bot motor tavsiye

Konu, 'Şişme Botlar' kısmında triplexo tarafından paylaşıldı.

1. triplexo

triplexo SEDAT AKAY

En İyi Avı:
    mercan
    mrb arkadaslar...bot almayı düsünüyorum yanlız pratikte pek bilgim yok...tecrübelerinizden faydalanmak istedim...asagıdaki linklerde bütceme göre sectigim botlar ve motor var..

motor
    http://www.balikmarketim.com/pinfo.asp?pid=6063

botlar
    http://www.balikmarketim.com/pinfo.asp?pid=5594
    http://www.balikmarketim.com/pinfo.asp?pid=12337
    http://www.balikmarketim.com/pinfo.asp?pid=12339

bot yılın 15-20 günü marmaris inbükünde kullanılacak...merak ettigim bu motorla kafam rahat acılabilirmiyim..3 kisiyi rahat cekermi..hız önemli degil..av amacıyla kullanılacak..markalar biraz ucuzyollu onlarıda yorumlarsanız sevinirim...önerilerinize göre tercihlerimi degiştirebilirim...
    simdiden tesekkürler...

buradan cıkmayı düşünmüyorum...

2. denizci_kaptan

denizci_kaptan Sami

2.85 ızgara taban hem taşıma hem kurma hem de ağırlık olarak idealdir. 4 kişi biner 3 kişi avlanırsınız. 2-5 hp arası hafif bir motor ya da kürekle bile kullanımı kolaydır. İstoçtan nakit pazarlıkla 900 TL ye alabilirsin. Bence bu paraya alabileceğin en iyi bot. Dalgada rüzgarda çok zorlanmazsın.

Motor da çok ideal bir seçim olacak. Hem sıyırtma hem gezi için çok ekonomiktir.

3. onur1872

onur1872

bu motor tohatsunun iki zamanlı modeli.karaköyde deneme yaparlarken görmüştüm zayıf bir motora benziyor sesi sinek vızıltısı gibi fakat kullanmayı düşündüğünüz yerin denizi zaten yılda 8 ay sakin.1500 civarı fiyatı var.

parsun 4 zamanlı 5hp önerebilirim.hem 3.5 hp iki zamanlı tohatsudan daha az yakacaktır hemde 5 hp 1200 dolar(1800 lira civarı)15 hp 4zamanlı ise 2500 dolar civarı. 20 hp lerin fiyatları bile o civarda seyrediyor.dikkat ederseniz iki zamanlı değil son teknoloji 4 zamanlılar bu fiyatlarda.şahsen ilk fırsatta düşündüğüm motorlardandır.bulabileceğiniz en uygun fiyatlı motorlar parsunlardır.bukadar ucuz olmasının nedeni çin malı oluşudur fakat şimdiye kadar kullanıcılarından şikayet edeni sitede ve bilimum yerde görmedim.tohatsu derseniz kullananlardan henüz bir şikayet gelmedi hatta çok iyi motor olduğunu söylüyorlar.ben hiç denemedim.

3.5 hp av için yeterli olduğunu söylüyorlar.fakat bence 5 hp bile yetersizdir.ki 3 kişiden bahsediyorsunuz. 3.5 hp 3 kişiyi bence taşıyamaz. iki kişi çıkarsanız ve fazla açılırsanız hava patladığında geri dönüşlerde sorun yaratabilir.çunku çok güçlü bir motor değil hatta ve hatta çok güçsüz bir motor.sitelerde sıfır gibi olanlarına çokca rastlamak mümkün.sahipleri bana yeter düşüncesiyle alıp yeterli gelmediği için satıyorlar.

benim önerim aynı fiyata alabileceğiniz 5 hp bir parsundur.

bot olarak benim 3 metre botum ve iahsen 3.20 altında botlara pek sıcak bakmam.

benim önerilerim 3.15-veya 3.30 bot ve 5 hp parsun motordur ki avlanmak için çok uygun bir takım olacaktır. yada 3.60 ve 15 hp 4 zamanlı parsun motor.ki bu takım her türlü ihtiyacınızı karşılayacaktır.fakat biraz fazla benzin sarfiyatı olabilir.

Son düzenleme: 18 Haziran 2009
  4. triplexo

triplexo SEDAT AKAY

En İyi Avı:
    mercan
    tesekkürler bilgiler için..sitede okuduklarıma göre botlarda 2 zamanlı 4 zamanlı farkı pek belli olmuyormus...2 zamanlının hafif olması benim için avantaj..sedan arabamda tasıyacagım...tohatsu japon malı oldugundan biraz daha güvenilir geldi bana..eskisehirde parsun arıza yaparsa ne yaparım bilmiyorum..

5. denizci_kaptan

denizci_kaptan Sami

Tohatsu iyidir. Bot içinde iki zamanlı motor iyidir. Hiç korkmadan bahsettiğim takımı al. Bende bir benzeri var 5m teknelerin çıkamadığı havalarda sırtıya çıkıyorum. 2.85 bucanner + 3.5 tohatsu. Süper bir seçim olacak.

6. triplexo

triplexo SEDAT AKAY

En İyi Avı:
    mercan
    tesekkürler...

7. onur1872

onur1872

iki zamanlı dört zamanlı farkı hakikaten botlarda olmuyor gibi.şahsen 3 4 saat dolaşıyorum 2 3 litre belki yakıyorumdur ki benim motorum 6 hp.parsunun 2 zamanlıları da var onlar çok daha uygun 1000-1200 liraya bile alınabilir.tamir işi ise bütün motorlar hemen hemen aynılar.parçaları birbirine benziyor bir şekilde tamir ettirebilirsiniz fakat servis dışı olacağı için garanti kapsamı dışına çıkar.20 hp 2500 dolar civarı parsunda..ben bundan uygun motor ne duydum ne gördüm.o nedenle parsun dedim.tohatsu tabiki parsundan daha iyi bir marka imajı çiziyor.

lakin 3 kişi ile 3.5 hp yetmez görüşümü yineliyorum.zaten bir kişi için normal şartlarda 5 hp motor gerekir şeklinde bir yazı okumuştum yada duymuştum.

8. mirsat

mirsat

Favori Kamış:
    Dam 300 30-60 kamış pelikan makina
    En İyi Avı:
    Sazan 1.5 kilo
    NAviga dergisinin bu sayısında 42 çeşit bot tanıtımı ve firma bilgilerine ulaşabilirsiniz. Dergiyi dün aldım gördüm haberiniz olsun. Fikir olur.

9. adventurer

adventurer umut yetişken

En İyi Avı:
    iki torba midye:)
    parsun yamahanin yüzde yüz ikizidir yani parca ve servis probleminiz olmaz ayrica en son yapilan teste göre portable seride (15 e kadar) en hizli makinalari yapiyor yalniz tüketimi ve gürültüsü biraz daha fazla
    benim ücüncü yilim 15 hp 4 zamanli ile ve agirligi disinda bi sorunum yok su ana kadar
    barinak sorununuz varsa 2 zamanlisini öneririm

10. LapinCash

LapinCash

11. 56562

56562 xxx xxxxx

Küçük düşünüp sıfır aldığı botu bir sezon sonunda zarar ederek değiştirmiş birisi olarak imkanlarınız ölçüsünde büyük bir bot ve ona uygun bir motor almanızı öneririm. Bugün bir tekne satış sitesinde gördüğüm aşağıdaki ilanı inceleyin lütfen. İlanın bazı yerlerini ben xxxxx şeklinde kapatıyorum.

/ / /

2008 mayıs ayında sıfır faturalı aldığım,kısa şaft 5 bg. 4 zamanlı xxxxx motorumu,ve 3 metre alüminyum taban xxxxx marka botumu takım olarak memnun olduğum halde büyütmek için satıyorum.Fiyat xxxxx tl dir.Elinde ihtiyaç fazlası 2006 model ve üzeri 9.9 yada 15 BG. 4 zamanlı motoru olan varsa,fark ödeyerek takas yapabilirim.

/ / /

Öncelikle neye ihtiyacınız olduğunu çok iyi analiz edin. Aldığınız ürün ekmek-su gibi hemen tüketilmeyeceğine göre bunun 3-5 sene sonrasınıda dikkate alarak marjlı hareket etmeniz sizin yararınıza olacaktır. Yoksa seneye bu zamanlar sizde elindeki takımı değiştirmeye çalışanlar kervanına katılabilirsiniz.

Son düzenleme: 19 Haziran 2009
  12. triplexo

triplexo SEDAT AKAY

En İyi Avı:
    mercan
  13. triplexo

triplexo SEDAT AKAY

En İyi Avı:
    mercan
    simdi aradım orkayı bana uygun tek kalan motor 5 bg 4 zamanlı...8-9 bg hiçbişey kalmadı dediler..5 bg 4 zamanlıyada 1100 dolar fiyat verdi..baska getiren varmı bu parsunları?

14. onur1872

onur1872

5 beygir 4 zamanlı için normal bir fiyat.o fiyata veriyorlar.başka getiren varmı bilmiiyorum ama türkiye dist. i bir tane diye biliyorum.bence 1100 dolar 5 hp 4 zamanlı için çok iyi bir fiyat.15 hp ler var ben geçen sordum 2000 dolar civarına alırsınız diye düşünüyorum hemen bir not düşelim.5 hp 4 zamanlı hem 3.5 beygir 2 zamanlıdan çok az yakacaktır hemde en az iki kat performans alacaksınız

sonuç olarak lafı çok uzattım ama 5 hp 4 zamanlı için 1100 dolar çok iyi bir fiyat:)karaköye gidip araştırma yapabilirsiniz diyorum.yerinde görürseniz daha iyi olur indirim de yapacaklardır.

3.5 hp tek kişi en fazla 5 mil yaparken 5 hp ise tek kişi 10 mil yapacaktır.süratten bahsederken sadece hızdan bahsetmiyorum.yani düşünün 5 hp tek kişiyle düzgün bir havada 10 mil anca yapıyor.5 mil yapan 3.5 hp ye 3 kişi binince hiç performans alamazsınız hava patlarsa olduğunuz yerde kalırsınız diyorum.tek kişiyi ise kıyıya götürmeye elbette yetecektir.3.5 hp ile 3 kişi balığa gitmek işgenceye dönüşecektir benim demek istediğim buydu.bende 6 hp var 3 kişi binince oldukça yavaşlıyor.tek kişi ise uçuyor.benzinli oldukları için torkları düşük.

bence 15 hp motor ve 3.20 bot bakın..em performans bakımından hemde rahatlık bakımından sizi oldukça tatmin edecektir.bende 6 hp yeter dedim şimdi keşke 20 hp alsaydım diyorum.hakan abinin de dediği gibi çoğumuz yeter diye alıyoruz ilk binişte beğenmiyoruz.hatta sitede karadenizli bir ağabeyimiz vardı 5 hp yerine geçen bir elektrikli motor botla birlikte almışlar fakat sonra bize 15 hp yi sormuştu ayrıca video yüklemiş ve bize performansı da görme fırsatı bulmuştuk 3 4 kişi bindiler ve oldukları yerde kalmışlardı.çok değil bir ay öncesinden bahsediyorum.gerçi elektirkli motorlarda performans sıfıra yakın ama 5 hp bile çok az diye düşünüyorum. hele ki 3 kişi için.ama tek kişi için ideal ben denizde hız seven biri olarak bile benim için tek kişi 6 hp ile oldukça memnunum..2300 dolar civarı parsun 15 hp 4 zamanlı alırsınız.iki zamanlısını da sorun onlar da 2000 dolardan az olacaktır tahminimce.ben karaköye gittiğimde iki zamanlılar da yakında geliyor demişlerdi bilmiyorum henüz gelmemiş olabilir ama eli kulağındadır diye düşünüyorum.

15. onur1872

onur1872

siteye de baktım.bu sitede fiyatlar biraz pahalı gibi 15 hp 4 zamanlı için 2700 dolar yazıyor.ama karaköyde çok daha uygun.2300 e vereceklerdir diye düşünüyorum.karaöyde satan yerin ismini unuttum:)ama bu site pahalı gibi geldi ki karaköyden pahalı olduğu aşikar

Son düzenleme: 19 Haziran 2009
  16. triplexo

triplexo SEDAT AKAY

En İyi Avı:
    mercan
    dogru söylüyorsun kardes bende 15 beygir alayım denizde ucayım isterim ama yılda sadece 15 gün kullanıcam..350 gün eskisehirde vantilatör olarak kullanmak istemem :):) orkadenizcilikte karaköyde..senin baktıgın yerin onlar olmadıgından eminmisin?
    kafamda sekillendi biraz..360 ryobi bot-5 bg 4 zamanlı parsun ikilisi..3000 lira falan tutuyor..

17. adventurer

adventurer umut yetişken

En İyi Avı:
    sanirim sitede ters yönde giden bi ben varim :)
    ben 15 bg aldim ve 5 bg almadigima pisman oldum....15 bg ler için portatif deselerde 4 zamanli 15 bg ler nerdeyse iki zamanli 40 bg leri andiriyolar cüsseleri ile....bendeki 15 i yazliga birakmaya karar verdim orda fiber tekne ile kullanicam mecburen istanbulda kullanmak içinde mevcut 310 mt botuma 4 zamanli 5 bg parsun alacagim fazla fazla yeteceginede inaniyorum zira youtube da izledim tanitim videolarini
    su an üretilen botlardaki bot-beygir oranlari iki zamanli motorlara göre cok az firma 4 zamanli motorlara uygun tüplerini genisletti...
    benim 310 mt icin 15 bg uygun yaziyor sözgelimi ancak bu,iki zamanlisi icin gecerli. 4 zamanli botumda emanet gibi durdu ve motor gercek performansinin cok uzaginda kaldi....inaniyorumki 4 zamanli 5bg ile su anki 15 bg ile yakaladigim hiza yakin degerlere ulasacagim
    sözün özü, tekne motorunu sevmezse motorun gücü hicbisey ifade etmiyor....

18. triplexo

triplexo SEDAT AKAY

En İyi Avı:
    mercan
    evt abi durum cok karısık...5 bg 4 zamanlı ellerinde var 1100 dolar fiyat verdiler..360 düşünüyodum videoları izleyince bende 320 de karar kıldım..benim için hız falan hiç önemlide degil..gitmek yada gitmemek bütün mesele bu..3 kişi 210 kiloyuz...51 kiloda bot 300..sabah 6 da denizin en kötü halinde 200 liralık balon gibi botla kürek cekerek döndük marmariste...kaslarda yanında bonus :):) heralde işimizi görür bu ikili..

19. adventurer

adventurer umut yetişken

En İyi Avı:
    yutube da 5 bg 4 zamanli parsunun 320 bot 360 bot ve fiber tekne ile test görüntüleri var inanmasi güç ama iki kisi ile plane e kalkiyor....ben alir almaz 15 bg de paylastigim gibi 5 bg icinde paylasacagim tecrubelerimi....denemeden bisey soylemek dogru olmaz ama ben bu 5 bg ile istanbulda bütün ada ve bogaz gezilerimi sorunsuz gerceklestirecegime inaniyorum...
    yakin bi zaman önce adanali bir denizci dostumuz 6 bg motorla adanadan hopaya tüm memleketi kiyidan katetti bildiginiz gibi....maceralarina internetten ulasabilirsiniz hararetle tavsiye ederim....

20. adventurer

adventurer umut yetişken

En İyi Avı:
    bu arada evet 320 ve 5 bg ideal olabilir
    360 lada 5 yada 15 olabilir
    eger saetlariniz uyarsa sizin 360 a 15 iyi uyum saglar
    benim bota fazla gelmis olabilir ancak 360 da sorun cikarmaz

ancak hem ekonomik hem pratik cözüm 320 ile 5
    bg hem bu paketi tatillerde her yere rahatlikla götürürsünüz