunu yaparken bu kadar ozenli davranan, hem de bu guzel davranislari cocuklarina da ogreterek duyarli bir avci nesli gelismesini saglayan bu insanlar bas taci edilmeliler diye dusunuyorum.

6. CreativE

CreativE Gökhan UÇAR

Favori Kamış:
    Okuma VSystem 270 10-40gr
    Favori Makine:
    Okuma Ceymar 40
    Biliyorum onu bende izledim Vanlı Çetin'miş vatandaşın ismi.. sanki çok güzel birşeymiş gibi koymuşlar onu oraya.. adam katliam yaptı resmen.. dalıyor tutuyor karaya atıyor, icine sokuyor sudan çıkınca hepsini karaya atıyor..

7. hasretim03

hasretim03

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Sazan 7 kilo
    Bun vanlı çetinin videosunu bende izledim. İzlerken çok kızdım.
    Yaban tv nin bu tür videoları yayınlamaması gerekiyor. Çünkü diğer amatör avcılara yanlış örnek oluyor.

8. GÖKHAN

GÖKHAN

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    turna 55 cm istavrit 1.5 kilo
    arkadaşlar bu tür etik olmayan yayınlar için yaban tv nin internet adresinde yorumlar bölümüne bir yazı gönderdim isterseniz sizlerde bir şansınızı deneyin belki tepki çok olunca bir değişim içine girerler

9. Spider

Spider Mert Eren

balığın nefes almasına fırsat tanımak gerekiyor.

bu yüzden de canlılığını kazanıp kendisini
    toplayana kadar su kenarında eşlik etmek
    lazım

10. PaO

PaO

Favori Kamış:
    Zıpkın Olta
    En İyi Avı:
    3 gr. Kaya Balığı
    ....bunu nasıl bilmezsiniz, hiç balık salmadınız mı suya? İşte Avrupalılar ve biz.......Neyse, salalım beyler yazıktır, her tuttuğumuzu yicez diye bir kaide yok...Balık tutanları bazen görüyorum, hesapta ustaya ufak kıraça gelmiş hayvanı öyle bir çıkarıyorki oltadan ne ağız bıraktı ne göz, daha sonra suya şap diye attı, ben çoook kavga ettim bunlarla dedim ne yaptın sen ya, iyilik mi? o hayvan zaten suya düştüğünde ölür ölmezse zaten yem olur direk..Öyle yapcağına tak iğneye canlı yem yap hayvan hiç yoktan uzun süre can çekişmez.Eeee neyse balık suya birden atılırsa şoka girebilir nefesi daralır kalbi durur....Ayrıca balık sudayken özellikle sığ suda düz yüzmez hafif yatıktır o yüzden salarken dik salarsak o balık denge kaybına uğrar zaten göreceksiniz yan yamulur ve ters girer suya...............

11. avcı_55

avcı_55 Alaattin ışık

Favori Kamış:
    Olta.
    Yaban t.v 'ye uyarı manasında yada öneri nasıl anlarsa anlarlar
    Bu tip balık avlarını .ağla yapılan avları ,limit altında tutulan valık avlarını yayına koymamalarını yazdım.Zamanla dahada iyiye gidecektir buna eminim.
    Bu arada bizlerde önerilerimizle destek vererek daha verimli bir yayın olur kaanetindeyim.

12. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    DURUMA GORE BİLDİGİM HER TÜRLÜ YASAL MALZEME
    En İyi Avı:
    EŞKİNE 1,5 KG.,56 CM. TURNA
    yanlış hatırlamıyorsam o sazanların suya geri bırakılmasının sebebi o göldeki balıkların yenmeyişinden dolayı gene tam hatırlayamadım ama sudaki bir madeden dolayı(sanırım civa emin degilim)o göldeki balıkları yemek sakıncalı ve o video ve resinlerin ilk yayınlandıgı sitede buna enzer bir açıklamasıda vardı emrahın

13. feyyaz

feyyaz

Favori Kamış:
    turna fresh 3,90 okuma
    En İyi Avı:
    Lufer
    İşte bu siteyi bu yazılanlar ve kişilerin yaklaşımları için seviyorum.Balıkların ısı farkına dayanamama olayını çok iyi bildiğim halde,uygulamanın(tekrar geriye gönderme işleminin) bu şekilde olacağını düşünememmiştim.Sağolun verdiğiniz bilgilere.