Bu hangi balık olabilir??

Konu, 'Denizdeki Canlılar' kısmında kayral tarafından paylaşıldı.

1. finidi35

finidi35 ali

oyum barakudaya

2. brikol

brikol Barış Korkmaz

Favori Kamış:
    EUROFISH ANGEL SPIN 270
    Favori Makine:
    EUROFISH MAGNETIC 30
    En İyi Avı:
    Kofana 51 cm
    Olay dedektif filmine dönmüş:) Bir ısırığın hangi köpeğe ait olduğu bilinmiyorsa bölgedeki köpeklere iz bırakan bir deri parçası ısırttırılarak diş yapısı incelenir. Isırıktaki diş izleriyle kıyaslanır. Sen iyisimi o balığı balıkçıya götürüp faillerin ağız yapısıyla kıyasla:)

Şaka bir yana İstanbulda olsa kesin lüfer deriz. Sizin oralarda da lüfer varsa büyük ihtimal lüferdir. Başka keskin dişli balık ne varsa onları bilmiyorum.

3. kayral

kayral Önder

Favori Kamış:
    awa-shima
    Favori Makine:
    ryobi
    En İyi Avı:
    çupra 2,10kg/Levrek 4 Küsür
    Hala faili meçhulde arkadaşım ama şu an için yakalayabildiğim en yakın şüpeli 60-70 cm.lik köpekbalığı.. Başka fail arayışım devam ediyor, rastgele :)
    3 haftadır her haftasonu (normalde sabahlamak pek adetim değildir) bu balık için sabaha kadar olta sallıyorum ama her ne ise yakalamak daha kısmet olmadı :)
    Sığ suda olsa o kadar umursamazdım ama 20li metrelerde fangriye atılan bu ısırık normalde yaptığım av şeklimi komple değiştirdi. Benim için ekstrem sayılacak takımlarla avlanıp, normalde yakalayamadığım balıkları yakalamaya, hatta kaçırmaya başladım. Bu ısırığı biraz takıntı yaptım ama olta atıp beklerken aldığım keyif/heyecan eskiye göre dahada fazla oluyor :)
    Ama gerçek anlamda ''işte bu'' diyebileceğim balığı yakalayamadım. Bu sezon içinde av raporu açmayı pek düşünmüyorum ama Allahta kısmet eder işte bu diyebileceğim bir balık yakalayabilirsem paylaşacağım arkadaşım, rastgele :)

4. Zıpkıncı İbo

Zıpkıncı İbo İbrahim Can

Favori Kamış:
    Cressi, Mares, Tusa
    En İyi Avı:
    18 kg Akya
    Bu iri bir mığrının işine benziyor.

İlk anda akla kofana geliyor ama koparttığı lokmanın şekli pek kofananın kafa yapısına uymuyor.

Iskarmoz (bazı arkadaşlar ısrarla baraküda diye isimlendiriyorsa da aynı tür değildir) ise sivri dişleri ile avı dağıtarak keser. Bu ise jiletle kesilmiş gibi, çok düzgün bir ısırık izi. Yani lüfer (veya kofana) dişlerini andırıyor. Fakat lüfer olsa daha oval bir iz olması gerekirdi, bu ise daha sivri kafalı bir balığın ısırık izi.

İri mercan veya sinarit olması ise hiçbir şekilde mümkün değil. Yukarıda bir arkadaş da açıklamış zaten, midyeleri, istiridyeleri kırıp yiyen ezici/öğütücü dişlerin eti böyle kesmesi imkansız.

İri levrek, lagos veya sarıkuyruk olsa zaten komple yutar.

Köpekbalığı yavrusu da olabilir tabi ama bence en kuvvetli ihtimal iri bir mığrı...

5. Şimal

Şimal İsa Sivri

Favori Kamış:
    Lineaeffe Surf Mill 4.20
    Favori Makine:
    Daiwa Emcast Plus 5000
    En İyi Avı:
    Balık Avı Dostlarım...
    İbocan dostumun dediği gibi, mığrı'nın kafa röntgeni çıkmış adeta sezeryan yapmış.:D

6. Computereng

Computereng Cagri duran

Kayral abi dıyerek baslamak ıstıyorum.Edremıt korfezınde buyumus bırı sayılırım.yenı evlendım ıstanbulda yasıyorum,egıtım ıs guc derken bu cocuklukdan baslayan tutkuma ara vermıstım bu sene tekrardan basladım.Mesajı buraya yazma nedenımde ozel mesaj sıstemını sıte yonetımı kapatmıs burdan belkı gorursun dedım :)

Bu yaz 1-2 mırmır dısında boru kurdu ıle altınoluk merkez tarafında surf kamısı ıle cok bısey tutamadım.Bayram tatılınde nasıp ise gelıcem altınoluk taraflarına gelırsen bırlıkte tutmak ısterım.Yada bana tavsıyelerın neleredır? Tutmamı ıstedıgın bolge tavsıyelerın varmıdır.Aılede benım dısında balıkla ılgılenen olmadıgı ıcın genelde bu durumlarda yalnız kalıyorum :)

Saygılar

7. kayral

kayral Önder

Favori Kamış:
    awa-shima
    Favori Makine:
    ryobi
    En İyi Avı:
    Sayın Büyüklerim ısırık izi aynen dediğiniz gibi mığrının kafa anatomisine tıpatıp uyuyor ama mığrıda öyle bir diş (iyiki) yok. Olsaydı (mığrı bizim körfezin milli balıklarındandır) kıyı avcıları binlerce takımı, kösteği ve bende muhtemelen takımlarla beraber birkaç parmağımı bu balığın ağzında bırakırdım :)
    Hava geceleri sanki şubat ayındaymışız gibi çook soğuk geçiyor, bu haftasonu sonkez sabahlamalı av yaptım ve yine denk getiremedim :)
    Soğuğa ve yorgunluğa pes ettim. Artık en sevdiğim saat olan sabah suyu avı yapacağım ve o saatlerde çupra takımlarıyla (artık herneyse) yakalamam çok zor. İnşallah ilerki senelerde kısmet olur, saygılarımla :)

Çağrı arkadaşım selamlar :)
    Öncelikle sizi tebrik eder ve bir yastıkta kocayacağınız mutlu bir evlilik dilerim :)

Bence balık için verimli sayılabilecek bir zamanda geliyorsunuz.Mera olarak malum sizde biliyorsunuzdur tam şurası denebilecek bereketli meralar bizim körfezde maalesef yok. Başka bir konuda Ceyhun arkadaşım avlanılabilecek yerleri yazmış, bende ilaveten Altınoluğun (güre tarafından) girişiyle merkeze kadarki derin su kısmını önerebilirim.

Hazır takımları unutun ve uzun köstekli, kısa pala (mustad 505 tipi) 1-1/0 civarı veya owner 5114-2 ve üstü iğnelerle yapacağınız takımlarla daha verimli avlar yapabilirsiniz.

Yem kişinin hedef balığına ve keyfine göre değişir. Ben ava yarım kilo tuzlu sardalya ve ilaveten bu mevsim için 10-15 sülünezle gidiyorum. Yemleride olabildiğince büyük takıyorum. Sizede nacizane tavsiyem yem ne kullanırsanız kullanın olabildiğince büyük takmanız olur.

Beraber olta atmayı isterdim ama maalesef bayramda il dışında olacağım.

Çokta anlayanı sayılmam; sorduğunuz için kendimce/keyif aldığımca avlanış şeklimi yazdım umarım faydası olur ve gönlünüzdeki balıkları yakalarsınız. Saygılarımla, rastgele :)

8. Masse

Masse KEREM

Favori Kamış:
    Discovery Fishing Team Surf Voyager - 4.20 m (100-250 gr)
    Favori Makine:
    Discovery DFT Mercury EFA 5000-Misinam Shimano Technium Surf 0,35mm
    En İyi Avı:
    39 cm Eşkina 32 cm Lüfer 23 adet Sarıkanat :)
    Bu kadar temiz bir işi yapsa yapsa lüfer ya da kofana yapmıştır diye düşünüyorum :)

9. sefmehmet

sefmehmet mehmet

En İyi Avı:
    levrek.2 kg
    bu ısırık balon balığına benziyor.bizim buralarda çoğaldılar zehirli olduğu söyleniyor.bunların yüzünden balik avına çıkmak işkence oldu.

10. Zıpkıncı İbo

Zıpkıncı İbo İbrahim Can

Favori Kamış:
    Cressi, Mares, Tusa
    En İyi Avı:
    18 kg Akya
    Müren kadar değilse de mığrının da gayet keskin ve sivri dişleri vardır. Sana hep ufak boydakiler mi denk geldi acaba bilemiyorum, mığrı kuvvetli çenesini kilitledi mi eti kopartmadan bırakmaz.

Adam nasıl becermişse yanağı kaptırmış mığrıya: http://www.fieldandstream.com/blogs...ng-you-dont-expect-take-chunk-out-your-face-0 :eek: hihi

Neyse ki bizim sularımızdan bu kadar büyükleri çıkmıyor.

http://uk.images.search.yahoo.com/i...igi=12o3r4d26&.crumb=yX47XuOV01T&fr=yfp-t-702

http://uk.images.search.yahoo.com/i...igi=134ii5d9b&.crumb=yX47XuOV01T&fr=yfp-t-702

http://uk.images.search.yahoo.com/i...igi=18df7ms0d&.crumb=yX47XuOV01T&fr=yfp-t-702

Bu da kıymetli üstadımız Vedat Abayoğlu'nun dünyanın en tanınmış ve en fazla üyeye sahip amatör balıkçılık forumu olan WSF'de mığrı konusundaki paylaşımı ve dev mığrı ile verdiği poz:

http://www.worldseafishing.com/foru...n/471364-real-monsters-giant-eels-conger.html

Büyüksün üstad!...

11. kayral

kayral Önder

Favori Kamış:
    awa-shima
    Favori Makine:
    ryobi
    En İyi Avı:
    Bu konuyu açarken bir kaç yorumla ne olduğunu bilirim diye düşünmüştüm.Bu kadar farklı yorumların gelebileceğini gerçekten hiç düşünmemiştim. Ben işin içinden çıkamadım heralde faili meçhuller dosyasına kaldırılacak :)
    İbrahim Abi aynen dediğin gibi, üstadların yakaladığı boylardaki mığrılardan hiç yakalamadım :)
    Ama Abi resimlerdeki devasa boyda olan mığrıları bir kenara koyarsak, gerçekten mığrıda öyle diş yok be Abi.

Bu balığı ısıracak ağız çapındaki mığrının boyu en fazla 1 metreden hallice olur. O boylardaki mığrılardan çok yakaladım ve bunların diş yapısı en kalınından zımpara taşına benzer. Böyle temiz ısırık atamazlar. Aynı mürendeki gibi, ısırdıktan sonra vida gibi dönerek parça kopartır. Dişleride zımpara gibi olduğundan ısırıktan sonra geriye ezilip süzülmüş parça kalır.

Abi en güzeli her ne ise isimsiz olarak kalsın. Bende onu sinarit veya fangri olarak düşünmeye devam edip onu kıyıdan yakalamaya çalışmanın verdiği ve vereceği heyecanla olta atayım,
    Saygılarımla :)

12. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Bence bu balık Kayış(palaska)balığı olabilir.

13. Zıpkıncı İbo

Zıpkıncı İbo İbrahim Can

Favori Kamış:
    Cressi, Mares, Tusa
    En İyi Avı:
    18 kg Akya
    :thumb: Heh işte en güzeli bu! :) Heyecanın hiç bitmesin, oltan hep yüzünü güldürsün... sevgiler..

14. kayral

kayral Önder

Favori Kamış:
    awa-shima
    Favori Makine:
    ryobi
    En İyi Avı:
    Siz öyle diyorsanız muhtemelen öyledir, teşekkür ederim sayın büyüğüm :)
    saygılarımla :)
    Sağol Abi :)
    Gönlünüzce sizede nice keyifli avlar dilerim, saygılarımla :)