Birileri "D U R" desin artık

Konu, 'Tatlı SU Balık Avcılığı' kısmında askala tarafından paylaşıldı.

 1. askala

  askala

  Mesajlar:
  119
  Şehir:
  Tekirdağ
  Herkese merhaba, uzun zamandır forum üyesiyim ve buradaki duyarlı insanların varlığına inandığım için bu yazıyı yazma gereği duydum.

  Aramızda Tekirdağ'dan olan varsa Yeniçiftlik barajını bilirler. Bu baraja 2 haftadan beri haftasonları gidiyorum ve olta atmayı bırakın neredeyse yürümeye yer yok. Eline oltayı alan herkes bir şekilde balık tutmaya çalışıyor. Hiçbir şekilde denetim yok ve tutulan balıkları bir görseniz ki bu haftasonu resim de ekleyeceğim. Gerçekten yazık, 10 cm'i geçmeyen sazanlar, kızılkanatlar, testereler. Amatör balıkçılık için sertifika sistemini getirdiler ama denetim olmadan sizce bu sertifika ne işe yarar??

  Arkadaşlar, lütfen biraz daha duyarlı olalım, bu katliama artık dur diyelim.


  Rastgele...
   
 2. bu konuda örnek konular var sitede..

  öncelikle vatandaş bilgi edinme yasası gereği jandarma yada yetkililere bireysel bir dilekçe ile başlıyor konu..
  avukat üyelerimiz bu konuda birşeyler açıklarlar sanırım..
  az sabır et birazdan yada yarına gelirler.
   
 3. serhatcenk

  serhatcenk

  Mesajlar:
  1.027


  Okay jandarmayı sürekli aramakla işe başla istersen, sonrada forumdaki arkadaşlar başka fikirler üretecektirler...
   
 4. passion

  passion

  Mesajlar:
  1.117
  Şehir:
  izmir
  Favori Kamış:
  olta
  hep beraber arayalım arkadaşım....;)
   
 5. passion

  passion

  Mesajlar:
  1.117
  Şehir:
  izmir
  Favori Kamış:
  olta
  hadi kardeşim beraber başlatalım kanpanyayı sabah Müjdata haber veririz...:)
   
 6. smyrna

  smyrna Sevil Kurtoğlu

  Yaş:
  57
  Mesajlar:
  7.772
  Şehir:
  İstanbul
  Favori Kamış:
  olta
  En İyi Avı:
  olacak inşallah
  Çok üzüldüm.Tekirdağ Jandarma Komutanlığı' nın telefonunu burada yayınlayalım. Hepimiz birlikte arayalım yarın. Pazar günü olacak gelişmeleri de Okay kardeşimiz bize bildirsin. Olmaz ise yapabileceğimiz her şeyi yapalım. Kolay gelsin. İlk ve acil olarak bu şekilde dikkat çekebiliriz.
   
 7. orcunhoca

  orcunhoca

  Mesajlar:
  1.054
  Şehir:
  istanbul/kuşadası
  Favori Kamış:
  olta
  En İyi Avı:
  şansa bir ahtapot 1 kg. babakalede 400 gr. karagöz,80-90 cm pala.
  maalesef yeryüzünen en büyük düşmanı bilinçsiz, cahil insanlar. insan kendi bahçesine pisler mi yahu? bu haberleri duyunca inanın deli oluyorum. bu kadar mı cahil, bu kadar mı vahşi olabilir insanlar?
   
 8. cem76

  cem76

  Mesajlar:
  258
  Şehir:
  istanbul
  Favori Kamış:
  olta,zıpkın
  En İyi Avı:
  levrek 14 kilo,kırlangıç 5 kilo,kalkan 8 kilo,karagöz 6 kilo
  arkadaşlar amatör balıkçı belgesini alırken yanında sirküler kitabınıda veriyolar ve içinde belgenin alınmasıda bulundurulmasıda zorunlu değildir diyor o yüzden belge olmadanda her isteyen amatörce avlanabilir.sadece avlanan balıkların boylarının sirkülere uyup uymadını kontrol edilebilir bunuda kalkıp jandarmanın uğraşacağını hiç sanmıyorum kova kova gezip balık ölçüceklerine inanıyomusunuz o yüzden bu tamamen vizdan ve eğitimle ilgili bi durum.jandarma buna çözüm olamaz.insanların kendileri bu bilince erişmeliler.
   
 9. b0ris(in çorlu)

  b0ris(in çorlu)

  Mesajlar:
  61
  Şehir:
  Tekirdağ/Çorlu
  Favori Kamış:
  Olta
  En İyi Avı:
  Aynalı Sazan 13 kg.
  offf

  Bende çorludanım.Genellikle gittiğimiz yer yeniçiftlik barajı ve belki şaka gibi gelir pazar da bile pancam kadar kızılkanatları, karasazanları kilosu 5ytl den satıyolar kasa kasa getirmişler ve herkezde alıyo hiç kimse bişey demiyo.Geçen yılda zaten yeniçiftlik barajına ağdan yapılan tünel gibi bişey germişler komple göleti sarmışlar.Bigün balığa gittik ve 2 tane tekneyle bunları topladıklarını gördük ve her gittiğimizde bütün takımları koparıyoduk.Demekki onlara takılıyomuş takımlar ve bu konuya kimsenin bişey dediği yok.Jandarma ayda yılda bi gelirse geliyo ve avlanma belgesi bile sormuyo sadece bi bakıp gidiyolar.Onlar farkında deil ama o tuttukları pançam kadar balıklardan binlerce yeni balık olucak.Neyse burda anlatmaktan başka yapabildiğim hiçbişey yok.Devletin bu konuda hiç bi yardımı yok.

  Okay bu arada sen avlanamaya mı gittin yeni çiftlik barajına sazan ve yayın sezonu kapalı turna da salındı göle diyolar ama.Biz 110cm lik bitane yayın yakalamıştık fakat turna daha görmedim, birinin tuttuğunuda duymadım acaba turna
  varmıdır ?
   
  Son düzenleme: 7 Nisan 2007
 10. xorkox

  xorkox Aziz Bülent Bayır

  Mesajlar:
  47
  Şehir:
  kilis
  Favori Kamış:
  Yaylı Sazan Takımı
  En İyi Avı:
  Sazan,??
  Herkese günaydınlar,

  Maalesef kiliste de var benzer olaylar,biz oltayla güneşin altında kendimizi yırtarak olta sallarken adamlar germeyle yüzlerce kilo balığı alıp gidiyorlar.jandarmayı arıyoruz adamlar gittikten sonra gelip bizi aynen yazıyorum (kardeşim amatör balıkçılık belgeniz varmı var,olsun artık burda olta da olsa balık tutmanıza izin vermiyorum 15 dk.içinde burayı boşaltıyorsunuz biz balık bekçisimiyiz kardeşim)diyerek gönderiliyoruz.Üstelik aldığımız duyuma göre ağ atanların içinde birde askeri personel varmış.Kimi kime şikayet edelim?...
   
 11. FİAMMA

  FİAMMA

  Mesajlar:
  63
  Şehir:
  ankara
  En İyi Avı:
  1,5kg sazan
  arkadaşlar her zaman söylüyorum bu iş jandarmayla olacak bir iş değil...jandarmanın üzerindeki yük o kadar fazla ki birde bunun için uğraşacak ne dermanı var ne imkanı var...jandarma bünyesinde kurulan yaban hayatı timleri var ancak sayıca çok yetersizler.bence nasıl ki kara avcılığı için merkez av komisyonu gibi bir oluşum var aynı şekilde amatör balıkçılık içinde bir kurumun oluşturulması ve bölgeler bazında denetim faaliyetini bizzat yürütmesi gerekir.kara avcılığı açısından (kendi bölgem adına konuşuyorum)son yıllarda gerçekten çok olumlu denetim çalışmaları var ve büyük ölçüde usülsüz avlanmanın önüne geçilmiş durumda.Ve emin olun bu noktaya gelinmesinde avcılar klüplerinin büyük çabası sonucudur.yeri geldi orman bakanlığının kapısına dayandılar yeri geldi çatır çatır haklarını savundular.

  ayrıca insanımızın bilinçlenmesini beklemek hayalcilikten öteye gitmez...okumayan,günü kurtarmayı ilke edinmiş,ilerisini düşünmeyen,bencilleşmiş insanlardan(söz meclisten dışarı) oluşan bu toplum,neyi düzgün yapabilirki amatör balıkçılığı düzgün yapabilsin?

  Bizler amatör balıkçılığa gönül vermiş bireyler olarak,bu site sayesinde birleşebilmiş bir topluluğuz...aslında bu birleşim bir güce dönüşebilir ancak sitemizin varlığını sanal ortamın dışına taşımak koşuluyla...bu da ancak basına kendimizi duyurabilmekle mümkün.kendimizi ne kadar duyurabilirsek emin olun ilgili kurumlarda da o kadar dikkat çekeriz ve bir güç oluşumuz sayesinde de söz söyleme hakkımız doğacaktır.neden içimizden bir çoğumuz fahri müfettişlik yetkisi almayalım ki?çoğumuz hafta sonları göllerde barajlarda değilmiyiz?jandarma günde bir devriye atarken bizim bütün günümüz su kenarında geçmiyor mu?versin devlet yetkiyi bizler yapalım denetimi.biz balığın boyundanda sirkülere uygun olup olmayışından da jandarmadan daha iyi anlarız değil mi?baktık usülsüz iş var,çağırırız jandarmayı jandarma gelir cezamızı yazarız...jandarmanın bu noktada yapması gereken sadece bizim can güvenliğimizi sağlamak olacaktır....hem onun işi hafiflemiş olacak hemde bildiği işi yapmış olacaktır:rolleyes:

  hepinize sevgiler nacizane fikirlerimi paylaşma imkanı veren bu siteye de ayrıca teşekkürler
   
 12. ALP

  ALP ALP

  Mesajlar:
  482
  Şehir:
  istanbul
  ben dedim :) DUR
   
 13. carphunters

  carphunters sebahtin

  Yaş:
  48
  Mesajlar:
  1.017
  Şehir:
  istanbul
  Favori Kamış:
  shimano, fox, kryston, jrc, korda, esp, garmin, nutrabaits, pelzer, chub

  özgür tebrik ederim çok güzel özetlemişsin
   
 14. nedret

  nedret

  Mesajlar:
  22
  teşekkürler özgür vermiş olduğun bilgiler için.