Boğaza uygun makine

Konu, 'Makineler' kısmında fatihh tarafından paylaşıldı.

?

Boğaz için Uygun Makine

Anketin kapanma tarihi 30 Mayıs 2013.
  1. Okuma Raw 2 65

5,7%
  2. Okuma Raw 2 80

8,6%
  3. Okuma Salina 10000

17,1%
  4. Okuma Salina 16000

11,4%
  5. Ryobi AP Power 6000

20,0%
  6. Ryobi AP Power 8000

20,0%
  7. Diğer

28,6%
Birden fazla oy kullanılabilir.
  1. fatihh

fatihh Fatih

Favori Kamış:
    Fury Caster ,L.Effe SeaMaster 4,20 Surf,ProCatch CS Ultra-2.40;Protackle FW-TS 3.60
    Favori Makine:
    Penn Affinty 7000, Okuma Avanger 30b
    Herkeze merhabalar,

Genel amaç olarak boğazın zorlu şartlarında kullanmak için sizlerden makine tavsiyesi rica edeceğim..

Yurt dışından getirmeyi düşünmüyorum, bekleme stresine girmek istemiyorum.

Fiyat olarak 200-300tl arası. belki biraz daha tolerans olabilir :)

Okumanın Raw2 65/80 ve Salina2 10000/16000 modelleri ön plana çıktı ilk başta ama açık söylemek gerekirse ağırlıklarından ötürü başka marka model arayışına girdim.
    OKUMA RAW II 65/80
    http://www.avmarketi.com/asp/product/136532/OKUMA-RAW-II-65-MAKINE
    http://www.avmarketi.com/asp/product/145983/OKUMA-RAW-II-80-MAKINE
    Okuma Salina SA 2
    http://www.avmarketi.com/asp/product/16084/Okuma-Salina-SA-2-10000-makine
    http://www.avmarketi.com/asp/product/16083/Okuma-Salina-SA-2-16000-makine

İlk gözüme çarpan alternatif Ryobi nin aşağıdaki modelleri oldu, yaklaşık 600gr ağırlığında.
    Ryobi Ap.Power 8000
    http://www.avmarketi.com/asp/product/152177/Ryobi-Ap-Power-8000-makine
    Ryobi Ap.Power 6000
    http://www.avmarketi.com/asp/product/152178/Ryobi-Ap-Power-6000-makine

Üsküdar Yıldız balıkcılık ile görüştüm Ryobi nin ömür boyu parça garantisi olduğunu öğrendim kafasını kırsan bile değiştiririz dediler şaşırdım..

Tekliflerinizi, tecrübelerinizi ve değerli yorumlarınızı rica edeceğim,

Herkese Rastgele..

2. imece

imece Erdinç İme

Favori Kamış:
    lineaeffe tournament
    Favori Makine:
    okuma salina 2 10000
    En İyi Avı:
    Henüz gerçekleşmedi.
  3. cyhnckr

cyhnckr Ceyhun

Favori Kamış:
    Shimano Ultegra, Major Craft Solpara 275 50gr, Italcanna Jigging
    Favori Makine:
    Penn Affinity, Daiwa Emblem Pro 6000A, FinNor Marquesa 40II,Daiwa Exceler 4000HA,Daiwa Saltist 4500
    En İyi Avı:
    43cm palamut , 50cm Lüfer , 7,5kg Sarıkuyruk
    Fatih bey,

Salina 2 10000 (60lık) Boğaz için uygundur. Ryobi'de boğazda kullanılacak makina Naxo'dur ama fiyatı yüksektir.

Ama biraz daha beklerseniz Alba'ya Penn Affinity 7000'ler gelecek. Üsküdar Alba'dan Necati bey fiyatta yardımcı olur. En son kampanyalı fiyatı 350tl'di.

Yalnız bu önerilerde şöyle bir fark var, Penn güzel makinadır ama yedek parçasını bulmaz zordur. Salina 2 10000 Cengiz balıkçılık'ta her türlü parçası bulunur.

4. fatihh

fatihh Fatih

Favori Kamış:
    Fury Caster ,L.Effe SeaMaster 4,20 Surf,ProCatch CS Ultra-2.40;Protackle FW-TS 3.60
    Favori Makine:
    Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim

Tavsiyenizi değerlendireceğim, ayrıca Ryobi nin 60lık ve 80lik kafası tercihinde boğaz için çok fark eder mi? hangisi daha uygun olur? satıcı farketmez diyor ama tecrübe edenden öğrenmek lazım.

5. adalı balıkçı

adalı balıkçı Berkan

Favori Kamış:
    Lineaeffe Surf Mill 4.20 & Spirit Surf 3.90 - ProCatch Carbospin Pro 2.70
    Favori Makine:
    Okuma Avenger Av 65b
    En İyi Avı:
    Her yeni gün daha iyisi için bir fırsattır..
    Fatih cevap veriyorum: Hepsi.. hihi hihi hihi

6. fatihh

fatihh Fatih

Favori Kamış:
    Favori Makine:

Ryobi naxo sanırım Okan abide de vardı, onda görmüştüm tarabayaya geldiğimde. ağırlık olarak 700gr civarı bir makine okuma savant kamış ile kombine etmeyi düşünüyorum, misinası sarılı makine ile kamış toplam 1,3kg civarı bir ağırlığa gelecek. sizce boğaz avcılığı için fazla ağır değil mi?

Ryobi ap power ı önermez misiniz?

İlgi ve bilgi için ayrıca teşekkür ederim,

7. cyhnckr

cyhnckr Ceyhun

Favori Kamış:
    Shimano Ultegra, Major Craft Solpara 275 50gr, Italcanna Jigging
    Favori Makine:
    Penn Affinity, Daiwa Emblem Pro 6000A, FinNor Marquesa 40II,Daiwa Exceler 4000HA,Daiwa Saltist 4500
    En İyi Avı:
    43cm palamut , 50cm Lüfer , 7,5kg Sarıkuyruk
    500gr altında dengeli bir kamış ile kullanırsanız, kaliteli bir makinanın ağırlı fazla fark etmez. Çünkü kamış dengelidir ve ağırlığı ön tarafa vermez ve makina rahat sardığı için yormaz. Bizim grupta 1280gr takım kullanan var, her gün olta atıyor.

8. fatihh

fatihh Fatih

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    :) Piyangodan para çıkarsa hepsinden sana hedaye edeceğim söz :D

9. fatihh

fatihh Fatih

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    savant kamış uygun olacak mıdır peki? yada o fiyatlarda yüksek atarlı bir kamış tavsiyesi rica etsem :)

10. frenist

frenist Cihan Kalafat

Favori Kamış:
    Okuma Salina 4.28 - Okuma Trio-Rex 4.25 telesurf
    Favori Makine:
    Okuma Trio 65a - Okuma Bluehawk
    En İyi Avı:
    Lüfer
    Şu üç günlük ahir ömrümde tecrübe ettiğim kadarıyla Okuma kamıştan şaşmam, bulabilirsen 4.20, 3 parça cedros al derim. :thumb:

11. wolk23

wolk23 Volkan GÖKHAN

Favori Kamış:
    MAVER ELİTE TİTANİUM 430
    Favori Makine:
    DAİWA SALTIGA SURF 5500 - SHIMANO ULTEGRA 10000 XSB
    En İyi Avı:
    EN BÜYÜĞÜNÜ HENÜZ YAKALAMADIM. ŞİMDİLİK LÜFERLER, PALAMUTLAR
    İşte onlardan biri de benim. makine 735 gr. kamış 528 gr. :D

ağır işçiyim ;)

12. shadowpane

shadowpane Hakan

Favori Kamış:
    Shimano Antares/Vengeance/SuperAero Lineaffe_Spider Surf Okuma_VSystem/hellios/x-safina
    Favori Makine:
    Daiwa_Entoh/Ballistic Shimano_Aernos/KİSU/BULL'S AlbaStar.Pasha 60
    En İyi Avı:
    Yayın/Turna/Alabalık Eşkina/Levrek/Palamut/Lüfer/Kalkan
    fatih merhaba,

üstadlar varken fikir vermek çok doğru olmaz ama tecrübemi paylaşmak istiyorum.

genel kanı şöyle, rapalayı yavaş kaşığı ise birazdaha hızlı çekmek gerekiyor.

benim tecrübem ise, bunların devirle alakası olmadığı, kullandığımız ekipmanla ve mera ile alakası olduğunu söylebilirim. farklı markalarda farklı rapalarlar ve kaşıklar denedim. burada en önemli olan konu mera, meranın nasıl av verdiği, merada dip yapısı, mera akıntı durumu,

örnek vermek gerekirse, avlandığım meralarda sahteye aksiyon vermek için makinayı sarmaya gerek kalmıyor. çünkü akıntı gerekli aksiyonu sağlıyor. şekil kaşıktada bu böyle, kaşığın önündeki fırdöndü ne küçük olacak nede büyük. kaşıktaki kanatlar ne kadar derin olursa, yada kaşık nekadar yamuk olursa okadar fazla aksiyon alıyor. özellikle kullandığımız kambur kaşıklarıda resmen büküyoruz. gelelim rapalaya, rapalalar ise farklı devirleri seviyor kimi rapala, yavaş çekerken aksiyonu bozmadan güzel Z ler ciziyor kimi rapala hızlandıkta daha derin Z yapıyor, kimi rapala sadece kuyruk sallıyor. buradada rapalaları tanımak gerekiyor hangi rapalan hangi aksiyonu seviyorsa çekiciliğini arttırman için on uygun sarım yapmak gerekiyor.

makina olayına gelecek olursak, çok fazla makina elimden geçmedi. 4. makinamı tercihini yaparken bende çok araştırdım ve doğru yada yanlış seçim bilmiyorum. bana göre alabileceğim en iyi makinayı aldım.

benim seçimin şöyledi, meralardaki takılma sorunun engellemek ve kanal diye tabir edilen mesafelere ulaşabilecek için olabildiğince büyük kafalı olacak, büyük kafa yapısından dolayı getireceği tork dezavantajını düşük devir ile yenmek. 600 gramı geçmeyecek, ip misina sarabilecek, rulmanlarıda korumalı olacak. sonsuz dişli sistemi olacak vs. DAİWA ENTOH 5500

sonuç ise;
    senin yerinde olsam, en düşük devirli(güç), en büyük kafalı(erim), yedek parça sorunu olmayacak en hafif makinayı(devamlılık) alırdım.

kullandığım sistemde çay kahve molası vererek 5 saat ve öğle yemeği molasından sonrada 5 saat olmak üzere 10 saat avlanabiliyorum. genelde 175-250 gram arası çalışıyorum

okuma salina 3 parça 500 gram
    daiwa entoh 5500 600 gram

başka bir teleskopik kamışım daha var 630 gram ağırlığıda entoh ile kullandığımda bileklerim ağrıyor. 130 gramın bu kadar büyük farkı var.

13. Okan Sezer

Okan Sezer Okan Sezer

En İyi Avı:
    Henüz denizde
    Naxo :) Tek geçerim .

14. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    Bütce ve hafiflik kriteri ile raw 2 derim. Kritere göre emcast agir, emblem pahali, entoh hem pahali hem agir.
    Bu arada Hasan entohdaki rulmanlar korumasizdir 1 tanesi hariç.

15. fatihh

fatihh Fatih

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Valla çok güzel bilgiler vermişsin, umarım bir gün benimde bir entoh um olur :) şuan ki takımım 1,1kg geliyor bende uzun süre at çek yapabiliyorum bu şekilde.

yedek parça sorunu olmayacak dersen, direk 2 markaya düşüyor zaten olay okuma ve ryobi.. yukarıda yazdığım modeller dışında ryobi naxo yu da Okan abi tavsiyesi ile ayrıca araştıracağım.

Aldığım fiyatlar şu şekilde oldu,

raw2 80 lik 210tl (hediye çeki sayesinde)
    Ryobi Ap.Power 6000 200tl
    Ryobi naxo surf makine 275tl

Bilgi için saol Cihan Kamış için muhtemelen okuma alacağım model Savant düşünüyordum ama bakacağız artık..

Roy abi bilgi için teşekkürler, daiwa fiyat olarak beni aşıyor çünkü TR de biraz pahalı ayrıca yedek parça olayı da biraz sıkıntılı ondan mütevellit çok incelemedim :)

Ryobi naxo ya yöneldim gibi şuan :)

16. Okan Sezer

Okan Sezer Okan Sezer

En İyi Avı:
    Henüz denizde
    Savant iyi kamış , lineaefe fury caster iyi kamış , bendeki poseidon

benim olduğu için en iyi kamış :D

17. shadowpane

shadowpane Hakan

Favori Kamış:
    Shimano Antares/Vengeance/SuperAero Lineaffe_Spider Surf Okuma_VSystem/hellios/x-safina
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    raw2 çok daha güçlü
    ap power ise 6000/8000 daha hafif fiyatlar devirler birbirine yakın. karar senin

bu iki makina seni yolda bırakmaz onu biliyorum. ağırlık sorun olmaz ise alternatiflerden raw2 çok daha cazip gibi duruyor.

18. shadowpane

shadowpane Hakan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    surf kamışlarda optimum ağırlık 500 gram

daha hafif olanlar var ben onları araştırıyorum şimdiye kadar bulduğum en hafif kamışlardan biri lineaffe spider surf, tek sorun yeteri kadar erim mesafesi yok. maximum güçte 200 gram atılabiliyor.

19. imece

imece Erdinç İme

Favori Kamış:
    lineaeffe tournament
    Favori Makine:
    okuma salina 2 10000
    En İyi Avı:
    Henüz gerçekleşmedi.
    Fatih merhaba,

Bende salina 2 10000 ve spheros 8000 pg var. Kuzende ise raw 2 ve ap power var. Kuzen 60'lık tercih etti.

salina 2 10000: Sorun benden de kaynakli olabilir bilmiyorum ama gam sorunu olduğunu düşünüyorum. makina biraz ilgi istiyor özellikle sarım rulmanında, atmadan turu tamamlarsan kapanma sorunu yaşamassın. Atış eriminde fena degil. 200 gr kursunla çalıştım ve çekişinde bir önemli sıkıntı görmedim.
    spheros 8000 : Eriminde önemli bir fark görmedim. Sarım aynı ağırlıklarla daha rahat gibi geldi, iple bir sıkıntı yaşamadım. Daha hafif ve güven veren bir duruşu var.
    raw 2 80: Salinadan çok farkı yok. Misine sarımı daha düzgün gibi, bana çekişi daha rahat gibi geldi.
    ap - power: Bir kere kullandım. Misine sarımı düzgün, çekişinde de bir sıkıntı yok ve daha hafif. 60 ve 80 lik arasında misine kapasite varkı var sanırım detaylı incelemedim. Tabi kafanın 80'lik olması aynı devirde daha cok misine toplaması demek. Kuzende memnun.

ortak not: Yedek parça ve bakım onarım durumlarınıda göz önünde bulundurmalısın.

Saygılarımla...

20. arkadas

arkadas ibrahim