Bu balığın türü?

Konu, 'Tatlısudaki Canlılar' kısmında avcı22 tarafından paylaşıldı.

1. avcı22

avcı22 Mesut Turan

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    yayın 3.4 kilo
    Edirne de bu balığa miryana diyorlar.Suyun temiz olduğu yerlerde nadiren denk geliyor.Bende nesli çoğalsın diye her yakaladığımda salıyorum.

2. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Bıyıklı balık, bekir vs. de denenleri vardır. Tipik bir Barbus plebejus gibi görünüyor. Belki Barbus rajonorum da olabilir.

B. plejebus marmara'da görülür ama Trakya'da pek denk gelmez. Diğer ise akdeniz bölgesinde görülür.

Bunun oralarda olması biraz garip olabilir. Zira, trakya balığı değil. Ama benzer türlerden biri de olabilir. Fotoğraflardan tam tür çıkarmak pek olası değil.

Hemen her akarsuyumuzda var bunlardan. Pek çoğu endemik olabiliyor, yani sadece o akarsuda, o bölgede görülüyor. Ama genel olarak tipleri aynı.

3. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    biyikli yavrusu diye biliyorum. çok ufak daha. barbue diyoruz biz nam-i diger torpil, torpido, füze. 4-5kg olanlari avciligi çok zevk veren müthis çevik hayvanlardir. akintili sularda daha çok bulunduklarini duymustum.

4. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    kendisinin dizayn ettiği muhtelif kamışlar
    Favori Makine:
    çançinçon çinişi makineler
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
  5. sever

sever ONUR

Favori Kamış:
    Daiwa Crossfire
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop Rb
    Bekir balığının bir cinsi.

6. shatin

shatin mErt

En İyi Avı:
    :)
    bizim burda miriyana diye geçiyor lezeetli balıktır abi nehir yataklarının taşlık bölgelerinde bulunur solcanla avlanır

7. cankiri

cankiri kenan

En İyi Avı:
    Lüfer
    nesli çogalsın diye salmışsınız ama bu balığın nesli öyle hızlı çogalıyor ki akıllara zarar.kol kadar büyüğünü elimle deliğe sıkıştırp yakalamışlığım var.oltayla hayatımda yanılmıyorsam 3 kere yakaladım.
    oltayla yakaladıysanız helal olsun.

8. hunterakrep

hunterakrep MURAT BAŞKAYA

Favori Kamış:
    MITCHELL PRIVILEGE 2 T-430 SURFCASTING KAMIŞ
    Favori Makine:
    Pen Surfblaster 8000
    En İyi Avı:
    Levrek 6,800
    Selam,

Her bölgede ayrı bir adla anılıyor anlaşılan genel olarak bıyıklı deniyor.
    Bizde Sipsi derler mesela. Ezine çayında balık yakalamaya bu balığın avını yaparak başladım balık avcılığına :) Ben çocukken 23 Nisandan sonra başlardık avına sonbahar kış başına kadarda devam ederdik ama en iyi yağlurdan sonra hafifi bulanık suda tutulur. Solucan en iyi yemidir.
    Kastamonuda suyu bol çayların derelerin çoğunda bulunur. İnce ve yazın kurumaya yüz tutan yerleri pek sevmez. Temiz suların balığıdır kirlenmeyle pek başedemez. Denize yakın kesimlerde de avlansa da biz genelde çayların yukarı kaynağa daha yakın yerlerde avlamayı tercih ederdik. Tadından ziyade avcılığı daha zevklidir.

9. avcı22

avcı22 Mesut Turan

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    yayın 3.4 kilo
    Arkadaşlar bu balık Edirne çok nadiren denk geliyor.Bizim buradaki akarsular sanayii atıkları ile çok kirlendiğinden ve akarsular taşlı olmadığından gerekli üremeyi yapamıyor heralde.Eti çok lezzetli.Kenan Bey çok büyüyorlar diyor ama burada en büyük boyları 15 cm başlıyor.Dip oltasına yakalandığı zaman zili çalmıyor kendini kuma gömüp bekliyor.Siz oltayı topladığınızda oltanın ucunda çıkıyor.

10. bullbill

bullbill Bülent Arslan

Favori Kamış:
    Lineaeffe Sprit Surf 3904 3.90
    Favori Makine:
    Okuma Power Liner PL 865
    Trakya da MİRYANA olarak bilinir.:)