Bot konusunda yardım, tavsiye ve çeşitli bilgiler

Konu, 'Şişme Botlar' kısmında rainman tarafından paylaşıldı.

1. denizbilimci

denizbilimci Hasan

Favori Kamış:
    Lineaeffe Extreme 4.40 ve Balzer Diabolo V, Cormoran Bullfighter 3.00 Spin
    Favori Makine:
    Shimano Titanos 5500 XSA ve Alivio 4000RB
    En İyi Avı:
    2,5 kg Torik
    Benim tercihim zodiac tipi şişme bot olurdu. Oldu da netekim. Geçenlerde fuardan çok uygun fiyata 2,70lik seamaster aldım. 8hp motor desteği var. İster ahşap ister fiber ister şişme bot alın, can yeleği olmadan kesinlikle denize açılmayın. Ayrıca şişme botlar 3-4 bağımsız bölümden oluştuğundan patlasa bile batmaz, bu sebeple daha güvenlidir.

2. kancacı

kancacı

Favori Kamış:
    olta,zıpkın
    En İyi Avı:
    levrek 1.10 kg

hocam sorunu tam anlamadım ne gıbı tehlıkelı olabılırmı patlama gılan dıyosan o tıp botlar dıger sısmeler gıbı degıl basınca dayanıklı motoru dıyorsan 3 hp motor hava bozzunca senı kenara getırmesı bıraz daha zamn alır ugrasırsın o yuzden yuksek beygır al .ama bır baslangıc ıcın 4 bygır kısa saft 2.70 zodıac yada quıcksılver onerırırm

3. ozan

ozan Ozan

aynısından fiberlerdede var dört dubalı batmaz modeller mevcut

4. mallaca

mallaca Halil Barış Şengül

Favori Kamış:
    Makinalı kamış olta,her türlü el oltası,rapala
    En İyi Avı:
    Kiloluk mırmır,Kiloluk iskorpit
    Zodiak bot bence daha pratik 6 Hp de motor alırsan değme keyfine.Çok fazla da kafanı bulandırma.Sen önlemini al.Gerisi Allaha kalmış.Her türlü taşıtta kaza riskleri çok fazla.

5. yilmaztaha

yilmaztaha

Favori Kamış:
    Olta zıpkın
    En İyi Avı:
    Kofana
    Fiber tekne üreticileri CE belgesi alabilmek ( sattığı tekne ile birlikte bu belgeyi vermek zorunda) için ürettikleri teknede hava tankı bırakmak zorundadırlar. Bu hava tankları geneldede baş altında bulunuyor. Bu sayede tekne delinip su alsa bile hava tankı sayesinde su üstünde durabiliyor. Bunun dışında artık piyasada tek çidarlı fiber hemen hemen üretilmiyor gibi bir şey.Fiber teknelerin çoğu çift cidarlı. Batmak için ( hava tankı yoksa)iki cidarı birden kımak veya delmek gerekiyor. Bazı firmalarda iki cidar arasına strafor gibi maddelerden dolgu yapıyor. Bu tip tekne tamamen su alsa bile su seviyesinde kalabilyor.

6. akşamcı

akşamcı

Arkadaşlar, hepinize çok teşekkürler...

Bu batmayan fiberleri de bir araştırayım...yer sorunu olabilir tabii ama çınarcığa gidince bir araştırırım, eğer yer sorununu çözebilirsem ve dediğiniz batmayan fiberlerden bulabilirsem o da ikinci bir alternatif olur.

Şu an için gönlüm 2.70 seamaster ahşap tabanlı bot+ 3.3 hp mariner 2 zamanlı motor üzerinde...toplam 2500 ytl tutuyor, üzerini vadelendirirsem alabilirim...2,5 hp den vazgeçtim, çünkü boş vites olayı yok??? 3,3 lerde boş ve ileri var, bir üst modellerinden( 4hp) başlıyor geri vites...

Yine forumda okuduğum kadarıyla sürekli şişirip-indirmek botun ömrünü azaltıyormuş,eğer botta karar kılarsam sanırım bir taşıyıcı aparat almam gerekecek, evle sahil arası 50 metre, söndürüp şişirmeye değmez, elle çekebileceğim tekerlekli bir aparat yaptırabilirim,zaten toplam 40 kg motorla birlikte, internette örneklerini gördüm, hemde botun ömrünü uzatmış olurum...

7. akşamcı

akşamcı

tehlike derken işte okuyorum forumlarda, aniden rüzgar ve akıntı çıkınca açığa sürüklenme vb. gibi...ben sanırım güzel bir çapa edinip, kendime sınır koyucam...en fazla 50-100 metre gibi...daha da fazla açılmam, söyle hafif bir rüzgar hissedersem ensemde de hemen kıyıya 15-20 metreye yaklaşırım...ikimize de birer can yeleği...yani çok tırsak gibi duruyorum ama eşim yüzme çok az biliyor, Allah muhafaza, eğleneceğiz derken hayatımızı karartmakta var :( ...bot yazıp google da araştırınca öyle haberler okudum ki, 50-100 metreden ötesi benim gibi acemiler için harammış onu öğrendim...:)

8. kancacı

kancacı

Favori Kamış:
    olta,zıpkın
    En İyi Avı:
    levrek 1.10 kg
    abı fazlada kendıne korku yaratma havadan anlayan bırı ıcın sorun yok mesela denzın ustunde ruzgarı gormek veya yagmurun gelgını anlamak bunları ogrenırsen senın ıcın daha ıyı korkmana gerek kalmaz fazla tedbırını al yeter

9. akşamcı

akşamcı

Çok teşekkürler evet yasal mevzuatı forumda okumuştum, gerçekten çok şaşırtıcı...ama bir bildikleri vardır herhalde, zodiac botlarla falan insan kaçakçılığı yapıldığı için işi sıkı tutuyorlar sanırım...

valla açıkçası ben şimdilik faturalar dışında bir belge düşünmüyorum, hele bir suya indirelim yatımızı da:) akabinde tamamlarız evrakları yavaş yavaş...ya zaten 50-100 metrenin ötesine açılmıycam, buralara kadar sahil güvenlik botu gelmez sanırım :) gelse de bakıcak iki fukara öyle sigaraları tüttüre tüttüre keyif yapıyo, sanmam ki bize elleşsinler :D en kötü ihtimalle uzaktan cenderme botunu görünce hemen karaya ilerlerim :D

10. babalord

babalord

Favori Kamış:
    zıpkın,kamış,el oltası,sırtı
    En İyi Avı:
    6 kg lüfer,2 kg çipura
    fiber çift katlı tekneler

Arkadaşlar 1995 yılından beri denizlerdeyim.Amatör olarak tekne balıkçılığı yapıyorum.Kendiminde 4.50 fiber johnson 25 hp motorlu teknem vardı.Alacağınız teknenin en az 4.50 ve en az 15 hp olaması gerekir.
    Nerelerde balığa çıkacağınızı bilmiyorum fakat,güvenlik,sürat,yol tekneler için çok önemlidir.Korkunç derecede dalgalarla boğuştuk,ama teknenin dizaynı ve motor gücü bizi her zaman rahatlattı.Şimdi de bir arkadaşın 4.65 teknesiyle aynı keyfi yaşıyoruz.Ben uzun şaft motorların daha iyi olduğu kanaatindeyim.Tabi bu amaç için ayırdığımız para da önemli.Ama ikinci el yazdığım gibi tekneler biraz bakımla rahatlıkla adam olur.
    Ben Milas'ta yaşıyorum.25 dakikada Mandalya körfezindeyiz,7 dakikada Salih adasında ve gelsin balıklar.Tabi ratgele ile çıkıyoruz her seferinde.

11. akşamcı

akşamcı

evet, haklısın, sanırım biraz fazla araştırınca insan ürküyo...en güzeli birkaç kitap alıp biraz da internetten araştırıp gereken tüm güvenlik önlemlerini almak, bilenlerden ters durumlarda neler yapılacağını öğrenmek...

12. akşamcı

akşamcı

Ya aslında nikimden de anlaşılıyor, amaç farklı, ben balık tutmayı pek beceremem, öyle oyun olsun diye salarım bir kaç olta ama...maksat öyle akşam güneş batarken eşimle kıyıdan kıyıdan gezmek..Çınarcıkta yapacağız kısmetse bu keyfi, koyun dışınada çıkmaya niyetim yok...öyle plajların arasında marinada falan turlarız...

ama biraz işi öğrenirsem ilerde daha güçlü bir motor, büyükçe bir tekne alıp işi ilerletebilirm de...sanırım bu hastalık bulaşınca zaten insan iflah olmuyor.bir başlangıç yapabilsem şöyle...

13. troster

troster İLHAN

Favori Kamış:
    lineaaffe 15 kilos
    Favori Makine:
    okuma rav2, okuma salina 10000
    En İyi Avı:
    lüfer,istavrit.turna v.s..
    Vallaha bence sen fiber tekneden şaşma derim alacağın tekne ninde çift katlı olamasına dikkat et bide öle taş gibi suya batması sözkonusu diil.3 aydır bende senin gibi araştırıyorum artık fiberde karar kıldık ama şimdide boyut.motor gibi seçeneklere kafa yoruyoruz..bide çınarcık demissin bizim buralardaki hava durumunu az takip ettinmi korkacak hiç bişi yok bence..(tecrübeyle sabittir,yıllardır tekneyle balığa çıkarım hiç sorun yaşamadım!!) bide fiber tekneyle kıyaya ulaşman diğerlerine göre daha çabuk olur..

14. akşamcı

akşamcı

o kadar çok parametre var ki kafa yorucak...araç fiber olunca başka, şişme olunca başka motor alınıyor...almayı düşündüğüm şişme botta en fazla 4hp motor gerekiyor diye yazıyor klavuzunda, aynı paraya aldığım fiber için en az motor gücü olarak 5 hp verilmiş...

işin tuhafı, tekneler arasında fiyat uçurumu olduğundan ( fiberler daha ucuz )neredeyse iki sistem içinde fiyatlar aynı hale geliyor:)

yani tekne ebadı, güvenlik, barındırma, motor gücü, kullanım kolaylığı vs..vs...derken detaylarda kayboluyor insan...

15. MobidikAbi

MobidikAbi

Amca ben tekneden anlamam, ancak daha iyi bir tavsiye vereyim, siz önce iki can yeleği alın, sonra tekne batsa da batmasa da kurtulursunuz, zaten eşiniz iyi yüzemiyormuş, şart yani.:D

16. serkanderya

serkanderya

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    1363 kg çupra
    hocam ben 2 hafta önce tıger marka 3,30cm ve içine kendi özel tahtaları döşenebilen bot aldım ( 1800 ytl )param yetmediği için motor alamadım ama küreklerle açıldığımızda hiç korkacak bişey olmadığını anladık tabi durgun havalarda yoksa motor şart yani öyle hemen patlayacak cinsten değil ben çok memnun kaldım sürekli hafta sonları çandarlıdan denize giriyoruz tavsiye ederim

17. ybingol

ybingol Yasin

Favori Kamış:
    alamadığım shımano bx 240 kamış
    En İyi Avı:
    balikavi.net dostluğu
    bot tamiri

arkadaşlar ankarada bot tamir eden bir yer bilen varmı acaba dikiş yerinden bir cm lik bir hava kaçırıyor yardım ederseniz sevinirim

18. FreakQuency

FreakQuency

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Zargana 89cm
    Yardiminizi Bekliyorum...

Bu Voyager 500 botumuz
    Bu Bota Bağlanıcak Olan Motor Takma Aparatı
    Motor Takılmış Hali

Arkadaşlar Benim Voyager 500 Botum.Motor Alıcam Ne Önerirsiniz?

Arkadaşlar Ben Motor Buldum.1989 Model CHRYSLER 4hp Kısa Şaft.Motru 250 Ytlye Alıcam Fakat Motor İyi Mi Kötü Mü anlıyan Birsi Varsa Yardımınızı Bekliyorum

Hepinize Yardımlarınız İçin Tekrar Teşekür Ederim.

Son düzenleme: 29 Haziran 2007
  19. mallaca

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Bak emre abicim bende de voyager 500 bot var.Forumda voyager 500 diye taratırsan benim mesajımı bulursun orada bu botla ilgili tüm bilgilere ulaşırsın.Minn kota endura bildiğim kadarıyla tatlı su için tasarlanmış.Denizde fazla dayanmaz.Tatlı suyla yıkarsan ki bu pratikte kolay olmasa gerek devamlı belki biraz görürebiirseni.Akülü olduğu için kutup başlarını iyi koruman lazım.Aman botla fazla açılma.Gelemiyosun geri tecrübeyle sabittir.Elektrikli motoun gücü de fazla değil.Biraz dalga oldumu denizde yerinde sayarsın.Biraz durumu düzelteyim ben 2.el bi benzinli motor alacağım.3-5Hp gibi düşünüyorum.Bizim botlar için yeterli.Sana da akü yerine benzinli seçmeni tavsiye ederim.Botu ileride büyütüp zodiak falan yaparsan elektrikli motor sana yetmez.İkidefa masraf yapmış olursun.Sonra 4-6 saat arasında şarjları bitiyor.Ortad kalırsan gerçekten çok sıkıntı çekersin.Ama elektrikli alırsan kullandığında bu motoru muhakkak tecrübeni paylaş ki diğer arkadaşlara da faydalı olasın.

Son düzenleme: 28 Haziran 2007
  20. mallaca

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Serkan kardeş sen yine de dikkatli ol.Denizde durgun suda olsanda yarım saatte hava değişip sürüklenebiliyosun.