Botlar Hakkında (a’dan Z’ye)

Konu, 'Şişme Botlar' kısmında Bahadır Sarıca tarafından paylaşıldı.

1. Bahadır Sarıca

Bahadır Sarıca Bahadır Sarıca

En İyi Avı:
    Levrek, bir sonraki
    Ben teşekkür ederim sevgili Veysel Bey.
    Ben İzmir'de oto aksesuarları satan ve imal eden bir yerde yaptırmıştım.
    Özel mesajdan telefon numaramı gönderiyorum. Telefonda tarif daha kolay olur.
    Ama İzmir'deki arkadaşlar için faydalı olabilirse Google earth üzerinden işaretlemeye çalışayım.

2. tarcan

tarcan ...

Favori Kamış:
    .
    Favori Makine:
    .
    En İyi Avı:
    Kefal 325 gram
    Ben bu güzel konuyu nasıl kaçırmışım yahu ?

Hakikaten A dan Z ye anlatmışsınız tebrik ve teşekkür ederim.

.

3. onur1872

onur1872

bahadır abi teşekkürler güzel paylaşım olmuş.

4. ayhan_34

ayhan_34 ayhan yılmaz

merhaba öncelikle açıklamada bulunan arkadaşlara çok teşekkür ederim.
    4.00 m sıfır marinport ahşap taban bot ve 9,9 mercury uzun şaft 98 model motor aldım.ikiside faturalı.liman başkanlığına telefon ettim nakil vasıtaları vergi dairesine bot ve motor fatura tutarının toplamının binde sekizini ödeyeceksiniz ve yukarda arkadaşların yazdığı belgelerle müracaat edip bir haftaya kadar yetkili kişiler motor ve botu kontrol edicekler dediler.

şimdi halkbank ve vergi dairesi aynı parayı mı alıyo yoksa iki yerede ayrı ayı mı para yatması gerekiyo.

bir diğer hususta botu ve motoru liman başkanlığında kontrol ettirme imkanı varmı bir hafta benim programıma ters düşüyor.

teşekkürler.

ben

5. maceraci

maceraci mehmet cinoğlu

Favori Makine:
    okuma
    En İyi Avı:
    sazan-24kg
    verdiğiniz değerli bilgiler sayesinde ufkumuz ve bakış açımız değişti teşekkür edrim

6. alpargun35

alpargun35 c.alp argun

Ben bankaya iki sefer ödeme yaptım . Ölçüm için onlar sizi arayacaklar ve uygun zamanı kararlaştıracaksınız , bende ''liman başkanlığına getireyim demiştim (İzmir de) kabul etmediler !.
    Ayrıca deniz aracının fotosunu 4 taraftan ve motoru ,bayrağı gözükecek şekilde istiyorlar.

7. Bahadır Sarıca

Bahadır Sarıca Bahadır Sarıca

En İyi Avı:
    Levrek, bir sonraki
    Sevgili Alp,
    Sanırım işlemleri yaptırdınız. Hayırlısı olsun.
    Ben hala kararsızım:rolleyes: Ya da sahil güvenlikle karşılaşmayı bekliyorum:D
    Gerçi her hafta nelerle karşılaşıyoruz denizde. Bot bot değil, motor motor değil. İnsanlar nelerin üzerinde avcılık yapıyorlar...:confused: :(
    Sevgi ve selamlarımla...

8. maabiyin

maabiyin kenan

emeğine teşekkür

Arkadaşım bot alacaktım ve hiç birşey bilmiyordum.Yazdıklarından epey faydalandım.Saolasın

9. alpargun35

alpargun35 c.alp argun

Evet bahadır bey , daha önceden , ''Bağlama ruhsatlı bir teknem vardı , bunun üzerine birde zodyak almıştım ! , Teknenin motorunu çıkarıp !! zodyağa yeni bir isimle kaydettirdim ve akabında sattım !! Öyle çok teferruat yok iki günde hallettik , selamlar.

10. yalkinh

yalkinh Haldun

Herkese iyi akşamlar! bu bot bağlama kütüğü işi son yaşadığım olay sonucunda anladığım kadarı ile iyice karmaşık bir hal almış durumda .Antalyadan 380 boat arkasında 2 zamanlı 15 lik makine ile tek başıma açıldım avlandım döndüm.Botu nerdeyse tamamına yakınını sahile çektim ısınmak için arkadaşıma ait sahildeki restaurantta çay içiyorum jandarmalar geldiler.2 adet jandarma eri gelen arkadaşlar,belliki pusuya yatmışlar direkt bana yöneldiler sanki otobanda hız sınırı aşmışız gibi evraklarımı istediler.(Olay karada geçiyor,bot karada ben restaurantın bahçesindeyim botla aram yaklaşık 60m civarında)Ne evrağı dedim marina kaydı dedi gülümsedim.Genç arkadaşım sen ne istediğini bilmiyorsun dedim celallendi.15dklık bir atışma sonucunda sanıyorum karakol amirine telefonlar uzaklaşıp telsizle konuşmalar falan sonunda kuyruklarını kıstırıp gittiler.Aynı sahilde bundan 6 sene önce dalıştan dönerken yine aynı jandarma komutanlığına bağlı erler botumun içinde bulunan tüm aletli dalış ekipmanlarıma bu sahilde dalış yasağı var gerekçesi ile el koyup olayı takip eden pazartesi günü avukatımın jandarma komutanlığını arayarak sizi mahkemede hırpalarım demesi ile aynı gün geriye iade etmişlerdi..(Çünkü ben yaklaşık 10 mil ileride yasak olmayan bölgede dalıp dalışa yasak bölgeden botumla karaya çıkmıştım.)
    Bu konuda kafalar karışmış durumda olup yetkisiz kurumlar bile durumdan görev çıkararak müdahil olmaya çalışıyorlar bu yüzden kanunu lütfen dikkatli olarak okuyun ve haklarınızı savunun.karadaki hiçbir bota ve tekneye ne jandarma ne sahil güvenlik asla müdahale edemezler.Ama fatura türü evraklarınızı mutlaka fotokopileyerek yanınızda taşımanızı tavsiye ederim .Özelikle antalya sahillerinde bu ara sahil güvenlik nereye saldıracağını tamamen şaşırmış durumda olup evinizin bahçesindeki bota bile gelebilirler.

11. Eburana

Eburana erbil

Merhabalar,

Yaklaşık 5 yıldır 3.40 Şişme botla denize çıkıyorum.
    Bu süre içerisinde birkaç defa değişti kanun.
    İstanbulun çeşitli sahillerinden denize çıkarken faturalarımdan ve ADB dışında hiçbir belge almadım(şimdiye kadar soranda olmadı gerçi). ''Bağlama ruhsatnamesi'' gerekliliği çıkalı beri artık ''kanunsuz'' durumda olmaktan vazgeçip elimde sağlam bir belge olsun sonra başım ağrımasın dedim vee:
    Bugün Ambarlı Liman Başkanlığına gidip müracat ettim.
    Denizcilik.gov.tr den aldığım isim botta yazan fotolarla (Konu dağılmasın diye şişme bota isim yazma macerasına hiç girmiyim.) ve diğer evraklarla..

Artık kolaylaşmıştır bu işler evraklar tamam aynı gün verirler belki diyorum kendi kendime öyleya netten isim veriyoruz...

Fakat kazın ayağı öyle değilmiş:

http://www.denizcilik.gov.tr/dm/BK/soru_cevap.html:
    ''5- GEMİ, DENİZ VEYA İÇ SU ARACIMI KAYDETTİRECEĞİM BAĞLAMA KÜTÜĞÜNÜ KENDİM SEÇEBİLİRMİYİM ?
    Mâlik veya işleten, gemi, deniz ve iç su aracını istediği bağlama kütüğüne kaydettirebilir.''
    diyor fakat pratikte:
    Hayır böyle değilmiş Ambarlı liman başkanlığı botun nerede olduğunu sordu. filan yerde evde dedim. Oraya gelemem istanbul liman başkanlığına başvur dedi. botu getireyim desemde olmazzz olmazzz.

Çünkü liman başkanlığı gelip botun ''tonajını'' ölçecekmiş TONALİTO belgesi düzenlenecekmiş. onun içinde ''9- TONAJ ÖLÇÜMÜ YAPTIRMAK VE TONİLATO BELGESİ ALMAK İÇİN vs vs'' kısmına bakacakmışız.
    bot evin balkonunda artık nasıl olacaksa.

velhasıl ötbsi falan olmayan benim gibi Şişme bot sahibi olupta sıfırdan bağlama ruhsatı alan-alabilen olmuşmudur diye merak ettim. Yoksa Bürokrasi hazretleri benim gözümdemi bukadar yıldırıcı diye bakarken bu forumu buldum. Keşke gitmeden önce görseymişim.

Daha da uzatmayayım. kendimide böylece tanıtmış olayım. kusuruma bakmayın.

Özetle aramızda Şişme botuna Bağlama ruhsatı alan oldumu?

sevgiler

Son düzenleme: 22 Aralık 2010
  12. Phiuse

Phiuse Ömer Gündüz

Çok iyi hazırlanmış, eğitici bir çalışma.

Zamanınızdan feragat ederek hazırlamış olduğunuz bu güzel çalışma için teşekkürler.

Ayrıca konunun devamındaki soru ve cevaplar için katılımcılarada teşekkürler.

Abi aracın üzerinde koskoca botla 80 km. Fena hız değilmiş. Ben olsam 20 üzerine çıkamazdım herhalde. :)

13. ugur58

ugur58 UGUR

En İyi Avı:
    1.5 kilo mırmır.sıra lüferde...
    engin bilgilerinize dayanarak bir şey sorcam.acaba şişme botun dalgada ters dönme ihtimali varmı.forumdan botun içine su dolabilceğini öğrendim peki ters dönme ihtimali nedir.içinde malzemeler olcağından mağlum biraz ağır oluyor bide ailece binmek buna eklenirse.veya tek kişi bindiğinde hafif olcağından sorun olabilirmi.hani gaz verirsiniz burun kalkar bide önden dalga yeriz ters dönebilirmi.tecrübe olmadığından sonucu kesdiremiyorum.denizin sağı solu belli deil birden değişebiliyo

Son düzenleme: 18 Mart 2011
  14. ugur58

ugur58 UGUR

En İyi Avı:
    botu en az 3 metre düşünüyorum

15. denizci_kaptan

denizci_kaptan Sami

Uğur bu güne kadar botun bu şekilde alabora olduğunu duymadım. Ancak motor bota göre çok güçlü olursa ve botta bütün yük arkada toplanır ve ani gaz verilirse botun burnu birden kalakarak böyle bir ihtimal olabilir. Ancak önde biri oturursa ihtimal çok düşecektir.

16. feridun_45

feridun_45 feridun dönmez

uzun şaft -kısa şaft mevzusu unutulmuşmu benmi fark edemedim..hangisini ve neden seçmeliyiz...bu arada çok güzel bir çalışma olmuş.teşekkür ederim

17. izmir3535

izmir3535 ibrahim

bahadır abi çok yararlı bilgileri emek verip bizimle paylaştığın için çok tşk ederim, bir çok yerde araştıra araştıra bulacağımız bilgileri sen hepsini bir yerde toplamışsın ellerini emeğine sağlık

18. alpargun35

alpargun35 c.alp argun

Ev adresiniz , başka liman başkanlığı sınırları içinde olduğu için ,sizi başka yere yönlendirmiş olabilirler . Ben botu , kaydettirip satmıştım. Haliyle biraz uğraşmak gerekiyor,fakat zor değil
    Önemli olan ,uyumdur , orjinal botlardada bildiğimiz üzere uzun ve kısa aynalar mevcuttur .
    Bu uyum , Pervanenin üzerindeki 'anti kavitasyon levhası ile ayna alt naktası arasında ki ,en çok 2,5 cm mesafe ile ifade edilir.

19. ugur58

ugur58 UGUR

En İyi Avı:
    botun ideal et kalınlığı ne olmalı.0.90 ideal mi yoksa iyimi mesela

20. alpargun35

alpargun35 c.alp argun

Ben , 1100 tercih ederim.