Bu ahtapotun derdi ne...

Konu, 'Denizlerimizden Güncel Av Raporları' kısmında MGB tarafından paylaşıldı.

1. MGB

MGB GOKHAN

Favori Kamış:
    Kamış olta, yapay yemler, sırtıyı pek severim :) ...
    En İyi Avı:
    Umarım yakında İRİ bir LEVREK :)
    İstedim ki siteye balık dışında bir kaç foto gönderiyim de renk katsın... Bu yüzden eski avlara ait iki ahtapotun fotolarını ve av hikayelerini sizlerle paylaşmak istedim. Sitenin eski üyeleri hatırlayacaklardır. Hem onlar için bir hatırlatma hem de yeni arkadaşlar için farklı bir konu olacağını düşündüm. Umarım tekrardan dolayı eski arkadaşlarım sıkılmaz...
    Geçtiğimiz kış aylarında oltama takılan ilk ahtapot yaklaşık 2,5-3 kg civarında idi. Tekne ile avlanırken, oltamın ucunda birşeylerin vurduğunu hisseder gibi oldum, asıldım ancak olta gelecek gibi değil. Herhalde taktık diye düşündüm ve biraz daha kuvvetlice asıldım ve bir anda olta gevşer gibi oldu.... Ancak ucunda müthiş bir ağırlık olduğunu hissedebiliyordum, ama oltada en ufak bir titreşim hissetmediğim için balık olabileceğini pek düşünmedim. Daha önce dipten ilginç şeylerin takıldığı olmuştu, eski kıyafetler, lastik vs gibi... Neyse oltamı hızla sarmaya başladım lakin, makinanın zorlandığını ve kamışın neredeyse kırılacak kadar artık son haddine kadar esnediğini fark ettim, var gücümle sarmaya devam ettim ve o da ne, SEKIZ KOLLU CANAVAR şimdi su yüzeyinde bana dağru bakıyor. Tekneci abimiz misinayı benden alarak başladı hayvanla mücadele etmeye, ve mağlum beklenen son güverteye defalarca vurarak, ahtapotun ölmesini sağladı. Tabi bu durum benim ve teknede diğer bulunan arkadaşların bayağı bir yüreğini burktu ama bunun başka yolu yokmuş... Eğer bu şekilde vurularak öldürülmezse eti sert olurmuş kayış gibi ve yenmezmiş... Ben o zaman ahtapotu nasıl pişireceğimi blmediğimden tekneciye verdim.... Sonrasın da gerek bu formda olsun gerek iş yerimde bana ahtapotu neden verdin, al sana tarif şeklinde 40 tane ahtapot pişirme tarifi gelince bayağı bir hayıflandım... Hatta o zaman Melih Reis te dalga geçmişti benimle ahtapotu verdim diye :)
    İşte benim ilk ahtapotum:

Sonrasında biz yine tekne ile ava gittik bu defa ki avımız Belek tarafında idi, Bu avda da yine bana ahtapot takılmaz mı.... Ben iyiden iyiye arkadaşlar içinde Ahtapot Gökhan diye anılmaya başadım.... Neyseki bu laap cok uzun sürmedi :): İlginçtir kimseye gelmiyor bu meret, gelip beni buluyor.... Hayır yem olarak kullandığımız şey ufacık karides, sen onun nesine geliyorsun be kardeşim...:confused:
    Bu defa ki daha küçüktü, yaklaşık 1 kg civarı...

Ama bu defa aklım başıma geldi ve kimseye vermedim ahtapotu:) , ilkinden deneyimli olan ben bu defa eve getirip kollarının derisini yüzdüm ve sodaya yatırdım yaklaşık yarım gün, ardından yumurta - galeta unu harcına batırarak kızarttım... Aman pekte güzel oluyormuş... Herkese tavsiye ederim...

Ahtapot ile ilgili olan bu küçük anımı da sizlerle paylaşmak istedim.... Umarım sizi sıkmamışımdır....
    Sevgiler, saygılar
    ;)

2. mcaglar

mcaglar Mehmet ÇAĞLAR

Favori Kamış:
    Olta, Kaşık, Meps, Rapala
    En İyi Avı:
    Turna, 6 kg
    Hocam gerçekten tebrikler ama inan ki ben onu yemezdim, o ve onun gibi saydam canlılarla aram pek iyi değil de :d

3. AHTAPOT GÖKHAN :D , şaka şaka ,gökhancım işi cözmüşsün bakıyorum, afiyet şeker olsun lop lop et olsun :D, anlaşılan sen ahtapotlarla baya bi kaynaştın artık :D:D.....

4. simendifer

simendifer Sennur

Gökhan arkadaşım afiyet, bal, şeker olsun :D Fotoları ikinci kez görüşüm, hatta evdeki pcde kayıtlı bu fotolar... Ama anlatımınla birlikte harika olmuş, tam hikaye tadında :) teşekkürler,

5. MGB

MGB GOKHAN

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Eskilerin tekrar sıkılmadan beni dinlediklerine sevindim... Caglar önceden ben de cok sıcak bakmazdım ama bu müthiş bir lezzet, bence denemelisin...
    Sevgiler, saygılar....

6. can

can

gökhan kardeşim :) anlamışsındır:D söz verdiğim için söylemiyorum..ben aranızda çok yeni olduğum için resimleri önceden görme fırsatım olmadı.:(
    gerçekten kocamanmış tebrikler..bu arada sübye avı hakkında bilgi ve tecrübesi olan var mı..Elimde zamanında almış olduğum karidese benzer bir suni yem var.Nerede ve nasıl kullanıldığını bilen var mı ?:confused:

7. djemr

djemr

Favori Kamış:
    Olta, Zıpkın
    En İyi Avı:
    Kırmızı Benek alabalık, 5.5 KG
    İlginç bir av olmuş, ancak ahtapotu yerlere vurarak öldürmekten daha kolay bir yöntem var. Bu daha çok bildiğimiz balığın içini temizlemeye benziyor. Ahtapotun kafa bölgesinde bildiğiniz gibi hazneye benzer bir bölüm vardır. Bu bölüme dört parmağınızı sokun ve baş parmanığınız yardımıyla hazneyi ters yüz edin. Hazne ters yüz olduğunda ahtapotun organlarının çıktığını göreceksiniz. Bu organları ahtapottan ayırın(eliniz yada bıçak yardımıyla). Hareketsiz kaldığını göreceksiniz. Daha sonra vurma işlemi var, bu işlemden yukarıda da bahsetmişsiniz. Bu iş ahatapotun sert olan etinin yumuşamasına yardımcı olacaktır. Deniz yüzeyine çıkmış bir kaya bu iş için biçilmiş kaftandır. Bir süre sonra ahtapotun köpürmeye başladığını göreceksiniz. Köpürdükten sonra kısa bir süre daha bu işleme devam edin. Ahtapotunuz kazana gitmeye hazırdır... :)

8. djemr

djemr

Favori Kamış:
    Olta, Zıpkın
    En İyi Avı:
    Kırmızı Benek alabalık, 5.5 KG
    Selamlar can,

Sübye ile ilgili çok fazla malumatım yok. Konu ahtapot avı olsa sanırım yardımcı olabilirdim. Ancak şöyle bi dküman geçti elime. Bir bak istertsen belki işine yarar...

9. can

can

djemr ilgin ve paylaşım için teşekkür ederim :) yer derinlik ve ne şekilde kullanıldığı gibi bilgiler de edinirsem ilk denemelerimi önümüzdeki günlerde yaparım..
    Selamlar

10. özkan

özkan

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    kırlangıç 1,5 kg
    paylaşım için teşekkürler, güzel bir anı. hiç yemedim ama tahminimce tadıda güzeldir, afiyet olsun.

11. Cadayl

Cadayl Aylin Özyurt

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    lepistes..
    Gökhan bey denizin bütün tuhaf yaratkları size geliyor sanırım:) Şu vatozu da siz almamışmıydınız?

12. Mehmet Demirörs

Mehmet Demirörs Mehmet

Favori Kamış:
    Oltanın her türü
    En İyi Avı:
    Hatırlamıyorum öyle çok ki
    çeşitler

gökan denizden çok farklı yaratıklar alman bizim işimize yarıyor bilgileniyoruz baya hele bizim gibi step kültürü olanlar için sana teşekkür ederiz.m.hoca

13. UMİTKARACA

UMİTKARACA

gökhan paylaşımın için teşekkürler daha önce görmüş olmamıza rağmen yeniden görüp okumak güzel oldu. bir dahaki sefer ahtapot salatası yaparsan içnin yanına cok güzel bir meze oluyor ..kalamar Djemr verdiğin resim evet gayet güzel bu resim kalamar avcısı sitesindne biliyorum sayın cem beyin sitesinde var kalamarı veya sübye mürekkep balığını yakalmak için gösterinelen şema cok açılayıcı ben bunu yaparken üçlü tercih ediyorum.. kıyıdan almak istiyorsan bölge ve zamanlama olarak kalamalrın kıyıda olduğu bölgeleri secmelisin... kıyıdan tek maymunlu at çek yolu ile alabilirsiniz.saygılarımla.

14. MGB

MGB GOKHAN

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Evet Aylin ben de anlamadım, biraz kısmetliyim herhalde. Geçenlerde avda yine ilginç bir yaratık geldi, bitki desen değil, hayvan desen değil... Ne olduğunu tekneci de dahil kimse anlamadı.... Fotoğraf makinamı yanıma almayı unuttuğum için çekemedim fotosunu, hatta bir ara düşündüm eve götürüp çekerim diye ama sonra ölmesine dayanamadım ve saldık suya. Belki tarif edersem bilen birileri çıkabilir: Turuncu renkte, altta ayakları var karidese benzeyen, çok yumuşak bir dokusu var, kemik ya da kıkırdak neredeyse hiç yok, hareket sıfır, ama nefes aldığını hissedebiliyorsun, ine çıkan karın bölgesinden, vücudu jöle gibi bir madde ile kaplı, yoğun bir şekilde vücudundan bu madde çıkıyor... Bu canlıya hiç dokunmadık, doğruca suya bıraktık... Ancak canlıyı koyduğumuz yerde bu jöle diye tabir ettiğim madde bulaşmış, arkadaşım o bölgeyii bez ile silerken parmaklarının ucu dokundu bu maddeye, ve onun tarifi ile sanki eline iğneler batıyormuşcasına acımış...:( Valla biz bu yaratığın ne olduğu konusunda pek bir fikir yürütemedik....
    Neyse, deniz derya bu; daha ne canlılar var...
    Mehmet Hocam, öyle valla ne çıkartırsak ilginç olan sizlerle paylaşmaya devam ederiz... Biraz vaktimiz olsa daha neler çıkacak ama, hafta da bir gün olan izin gününde çıkabilirsek balığa ne ala, yoksa ben de internetten fotolara, av hikayelerine bakmakla yetiniyorum...
    Aramızda ki bu paylaşımın her daim artması dileğiyle...
    Sevgiler, saygılar;)

Son düzenleme: 27 Mayıs 2006
  15. derinMaVi

derinMaVi Umut Özbek

En İyi Avı:
    4 kilo levrek
    sübye&ahtapot

merhaba!! sübyenin kolalları kalamara göre daha kısa olduğundan olta ile avcılığı kalamara göre çok verimli değildir. 20 mm 2 numara fanyalı ağ ile yakalıyorum.O kalamar olatasının amacı kalamarın kolllarını kapmaktır.sübyede bunlar çok kısa olduğundan sonuç alınmada zorlanılabilinir.ahtapot için öncelikle tebrik ederim.Fakat hayvanı okadar canlıyken hırpalamanıza pek gerek yoktu. bir kaç püf noktasıyla bundan sonra ağrısız,sızısız bu işi mükemmel olarak halledebilirsiniz. İlk iş olarak ahtapotun elinizle kafasını ters çevirin ardından onun üstüne 1 litre kadar tatlı su dökün ondan sonra 1 dk içinde hayvan hareket bile etmeyecektir. Öbür türlü gerçekten ölmesi çok zor.
    Ben bir ara sırf ahtopota çalışıyordum. balığa gitmeden önce tekneme büyük bir varil ve içine 5 litre su koyup yakaladığımı içine sallıyordum.kapağını bile kapatmıyordum.yoksa bu muameleyi yapmazsak teknenin her yerinden ahtopot aramak zorunda kalabiliriz.Vurma muamelesi bundan sonra yapılabilir. bu muamele kısa tutularak 15 gün deep freeze e koyularak ta yumuşaması sağlanır.veya hiç vurmadan maden sodalı suda kaynatılır.(2 kg ye kadar)
    ahtopotu hazırlarken (bir çok kişi söylediğimden tiksinecek ama çok güzel oluyor) vantuzlarını ayıklamadan sadece kefekelerini ayıklayarak servis yapılması en önemli unsurdur bence. Mesela ben vantuzları ayıklanmış ahtapotu ağzıma sürmem.hele bide ahtapot büyükse bu söylediğim vazgeçilemezdir. hepinize iyi günler!!!

16. sazCan

sazCan

Favori Kamış:
    Olta
    :eek:
    merhaba gökhan,
    walla hakketten acaip bir kısmetin var.acaba herkesin varda yazmıyormu.Öyle ne değişik şeyler tutuyorsun...Korkarım bu Antalyada taoplanım beraber avlanma konusunu bir daha düşünecez.Senin ne çekeceğin belli mi olur???:D :D
    Ayrıca ahtapot çok güzel görünüyor.FAkat kendi tuttuğumu yemekte zorlanırdım sanırım.tabi daha çok öldürmekte...:eek:

17. Wolverine

Wolverine Berke

Favori Kamış:
    Shimano Alivio BX 420
    Favori Makine:
    Shimano Beastmaster 7000 XTA
    En İyi Avı:
    Henüz avlamadığım
    Ufak bir ekleme yapmak istiyorum. Yukarıda resimde görülen kalamar oltası tekneden dip sırtısı şeklinde avlanma içindir. Aşağı yukarı hareket için değil teknenin rolantide yol alırken dipten sürülerek av içindir.

18. can

can

bilgi için teşekkür..anlamadığım, karidese benzer suni yemin kafa kısmında oval 20 gr. civarında bir kurşun var.sanki çaparı gibi kaldır bırak yöntemiyle kullanılması gerektiğini düşünüyorum.Ne dersin yanılıyormuyum ?

19. Yakamoz

Yakamoz MUSTAFA

Favori Kamış:
    LINEAEFFE OYSTER CAST KAMIŞ 3.90
    Favori Makine:
    OKUMA TRAVERTINE TR55 MAKİNE
    En İyi Avı:
    DOSTLARIM
    Üstadım bence o ahtopotun derdi galeta unu ile kızgın yağda kızarmakmış :D :D
    Paylaşım için teşekkürler

20. can

can

Kafam karıştı şimdi :confused: hangi yöntemi tercih edeyim bu durumda suni yem gibi ağır tempoda sırtı mı yoksa dikey şekilde kaldır indir mı ?