Bu balık nedir ?

Konu, 'Denizdeki Canlılar' kısmında volkan07 tarafından paylaşıldı.

1. Huseyin Alp Arslan

Huseyin Alp Arslan Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    olta ve oltadan baska hic bir sey
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Suda wahoo goruntuleri...

2. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    her av iyidir yeterki usule uygun olsun

Ne var ne yok sunduk bakalım sonumuz hayır ola...:) :) :) :)

3. volkan07

volkan07 Volkan

En İyi Avı:
    Doğaya iade ufaklıklar
    abi balık suda, biz dışardayız, yavrucak pırıl pırıl suda yüzerken net bir ayrım yapamadım :) birde bir tane değilki onlarcasını gördüm, hepsi kendine göre az açık, az koyu. bir fotoğraf makinası olsa üşenmeden tekrar gideceğim ama malesef yok.

4. volkan07

volkan07 Volkan

En İyi Avı:
    Doğaya iade ufaklıklar
    yok abi bunlar değil, linkini verdiğin balık özellikle antalyanın batı bölgelerinde dip oltalarına musallat olan bir tür, genelde taşlık yerlerde geliyor. onunda ismini bilmiyorum gerçi. gökkuşağı gibi ve kaygan birşey :)

5. volkan07

volkan07 Volkan

En İyi Avı:
    Doğaya iade ufaklıklar
  6. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Şimdi işin rengi değişiyor. Su üstünde yaşayan ve o şekilde sarı bir renk taşıyan nerdeyse tek tür, sarı yüzgeçli orkinos. Başka varsa da ben hiç görmedim.

Ama dip dediğin zaman, o durumda iş bir hayli farklı.

Akdenizde pek endemik türe raslanmaz. Su üstünde gezinen balıklar, genellikle uzun göçler yapar. Ve akdenizin o şekildeki balıkları atlantik ve/veya hint okyanusunda da görülen türler olur. Her okyanustada yıllarını geçrimiş birisi olarak, bahsettiğin gibi bir yüzey balığına hiç denk geldiğimi hatırlamıyorum.

Belki senin tarifini ben yanlış kurguluyorum kafamda.

Ama dibe girerse konu, başta gobi türleri olmak üzere öyle sarısı bol, dik şeritli pek çok tür var.

7. Atilla Ö.

Atilla Ö. Atilla

En İyi Avı:
    Kırmızı Benekli Alabalık
    Ordaki bahsettiği dip balığı farklı bir balık sanırım.Sorduğu balık su üstündeymiş

8. volkan07

volkan07 Volkan

En İyi Avı:
    Doğaya iade ufaklıklar
    http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:...UH0c1JDupPNerZTqp5XktHl4FMb5N3ghYV-1bbnn4Tiew

yok abi ben o cümleyi yukarıda linkini verdiğim(muvaffak abinin birkaç mesaj önce linkini verdiği) balık için söylemiştim. öğrenmeye çalıştığım tür ile ilgisi yok.
    sizler doğru yorumluyorsunuzda ben kendimi ifade edemiyorum :) buna rağmen çok yakın şekillerde türler paylaştınız. aynı günde birçoklarını gördüğümüz için, aynı balığın farklı desenlerimi, yoksa birbirine yakın türlerde birkaç cins balıkmı gördük onu bile net ayırt edemiyorum kafamda. tecrübesizliğimiz ve öyle bir canlıyla karşılaşmanın şaşkınlığı, hayranlığı karşısında ne yapacağımızı bilemedik :)
    "anaa len koş koş koş balığa bak oolum kocaman, desenlere bak, aa bak sağdanda geliyo iki tane, yavru sürülerini kovalıyolar gördünmü, oolum senin yeme vurmaz inşallah yoksa elinde sadece oltanın sapı kalır" psikolojisinden kurtulupta çok daha dikkatlice not etseydik kafamıza eminimki bir sonuç alırdık :)
    ben en iyisi haftasonu tekrar gideyim, elimden geldiğince görüntülemeye çalışayım, sonra görüntüleri burada paylaşayım, bu şekilde daha rahat yorumlamak mümkün olur. haftasonuna kadar öğrenmek istemiştim ne olduğunu ama böyle olmayacak, kendimi deli gibi hissetmeye başladım artık :)

ayrıca değerli bilgileriniz ve paylaşımlarınız için herkese çok teşekkür ediyorum. bir engel olmazsa haftasonu görüntüleyeceğim balıkları.

9. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    Senin avatardaki balıga benziyormu???:D

10. volkan07

volkan07 Volkan

En İyi Avı:
    Doğaya iade ufaklıklar
    yok abi o robot balık:), google'a "robot fish" yada "robofish" yazıp görsellerde aratırsanız çok ilginç şeylerle karşılaşabilirsiniz.

11. dentex cem

dentex cem cem uludinç

Ahhaa ben dediydim size Muvaffak abi bu işi çözer diye :D :D :D

Helal olsun sana Muvaffak abim...

12. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    :D :D :D :D :D :D

Ülen volki bi taş attın kırk kişi çıkartamadı.. git dal-mal-naparsan yap o balıgı bul kapta gel..:D

13. nicholai hel

nicholai hel Aykut

Vallaha Volkan, ilk mesajını okuduğumda wahoo dedim içimden. Sonra da fotoğrafları paylaşılmış zaten ama dediğin gibi rengarenk bir balık değildir.
    Acaba ışık kırılmalarıyla falan, özellikle günbatımının sarı-kırmızı tonları altında öyle görmüş olabilir misin? :p

Ayrıca bu yaz Antalya'da wahoo tutulduğunu biliyorum da, o yüzden odur diye tahmin etmiştim. Daha çok tropik sularda yaşadığı için pek bilinmeyen bir balık.

14. Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Serdar Bey Merhaba,

Umarim keyfiniz yerindedir.Uzun zamandir gorusemedik.

Akdenizde yellowfin bugune kadar gorulmedi.Eger bunlar yellowfinse Akdenizde Akdenize yeni bir turumuz var demektir.

Saglicakla kaliniz.

15. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    Bende onu merak ediyorum zaten ,

http://www.ciesm.org/

Cıesm listesi dışında bir tür mekan eylemiş ise.. ????

16. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Balon balığı filanda pek görülmezdi ama, vaziyet malum.

Kızıldeniz'in girişi, aden körfezi civarı bunların yatağıdır. Kızıldenizde yoğun değillerdir. Ama süveyşi geçip gelmeleri an meselesidir. Aynı durum cebelitarık içinde geçerli. Cebelitarığın önünde, bunlar uzun oltayla bol bol yakalanır. Uzun olta dediğim, binlerce iğnesi olan kilometrelerce uzunlukta yemli çapariler.

Bunlar sıcak su akıntılarını takip eder. Akdenizin tuzlu suyunu pek tercih etmez. Ama özellikle süveyşten gelip, doğu akdenizde görülmeleri bence pek şaşırtıcı olmaz.

Birde, belirgin bir sarı rengi, mavi yan yüzgeçleri olan, su üstünde sürüyle gezen tek türde bu sanıyorum.

17. Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    http://www.youtube.com/watch?v=X8CSQ8Cxa7A

Bu videoda 1.53 . dakikadan itibaren goruntuleri seyret. Wahoonun desenlerine gunes savkidiginda kuyrugun ve desenlerin sari gorunebilecegini anlayacaksin. Ancak eger bahsettigin balik wahoo degilse acik denizde yasayip , suruyle su ustunde balik kosturan ve bahsettigin renklerde olabilecek balik bence en buyuk olasilikla lambukadir.Bir de bir ihtimal 60-90cm boylarda orkinos (Thunnus thynnus) olabilir.Assagidaki resimde bu baligin bahsettiginiz sari siyah ari deseni benzeri desenle goruntu sergileyebilecegini kanitlayan bir foto var.Ozellikle sizin oralar bu baligin bu boylerinin siklikla gorulebilecegi sulardir.

Bu arada bukadar ornek foto geldi onlara bakarak en azindan kuyrugu sunu, govdesi bunu andiriyordu derseniz belki size daha fazla yardimci olabiliriz.Ama inanin pek fazla da tarifinize uyan balik kalmadi.

18. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    Bulunamadimi daha bu sari kuyruklu mavi yüzgeçli punk balik :) hamsinin azmanina bizde derler balina ( fuat saka hamsiye ) hamsidir o hamsi

19. Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Haksiz sayilmazsiniz.Ancak yellowfinin yuzgecini goren onu baska hic bir balikla karistirmaz bence...60-90cm arasi bile olsa.Oldukca karakteristik bir yuzgeci vardir ve bu karakteristligi sadece sari renk de degildir...

Aman keske yellowfin olsa...Acaip keyifli bir haber olur...

20. nicholai hel

nicholai hel Aykut

Hüseyin Bey'e katılıyorum, bence de wahoo olabilir, aslında dediğiniz gibi renk bakımından en uygun balık lambuka ama onun da çok karakteristik kafası ayırd edilirdi.

Bir de wahoo benzeri "king mackerel" diye bir balık vardır. Bu da aslında aynı wahoo gibi mavi tonlardadır. Ama bakın bir kaynakta bu şekilde resmedilmiş.

Daha önce dediğim gibi ışık aldatmacası da olabilir o renkler.
    Aslında balıklar göç ettikleri suların kimya değerlerine göre, beslenme alışkanlıklarındaki farklılıklarla, ya da sadece üreme zamanları, mevsimsel değişimler gibi zamanlarda da hafif renk farklılıkları gösterebilirler.
    Bir ihtimal böyle bir durumda olabilir.
    Asıl olan konu vücut formunun tam olarak belirlenmesi.