Boncuklu sıyırma düzeneği ve bazı diğer detaylar

Konu, 'Olta Düzenekleri ve Yeni Sistemler' kısmında lunfardo tarafından paylaşıldı.

1. lunfardo

lunfardo önder atay

Favori Kamış:
    Daiwa Sensor Red Surf -
    Favori Makine:
    yıllarca kullandığım sheakspeare 70 firebird, güncel favori mitchell avocet
    En İyi Avı:
    14 sarıkanat/lufer, 1 camgöz köpekbalığı, iki kalkan
    Hazır takım aldığım zamanlarda ( geçen yüzyılda ) Arnavutköy, Bebek Parkına doğru Duvardibi denen bölgede sıyırtma ile istavrit avlamaya çalışıyorum. Tek tük geliyor, 1/10 gibi yaklaşık. Yanımdaki amca da ise neredeyse boş yok. Tanıştık, gayette keyifli sohbet ettik, sonra sıyırtma için kendi kullandığı düzeneği gösterdi. Aşağıya alıyorum.

Bildiğimiz sıyırtma takımı, ancak ek var. Sıyırtma kurşunu, sonra kamış boyu uzunluğunda misina ( 0,12yumuşak misina, o dönem aldığım piyasada hala varmı bilmiyorum, Cyclone-Monofilament ), 11 no mustad çapraz siyah iğne, açık yeşil veya beyaz simsiz ve iğnenin en az iki kat boyunda iplik. Buraya kadar sorun yok, ama önemli olan iğnenin bağlandığı yerin yaklaşık 30 cm kadar önüne - iğne/kurşun arasına, takım sıyırtma kurşununa bağlanmadan önce- kırmızı ufacık boncuk düğüm atılmadan/iki kez dolanarak geçiriliyor. Boncuk en ufaklarından yemeni yada yazmaların kenarına işlenen boncuklardan. Böylece boncuklu sıyırtma oluyor. Verimine gelince; yer ve zamana bağlı olarak aktarayım.

Vaniköy ve Bebek parkı/Duvardibi deneyimleri.
    Hava sonbaharın açık güneşli havası. Sıcaklık, Gömlek üzerine mont ayarı.
    Deniz dalgalı, gündüz saatleri. Etrafta tek tük istavrit varsa boş çekmiyorsunuz. Her kullandığımda yanımda sıyırtmadan memnun olanların 3 katı kadar balık yakaladım. Hatta bir seferinde yanıma gelip, "nasıl bir şey bu her seferinde geliyor" diyen iki kişiye takım hazırlayıp vermiştim. Sonra onlarda boş çekmemeye başladı.

Şahsen yukarıdaki düzenekli bir avı, verimli bir çapari avına keyif açısından tercih ederim. O zamandan bu yana sıyırtmaları hep boncuklu yapıyorum. Diğer hava, bölge ve deniz koşullarında verimi konusunda bir fikrim yok. Boncuğun işlevi konusunda da fazla bir fikrim yok ( muhtemel iğnedeki küçük sahtenin peşinden gittiği bir şey olarak algılanabilir istavritler açısından ) ama işe yaradığına eminim.

Rastgele

2. acemi01

acemi01 SERKAN

Favori Kamış:
    LİNEAFFE EXTREME 420
    Favori Makine:
    OKUMA SALİNA
    En İyi Avı:
    KEFAL 1KG
    anladığım kadarıyla bildiğimiz sıyırtma düzeneğine kırmızı boncuk ilave ediyoruz sıyırtmayla çalışmayı severim ilk fırsatta deniycem bu sistemi

3. lunfardo

lunfardo önder atay

Favori Kamış:
    Daiwa Sensor Red Surf -
    Favori Makine:
    yıllarca kullandığım sheakspeare 70 firebird, güncel favori mitchell avocet
    En İyi Avı:
    14 sarıkanat/lufer, 1 camgöz köpekbalığı, iki kalkan
    Evet özünde bu. Kesinlikle tavsiye ederim.

Rastgele

4. stefmir

stefmir cem

selamlar bu takımın şemasını paylaşırsanız sevinirim teşekküler

5. er41han

er41han Erhan

En İyi Avı:
    İstavrit, Kefal, Mırmır
    Bende bu düşünceye katılıyorum, en kısa zamanda, en azından benim gibi gözünde canlandıramayanlara :) yardımcı olma açısından, çok faydalı olacak, sanıyorum, bekliyoruz, teşekkürler,

6. Starting 74r

Starting 74r Kenan güç

Bi kriterinize tesekkur ederim ancak anlayamadığım bi nokta var oda şu

( "iğnenin en az iki kat boyunda iplik.")

Bu iplik nereye baglaniyor bunu anlayamadım sadece, aydınlatırsanız çok memnun olurum