Bot Ve Motor Tavsiyeleriniz

Konu, 'Şişme Botlar' kısmında fonz tarafından paylaşıldı.

1. fonz

fonz Alper

Favori Kamış:
    Remixon
    Favori Makine:
    Remixon
    En İyi Avı:
    Limit Üstü
    Bende 2 sene kıyıdan avlandım ve devam ediyorum ama artık bir bot ve motor almanın zamanı geldiğini düşünüyorum özellikle yenifoça başta olmak üzere botumu motorumla meralar keşfedip iyi avlar güzel vakitler geçirmek amacındayım.. 3.20-3.30 gibi bir bot almayı hedefliyorum Ağırlımız arkadaşım ile beraber yaklaşık 200kg olur bot ve motor toplamda malzemlerle beraber 300kg olur tahmin ediyorum bot konusunda uzun boy ve kilo dez avantajımdan dolayı az önce yazdığım gibi 3.20-3.30 gibi düşünüyorum biraz araştırıp forumu okuduktan sonra..Motor ve bot için bütçem 3.250tl civari dafmarin botlara baktım hoşuma gitti..Motor için parsun 5hp 4 zamanlı veya parsun 8hp 2 zamanlı düşünüyorum..Amacım şöyle acılıp uzaklara doru gidip farklı yerlerde avlanmak keyfimce fikir ve tavsiyelerinize ihtiyacım var herkeze teker teker teşekkürler..

2. cengizhan

cengizhan cengizpeksak

Favori Kamış:
    lineaeffe spider surf 4.20
    Favori Makine:
    cormoran big pen 7pi 4500
    En İyi Avı:
    çinekop
    selam bot alıcaksan kolibriden şaşma 500 tl daha koy bütçene 5 hp bide honda tak arkasına sonra gel keyfim gel

3. fonz

fonz Alper

Favori Kamış:
    Remixon
    Favori Makine:
    Remixon
    En İyi Avı:
    Limit Üstü
    Gönül ister evet ama honda 5hp 4binlerde falan direk motor bütcemi aşıyor internet fiyatları böyle büyük sıkıntı yaptım bu takımı imkanı yok okadar cıkamam :(

4. ceranımoo_ist

ceranımoo_ist Yakup BULUT

Favori Kamış:
    okuma,linelife,remixon
    Favori Makine:
    Favorim Shimano Sahara 3000FD , Okuma İmpact 65,Okuma Eclipz ez 65
    En İyi Avı:
    levrek,çupra,yazılı orkinos, ceylan .....
    Bot olarak et kalınlıkarı hemen hemen aynı olan orca,yamaha,glensun.quiksilver markaları öne çıkıyor. Dediğim markalar gözünü kapatıp alabilirsin... ben alırsam söz konusu markalardan birini alıcam .

Motor Konusunda Honda, Suziki,parsun yakıt sarfiyatı diğer markalara göre daha uygun özellikle 4 zamanlıları düşünün...

bütçenize uygun bir link,

http://www.sahibinden.com/ilan/vasi...bot-parsun-5hp-4-zamanli-motor-65487610/detay

5. fonz

fonz Alper

Favori Kamış:
    Remixon
    Favori Makine:
    Remixon
    En İyi Avı:
    Limit Üstü
    Bot tavsiesi için teşekkürler link inceledim ama sıfır taraftarıyım 5hp parsın 4 zamanlı bütcemede uygun diğer markalar uçuk fiyatlar 3-20 5hp 4 zamanlı bi takım kurmak istiyorum tşkler.. bu tarz takım kulananan arkadaş bi yorumlasa içim rahatlicak ..

6. ceranımoo_ist

ceranımoo_ist Yakup BULUT

Favori Kamış:
    okuma,linelife,remixon
    Favori Makine:
    Favorim Shimano Sahara 3000FD , Okuma İmpact 65,Okuma Eclipz ez 65
    En İyi Avı:
    levrek,çupra,yazılı orkinos, ceylan .....
    Sıfır fiyatları çok pahalı bot ve motorların bence 2. ele yönelin dolar ve euro artıkça fiyatlarda artıcaktır. Üstad gidipte dandik bir bot alma seastar, gibi... aman ha bütçeye uyucam diye...

Bütçeye sıfır fiyatlarla uymanız çok zor gibi geliyor...

Sağlıcakla kalınn...

7. adventurer

adventurer umut yetişken

En İyi Avı:
    iki torba midye:)
    motor konusunda sıkıntınız olmaz, seçtiğiniz boy botta iki motorda sizi doyurur performans olarak,ikiside botunuzu plane e kaldıracak güçte; ama ben 8 hp iki zamanlıyı bi parça daha fazla önerebilirim..... dahada zevkli bir seyir sunacaktır.

gerek bot gereksede motor için İstanbuldaki boat show a mutlaka gelimenizi öneririm.....imkanınız yoksa yaratmaya çalışın zorlayın derim, zira inanılmaz ötesi indirimler oluyor kaçırmayın derim.....en önemli husus, mutlaka cebiniz dolu gelin çünkü fiyatlar fuardan bir gün sonraya bile sarkmıyor, orada o an bağlayın.....şimdiden hayırlı olsun, denizcekalın :)

8. fonz

fonz Alper

Favori Kamış:
    Remixon
    Favori Makine:
    Remixon
    En İyi Avı:
    Limit Üstü
    Çok teşekkürler değerli bigiler için istanbul imkanı yaratmaya çalışıcam 1 gün Olsa bile ama olmazsa izmir boat show var sanırım gelemezsem kısmet ona kalır 5 hp 4 zamanlı oldugu için daha mantıklı geliyor bana yakıt tasarrufu acısından bide yeni tekneloji olması yağlama kolaylıgı falan çok tecrübemde yok ilk defa kullanıcam tecrübe kazandıktan sora belki motoru büyütürüm. Ama alınmışken bikere Alınsın diye düşünüp büyük bi motorda alabilirirm motorun tam gücünü kullanıcam diye bi şart yok sonuçta şimdi kış sezonu olduğu için fiyatlar uyugun sanırım yaz sezonuna geçtikçe baya katlicaktır fiyatlar araştırıyorum keşke demek istmiyorum kullanmaya baslayınca keşke demeyi hiç sevmiyorum çünkü..

9. icerainbow

icerainbow levend korkut

Favori Kamış:
    DAM
    Favori Makine:
    shakespeare
    En İyi Avı:
    35 kg orfoz
    bu sene uzun araştırmalar sonucu bir takım yaptım. 2.80 kolibri bot ve 5 beygir honda 4 zamanlı (zaten 2 zamanlı üretmiyor) ....

takımda öncelikli olan motordur. Paranı ona yatırıyorsun çünkü canını emanet ettiğin aslında bot değil motordur. orjinal japonya üretimi ve 5 yıl garantili olan tek motor Honda'dır. ikinci tercihin yamaha olmalı o da japon ama korede üretiliyor. yakıt cimrisi bir motor. şöyle bir örnek vereyim. denizden çıkardığımda yakıt hortumunu alınca motorda biraz benzin kalıyordu. Bagaja koymak için motordaki yakıtı bitirmek gerektiğinden boşta çalıştırıyordum. sadece motordaki yakıtı bitirmesi 20 dakikayı buluyor. düşün artık...

botu her zaman yenilemen değiştirmen mümkün hatta kaldır fibere tak ama motor 1 kere alınır. 2. eli tavsiye etmem. Bunlar portatif aletler adam suya düşürmüştür. bagajdan düşürmüştür. yağına bakmamıştır. suyun ortasında kalırsın. Şöyle düşün çıktın 2 mil kapattın motoru avlandın çektin ipi yok.... ne yaparsın. bin lira için canını - başka canları- tehlikeye atarmısın.

bota gelince denye (yani sentimetrekareye düşen iplik miktarı) 1100 denye den aşağı bot alma... kolibri fiyatı uygun olmasına karşılık 1200 denye yapan tek markadır. benim 2.80 almamdaki neden ağırlığı idi. bot 30 kg. motor 25 kg. tek kişi kurabiliyorum. Her zaman yanında adam bulunmaz. tek başına kaldırabileceğinden fazlasını alma derim. ama 2 kişi çıkacaksan bot için 3.50 iyidir. botta taban önemlidir. alacağın taban 3+1 şişme omurgalı olursa motorda-süratte iyi randıman alırsın.

birde tabii otomobilinin bagajına bir bak hem motor hem bot sığıyor mu? ha birde tevsiye 1 mm neopren tüm tulum dalış elbisesi almayı düşün. kışın kullanınca bana çok dua edersin.

10. adventurer

adventurer umut yetişken

En İyi Avı:
    iki torba midye:)
    barınağa bırakmayacaksanız, botu seyyar olarak kullanacaksanız boy olarak 320-330 motor olarakta 4 zamanlı 5-6 bg yada 2 zamanlı 8-9.9 yada maksimum 15 i geçmeniz çokta mümkün diil.....youtube da videolları izleyerek kısmende olsa bir fikir sahibi olabilirsiniz. parsun 5bg 4 zamanlı seçtğiniz boy botlarda çok tatminkar bir performans gösterecektir. burada 4.5 mt ahşap sandalla profesyonel olarak balıkçılık yapıp bu işten ailesiyle ekmek yiyenler var :) arz ettiğim gibi işinizi çok rahat görür ama biraz hızla heyecan diyorsanız 8bg daha yerinde bir seçim olur (ancak sanırım öncelikle amacınız avlanmak)

8bg ile ilk kullanımda panik yaşamanızda olası bu arada; botlar, bilhassa fiber taban olmayan botlar hızı çok fazla hissettiren deniz araçları. botla denizde yaptığınız 20 mil karada yaptığınız kadran sonu hızlar gibi bir duygu yaşamanıza sebep olur ilk başlarda, ancak bu duruma kısa zamanda alışıyorsunuz....

en son olarak yakıt ekonomisi olarak iki motorda tutumlu makinalardır, ancak yağ-benzin karışımı gerçektende angarya bir iş, 4 zamanlı motor burada avantajlı....ayriyeten uzun seyirlerde daha dayanıklı, daha mukavvemetli makinalar.....

evet, karar vermek güç :) ancak iki seçeneklede sıkıntı yaşamazsınız işin en güzel tarafı bu.....

11. cousteau

cousteau Hüseyin MISIR

Favori Kamış:
    Yabomax SURF 4.20
    Favori Makine:
    Shimano ActiveSURF 採用
    En İyi Avı:
    Torik, 2.5 kg.
    3,2 mt ahşap tabanlı tiger botum var, 9.8 bg TOHATSU 2 zamanlı kısa şaft kıçtan takma motor alıcam. Bu kararı uzuuun araştırmalar sonucu aldım. 9.8 dediğime bakmayın gerçek beygir gücü bu değil tabi (8 bg'e filan denk geliyor)
    Fiyatları 3000 TL civarındaydı en son.

12. fonz

fonz Alper

Favori Kamış:
    Remixon
    Favori Makine:
    Remixon
    En İyi Avı:
    Limit Üstü
    Honda Kim istemez çok haklısın ama bütce işte 3.250 hadi 3.500 sadece motor honda 5hp o rakamlara hatta internet fiyatı 4binlerde botu alamam ozaman can güvenliği tabi en önemlisi onun için cok araştırdım bot için 1100 denye herkez öneriyor bunda hem fikiriz ama işte motor bütcesi canımı sıkan 2.elde haklısın kesinlikle girmem 2.ele sıfır olsun parsun araştırdım işte sıfır olsun parsun olsun dedim kullanan arkadaslarda memlun olduklarını sölemişlerdi sen şimdi yine kafayı karıştırdın benim ama çok teşekkür ederim tavsiyeler içinn..

13. fonz

fonz Alper

Favori Kamış:
    Remixon
    Favori Makine:
    Remixon
    En İyi Avı:
    Limit Üstü
    sanırım o rakamlar evet ama 200 dolar sanırım 4 zamanlıyla arasındaki fark hem yakıt tasaarufu hemde yeni teknoleji bence 200 dolar extraya değer bu seferde hp düşüyo ama yarışta yapmicazki sonuçta keyif ve amatör avcılık hedefimiz götürsün getirsin yeter bizi :)

14. fonz

fonz Alper

Favori Kamış:
    Remixon
    Favori Makine:
    Remixon
    En İyi Avı:
    Limit Üstü
    umut çok teşekkür ederim senin nerdeyse bütün yorumlarını okudum forumda arkadaşlarda saolsunlar herkez yardımcı olmaya çalışıyor özellikde sen.. Kim istemez 9.9hp hondayı al sora arkana bakma ama işte bütcemiz uydurmaya çalışıyoruz öyle yüksek bütçelere girersem hanımda isyan bayrağını çeker:)) 3.000 bütceye zor razı ettim soradan 3.200 3.500 kıyadan köşeden artırıp işte bişiler çıkarıp takımı kurmaya çalışıyorum AMA en az 1-2 sene bakım hariç sorun yaşamayımki içim rahat olsun extra bişi çıkarsa yatar çünkü parsun 5hp 4zamanlı 3.20 botta karar kılmıştım ama kafa yine karııyo bakalım belki iyi bi indirime falan denk gelirsem belki 8hp 4 zamanlı yada iyi markalar bi indirim yaparsa yamaha honda gibi onların 5hp sini düşünebilirim ama kış sezonu en ucuz olan ölü dönem bundanda uygun olcağını sanmıyorum bakkalım allah yardımcımız olsun..

15. BİR GARİP YOLCU

BİR GARİP YOLCU yusuf

fonz bende bot alcam senin istediğin ebatlarda uygun denk gelirse haberleşelim

16. fonz

fonz Alper

Favori Kamış:
    Remixon
    Favori Makine:
    Remixon
    En İyi Avı:
    Limit Üstü
    tamam yusuf ben yılbaşından sora alıcam büyük ihtimal haberleşelim sen ne düşünüyorsun karar verdinmi?

17. BİR GARİP YOLCU

BİR GARİP YOLCU yusuf

valla 320 330 cm uygun bişey olsun istiyom dostum.

18. fonz

fonz Alper

Favori Kamış:
    Remixon
    Favori Makine:
    Remixon
    En İyi Avı:
    Limit Üstü
    Dafmarin baktım ben tavsiyeler alıyorum iyi tavsiyeler aldım ama kolibri de tavsiye ediyolar bende fiyat alim karar vericem haberleşiriz arayı sende bi fiyat al istersen ona göre bakarız

19. BİR GARİP YOLCU

BİR GARİP YOLCU yusuf

tamam dostum

20. fonz

fonz Alper

Favori Kamış:
    Remixon
    Favori Makine:
    Remixon
    En İyi Avı:
    Limit Üstü
    Sana bi sorum daha var motor konusunu neyaptın yada ne kullanıyosun tecrübelerinden eğer varsa bi bukle paylaşırmısın teşekkürler tekrar...