bu balık nedir?

Konu, 'Tatlısudaki Canlılar' kısmında night fisher tarafından paylaşıldı.

1. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    kendisinin dizayn ettiği muhtelif kamışlar
    Favori Makine:
    çançinçon çinişi makineler
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Uploaded with ImageShack.us
    resimdeki balık tatlı suda yakalandı,tanıyan arkadaşların bilgilerini paylaşması dileğiyle...

2. Ufuk26

Ufuk26 ufuk kötan

Favori Kamış:
    4.50 ceftain surf
    Favori Makine:
    Silverstar LEOPAR 60
    En İyi Avı:
    2 kücük gümüşcük
    Az gelişmiş tatlı su gümüşü o balık bizimkisi besisiz kalmış saygılarımla

3. ozkan79

ozkan79 özkan

Merhaba,bire bir deniz sardalyasina benzettim kimisi tırsi der tatli suyun denize dokuldugu biryerdemi yakalandi ?

4. sertach

sertach Kiraz Balıkçı

Favori Kamış:
    Okuma Vspin
    Favori Makine:
    Shimano Catana 4000fd, Okuma safina pro 2500
    Sanki az büyümüş bir tırsi?

5. tyana

tyana serkan

tırsi.....

6. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    resimdeki balık 20 cm boyunda...APOLYONT GÖLÜNDE TUTULDU...

7. Candy_Man

Candy_Man Necip TEPE

Detaylı bilgim hiç yoktur böyle konularla ama araştırınca tatlı su sardalyası (Clupeonella abrau muhusi) ile benzer görünüyor.

TATLISU SARDALYASI (Clupeonella abrau muhusi)

İlk kez Rusya'nın Abrau Gölü'nde bulunmuş; 1943'de de ülkemizde Ulubat (Apolyont) Gölü'nde rastlanmıştır. İznik Gölü'nde de yaşamaktadır. Boyları 7-8, en çok 12 santimetre olan, sürü halinde dolaşan bir ringa/tirsi türüdür. Planktonlar, küçük su hayvanları ve omurgasızlarla beslenir. 2-3 yaşlarında olgunlaşıp 10-14° C. sularda haziran-ekim aylarında yumurtalarını açık suya bırakarak ürer. Eti, bölgesel olarak tüketilir. Daha ziyade alabalık yetiştiriciliğinde yem balığı olarak değerlendirilir

8. Huseyin Alp Arslan

Huseyin Alp Arslan Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    olta ve oltadan baska hic bir sey
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Muhtesem bilgi...Cok tesekkur ederim.Bende "nekadar tirsiye benziyor"dedim. Ancak sonra "tatli suda tirsinin isi ne" diyerek savimdan vaz gectim.Fakat sizin verdiginiz bu bilgi herseyi cuk diye yerine oturtuyor.Hepimiz her gun bu sitelerin cok faydasini goruyoruz.Her gun yepyeni bilgilerle donaniyoruz.Tatli suda bir sardalya turu yasadigini ilk defa bugun ogrendim...:)

9. muhammer41

muhammer41 Muhammer YILMAZ

Bölgesel olarak adı değişiyor kimi yerde tatlısu sardalyası kimi bölgede gümüş geçen dönem soğanlıda çocuklar yakalamıştı yemesi fena değil baya bir sevdiler rastgelsin.

Uploaded with ImageShack.us

10. ozkan79

ozkan79 özkan

muhammer abi merhaba,ekde koyduğun balıkları iyi biliyorum 2000li yılların başında alibeyköy barajında bol miktarda bulunmakta idi,Lakin fatih abinin resmini koyduğu balık daha farklı bire bir deniz tırsi si olduğundan eminim ayrıca üstte yazılan bilgilerde oldukça ilginç şaştım kaldım :rolleyes:

11. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Konuyu hazırlarken,direk tanıtıma yönelikmi olsun,yoksa soru şeklindemi olsun arasında gittim geldim.Balığın ilginçliği daha iyi igözlenir düşüncesiyle yıllardır tanıdığım bu balığı sizlere sundum.
    Balık, apolyont gölünde 1934 yılında,prof.Woltereck tarafından bilimsel tespiti yapılarak literatüre geçmiştir.Bilimsel adı clupeonella abrau muhlisi dir(isimdeki muhlis ,balığı tutup getiren muhlis adlı balıkçıya ithafen verildiği söylenir) .clupeonella abrau 1930 da tanımlanmış (kuzey kafkasyada)bir türdür.Tatlı su ringası adıyla anılır.clupeonella abrau muhlisi ise bir alt tür olarak dünyada sadece apolyont gölünde yer alır yani endemik bir balık türümüzdür.
    Necip tepe arkadaşımızın internette bulduğu bilgi ,eksik ve yanlış bilgiler içeren bir yabancı siteden türkçeye çevrilmiş,tatlısu sardalyası yazıp aradığımızda bir çok sitenin kullandığı bir alıntıdır.Asla iznik gölünde yada bir başka gölümüzde yer almaz.Hatta birbiriyle bağlantıları dolayısıyla kardeş göl sayıldığı Manyas gölünde bile rastlanmamıştır.Her iki gölde de mevcut olan tatlısu sardalyası türü ise caspialosa maeotica balığıdır. Bu balık dahada deniz sardalyasını andırır,sırt kısmında belirgin siyah noktaları vardır.
    Gelelim bu balığa yöresinde ne isim verildiğine, deniz kaçkını,bence harika bir isim.
    Endemik olması ve son yıllarda kirlilik ve israil sazanı baskısıyla neslinin tehlike altında olmasına rağmen,yapacağınız aramalarda tek bir fotosuna(bu siteye yolladığım fotolar sanırım ilk,fishbase de bile yok.sadece aslına uygun olmayan ilustrasyon resimler mevcut) rastlayamayacağınız bu balığın,su ürünleri uzmanlarımız tarafından tanıtımının ihmal edildiği kanaatindeyim.
    Saygılar...Zir.müh.Fatih HOŞÖZ

12. Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish

Hocam bu baliklarin bir sekilde chalealbumus chalcoides İstanbulensisle bir ilgileri olabilir mi?

Bilgiler icin tesekkurler.

13. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Taxonomic(bilimsel sınıflandırma)açıdan bir ilgisi görünmüyor.Bahsettiğiniz balık ,tatlısu kolyozu adıyla ,yine birbirinden alıntı yapılan tek bir metinle, yüzlerce sitede yer alan bir balık.Baştan savma bir isim(kolyoza hiçbir benzerliği yok),baştan savma bir tanıtım bence.Sanki olmayan asparagas bir türmüş izlenimi veren bir tanıtım.Yine bir fotosu bile mevcut değil. Bu balıkta yine su ürünleri uzmanlarımızın ihmal ettikleri bir konudur.Her yıl birbirine benzer konularda yüzlerce tez hazırlanırken,bu balık hakkında iki kelimelik bilimsel çalışma eseri (internette)mevcut değil.Aslında chalealbumus chalcoides İstanbulensis ten bahsedince beni sinir eden bir konuyu daha hatırlattınız.

14. Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    clupeonella abrau muhlisi(tatlisu ringasi veya muhlis baligi)Fotografi olan balik
    apolyont golunde endemik tur

caspialosa maeotica(tatli su sardalyasi, deniz kackini)Iznik ve Manyas gollerinde endemik tur, fotografi yok.Sardalyaya benziyor hatta noktali var.

Bu yukardaki turler anladigim kadariyla ringa, sardalya, caca ve ates baliklari ailesinin tatli su turleri ve sadece Ulkemize endemik...

Muhtesem bir onem arzediyor bu baliklar.Yani simdi desemki bir deniz baligi ailesi olan ringa sardalya caca ve ates baliklari ailesinin bu dunyadaki tatli su
    da yasayan ornekleri sadece Ulkemizde var ve bu turler yok olma tehdidi altinda...Dogrumudur Hocam?

Peki hocam soyle bir soru sorabilirmiyiz acaba...Asil kokleri deniz baligina(basitce ifadeyle) ait olan bu iki tur zamanin birinde tatli suya uyum gostermisler veya gostermek zorunda kalmislardir...Bu bir sav olarak alinirsa
    bir baska sav dogmaz mi?Apolyont,Iznik ve Manyas golleri bir zamanlar Marmara denizinin uzantisiydi fakat deprem veya her hangi bir baska nedenle
    bu su parcalari karayla kapandi ve gollesti.Cevredeki akarsularin yardimiyla iclerinde onceleri deniz suyu olan bu goller zamanla tatli suya donustu ve burada hapis kalan yukarida ifade ettigimiz bazi deniz baliklari bu yeni sartlara uyum gostererek Turlerini bugune kadar devam ettirdiler.

Hocam bu savlari soyliyebilir ve bilimsel olarak kanitlaya bilirsek bu buluntu mesala "Nuh Tufaninin" olduguna dair bir delile bile donusebilir...Saka yapmiyorum...

Peki hocam bir zamanlar Kagithane deresinde endemik bir tur oldugu sanilan
    Chalealbumus chalcoides istanbulensisin bu derenin tahrip olmasiyla yok oldugu dusunulurken bu balik karsimiza eger yanilmiyorsam Alburnus istanbulensis Battalgil, 1941 adiyla Sapanca golu ve Karasu , Papuc nehirlerinin denize dokulen havzalarinda karsimiza cikiyor.Butur halen Ulkemize endemik gorunuyor...

Bu konuda da varsa bilgileriniz ve yorumlariniz bunlari ogrenmekten buyuk keyif alirim...

15. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    Bu baligin çamça baligi olma ihtimali varmi? Burda gardon denilen baligin yavrusu gibi geldi bana.

16. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    caspialosa maeotica ve clupeonella abrau muhlisi RİNGA balıkları(ringagiller) AİLESİNDEN balık çeşitleridir.(iznik yerine apolyont/ulubat demek istediniz herhalde).Tür olarak endemiktirler(sadece muhlisi endemik) ancak,ailenin tatlısuda yaşayan tek türü değiller.Caspiolasa ve clupeonella türleri hazar havzasında ve gölünde bir çok türle temsil edilir.Caspio HAZAR -CASPIAN SEA kelimesinden gelir.
    Manyas ve apolyont gölünün marmara denizinin kalıntısı olduğu zaten kabul edilmiş bir tez.Bu balıklarda o evrede adaptasyon sağlamış türler.

Alburnus istanbulensis konusuna gelince,balığın bilimsel adı ,tanımlamada en doğru sonuca ulaştırıcı veridir.Balık alburnus (inci balıkları)grubundan istanbul inci balığı diye tanımlanmış.Alburnus sazangiller(cyprinidae)ailesi mensubu olduğundan deniz balığıyla herhangibir bağı yoktur.

Bu arada chalealbumus diye bir genus yok,doğrusu chalcarburnus dur.ilk bahsedtiğiniz balık chalcarburnus chalcoides ise yaygın bir inci balığı grubundandır (alburnus genusu 12 cm e kadar büyür-chalcarburnus lar ise 20 cm boya erişirler ) chalcarburnus chalcoides istanbulensis bu durumda endemik bir iri inci balığı türü olmuş oluyor.Alburnus istanbulensisle aynı balık değil.

Mesleğim hernekadar ziraat mühendisi olup ,bu konulara yatkın olsa da ,yorumlarım kişisel merakım sonucu edindiğim bilgiler ışığında yapılmıştır.Asla bilimsel gerçekliği iddiam yoktur.Bir konunun bilimsel gerçek olması için bilim kurulları onayı alması gereklidir.Bu yüzden önüne gelenin site kurup,ya da bu sitelere bilgi zannettiği şeyleri yazabildiği bir ortamda önümüze çıkan her bilgiye itibar etmemeliyiz.ÜNİVERSİTE YADA RESMİ BİLİM KURUMLARInın sitelerinden bilgi alışverişi yaparsak daha doğru bilgilere ulaşırız....

17. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Chalealbumus chalcoides istanbulensis

Chalealbumus chalcoides istanbulensis Bu örnek internetteki bilgi kirliliğinin geldiği boyutu göstermesi açısından çok güzel bir örnek.Kelimeyi google da aratınca tek bir metnin (yazım yada bilgi hatası içeren)hiç sorgulanmadan,yüzlerce sitede yer aldığını görüyoruz.denemesi bedava,Chalealbumus chalcoides istanbulensis kopyalayıp aratıyoruz ve sonuçları görüyoruz.Şaka değil gerçek....

18. Candy_Man

Candy_Man Necip TEPE

Valla ben detaylı bilgim hiç olmadığını söylemiştim. :) bilen adam başka oluyor tabiki teşekkürler bilgileriniz için.

19. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Muhammer beyin resimlerini paylaştığı balıklar,chalcarburnus chalcoides inci balığı ,üsküfüye,gümüş adlarıyla tanınan(en uygunu inci balığı) ,bilimsel literatüre tatlısu kolyozu olarak geçen balık.(en yanlış isim de bu,daha kolyozla uskumruyu ayırd etmekte zorlanıyoruz,bu balıklara hiç benzemeyen bir balığa kolyoz adı ne derece uymuş,takdir sizin)