Bu balık nedir ?

Konu, 'Denizdeki Canlılar' kısmında volkan07 tarafından paylaşıldı.

1. volkan07

volkan07 Volkan

En İyi Avı:
    Doğaya iade ufaklıklar
    abilerim sormayın öyle oldu gerçekten :) düşüne düşüne ne gördüğümdende şüphe etmeye başladım artık.

bu haftasonu bir engel olmazsa tekrar gideceğiz, fotoğraf makinamız yok fakat cep telefonu kamerasıyla ne kadar görüntüleyebilirsek artık resim ve videolarını burada paylaşacağım. bir yandanda tutmaya uğraşacağız. hatta taşıyabilme imkanımız olursa eğer avlağa laptop ve 3g modem götürüp mümkün olan en kısa sürede sizlerle paylaşmayı planlıyorum. ilginizden dolayı tekrar çok teşekkür ediyorum.

2. volkan07

volkan07 Volkan

En İyi Avı:
    Doğaya iade ufaklıklar
    bu arada cuma ve pazar günü aynı yere tekrar gittik, fakat her iki günde de sadece uzaktan tek bir balık geçti(hava daha rüzgarlı ve su daha dalgalı idi). o yüzden ne tutabildik ne görüntü alabildik, geçen hafta gırla olan balık, bu hafta yoktu. uydurukluğu had safhada malzemelerimiz ile at-çek yapmaya çalıştık ama bir sonuç alamadık. bu arada avlağa sonradan gelen iki kişinin yemlerini paylaşması üzerine, karides ile dip oltasına geçtik, 2 tane 20 cm'ye yakın orfoz(öyle söylediler, suya iade oldu), 1 tane sokar, 1 tane melanur tuttum. avlaktaki kıbrıslı arkadaşların ve buradaki malzeme satıcısının söylediğine göre(tarifimize istinaden) kıbrıs ağzı ile "akalamuta" imiş, biraz araştırınca "lambuka"ya bu ismi verdiklerini öğrendim. fakat yinede internet üzerinden gördüğüm lambuka resimlerine hiç benzetemedim. eğer olurda tutabilirsem birgün, resimlerini paylaşacağım. değerli bilgileriniz için çok teşekkür ediyorum. bu sayede birçok tür öğrenmiş oldum.

3. volkan07

volkan07 Volkan

En İyi Avı:
    Doğaya iade ufaklıklar
    http://www.okuma.com.tw/en/news-catalog.html

okuma'nın 2011 katalogunda gezinirken buldum, trolling reels kategorisi sayfa 66-67. şansıma görmüşken paylaşayım dedim.

(resimlerin üzerlerine tıklarsanız büyük halde açılır)

%90 ihtimalle bu idi. lambuka ve yellowfin tuna resimlerine tekrar baktım :) lambuka'ya benzemiyor fakat yellowfin'i andırıyor, ama kafa yapısı ve sırt deseni ile ondan ayrılan bir görünümü var, sırtında dikine inen belirgin yeşil çizgiler yellowfin'de yok. ne olabilir?

4. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    Kedidir o kedi pissst de gider

5. volkan07

volkan07 Volkan

En İyi Avı:
    Doğaya iade ufaklıklar
    yook, taktım ben buna, birgün öğreneceğim :)

6. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    her av iyidir yeterki usule uygun olsun
    Bazı balık türlerinde sudaki canlı iken gördüğün renkler sudan çıktıktan sonra değişir..

resimdeki dersen pektoraldeki yüzgeçleri uzun bu durumda bana göre benzer

thunnus alalunga -,t.albacares - t.obesus var

7. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Eğer %90 bunlarsa, demekki o balıklarda %90 Yellowfin Tuna, yani sarıyüzgeçli ton. Zaten bahsettiğin şeyler en baştan beri bu balığa işaret ediyor.

Kafa yapısı genelde pek değişmez. Fakat bahsettiğin sırttan bele inen dik yeşil çizgiler, yellowfinin tipik bir özelliğidir. Bu çizgiler mevsime, suya, balığın yediği içtiğine göre değişebilir, daha belirgin veya zayıf olabilir.

Fotoğraflarda görülenler, çizimler vs. sudaki balığı %100 yansıtamayabilir. Mesela, lüferin büyüğü sırtıkaranın bazı yerlerde sırt tarafı yeşil, bazı yerlerde zeytini yeşil, bazende baya baya simsiyah olur. Hemen her balık renk değiştirme yeteneğine sahiptir. Ve farklı sularda az çok renk değiştirirler. Buna birde ortamdaki suyun, ışığın, makinedeki filmin vs. renklere etkisi eklenince farklar düşündürecek kadar belirginleşebilir.

8. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    her av iyidir yeterki usule uygun olsun
  9. volkan07

volkan07 Volkan

En İyi Avı:
    Doğaya iade ufaklıklar
    değerli bilgileriniz için teşekkür ederim, eğer tekrar karşılaşır vede tutabilirsem resimlerini çekip burada paylaşırım :)

10. nicholai hel

nicholai hel Aykut

Volkan eğer balık yellowfin tuna ise paylaş zaten, Antalya tarihine geçebilirsin :D

Endemik olmayan türler ne olursa olsun istemem denizlerimizde ama bu balık hayallerimin ötesinde bir varlık olduğundan içten içten "inşallah öyledir" demekteyim. :eek:

11. HAMSİDİR HAMSİ.

Temel Dursun'a sana pir pilmece sorayım mı demiş.Dursun da sor pakalum demiş.
    Saridur,ağaçtadur,öter. Pil pakalum nedur.
    Pildum demiş Dursun,kanaryadur
    Pilemedun demiş Temel,hamsidur
    Ula demiş Dursun,hamsi sari midur?
    Poyadım oni demiş Temel
    Peki demiş Dursun,ağaca çikar mu ?
    koydim onu oraya demiş Temel.Peki ula demiş Dursun...
    Hamsi oter mu?
    Temel cevabı yapıştırmış: O da işin şaşirtmacasidur.
    :laughing:

12. Zıpkıncı İbo

Zıpkıncı İbo İbrahim Can

Favori Kamış:
    Cressi, Mares, Tusa
    En İyi Avı:
    18 kg Akya
    Sari yuzgecli ton baligi veya onun akrabasi olan turlerden biri ise sayet, net bir goruntusunu almak cok buyuk sans ve iyi bir kamera ister. Fisek gibi hizli, atik ve cok urkek hayvanlar bunlar. Sansin varsa bir anda goruverirsin, iyi bir aci yakalar da deklansore basabilirsen belki, yoksa gecmis olsun, arkalarindan bakakalirsin... o da en fazla 3, 5 saniye.. :)

Nihai heyet karari sari yuzgecli ton baligi oldu galiba :) ama benim aklima bir de Spanish Mackerel (Ispanyol Uskumrusu) geldi. Atlantik'te avlanan iri bir tur, Akdeniz'de oldugunu sanmiyorum, varsa da yeni gelmistir :). Gerci sari kuyruk, mavi yuzgec eskaline pek uymuyor :).

Iste bu Spanish Mackerel (Scomberomorus)

13. ayas01

ayas01 serhat

abicim iyi günler yakaladıgınız balık suyun ustunde avlanan silikon yeme saldıran avcı bır balıktır.kıyıya yakın yerlerde bulunur genellıkle suruler halınde gezer gectıgımız ekım ayında 2 kıloluk 2 tanede ben tutmustum balıgın adıda BUKELEMUN balıgıdır.boyle denmesının sebebıde balık sudan cıkarken mavımsı sonra yesıl sonrada gri renge donmesıdır. adananın ayas ilçesinde cokça bulunur.saygılar...