bu rüya değil!!!

Konu, 'Av Hikayeleri' kısmında icemaster tarafından paylaşıldı.

1. esabi

esabi SENIOR MEMBER

Favori Kamış:
    reklama gerek yok
    Favori Makine:
    favori kamışım bölümünde yazıyor
    En İyi Avı:
    pulu imzamda
    her iki yöntemide tasvip etmiyorum arkadaşlar alırsın oltayı eline beklersin balığını bunun dışındaki yöntemler tamamı ile balık yemek amaçlıdır amaç şayet bu yönde ise gider balıkçıdan alır yerim bunlar benim şahsi düşüncemdir saygılarımla

2. OTTOMAN

OTTOMAN

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    1 kilo aynalı sazan :(
    abicim fikrine tamamen katılıyorum
    ben bir hafta sonu balığa gitmeye kalksam yanımda götürdüğüm yiyecek ve koladan tut avlak yerine giderken harcadığım benzin ve takımlara ve yeme verdiğim parayı toplarsan eğer (en az 30 ytl) balıkçıdan canının istediği balığı alıp yiyeceğim bir masraf tutar. maksat balık tutma ihitmali ile avunurken şamandranın batmasını beklemek ve suyun kenarında kafa dinlemekse ki bence amatör balıkcının amacı bu olmalı bahsi geçen yöntemler bana göre değil.
    saygılar

3. köroğlu

köroğlu ZAFER HASAN

Favori Kamış:
    270cm DAM Effzett Spin
    Favori Makine:
    Shımano Gatana
    En İyi Avı:
    Turna 5.350 kğ
    aynı olay birzamanlar kurtboğazı barajı içinde söylüyorlardı.

4. sagopakajmer07

sagopakajmer07

Favori Kamış:
    sarma(kıbrıs),kamış
    En İyi Avı:
    sokar
    yayın hic bir zaman hafife alınacak bir balık degildir yaşayabildiği kadar yaşıyor bana göre.
    bu balıklıktan cıkmış yüzen hayvan gibi bişey
    köpek ydeği görülmüştürki insanıda yiye bilir

lütfen yayını hafife almayın cok büyükleri belki hala yaşamaktadır bilinki balıklar büyüdükce diplerde yaşar

5. Conqueror

Conqueror Ahmet Fatih Eryılmaz

Favori Kamış:
    Silstar at makara 50 lik , Silstar Bx makara 50 lik ,Silstar 2,70 m iki adet kamış
    En İyi Avı:
    100 gr israil sazanı
    bazı yayın türleri var insanlara dahi saldırıyor ,aklıma kara yayın literatürde adına bakmam lazım bunun 300 kg kadar ve 3 m. kadar büyüdüğü avrupada nehirlerde yaşadığı biliniyor

6. 56561

56561 Yücel

Favori Kamış:
    Daiwa Sensor Red Surf 4.00, Daiwa Procaster Samfish 2.10
    Favori Makine:
    Shimano Catana 4000FA, Ryobi Ecuisma 8000vi
    En İyi Avı:
    10.5 kg rus kefali, 5.250 Levrek, 1573gr kofana
    benimde samsunlu bir arkadaşın anlattığı hikayede baraj gölüne uçan arabadaki cesetleri çıkartmak için dalan dalgıçların gördüğü 3-4 m lik yayın balıkları ile ilgili bi duyumum olmuştu.Dalgıçlar çıkınca söylemiş bu barajda 3-4 m lik yayın var diye.Benim şahsen gördüğüm kemerburgazda afedersiniz ...ç kadar bir gölette yakalanan 75kg lık yayın balığıydı.O kadar küçük gölette o balık nasıl yaşamış ne yemiş bilmem, ama ordaki köyden bir çocuk göletin terkos gölünden dsi nin kanalları vasıtasıyla beslendiğini söylemişti sanırım ordan falan gelmiştir..

7. canalpakin

canalpakin

yurtdışında 2.48 yayın avlayanlar var youtube den izleyin ,bence eski zamanlarda olması doğal

8. carpe chasseur

carpe chasseur ORHAN

arkadaşlar bu hikayelerin ardı arkası kesilmez alın bendende bir tane benım daim balık arkadaşımın geçen sen başından geçen ve benım dünkü suyun üstünde gördüğüm dalganın buna inanmaya teşviki olay şu benım balıkçı kankam benım mesai yaptığım bi hafta sonu balığa gidiyor kalleş neyse 7.400 kg bi sazan alıyor daha sevinme faslındayken kamışlardan biri ötmeye başlıyor balans cızırtısı daha kamışa ne oluyor demeye kalmadan misine bitiyor ve çat kopuyor 0.40 15 kg çekerli misine telef oluyor

9. simendifer

simendifer Sennur

Dünyada tek tür olduğu biliniyor madem, neden avlıyorlar ki ? Bir gölde hayatının varlığını koruyabilen tek tür nasıl olur da avlanır bunu benim aklım almıyor.

10. Huseyin Alp Arslan

Huseyin Alp Arslan Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    olta ve oltadan baska hic bir sey
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Yayin baligi omru oldugu surece buyumeye devam eden nadir balik turlerinden biridir. Doga ve baliklar hakkinda ancak bugunku bilgilerimizin isiginda dusunebiliyoruz ki inanin bu toplu igne ucuyla tunel kazmaya benzer. Daha ogrenecek cok ama cok sey var. Neden konuyu buraya sicrattim. Cunku gercekten yayin baliginin nerden nasil cikacagini kestirmek cok zor. Ciktigi zaman bu buraya nasil gelmis ,burda nasil uremis, nasil gidalanmis, nasil boyle bir dev olmus dedirttirir insana. Ulkemizde balikcilik ozellikle olta balikciligi cok iptidai yontemlerle, yontem iptidai degilse mentalite eksiklikleriyle yakalanmakta. Bunu bir hakaret olarak algilamayiniz. Bu sadece boyle ve bunun boyle olmasi bir ton problemi doguruyor. En onemli nedense cok eski bir uygarligin , cok eski uygarliklarin yasayip yok oldugu cok bitek bir toprak uzerinde var olmasi. Soylediklerime inanmiyorsaniz bu konuda ki paylasimlari okuyun ve uzerine bir de siteyi gezin... Okuyun kazalari, dikkatsizlikleri, uygunsuz avlanmayi, fabrikalarin ettigini...Okuyunda okuyun. Bunlara ramen bitiremedik dostlar. Bu topraklar hala bize bikmadan elinden geldigince bakmaya devam ediyor. Hala inanmiyormusunuz. Butun bu gecmis ve olanlardan sonra kendimize bakalim hala yasiyoruz ve balik tutabiliyoruz. Hala dev yayinlarimiz var . Hala mitlerimiz var. Hala daha buyuyugunu yakaliyabilmeyi ozleyen duslerimiz var. Diyecegim odur ki dikkatli avlanin ve baktiginiz aciyi sadece "ben" perspektifinden cikarak," ya herkes boyle avlansaydi"perspektifine yerlestirin. Kendinizin , soylediklerinizin, ozellikle topluma acik platformlarda, baskalarini da etkiledigini , onlara bir kapiyi acma veya kapama imkani verdigini unutmayin.
    Saygilarla...

11. 43_abdullah_91

43_abdullah_91

Favori Kamış:
    3 makaralı-2 fiber-10 sallama
    En İyi Avı:
    aynalı sazan 3 kg
    hüseyin abi sakın yanlış anlama aynı hikayenin bende dodurgada geçenini duydum herşey aynı dalgıçların sayısı üstü yosun tutmuş balıklar herşey,ama bunu senin hikayen yalan diye yazmıyorum sadece sitedeki samimiyet ortamına güvenerek yazıyorum yanlış anlaşma olmasın:D

12. tr16hunter

tr16hunter H.Cahit ÇİÇEK

Favori Kamış:
    Yasal olan tüm takımlar.
    En İyi Avı:
    sazan 5.300gr
    Arkadaşlar cümleten hayırlı geceler.
    Bu Güzel ve Sürükleyici hikayelere benimde bir katkım olsun

Daha önce bahsetmiştim kara avcılığı da yapıyorum diye Yine böyle bir av postasına katılmak için her zaman buluştuğumuz klüp lokalinde akşam saatlerinde avcı arkadaşlarla toplanmış posta öncesi gideceğimiz bölge ile ilgili değerlendirme yaparken Müzmin balıkçı arkadaşlarımızdan olan 89 macırı Asıl mesleği "Balıkçılıktan fırsat bulupta arasıra yaptığı"Boyacı Alaaddin elinde ağır olduğu her halinden belli büyük bir çuvalla Lokalden içeriye girdi suratında öyle acayip bir gülüşle ; abe vurdum voliyi! deyip çuvalı lokalin ortasına boca etti.
    klüpteki herkes ne olduğunu anlamaya çalışırken çuvaldaki kafaya dikkat kesilmiş ve aynı çuvaldan dökülen birkaç sazanı "herbiri yaklaşık 2 - 3 kg civarı"
    kimse görmemişti bile. Bizde oturduğumuz masadan kalktık ve kafaya yöneldik
    şahsen ben hayatımda böyle bir şey görmediğimden adeta donup kalmıştım
    yerde duran o kafa sizi bilmem ama bence dev bir yayına aitti. Tabi meraklı çok hemen dartmak istediler ve darttılarda sonuç 23 kg lik bir şok!
    Sadece galsamalarının ardından 20 cm ölçülüp kesilmiş bir kafanın ağırlığı bu ise tamamının ağırlığı ne olabilirdi?
    İlk anın curcunası sükunet bulunca Alaaddin başladı anlatmaya
    ; Bursa Ankara Karayolunun 25.Km sinde Akiniş rampasının solunda şu an itibarı ile hali hazırda Amatör Balıkçılığa Kapalı "Av Yasağı" olan Gölbaşı Tarımsal sulama göleti'ne 1'i çocuk sayılır 6 kişi 3 gecedir balıktaymışlar her biri en az 7 -8 olta sermiş kıyıya Bizim Alaaddin de sermiş bi okadar 2 gün 2 gece birkaç sazan tat vermemiş Allahın Hakkı üçtür deyip bir gece daha kalmayı kararlaştırmışlar.
    Gece yarısı Alaaddin serdiği oltaları tek tek kontrol etmiş son Attığı oltayı kazıktan kurtulmuş görüp kazığıda bulamayınca bağlamış misinayı ağacın dalına yatmış... Sabah Ezanla uyanmışlar Oltaları tekrar kontrol etmişler onca oltada 2 adet sazan! Kısmetimiz bukadarmış deyip toparlanmaya başlamışlar, Oltalar teker teker toplanmış. Bizim Alaaddin yüklemiş malzemeyi Moskoviçe demiş son bi kez gezeyim bir şey kalmışmı?. Kıyıyı gezerken kafayı vurmuş dala, abe demiş dün gecede buradan geçtim bu dal bu kadar eğik değildi! diye düşünürken gelmiş aklına dala bağladığı olta misinayı yoklamış misina geliyor,başlamış çekmeye alaaddin misinayı misina Alaaddini çekmeye başlamış iki metre misina bir adım Alaaddin. Bizimkini almışmı bi korku Hemen bağırmış moskoviçteki arkadaşlarına Abe Getirin Urganı bağlayın bani ağaca yosa gidiyoruz suya hemen gelmişler Bizim Alaaddinin yanına Tabiki Halatıda getirmişler Alaaddini Bağlamışlar Belinden, Halatın diğer ucunuda Ağaca .Bir Alaaaddin Asılıyormuş Bir balık Tam 4 saat cebelleşmiş balıkla saat 10:00 civarı Alaaddinin elleri parçalanmış ama Balığı kıyıya getirmeyi başarmış Balık kıyıda görününce suya girmişler ve hep beraber kıyıya almışlar. Dev gibi bir yayın!
    Balık Alaaddinden büyükmüş Bu Arada Alaaddinin Boyu 187 cm Ağırlığı 70 Kg falan çeker balık sahilde alaaddin yanında bitkin bi vaziyette yorgunluktan 1 saat kadar yatmış. sonra kalkıp balığı paylaşmışlar Bizim Alaaddin özellikle istemiş kafa kısmını Demiş Klübe götüreceğim anlatsam bana inanmazlar.
    İspatı bu olsun ve sazanlar ile birlikte almış kafa kısmını getirip önümüze attı
    bizim kulübün o anda orada olan tüm üyerleride buna şahit oldu .Düşünün birkere Balığı Altı parçaya bölmüşler Gerçi Büyük parçayı bizimki almış ama yinede kaba taslak bir hesapla balık yaklaşık 120 kg civarında...
    İnandık sana Alaaddin İnandık...

Bu Bahsettiğim Gölette Çok büyük yayınlar olduğu hep söylenirdi Hatta gölete kıyısı olan DUDAKLI köyü var oranın eski muhtarı balıkçılıkla uğraşırmış bir sabah ağları kontrol için kayıkla açıldığı gölette karşılaştığı neredeyse kayığın boyundaki odun kütüğü sandığı yaklaşınca yayın olduğunu anlayıp korkudan boşalttığı 1 şarjör mermi var.Biz bunları çok dinledik ama Gözümüzle görmeyince hapsine Hikaye der geçerdik. Bizim Boyacı Alaaddin Bunun Gerçek Olduğunu Bize İspat Etti...

Herkese Hayırlı geceler.....

13. Huseyin Alp Arslan

Huseyin Alp Arslan Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    olta ve oltadan baska hic bir sey
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Yayin gibi baliga niye insanlar sarjor bosaltir anlamiyorum. Evet var buyuk yayinlar, insaallah olmaya devam edecekler.

120 kg lik baligi, kiyidan el oltasiyla bahsetmis oldugunuz sekilde yakalamak bana imkansiz geliyor. Ancak olmaz olmaz diye bir sey yok.

Hikayeyi cok guzel anlatmissiniz. Kendinize iyi bakin...

14. mehteran

mehteran Gürkan

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Sazan
    Hüseyin kardeşim burda diyorsunki iki saat yol aldıktan sonra, malesef burlarda iki saat yol alacak baraj bulumamakta. sarıyer barajı dahil. Evet bu tür iri balıklar mevcuttur, Şahsım olarak görmedim ama ben inanıyorum bu tür balıklar olduğuna ama insan basmayan yerlerde vardır. Şu an balıkcı olmayan baraj ve gölet yok malesef hertaraf ticari balık yapan adamla dolu ve adamların ağları sudan 15 gün çıkmıyor. Özellikle bizim buralarda olabileceğini tahmin etmiyorum. Bizim tavşanlı ilçesi hasandayı göleti içinde aynı şey söğleniyor. Sayğı ve sevgilerimle.

15. icemaster

icemaster Hüseyin

o kadar büyüğünü gözümle görmedim

ancak samsunda balıkçılarda 80 kg lık 100 kg lık yayınları çok gördüm . boyları da 1.5 m civarındaydı. ancak bunlar suyun taa dibine salınamayan ağlarla yakalananlar.

kayıkla 2 saat gitmek demek karşı kıyıya 2 saat gitmek değil bir ucundan en derin yerine 2 saat gitmektir bence. yoksa 2 saatte kayık barajın enini rahat rahat aşar.

sonuç olarak bence hikaye anlatılabilir fakat önemli olan ayrıntılar değil bu balıkların ne kadar çok büyüyebildiği ve yakalananların ne kadar küçük olduğu. büyükleri ve daha da büyükleri olduğunu düşünmekteyim.

balıkkçılarımız 15 gün ağlarını sudan çıkarmıyorlar ama bazen de ağlarını yerinde bulamıyorlar. hasan uğurlu barajında bir balıkçı ağlarının çalındığını söyleyip duruyordu. belki de insanlar çalmıyordur o ağları kim bilir. eğer bu balığın 4.5 m ve 350 kg lığının yakalandığı kayıtlara geçmiş ise neden bizim 60-70 yıllık barajlarımızda da bulunmasın ki ?

16. balık efsaneleri

garip ulekeyiz.
    sehir efsanesi uretmek kolay
    insanalrın buna ihtiyacı var butip efsaneler toplumun ruh saglıgınıkorumak için ortaya attıkları kucuk çılgınlıklar emniyet subapları bence.

senelerce Van gölu canavarı aglarımızı yırtıyor diye vanlı balıkçılar tvlerin önunde dolastılar
    Ama onlara balıkçılık seminerlerinde bilim adamları gölun dibindeki soda kayalarını yaklasmamalarını ve bu jilet gibi kayaların aglarını parçalayacagını anlatıp durdu.
    oralarda daha çok balık olur umuduyla yasaklanmıs noktaya ag attılar. Ag yırtılınca canavar var diye umdular. Halbuki sıg suda ag atıl kayalara ag kestiren onlardı.

göl volkanikoldugundanbir sürü yerinden gaz çıkar.fokurtular kabarcıklar. orada binyıldır otururlar ama o fokurtulara alısamaz yoksul van insanı onalra oyalanacak ejderha hikayeleri olmazsa yoksulluklarınıhatırlarlar da ondan.
    canavar hikayelerinin ayyuka çıktıgı gunlerde vanda 500 bin yeni gecekonducu vardı. sehir iran sınırına özalp ilçesine dogru olan düzlükte kopuk kopuk mahalleler halinde 20 km daha uzamıştı.

her bedbaht türk gazeteceisi gibi van gölu canavarı haberi yapmak için oralara kadar bende gönderilmiştim yılllarr yıllaar önce

canavar gegiyinin daha 2. yılı

ünlü sorusturmacı gazetecimiz olaya yeni el atmış aslında canavar degilonla rgöldeki mandalrı diyerek iddiaları aydınlatmış:=) ve hatta bu iddiayı ispat için ocak ayında dürtülüp taşlanarak zorla göle sokulan ve zatürre olan mandalar hala iyileşmemişti.

koftiden canavar gözetliyoz. mangalda inci kefali. gün öldürüyos.
    birisi aniden arabaylar sonrada şoseden koşarak yanımıza geldi... hemen 1 km ötede canavarı gördugunu söyleyerek.
    arabamıza atladık gittik. ancak 2-3 dakikalık bir farkla olay yerindeydik.
    hakkaten bir karartı bellioluyordu daha çokbir balık sürüsünü andıran sekil hızla ilerledi gitti. 2 taneymiş karartılar. biz tekine yetiştik.
    aldık dürbunu ele seyrediyoruz. koyu gölge biraz ileride, biz göle yuksek bir setten bakıyoruz.
    ileride karartının uzerinde martılar konup kalkıyor
    canavarı yedi martılar dedik. Van öksüz kaldı.
    - aga bu balık sürüsü
    -abey burada balık yoktur.
    vay
    peki
    güldük gittik.
    sonra universiteden hocalara danıstık kampuste aksamustu. vakit geçsin diye jeomorfoloji bölüm baskanı spor bölumundenbir doçent ve rektör yardımcısıyla küfür kıyamet okey oynarken.
    açıkladılar.
    gölun tamammı sodalı degil, bazı körfezlerde dipten gelen tatlı su yogun. aynalı sazan yavruları atılmıs daha taze olarak göle buyumusler çogalmıslar arada bir edremit körfezi civarında bulunuyorlarmıs.
    meger sürü oymuş.
    o gün, üzereine martı inip kalkan bir balık sürüsünü canavardan ayırdedemeyen suya küskün yurdum insanı canavarı çekmedik diye az daha dövecekti bizi gölun orada. bir onu hatırlarım adam burnundan soluyarak arabasına atlayıp gitmişti. bizde mangaldaki balıklar yandı deyip daha dabir hızlı eski gözlemyerimize koşturmuştuk

17. eskisehirli_omer

eskisehirli_omer Ömer

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Bahcecik sazan 3,5kg ,sakarya 1.700 Dargın
    Bende Eskişehirliyim,Eskişehirde yaşıyorum bende bu olayın aynısını sarıyar barajında olmuş diye duymuştum

18. sazan_ustası

sazan_ustası Ulaş

Favori Kamış:
    sazan/yayın takımları
    En İyi Avı:
    sazan,yayın
    Arkadaşlar inanıp inanmamakta herkes özgürdür..Arkadaşın bahsettiği baraj gökçekaya barajıdır..burası zamanında sakarya önüne kurulmuş çok buyuk bir hidro elektrik santralidir..eskişehir dahil bir cok ilin elektrik ihtyacına katkıda bulunur..arkadaşın dediği nokta kapakların orasıdır..kapak derinliği 153 m dir..giriş yasaktır,ağ atılmaz..diğer yerleri ormandır.
    yarım kiloluk balıkların suda parende attıklarıda doğrudur kaçışırken..ben kendim şahit oldum bu olaya..bir kaç sene önce sarıyar barajından 67 kg yayın cıkardılar,ben de yanlarındaydım..60-70 kg balıklar eskisi kadar cıkmasada olağan olaylar buralar için,gene sarıyardan 110 kg yayın aldılar kapakların ordan geçen sene..
    bu balıklar göllerde olmaz ,orada buyuyemezler..dediğim barajlar türkiyede sayılı barajlardır,cok ilde olmadığı için cok balıkcı böyle baraj görmemiştir hayalini süsler buralar..netice itibari ile ağ olmayan küçücük göllerden 10-15 kg sazanlar cıkıyor,dediğim yerler su hacmi acısından milyon katıdır buraların..doğruluk payı vardır..ayrıca gökçekayada yayının yanında bol miktarda kurt ve ayı popülasyonuda vardır..ara sıra çay içmeye gelirler yanınıza:)

19. mustafadinç

mustafadinç

Favori Kamış:
    Fiber olta
    En İyi Avı:
    Sazan 4 kg
    Arkadaşım anlatığınız barajın adı SARYAR BARAJI ve hikaye doğru yaşanmış bir olay burada çok baraj var ama mesela Porsuk barajı hakkında neden analtılmıyor böyle şeyler veya Dodurga barajı hakkında neden anlatılmıyor Sarıyar,da 150 kg lık yayınlar var kesin bu suyun altındada bu manda gibi görünür anlattığınız olaya tamamen inanıyorum.

20. sazan_ustası

sazan_ustası Ulaş

Favori Kamış:
    sazan/yayın takımları
    En İyi Avı:
    sazan,yayın
    Mustafa hocam vakayı adliyenin ( dalgıç vukuatının ) yeri gökçekayadır..istersen kapakların orda lojmandakilere sorabilirsin bekçi Nazmiye,Sezaiye,Teknisyen erola,şef Mehmete ,Hatta karacaörenin imamı benim arkadaşım adı Selim orda zaten tek imam var bir nevi köyün ağası sayılır:D gidince benimde selamımı söyle,sana balık nerde çıkar tarif ederler hatır için:D..Sarıyarda namlı barajdır her eylülde görüşürüz kendisiyle,hasret gideririz,sağolsun boş göndermez bizi..