bu aralar her paket gümrüğe mi giriyor?

Konu, 'Genel Konular' kısmında bearing tarafından paylaşıldı.

1. bearing

bearing erdal demir

japonyadan 3 günde ülkeye giren paketim 1 haftadır ptt'nin elinden kurtulamadı.

gümrükten ekteki gibi bir kağıt geldi, dün gerekli belgeleri faxladım. bu aralar herkese yolluyorlar sanırım birkaç yerde daha gördüm.

19/05/14 16:10 2014-05-19 16:10:00 Receive item from customer (Otb) Gonderi musteriden alinmistir JAPAN (Yurt Disi)
    20/05/14 01:52 2014-05-20 01:52:00 Receive item at office of exchange (Otb) Gonderi (Cikis) alip verme merkezinde alindi JAPAN (Yurt Disi)
    20/05/14 06:09 2014-05-20 06:09:00 The item was forwarded to the destination country (Otb) Gonderi yurt disina sevk edildi (Giden) JAPAN (Yurt Disi)
    21/05/14 23:20 2014-05-21 23:20:00 Send item abroad (EDI-received) Gonderi yurtdisina sevk edildi JAPAN (Yurt Disi)
    22/05/14 08:41 2014-05-22 08:41:41 Receive item at office of exchange (Inb) Gonderi (Varis)alip verme merkezinde alindi TÜRKIYE
    22/05/14 11:52 2014-05-22 11:52:33 Send item to customs (Inb) Gonderi gumruge sevk edildi (Gelen) TÜRKIYE
    29/05/14 10:04 2014-05-29 10:04:06 Send item to domestic location (Inb) Gönderi Yurt Içi Merkezine Sevk Edildi TÜRKIYE

SN İŞLEM / YER
    BİLGİ GİRİŞ TARİHİ
    1.
    Gümrüğe Sevk Edildi - İSTANBUL(AVR)(İST.ULUSLARARASI PİM/İST.ULUSLARARASI PİM)
    22/05/2014 11:52:33
    2.
    Yurtdışı Kabul Geliş Kaydı Yapıldı - İSTANBUL(AVR)(İST.ULUSLARARASI PİM/İST.ULUSLARARASI PİM)
    22/05/2014 11:52:33
    3.
    Torbaya Eklendi - İSTANBUL(AVR)(İST.ULUSLARARASI PİM/İST.ULUSLARARASI PİM)
    22/05/2014 16:57:15
    4.
    Gönderinin Geliş Kaydı Yapıldı - İSTANBUL(AVR)(İSTANBUL UKİM/İSTANBUL UKİM)
    27/05/2014 10:22:35
    5.
    Gümrükten Çıktı - İSTANBUL(AVR)(İSTANBUL UKİM/İSTANBUL UKİM)
    29/05/2014 10:03:31
    6.
    Torbaya Eklendi - İSTANBUL(AVR)(İSTANBUL UKİM/İSTANBUL UKİM)
    29/05/2014 10:03:31

Ekli Dosyalar:

2. befalcon

befalcon Sinan

Favori Kamış:
    Okuma V-System 2.70 10-40
    Favori Makine:
    Daiwa Megaforce 2500
    En İyi Avı:
    Dağ Alası 26 cm.,, Torik 3 kg
    100 $ aşan bir ürün mü sipariş ettiniz? Ürünün bedelini tespit edemedikleri için gümrüğe takılmış galiba.

3. senna

senna semih kahraman

Favori Kamış:
    vega potenza moon star
    eğer 75 euronun üzerindeyse aldığınız ürün bu şekilde olabilir bazen olmayadabiliyor eğer ticari bir durum sezmişlerse bu şekilde davranabiliyorlar öncesinde 400 dolarlık alışveriş yaptım gümrüğe kalmadan geçti geçen sene 3 t shirt aldım 81 euro dan gümrüğe kaldı

4. psikolog06

psikolog06 çağlar çalış

Favori Kamış:
    shimano catana CX 2,10
    Favori Makine:
    shimano exage 2500
    En İyi Avı:
    sazan 1800 gr
    100$ asan ürünlerde gümrük vergisi alınır.Japonyadan ne getirtiniz makine filan mi?

5. bearing

bearing erdal demir

pakette olta makinesi için 7 adet farklı boyutlarda SiC (silicone carbide) seramik rulman ve 1 adet alüminyum topuz var.

toplamı kargo dahil 84 dolar.

buna benzer alışverişim oluyor sürekli ama bu sefer EMS ile istedim, ondan mı acaba?

6. senna

senna semih kahraman

Favori Kamış:
    vega potenza moon star
    ticari olarak düşünmüş olabilirler belki rulman sayısı fazla olunca bu nedenle böyle olmuş olabilir

7. bearing

bearing erdal demir

üç kuruşluk hobimiz var, umarım öyle düşünmemişlerdir aksi halde beyannameyle falan uğraştıracaklar demektir.

bu adetten daha fazla alımlarım oldu ama ilk defa böyle oluyor nedense.

yarın gümrüğe gidip işin aslını öğreneceğim artık. gelişmelerden haberdar ederim.

8. makca

makca Mehmet AKÇA

En İyi Avı:
    ALABALIK 50cm(HAVUZDA)
    Japonyadan gelen paketler genellikle gümrüğe takılıyor.
    Paketler açılmadan alıkonuyor.Size gelen kağıt ile gümrüğe gidiyorsunuz.
    Başvurunuzdan sonra paketiniz sizin yanınızda gümrük memuru tarafından açılıyor.
    Size malın ne olduğunu ve kaça aldığınızı soruyor.Verdiğiniz cevaptan tatmin olursa paket kontrol ücretini ödeyip malınızı alırsınız.Giderken yanınızda ödediğiniz paranın dekontu veya belgesi varsa götürün.

9. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    kendisinin dizayn ettiği muhtelif kamışlar
    Favori Makine:
    çançinçon çinişi makineler
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    adınıza.....yapılamayan eşya, ne yazıyordu da gizledin merak ettim,doğrusu.Size gelen paketin içinden faturası çıkmamışmı ,paketimi açmamışlar,açmadılarsa neden açmamışlar,şu nokta nokta bazı şeyleri açığa kavuştururdu ya neyse.

10. makca

makca Mehmet AKÇA

En İyi Avı:
    ALABALIK 50cm(HAVUZDA)
    Paketi açmadan üzerindeki yazan posta etiketine göre gümrükte kalıp geçeceğine karar veriyorlar.Etikette fiat ve adet ve içerik yazıyor.Ama dediğim gibi japonyadan gelen paketler genel olarak takılıyor.

11. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    kendisinin dizayn ettiği muhtelif kamışlar
    Favori Makine:
    çançinçon çinişi makineler
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Anladığım kadarıyla,ptt de takılmış mal:confused:

12. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    AB ve amerika ile bazı serbest ticaret anlaşmalarımız var. Bu yüzden oralardan gelen ticari eşyalara böyle muamele etmek pek kolay değil.

Ama japonya ile böyle anlaşmalarımız yok. O yüzden Japon mallarına akıllarına estiği gibi gümrük tarifesi koyabiliyorlar.

13. bearing

bearing erdal demir

merak edenler için...

paketimi aldım. 3.6TL gümrük muayene ücreti aldılar sadece.

ayrıca fatura da pakette varmış zaten.

gümrük limitinin aşılmamasına, faturanın pakette bulunmasına ve adet miktarının ticari mahiyette bulunmamasına rağmen neden paketimin gümrüğe sevk edildiğini sordum.

cep telefonu, parfüm, ilaç, alkollü içki ve sigara getirtenlerin çoğalması,

ürün fiyatı hakkında da gerçeğe aykırı fatura düzenletenler ve "hediye" tipi gönderilerde suistimal yapıldığı gerekçesiyle son bir-iki aydır denetimlerin sıklaştığını ve hemen hemen çoğu paketin içeriğine bakılmaksızın gümrüğe sevk edildiğini belirttiler.

adamlar cep telefonu getirtmekte çığır açmış. telefonları parçalar halinde 2-3 kargo paketinde yedek parça gibi yollatıyorlarmış. her şeyin bokunu çıkarmakta üstümüze yok maalesef.

bunlar yüzünden olan bize oluyor, fazladan 10 gün bekliyoruz.

14. sessizdenizci

sessizdenizci Mustafa

Favori Kamış:
    Okuma Trio Rex 425-250, Okuma Safina-x Tele-Spin300, Ron Thomson Tyron teleskopik 270. mt
    Favori Makine:
    Okuma Avanger AV40, Okuma Safina Pro SPA 65, Lineaeffe Rapid Drake RD 30, Silstar
    En İyi Avı:
    Büyük balık kaçtı
    Ödemeyi nereye yaptınız PTT'ye mi yoksa gidip bir de gümrükle mi uğraşmak zorunda kaldınız?

Bende Aliexpress ten sipariş vermek üzereydim bu haber kötü oldu :)

15. bearing

bearing erdal demir

dağıtım için pttye teslim edilmiş, o yüzden ödemeyi pttye yaptım. yani paket gümrükte takılmadığı zaman pttye veriyorlar.

paket üzerinde zaten gümrüğe girdiği ve 3.6tl ücret takdiren ödenmesi gerektiği yazıyor. paketin açılmış yerleri mor ptt bantlarıyla bantlanarak kontrolden sonra tekrar kapatılmış.

sipariş verecekseniz mutlaka satıcıya aldığınız ürünlere ait fatura (invoice) çıktısını pakete koymasını isteyin ve gift (hediye) işaretlemesin çünkü artık bunu önemsemediklerini söylediler. hatta bu tür paketlerin artık daha çok dikkat çektiğini belirttiler.

paket gümrüğe takılırsa ve beyanları gerçeğe aykırı bulurlarsa, bu sefer sizden paypal ve kredi kartı ekstresi isteyecekler. hatta memur bana bilgisayardan internete girip fiyatları huzurda kontrol edebildiklerini söyledi. yani siz şu internet sitesinden aldım diyorsunuz, onlar girip bakıyorlar.

kısaca, ne alıyorsanız, faturada da aynı rakamlar olsun ve fatura mutlaka paketinizde bulunsun. adet olarak da 5-6 adeti geçmesin. olta makinesi vs. alınacaksa 1 adetten fazlası risk oluşturabilir.