Bot Su Alıyor

Konu, 'Şişme Botlar' kısmında Querorz tarafından paylaşıldı.

1. Querorz

Querorz Fatih

İçeri Su Alan Botum

Arkadaslar selamlar;

3,30 Cais marka aluminyum tabanlı botum var. Öyle görünüyor ki su, tahliye valfinden içeri rahatça girip çıkıyor :) . Aslında bunun botun bir kusuru olup olmadığını da anlayamadım. Sanki olması gereken de buymuş gibi bir izlenime kapıldım. Cünkü bot yepyeni ve valf kapalı ve de içerideki su hiç bir zaman çok rahatsız edici miktarda olmuyor. Aluminyum tabanın altında bulunuyor su zaten. Bot sudayken bu suyu nasıl tahliye edecegimi de bilmiyorum. İçerideki su botun kıçı asagı yatmadıgı surece valf seviyesine ulasmiyor zaten. Yine de girmemesini yeğlerim. (Not: İçeri dalga ya da başka bir yolla su girmediginden eminim)

Yardimci olursaniz cok sevinirim. Tesekkurler :) .

2. befalcon

befalcon Sinan

Favori Kamış:
    Okuma V-System 2.70 10-40
    Favori Makine:
    Daiwa Megaforce 2500
    En İyi Avı:
    Dağ Alası 26 cm.,, Torik 3 kg
    Bir arkadaşım aldığı sıfır botta arka tahta ek yerlerinden su sızdırdığı için tamir yaptırmak durumunda kalmıştı. Sıfır aldıysan satıcın ile temas kur.

3. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    kendisinin dizayn ettiği muhtelif kamışlar
    Favori Makine:
    çançinçon çinişi makineler
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Tapadan su alması normal bir durum,hiçbir zaman döşemenin üstüne çıkmaz.Çok kafana takılıyorsa,teflon falan sarıp tıka,yada komple yapıştır gitsin:) suyunu boşaltırken ters kapaklarsın ama senin öyle bir şansın yok:) römorkla taşıyorsun ve motoru takılı durumda oluyor:) :) :)

4. Querorz

Querorz Fatih

Sinan Abi sanirim Fatih Abi'nin de soyledigi gibi normal bir durum. Tesekkur ederim :) .

Fatih Abi, tesekkur ederim. Peki bunun sebebi nedir acaba? Yani botlar neden bu şekilde tasarlanıyor? Valfin kapağı kapalıyken de normal mi bu durum?

5. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    O tapa ,sok çıkar şeklinde olur(fiber yada ahşapta dişli sistemdir,iyice sıkılmaz,gevşek kalırsa içeri su sızdırır,umulmadık şekilde su alıp tek katsa batma tehlikesi bile yaratır) botun su içinde olan kısmı tapanın yarısı gibi kısmına denk gelen bölüm,tapayı hiç takmasan bile içerde duracak su 5 litreyi geçmez,motora gaz verdinmi gider,durdumu tekrar alır.Tapayı dişli yapsa(o büyüklükte ) araya kum mum girip kısa zamanda sıkışıp başa bela olabilir,çok sıkı yapsa bir sokarsın çıkmaz,en ideali şimdiki durum yani. Bot pratik olmalı,kıyıya çektin tapayı çıkardın beş saniyede boşalmalı ,iki kovada su attın yıkadın,küçücük delik bekle babam bekle.... botla seyahat hiçbir zaman bir fiber gibi kuru olmaz,ille içeri su sıçrar,her kıyıya dönüşte bir miktar su bulursun tabanda,yok bi zararı adaşım,botunu olduğu gibi sev,ben seviyorum.Ne demiş orhan baba
    ''beni böyle sev seveceksen,olduğum gibi göreceksen,girme ömrüme,girme gönlüme,ne dertliymiş bu diyeceksen''
    https://www.youtube.com/watch?v=sGXfJOaonfM

6. Querorz

Querorz Fatih

Fatih Abi, cok sagol. Kafama takilan bir nokta kaldi: Tapa takiliyken botun iceri su almasi normal midir yoksa bu , tapa su sızdırıyor mu demektir?

Şarkı için sağol. Cok severim :) .

7. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Onu anlatmaya çalıştım şarkılı türkülü ya:) o tapa su sızdırır,sızdırıyordur ve normaldir.Sızdırmaz olması için dişli(vida gibi dönerli) olmalı,contalı olmalı. BOT tapasının su sızdırmaması için sıfır boşluklu yuvaya girmesi lazımki onu bir soktunmu bi dahada çıkaramazsın.o tapa içeri su alınmasına engelden çok,kıyıya çıkınca suyu boşaltma amaçlı konur,yani o tıkaç değil,tahliye tapasıdır.

8. Querorz

Querorz Fatih

Anladım Fatih Abi. Cok tesekkur ederim sana. Sehir disinda oldugum icin cevaplarim cok gecikti. Kusura bakma :) .

9. kaygisiz

kaygisiz Deniz Alkım

Favori Makine:
    Okuma Safina pro-65
    Fatih abi tesekkur ederim. Bende diyorum neden botun iicne su doluyor yoksa altta dlik falan mi var simdi anladim nedeni sagolasin