Bu deniz anasını tanıyan var mı?

Konu, 'Denizdeki Canlılar' kısmında REİS tarafından paylaşıldı.

1. Bu deniz anası özellikle bu sene oldukça fazla.Geçen yıl dalışa gittiğimde nadiren görürken şimdi çok sık görünüyor.Küresel ısınmanın faturası olsa gerek

2. mcm

mcm

Pendik'te de var aynısından, bir de altında uzun boru gibi bir bölümü daha vardı.

3. mallaca

mallaca Halil Barış Şengül

Favori Kamış:
    Makinalı kamış olta,her türlü el oltası,rapala
    En İyi Avı:
    Kiloluk mırmır,Kiloluk iskorpit
    En basiti daha geçen hafta kurşunluda bunlardan onlarcasını gördüm

4. ehhhh

buna biz way anasını türü deniz anası diyelim.

Biz daha denizlerimizi kesfedip adam gibi tanıyamadan onlar değişiyor artık.
    Şu "su akar türk bakar" misalini her daim taze tutmakta oldukça istidatlıyız.

Sularımızın içinde neler oluyor, bize ne sürprizler hazırlıyor, o eskilerden biz ne bıraktık geriye, kalanlar nelere gögüs gerip nasıl yaşıyorlar bilmiyoruz.

İşin komiği bu işi araştırmakla yükümlü üniversitelerimiz daha bir beter durumda.

yapıyorlarsa da bir araştırma, bunu kimseye sezdirmemekte pek bir mahirler.

ben aradım aradım gazete haberlerinden daha ayrıntılı bir arastırma metnine henüz rastlamadım. Mit raporları bile ortada sere serpe dolasırken üniversite araştırmaları pek bir örtülü.

Hani nasılsa iklim degişince hepsi sil bastan olacak en son toptan yaparız diye küresel ısınmanın bitmesini mi bekliyorlar orası da belli degil.

5. ozgurcan

ozgurcan Özgürcan

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Çapari ile havada uçan martı ve tabii ki hemen serbest bırktık! (Gülmeyin, şahitlerim bile var)
    Malesef geçen 3-4 sene önce gelmeye başlayan büyük boy deniz analaından sonra Tekirdağ sahillerinde de bolca gördük bu sene. Ben yakından inceledim açıkcası, pek arkadaşcanlısı olduğunu sanmıyorum :)

6. mallaca

mallaca Halil Barış Şengül

Favori Kamış:
    Makinalı kamış olta,her türlü el oltası,rapala
    En İyi Avı:
    Kiloluk mırmır,Kiloluk iskorpit
    Marmara denizi kurşunlu sahillerinde bolca gördüm bunları

7. ahmet58

ahmet58

Favori Kamış:
    1138 POTENZA SHAKSEPEARE KAMIŞ 360CM 2500 7000 SHAKESPEARE MAKİNE
    En İyi Avı:
    1kg AYNALI SAZAN +şansa bir PALAMUT 800GR
    görmediğim iyi olmuş abi huylandırır bu adamı

8. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    her av iyidir yeterki usule uygun olsun
  9. FOX

FOX Onur

Favori Kamış:
    lineaeffe turnafresh 420..albastar 300
    Favori Makine:
    lineaeffe 4.20 okuma travertine 65..daiwa sweepfire 35 silverstar 3.50
    En İyi Avı:
    16 çinekop..5 kg istavrit
    aynısından gördüm tekneyle açılmıştık pazar günü istavrit için sabah 7 sularında kıyıdan 3 km civarında açıkta gördüm bundan..karadenizde var bende merak etmiştim tesadüfe bak :)

10. themad2

themad2 Serdar

abim biyolog ona sorim bilgi veririm:Dben bilmem abim bilir.

11. themad2

themad2 Serdar

abime sordum bir denizanası resmiyle türünü belirlemek imkansız. ancak bilinen bir şey var ki renkli denizanalarının yuzde doksanı zehirli ve altındaki tentakuller (ipler) kesinlikle dokunulmaması gereken yerler. dokunulduğunda denizsuyuyla silinmeli kesinlikle saf su kullanılmamalı. ardından amonyakla silinmeli deride kızarıklık artarsa doktora başvurulmalı... her balıktutmayı sever bilmeli saygılar...

12. m.c.okyanus

m.c.okyanus ufuk

Favori Kamış:
    albastar lucky 2770
    çokta güzel bi deniz anası çeşidiymiş

13. rockchy

rockchy furkan aksakal

En İyi Avı:
    25 cm sarıkanat
    çok tehlikeli görünüyo ben yazlıkta görüdum herkes denize girdiği için sopayla çıkartıp öldürüyolardı demekki tehlikeli bi tür

14. yihehe

yihehe emre

Favori Kamış:
    surf kamış
    Favori Makine:
    zigetvar 1907
    En İyi Avı:
    balık
    kesinlikle zehirli!!

dün gece 10 haberlerinde bi profesör konuşuyodu. bu denizanaları ZEHİRLİymişler bulundukları yerde mümkünse denize girmeyin. temas halinde temas eden bölgeyi tatlı suyla(çeşme içme suyu vs.) YIKAMAYIN. amonyak veya sirke ile yıkayın bulamazsanız denizsuyu ile yıkayın ama kesinlikle bi acil servise başvurun. dedi. bu deniz anaları daha çoğalır onlarla yaşamaya alışmamız gerek. dedi.

15. BlackSharks41

BlackSharks41 Orkun

Favori Kamış:
    Olta
    Favori Makine:
    Sea Master F665
    En İyi Avı:
    5 Kg Mığrı
    Bu tür deniz analarından İzmit Körfezinde onlarca,yüzlerce var.

16. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Tehlike çanları bayağı hareretle çalınıyor da, var mı hiç, içimizde bu denizanasının hışmına uğrayan.? Demişler, olmuş, diyorlar'dan öte, bizzat gerçekleşen vaka nedir? :) :rolleyes:

Sanki K.K.K.A virüsü taşıyan kenelerden bile daha tehlikeli diye dikkat çekiliyor ancak, spekülatif bilgilerden başka da elde veri yok.:confused: :rolleyes:

17. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Biz eskiden kadiköydeki evlendirme dairesinin etrafinda denize girerdik,bir gün gene denize girdik ben eve gelince karnimin sol tarafinda büyük bir leke olustu,bu leke daha sonra su topladi ve büyük bir yara olusmustu,tabi herkes degisik teorilerde bulunuyordu,bazilarina göre zehirli bir deniz anasi,bazilarina görede suyun kirli olmasi gibi,tabi degisik tedaviler uygulandi,leke 10 seneye yakin gitmedi,daha sonralari kendiliginden kayboldu,benim tahminim zehirli bir deniz anasina sürtünmüs olabilirim,yani eskidende var olmus olabilir zehirli denizanalari...

18. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Selim abiciğim, bu tür sularımızda daha yeni görülmeye başladı. Forumumuzda bizzat muhatapları tarafından zararsız olduğuna dair bilgi verildi.;) :)

19. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Onu anladim,zaten bende internettin haber köselerinde sikca görüyorum bu kirmizi renkte olan denizanalarini,benim demek istedigim belki eskidende var olmus olabilir bu türlerin sularimizda,bahsi gecen konu 1975 senesinde oluyor tabiki o zamanlar bu kadar arastirma yok,budur demiyorum olabilir diyorum...

20. mertcan41

mertcan41 mertcan

Favori Kamış:
    alb60
    Son günlerde ana haberlere konu oldu.Özellikle İzmit körfezinde bulunmakta(fakat zaten ege ve akdeniz'de mevcut) suyun kirlenmesi sonucunda körfeze göç ettikleri söylenilmekte...Tabii buda zaten kirli olan körfezin daha da kirlendiği anlamına geliyor.;)
    zehir konusuna gelince profesörler zehirli olduğunu temas halinde yakdığını söylüyorlar sadece.Bu tüm deniz analarının özelliği değil mi zaten. Büyütülcek kadar önemli bir konu olduğunu kanısında değilim...