Boğazda Av

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında acımert tarafından paylaşıldı.

1. acımert

acımert

Favori Kamış:
    SHIMANO Big Baitrunner XL, SHIMANO StandUp 2030, PENN GLD30II, PENN Tuna Stick, Lineaeffe Turnafresh
    En İyi Avı:
    Henuz tutamadigim
    Herkese merhaba,

1 aylik hummalı bir araştırma sonucu balık malzemelerimi temin edip av hastalığına yakalandım! Bu ve bunun gibi pek çok siteden teorik pekçok bilgiye sahip oldum. Katkısı olan herkese teşekkürler...
    Sormak istediğim birkaç soru var. Boğazda kimisi çapariye yem takın kimisi takmayın diyor. Kurşun ağırlığı ortalama 50-100 atarlı bir kamış için ne olmalı? Şöyle bir anım oldu ikinci av günümde, 75 gr lık kurşun taktım ve 25-30 m. ileride kıyıda demirlemiş tekneye vurdu (nasıl fırlattıysam!) :) Başta acemi şansı büyük balık vurdu vs. dedim ve bir yandan makarayı sarıyorum, çangır çungur sesler geliyor! Meğer tekneye uçmuş 75 lik kurşunumun çıkardığı sesmiş! Çaktırmamaya çalıştım ama bir yandan da tekne tuttuk diye güldüm kendime.
    Uzatmayayım yem, kurşun, çapari ve lüfer kaşıkları hakkında kısa bilgi verir misiniz? Verdiğiniz bilgiler ışığında umarım tekne değil gerçek bir balık tutarım :)

Herkese selamlar...

Son düzenleme: 7 Ocak 2007
  2. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    DURUMA GORE BİLDİGİM HER TÜRLÜ YASAL MALZEME
    En İyi Avı:
    EŞKİNE 1,5 KG.,56 CM. TURNA
    önce hangi koordinatlarda avlanıyorsun onu ögrenmek lazımanadolu yakasımı avrupa yakasımı çeşitli yerler kurşun agırlıgı farkeder anca k çapariye yem takma çaparinin üzerinde tüy varken görevi ayrı

3. acımert

acımert

Favori Kamış:
    SHIMANO Big Baitrunner XL, SHIMANO StandUp 2030, PENN GLD30II, PENN Tuna Stick, Lineaeffe Turnafresh
    En İyi Avı:
    Henuz tutamadigim
    Erdem bu sorularınla ne kadar acemi olduğumu tekrar anladım :) . Genelde Üsküdar, Beşiktaş ve Oba taraflarında avlanmaya başladım.

Teşekkürler

4. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    estafurlah ne demek beşiktaşda gnelde 100 yeterlioluyor ama bazen 125 de ister(orda bir kere avlandım)üzküdardada en az 100gr kulelide yerine göre 50 gr dan başlar oba???*neresi bilmiyorum

5. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    ayrıca üsküdardaavlanıyorsun makineni cengize götür tamirat işlerinede bakıyor

6. acımert

acımert

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Henuz tutamadigim
    Cengiz kim? Numaraları var mı? Kalama vidası lazım (şu öndeki zımbırtı). Oba istinye taraflarında güzel bir yer. Kafe-wc-bank konforlu bir yer. Tavsiye ederim.

7. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    istinye tarafını bilmiyorum cengiz balıkçılık üsküdardateli yok aramadan bulabilirsin ama daha önce konularda geçmişti

8. acımert

acımert

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Henuz tutamadigim
    Tamam mutlaka oraya da danışacağım. Kısıkta filan da bulabilir miyim? Valla kafamı yiyorum kendi kendime nasıl gitti!

9. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    sanmama onlar mal satar tamir etmez

10. babaçi

babaçi Coşkun

Favori Kamış:
    olta,
    En İyi Avı:
    aynalı sazan.7 kg
    cengiz balıkçılık 02164926734

11. NoFe@R!!!

NoFe@R!!!

Favori Kamış:
    TÜRK İCATLARI
    En İyi Avı:
    Kofana Tartmadım :)
    Cengız balıkcılık temız ıs yapar esnaftır kendılerı Ayrıca bı baglantım da yok :) malzemelerımı genelde ordan alırım oraya gıtmezsem de besıktasta ılkay balıkcılıktan alırım tamırat ıslerıne de bakıyolar eger bıraz ucuz tamır ıstersen karakoyde balık pazarının orada duvar dıbınde ılk oltacı da ıı bır usta benım sılstar motorun parcalararını onda bulmustum :) ımkanın hangısıne yakınsa ona gıt derım ...

12. acımert

acımert

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Henuz tutamadigim
    Tayfun teşekkür ederim. Ben de Beşiktaş'tayım. Karaköy'de Spot Balıkçılık'a gittim. Bir şey uydurduk ama orjinali gibi değil maalesef.

Başta Beşiktaş olmak üzere her yere ulaşabilirim. İlkay'ın telefonunu verip bir de tarif eder misin?

13. acımert

acımert

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Henuz tutamadigim
    Teşekkür ederim Babaçi!

14. sentha

sentha

Favori Kamış:
    el oltası zıpkın
    En İyi Avı:
    henuz tutulmamis olandir

simdi benim anlamadigim bi nokta var...kamisin atari 50-100 ise, farkli koordinatlarda atar ozelligi de mi farklilasiyor? yani mesela anadolu yakasinda 100 gramin uzerine cikarsak kamis kirma olasiligimiz dusuyor mu? niye? anadolu ile avrupa arasinda yercekimi farki mi var? yada avrupa yakasinda 20 gr bi gezer kursunu takip atsak 10-40 atarli bir kamisin anadolu tarafinda saglayacagi performansin aynisini mi saglar? :D

acimert ben soruna soyle bi cevap vermek isterim,

ortalama 50-100 atarli bir kamis icin kursun agirligi 50-100 gr olmali:)

takildigima bakma acimert, sende aynen bikac ay onceki kendimi goruyorum da ondan...:)

15. REALGS

REALGS

Favori Kamış:
    4 kamış+3 makina+örgü misina.Ah birde bol zamanım olsa
    En İyi Avı:
    Çocuklarım......
    Boğaz için koordinatlar önemli.Zira boğazın KOY olan alanlarında akıntı nispeten azdır ve daha hafif kurşun takılabilinir.Ama burun olan kısımlarda akıntı çoktur ve daha ağır kurşun takılmalıdır.Yoksailk 10 dakika içinde yanında olta atanlardan dayak yersin :D
    ama 50-100 gr atarlar zaten minimum gruptadırlar kurşunlu atmak için.
    boğazda 150-200 gr atman gereken yerler bile var mesela....

16. hakanozden

hakanozden hakan

Favori Kamış:
    420 3 parça dam black panter //390 linefea tuornement surf
    Favori Makine:
    banax sx3000
    En İyi Avı:
    3,5 kg kalkan

onur iyi günler önce,

boğaz çok farklı akıntılara sahip olan bir yer koylara avlanmaya gittiğinde 50 gram bile yeterli olabiliyor. fakat burunlara görede farklılıklar var kanala ne kadar yakınlaşırsan akıntının artmasından dolayı ağır kurşun kullanman gerekiyor. aşiyanda 100 gram kurşun işe dibi bulabilirken arnavut (akıntı burnu) çamlıbahçede 140 gram kurşun bile 100 metreye yakın sürüklenebiliyor akıntıyla. burdan ne kadar anlatsak gerçi anlaşılmayacak ama anlatmaya çalışıyoruz dilimiz döndüğünce..

17. hakanozden

hakanozden hakan

Favori Kamış:
    420 3 parça dam black panter //390 linefea tuornement surf
    Favori Makine:
    banax sx3000
    En İyi Avı:
    3,5 kg kalkan
    boğazda avlanacak kişilerin ilk takımlarını alırken genelde düştükleri hata fiat konusunda ki cazipliği ile düşük atarlı kamışlar oluyor. ancak bu tür bir kamış ile akıntının çok olduğu bir noktada ağır kurşunu atamıyorsunuz atmaya kalkışınca da kamış çıttt.. Benim önerim boğazda avlanılacak ise min 100-300 atarlı bir kamış seçilmeli . Kamış metresi ile alakasına gelince yeni başlayan birine önerim 3 m lik kamışlardır derlenip toparlanması kolay olan bu kamışlar kumanda edilmesinde kolaydır uzun kamışları kumanda etmek hele kalabalık sahillerde büyük sorun yaratabilir. 3 m likler ile acemilik atılmalı daha sonra uzun kamışlara geçilmelidir. 3m 100-300 atarlı bir kamışı dıştan gelen bir darbe olmadıkca yıllarca kullanabilirsiniz..

18. NoFe@R!!!

NoFe@R!!!

Favori Kamış:
    TÜRK İCATLARI
    En İyi Avı:
    Kofana Tartmadım :)
    Barboros bulvarında işbankası vardır tansaş ın arkasında iş bankasının yanındakı sokaktan gırıp saga donuyorsun hemen goreceksın zaten solda telefon numarası da evde var aklımda yok ama eger oraya gıdersen orda kı esnaflara sor hepsı tanırlar kolaylıkla bulabılırsın

Tel: 2590150
    Gsm: 05335762938

Son düzenleme: 11 Ocak 2007
  19. acımert

acımert

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Henuz tutamadigim
    :) Belli Onur Bey... Dünkü stoper konusunda yaptığın çalışmalar doğrusu şaşırttı :) öyle ki, stoper ile ilgili performansın gerek fotoğraflar, gerek anlatım olsun gayet başarılı idi. İleride ustalaşınca ben de grafik şemalar çizip burada sunacağım. Herkesten de bu hassasiyeti kendi adıma bekliyorum...

Daha öğrenecek çok şey var. İnternet dolayısıyla çok şanslıyız...

20. zafer BAYRAM

zafer BAYRAM

Favori Kamış:
    Kamış/zıpkın
    En İyi Avı:
    Lambuka 2 kg /Levrek 1kg /ve bolca uskumru,lipari.
    tamir bakım

Değerli arkadaşım tamir ve parça konusunda eskiden beri bilinen tophane de veysel vardır hertürlü malzeme ve parça var orası senin işni büyük ihtimalle halleder .Oba konusuna gelince oranın balıkçılığı biraz meşakkatlidir çünki su derindir fakat eğer yakın istavrit yaparsa kuvvetli ve ağır kamışlar seni yorar ince takımla çalışman gerekir onun içinde hafif kurşun kullanmanlazımdır ama bakarsın balık açıktan ve derinden geliyorsa 3.90 kamışla ve 130 gr yada 150 gr arası kurşunla çalışman gerekir oraya gittiğin için bilirsin ustaları oranın müdavimleridir onlara uyman lazımdır yoksa sorun çıkartıyorlar ayrıca obanın çinekop ve sarıkanatı meşhurdur ya sağ taraftan yada sol taraftaki tuvaletin ordan atarlar onun için derin suya inmen lazımdır bundan dolayı 3.90 lık kamışla rahat lıkla çinekopada çalışa bilirsin balık konumuna ve su durumuna göre kamış değişiklik gösterir benim tahminim senin için 3.50 ila 3.90 kamışları tercih etmendir ben yaklaşık 8 yıldır oraya da giderim çamlıbahçeyede aşiyanada ve bu tip kamışlarla çalışılıp verim alındığını gördüm bende bu ölçülerde çalışırım boğaz için ideal kamışlardır fakat diğer arkadaşların önerilerinide dikkate almanda yarargörüyorum saygılarımla .